Про появу драцени існує ціла легенда, в якій йдеться про те, що молодий хлопець для того щоб отримати руку своєї коханої, повинен бути взяти суху палицю і зробити так, щоб на ній з'явилися листя. Якщо ви вирішите прикрасити свій будинок драценою, яку ще іменують «драконовым деревом», то вам як в цій легенді доведеться витратити чимало сил і часу на те, щоб кущ виріс пишним і ефектним. Однак лякатися не варто, тому що досить знати декілька правил і секретів, щоб у вас все вийшло.
Зміст
- 1 Короткий опис вирощування
- 2 Особливості драцени
- 3 Догляд за драценою в домашніх умовах
- 4 Способи розмноження
- 5 Шкідники і хвороби драцени
- 6 Види драценыс фото і назвами
- 6.1 Драцена маргіната (Dracaena marginata)
- 6.2 Драцена Сандера (Dracaena sanderiana)
- 6.3 Драцена запашна (Dracaena fragrans)
- 6.4 Драцена компакта
- 6.5 Драцена деремская (Dracaena Deremensis)
- 6.6 Драцена драконовая (Dracaena draco)
- 6.7 Драцена рефлексу (Dracaena reflexa), або драцена відігнута
- 6.8 Драцена Годсефа (Dracaena surculosa)
Короткий опис вирощування
- Цвітіння. Її вирощують в якості декоративно-листяної культури.
- Розмір. Крупномір.
- Освітленість. У зимовий час рослині необхідна велика кількість яскравого світла, а влітку кущ можна поставити невелике затінення, наприклад, біля вікна південної або західної орієнтації.
- Температурний режим. В теплу пору року ― від 18 до 25 градусів, а в зимові місяці рекомендується перенести рослину в прохолодне місце, однак в кімнаті не повинно бути холодніше 12 градусів.
- Полив. Протягом вегетаційного періоду поливати треба рясно і систематично. Зволожувати субстрат потрібно тільки після того, як його поверхню просохне на глибину від 20 до 30 мм. Якщо ви забезпечите драцену прохолодну зимівлю, тоді поливати її потрібно рідше і бідніший.
- Вологість повітря. Кущ треба обов'язково систематично зволожувати з обприскувача, також можна періодично влаштовувати йому теплий душ.
- Добриво. Вносити в субстрат розчин комплексного мінерального добрива для декоративно-листяних рослин необхідно з квітня по вересень 1 раз у 15 днів. У зимовий час драцена не потребує добривах.
- Період спокою. Він починається в жовтні, а закінчується в квітні. Проте рослина входить у стан спокою лише в тому випадку, якщо перебуває в прохолодній кімнаті.
- Пересадка. У весняний час В самому початку періоду вегетації, але тільки тоді, коли це необхідно (в середньому 1 раз в 2 або 3 роки).
- Розмноження. Насінням, верхівковими живцями і шматочками стебла.
- Шкідники. Трипси, попелиці, борошнисті червці, щитівки і павутинні кліщі.
- Захворювання. Альтернаріоз, филлостиктоз або світло-коричнева плямистість.
Особливості драцени
Драцена (Dracaena) є частиною сімейства Спаржеві. Це рослина представлено суккулентними чагарниками і деревами. Найбільш широко воно поширено в Африці, частина видів можна зустріти в Південній Азії, а ще 1 вид росте в тропічній частині Центральної Америки. Причому саме в Центральній Америці існує давня ацтекська легенда про молодого воїна, який закохався в дощ вождя. При цьому грізний батько красуні на прохання воїна віддати дочку в дружини сказав: візьми палицю, встроми в грунт, поливай її і не пізніше ніж через 5 діб на ній повинна зрости листя. І диво сталося саме на п'яту добу на палиці з'явилася листя, і вона перетворилася в красиве дерево ― драцену. В результаті воїн взяв в дружини доньку вождя, при цьому драцену в народі стали називати «деревом щастя».
Назва драцена перекладається як «драконка», або «самка дракона», саме так написано в словнику Даля. У кімнатній культурі найбільш широко поширені деревоподібні види і сорти драцени, вони зовні дуже схожі на кордиліни. У квітницької літературі цю рослину іноді називають «помилкова пальма», тому що драцена дуже схожа на пальму, але при цьому вона їй не є.
Найбільш просто культивувати в кімнатних умовах такі види, як драцена Годсефа (Dracaena Godseffiana), драцена облямована (Dracaena marginata), а ще драконовая драцена (Dracaena draco). Інші види драцени більш вимогливі до догляду.
Наприклад:
- Поливати рослину треба з обережністю. При цьому йому сильніше зашкодить застій вологи в ґрунтосуміші, ніж нетривала посуха.
- У літній час кущ слід ставити в затінене місце недалеко від вікна західній або південній орієнтації.
- У теплу пору року драцену можна перенести на свіже повітря (на терасу або балкон), при цьому слід вибрати місце в півтіні.
- Навесні і влітку рослина повинна знаходитися при температурі від 18 до 25 градусів. На зимівлю кущ переставляють в прохолодне місце (не нижче 12 градусів).
- У зимові місяці куща необхідно набагато більше яскравого сонячного світла, ніж у літній час.
- Взимку повітря в приміщенні пересушений працюють приладами опалення, тому кущ необхідно регулярно зволожувати з пульверизатора 2 рази на добу. Також рослині можна систематично влаштовувати теплий душ.
Драцена має дуже ефектним зовнішнім виглядом. За даними, взятими з різних джерел, відомо від 40 до 300 видів цієї рослини. Поки молодий кущ, його слабо розгалужені пагони прикрашає безліч сидячих листових пластин шкірястих на дотик, які можуть бути широкими або ланцетними. Листя може бути однотонною зеленої, проте зустрічається і ряболисті драцена. А також зустрічаються види, на листі яких є смужки різної ширини рожевого, білого або жовтого забарвлення.
По мірі зростання спостерігається оголення стовбура, а також його одревесневание, в результаті кущ набуває величний вигляд. У одних видів у верхній частині куща з часом формується пучок з листя, з-за чого він зовні дуже схожий на пальму. Також зустрічаються види, у яких листові пластини розміщуються на стеблі колотівками або спірально.
Булавоподібні коріння не формують порослі, при цьому на зрізі вони пофарбовані в червонувато-жовтий відтінок. Така рослина відрізняється дуже повільним ростом, але живе воно дуже довго. В домашніх умовах драцена цвіте рідко, але якщо це трапиться, то на неї сформуються ароматні волотисті суцвіття, що складаються з квіток білого або блідо-рожевого кольору.
Ця рослина досить популярно в кімнатній культурі, тому що воно дуже ефектно і відрізняється своєю невибагливістю. Драценою прикрашають інтер'єр, використовуючи її для складання композицій, а також в якості одиночного рослини. Нею можна прикрасити хол або вестибюль готелю, зимові сади, офіси, великі торгові центри, простору кімнату та ін.
Догляд за драценою в домашніх умовах
Вирощувати у домашніх умовах драцену досить легко, тому що вона є невибагливою рослиною.
Освітлення
Для цього рослини слід вибрати добре освітлене місце поруч з вікном західній або південній орієнтації. Однак пам'ятайте, що листя треба оберігати від прямих променів сонця, але і в сильну тінь ставити драцену можна. Ряболисті форми більш світлолюбні і теплолюбні порівняно з зеленолистными сортами і видами.
Підживлення
Протягом періоду вегетації, який починається у квітні, а завершується у вересні, проводять підживлення 1 раз у 15 днів. Для цього використовують гранульоване або рідке комплексне добриво для декоративно-листяних рослин. В осінній час після початку періоду спокою підгодовувати рослину не можна.
Температурний режим
У літній час оптимальна температура повітря від 18 до 25 градусів. А взимку вона не повинна опускатися нижче 12 градусів.
Полив драцени
Це поливати рослину слід систематично і рясно, при цьому роблять це лише після того, як верхній шар субстрату просохне вглиб на 20-30 мм. Під час поливу не допускайте застій вологи в ґрунтосуміші, так як драцена реагує на це вкрай негативно. Перед тим як полити рослину, необхідно обов'язково акуратно розпушити верхній шар субстрату. Поливати кущ слід добре відстояною або пропущену через фільтр водою.
У літній час полив в середньому проводять 1 раз на дві доби. Якщо ж поверхня субстрату встигає просихати на глибину 20-30 мм швидше, то полив слід проводити частіше. Пам'ятайте про те, що драцена потребує підвищеної вологості повітря, для цього в літній час її слід обов'язково зволожувати з пульверизатор, причому використовувати воду треба таку, температура якої близька до кімнатної.
Якщо в зимовий час рослина стоїть в прохолодному місці, то кількість і частоту поливів слід скоротити. Однак якщо воно знаходиться поруч з працюючим приладом опалення, то поливи і зволоження треба буде проводити навіть частіше, ніж влітку. В іншому випадку кущ може засохнути.
Обрізка драцени
Обрізка драцени поєднується разом з розмноженням. Її проводять у тому випадку, якщо кущ втрачає свою декоративність. Це пов'язано з тим, що частина видів, а саме, драцена запашна і драцена маргіната, у висоту можуть доростати до 200-300 см, при цьому листя є лише у верхній частині. В результаті кущ втрачає свою привабливість. Щоб це виправити, квітникарі зрізують верхівку куща, яку потім укорінюють. При цьому та частина рослини, яка залишилася в горщику, так само продовжує зростати і на ній з'являються листя. В результаті у вас вийде 2 красивих куща замість одного. Така обрізка по своїй суті так само є і розмноженням драцени верхівковими живцями.
Рослину можна обрізати двома методами:
- Укорінення повітряного отводка. Трохи відступивши від верхівки куща, на стовбурі слід зробити надріз, форма якого повинна бути Т-подібної. В цей надріз закладають невелику кількість зволоженого торфу, після чого його зверху фіксують за допомогою поліетиленової плівки. Молоді корінці повинні з'явитися в місці надрізу через приблизно 4 тижні. Після цього за допомогою дуже гострого інструменту необхідно зрізати верхню частину, трохи відступивши вниз від нових корінців. Далі проводять пересадку верхівки в новий горщик.
- Укорінення обрізаної верхівки. Для початку підготуйте новий горщик і зробіть на його дні хороший шар дренажу. Потім у нього додають грунтосуміш, яку проливають відстояною водою. За допомогою заздалегідь простерилізованого дуже гострого ножа треба зрізати верхню частину драцени разом зі стволом довжиною від 10 до 15 сантиметрів. Місце зрізу присипають вугільним порошком. Зріз на верхівці треба ще обробити Цирконом, після чого в неї обрізають всі нижні листові пластини. Потім відрізок висаджують в підготовлений горщик, який наповнюють доверху почвосмесью. Якщо верхніх листових пластин на черешку багато або вони занадто великі, тоді їх рекомендується скоротити на 1/3 частину, що допоможе йому сформувати потужну систему коренів. Та частина стебла, яка залишилася в горщику без верхівки, повинна бути «закрита» розплавленим парафіном. За нею продовжують доглядати так само, як і завжди, і через деякий час у неї сформується молодий пагін.
Пересадка драцени
Пересаджують кущ лише тоді, коли це необхідно (приблизно 1 раз у 2 або 3 роки). Коренева система у нього поверхнева, у зв'язку з чим на дні горщика необхідно робити товстий шар дренажу, щоб у ньому не застоювалася рідина. Грунтосуміш рекомендується купувати готову, призначену для вирощування пальм.
У тому випадку, якщо ґрунт у горщику ще не виснажена, але пересадити квітка вже треба, то кущ просто пересаджують методом перевалки в новий більший горщик із збереженням грудки землі. Не забудьте зробити на дні горщика товстий шар дренажу, а також рясно полити переваленний кущ.
Пересадку можна проводити тоді, коли вам це зручно незалежно від пори року. Але краще всього для цієї процедури підходить весняний період. Новий горщик з глини перед пересадкою слід обдати тільки що скипіла водою. Після цього його нетривалий час витримують у воді, що дозволить розкритися порах у глині.
На дно горщика покладіть глиняний черепок, причому його опукла сторона повинна бути спрямована вгору. Завдяки цьому надлишки рідини будуть безперешкодно стікати в піддон. Поверх черепка укладається дренажний шар товщиною від 20 до 30 мм, шар грубозернистого піску або перліту. Готову грунтосуміш всипають в горщик гіркою. Витягніть кущ зі старого горщика і помістіть його по центру нового. Акуратно розрівняйте його кореневу систему, після чого наповніть ємність почвосмесью, причому сипати її з усіх сторін. Не забувайте періодично постукувати горщик об підлогу, це дозволить субстрату добре влягтися і заповнити всі порожнечі. Після того як горщик буде наповнений субстратом, його поверхня потрібно злегка утрамбувати. Далі кущ поливають і зволожують його листя з обприскувача. Приберіть його в тепле і затишне місце. Після пересадки драцена може хворіти, але з часом вона повинна прижитися.
Способи розмноження
Розмноження форм драцени із строкатим листям відбувається лише вегетативно, а точніше, відрізками стебла або верхівковим черешком. При цьому зеленолисті види розмножують і вегетативним і насіннєвим способом.
Розмноження живцями
Про те, як можна розмножити це рослина верхівковими живцями і відведеннями, дуже докладно розказано в розділі «Обрізка». Слід додати, що якщо ви боїтеся висаджувати обрізаний верхівковий держак відразу в ґрунт, тоді для початку можна поставити в ємність з водою на укорінення. А коли у нього відросте корінці, проводять висадку черешка в грунтосуміш.
Вирощування з насіння
Насіннєвий матеріал драцени потребує передпосівної підготовки. Для цього його протягом 24 год витримують у розчині засобу, стимулюючого зростання, наприклад, в Цирконії. При цьому розчин повинен бути обов'язково теплим (близько 30 градусів). Наповніть землесумішшю для пальм невеликий контейнер і посійте насіння. Після того як посіви будуть политі, їх зверху накривають склом або плівкою, після чого переносять в таке місце, де завжди тепло. Перші сіянці повинні здатися через 1-2 місяці. Як тільки це відбудеться, приберіть укриття з контейнера. Сходи поливають і підгодовують 1 раз на місяць розчином мінерального комплексного добрива. В постійний горщик рослинки пересаджують тільки після того, як їх висота буде дорівнює 50-60 мм.
Розмноження відрізками стебла
Кімнатну драцену можна розмножити і відрізками стебла. Ця процедура дуже схожа на живцювання. Вам знадобиться потужний молодий стебло, який гострим продезинфицированным ножем поділяють на кілька відрізків. Вони повинні досягати в довжину від 30 до 50 мм. Зверніть увагу на те, що на кожному відрізку має бути мінімум 2 нирки.
З однією з сторін відрізка зробіть надріз на корі. Після чого його заглиблюють цією стороною в грунтосуміш. Приберіть висаджений на вкорінення живця в тепле затишне місце, причому зверху його слід накрити прозорим ковпаком, приміром, обрізаної пластикової пляшкою. Вчасно поливайте відрізок, а коли на нього через 4-6 тижнів утворюються нові пагони, їх систематично зволожують з обприскувача.
Шкідники і хвороби драцени
Шкідники
Драцена, зростаюча в домашніх умовах, досить стійка до шкідників. Однак на ній все ж можуть оселитися щитівки, попелиці, борошнисті червці, трипси та павутинні кліщі. Якщо на рослині поселиться якийсь із цих шкідників, то воно може скинути травмовані листові пластини. Якщо шкідників трохи, тоді можна спробувати позбутися від них за допомогою розчину мила, їм слід регулярно протирати поверхню листя і стебел. Якщо на рослині оселилися павутинні кліщі, тоді для його протирання використовують гарячий (близько 50 градусів) мильний розчин. Коли драцена буде протерта даним розчином, її слід обробити відповідним інсектицидним засобом.
Пожовтіння листя
Пожовтіння листових пластин в нижній частині куща є цілком природним процесом. Кожна листова пластина в середньому живе 2 роки. Відмирає старе листя нешвидко. І якщо пожовклі пластини псують зовнішній вигляд куща, то просто обережно видаліть їх і все.
Викликати тривогу повинно пожовтіння молодих листових пластин. Це означає, що ви неправильно поливаєте кущ. Пам'ятайте, що зволожувати субстрат потрібно відразу після того, як він просохне вглиб на 20-30 мм, не більше. Не допускайте сильного пересушування грудки землі.
Чому драцена сохне
Якщо у листя почали сохнути краю, а кінчики забарвилися в коричневий колір, то це говорить про надмірно сухому повітрі в кімнаті. Систематично зволожуйте рослина з пульверизатора.
Якщо кущ не піддавався пересадки 3 або 4 роки поспіль, тоді в ґрунтосуміші можуть зібратися солі, які не дають кореневій системі повноцінно поглинати поживні речовини. У деяких випадках кінчики у молодого листя можуть почати чорніти і засихати з-за надмірно великої кількості внесених добрив в субстрат. У цьому випадку грунтосуміш стає непридатною для подальшого росту і розвитку куща, при цьому спостерігається відмирання всмоктувальних корінців. У зв'язку з цим, якщо кущ починає засихати, але при цьому ви його добре поливаєте, вам слід обов'язково повністю замінити грунтосуміш.
Чому з'являється гниль
Як правило, спочатку гниль з'являється на верхівці листової пластини, а потім починає поступово поширюватися далі. З'явитися гниль може з-за бактеріозу, який є інфекційною хворобою. А ще причиною цього може стати погане освітлення, низька температура повітря і регулярний застій вологи в субстраті. Також до цього може призвести надмірно щільний безструктурний або важкий субстрат. Усунувши наявні проблеми і зрізавши уражену листя, вам може бути вдасться врятувати рослина.
При бактериозе на листових пластинках з'являються гниючі мокрі плями, при цьому між загнившей і здоровою тканиною проходить смужка жовтого кольору. Хвору драцену навряд чи вдасться вилікувати. Розвинутися бактеріоз може по наступним причинах: надмірно висока вологість, висока температура повітря, нестача фосфору і калію, а ще занадто лужної субстрат.
Чому опадає драцена
Вище вже згадувалося про те, чому може жовтіти і облітати листя. Однак трапляється й таке, коли листова пластина раптом стає невиразною, втрачає тургор, а потім відмирає. Причина криється в тому, що драцена піддалася впливу дуже низької температури повітря, а точніше, її подморозили. Перенесіть кущ тепло і зволожите його з пульверизатора, використовуючи теплу воду. Кущ рекомендується пересадити в свіжий субстрат, при цьому вирізавши все загнили корінці. Також врятувати драцену можна відрізавши і укоренивши її верхню частину.
Якщо в субстраті систематично застоюється волога, а земляний ком переохлаждается, то це так само може призвести до облетанию листя, так як на кореневій системі з'являється гниль. Потім загниває і стебло. Тому спробувати врятувати кущ можна відрізавши у нього здорові частини стебла і укоренивши їх.
Також дана культура може захворіти такими інфекційними хворобами, як: альтернаріоз, світло-коричнева плямистість і филлостикоз. Як правило, це відбувається зі старими кущами, за якими погано доглядають. Щоб вилікувати хворий кущ, його рекомендується обробити розчином фунгіцидної препарату, наприклад, на 1 л води 2 грами Фундазолу. Обприскати кущ потрібно тричі з перервою у півтора тижні.
Види драценыс фото і назвами
Драцена маргіната (Dracaena marginata)
Висота такого витонченого куща більше 3 м. Стебло з часом дерев'яніє. Довжина вигнутих вузьких листових пластин може варіюватися від 0,5 до 0,7 м. Забарвлення листя залежить від сорту. Вона може бути просто зеленою або мати на своїй поверхні смужку темно-лілового відтінку. Також листя може прикрашати широка смуга жовтого або червоного кольору.
Драцена Сандера (Dracaena sanderiana)
У цього напівчагарника тонкий коротенький стовбур. На відміну від інших видів його листові пластини зеленувато-сірі, короткі й перекручені. Таке компактна рослина має висоту не більше 0,8 м. Живці, зрізані з куща, добре вкорінюються у воді. Цей вид не потребує додаткового зволоження листя з пульверизатора. Його ще називають «бамбук щастя».
Драцена запашна (Dracaena fragrans)
Суцвіття у даного виду володіють дуже приємним запахом. Висота квітконосу близько 0,9 м, на його верхівці формуються суцвіття більше схожі на невеликі пухнасті кульки. В домашніх умовах вигляд цвіте вкрай рідко. Зібране в розетку листя в довжину може досягати близько 100 см, а в ширину ― до 10 див. Глянцеві листові пластини прикрашає широка жовта смужка.
Драцена компакта
Таке витончене рослина є різновидом драцени запашної. Його вузькі листя темно-зеленого (майже чорного) кольору, зібрані в щільні пучки. Вони володіють блискучою поверхнею. Деякі екземпляри цього різновиду мають досить великі розміри незважаючи на назву.
Драцена деремская (Dracaena Deremensis)
Стрункий стебло цього ефектного рослин у висоту може досягати близько 1,5 м. Його прикрашають великі відігнуті темно-зелені листові пластини шкірясте на дотик. На їхній поверхні є 2 білі поздовжньо-розташовані смужки.
Драцена драконовая (Dracaena draco)
Зовні кущ схожий на великий кактус: на його товстих гілках виростають загострені листові пластини, зібрані в пучки. Цей повільноростучий вид може іноді гілкуватися. Якщо травмувати рослину, то у нього виділиться безбарвний смолистий сік, який придбаває на повітрі криваво-червоне забарвлення. Цей сік ще називають «кров'ю дракона».
Драцена рефлексу (Dracaena reflexa), або драцена відігнута
Сильнорослий кущ прикрашений густим листям. У разветвляющегося стовбура на кожній з гілок є кілька листових розеток. Довгі широкі зігнуті вниз листові пластини мають загострення на верхівці. Вони пофарбовані в оливково-зелений відтінок і мають облямівкою кремового кольору.
Драцена Годсефа (Dracaena surculosa)
Зовні ця рослина сильно відрізняється від всіх інших видів драцени. Висота куща всього близько 0,6 м. Його прикрашають овальні листові пластини, загострені на верхівці. На їх поверхні є безліч цяточок або цяток білого або кремового відтінку. З-за цього вигляд ще іменують «золотий драценою».