Алое

Трав'яниста багаторічна рослина алое (Aloe) є представником сімейства Лілейні, цей рід об'єднує близько 260 видів. Рослина Родом з Африки, а точніше, з найбільш посушливих її регіонів. Справа в тому, що алое відрізняється високою стійкістю до посухи.

Особливості алое

Листові пластини алое, що входять до складу розетки, ростуть від кореня, найчастіше вони м'ясисті. Існують види, в яких на листі є шипи, а є і такі, у яких їх немає. У частини видів на поверхні листя присутній восковий наліт. Під час цвітіння кущ прикрашають квітки червоного, жовтого або оранжевого забарвлення. Форма суцвіття залежно від виду може бути кистевидной або волотисте, найчастіше квітки дзвонові або трубчасті.

Частина видів володіє цілющими властивостями, тому їх використовують в нетрадиційній медицині. Сік алое допомагає швидше вилікувати гнійники і опіки. Він також використовується для виготовлення масок, тому що має відновлюючу і омолоджуючі властивості. Листя використовують для одержання речовини, що відрізняється проносним ефектом. В культурі вирощують не тільки безліч видів алое, але і різновидів.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Алое ростять як декоративно-листяні і цілющого рослини.
  2. Освітленість. Потребу в більшій кількості яскравого сонячного світла. Іноді в зимовий час кущ рекомендується підсвічувати.
  3. Температурний режим. Протягом весняно-літнього періоду квітка добре росте при звичайній кімнатній температурі. У зимовий час в кімнаті має бути не тепліше 14 градусів.
  4. Полив. Протягом періоду вегетації субстрат в горщику зволожують відразу ж після його просихання верхнього шару. У зимові місяці полив проводять рідше, а точніше, через дві доби після просихання поверхні ґрунтосуміші. Під час поливу слідкуйте за тим, щоб рідина не потрапляла всередину листової розетки.
  5. Вологість повітря. Алое нормально росте при вологості повітря характерною для житлових приміщень.
  6. Добриво. Підживлення проводять з другої половини весни до перших осінніх тижнів 1 раз в 4 тижні, для цього використовують мінеральні добрива.
  7. Період спокою. Начло припадає на другу половину, а закінчується він в середині весни.
  8. Пересадка. Кущі пересаджують на початку періоду вегетації, молоді кущі піддають даній процедурі 1 раз на пару років, а більш дорослі ― 1 раз в 4 роки.
  9. Грунтосуміш. Листова і дернова земля, а ще пісок (1:2:1).
  10. Розмноження. Прикореневими пагонами і насіннєвим способом.
  11. Шкідливі комахи. Попелиці, щитівки, борошнисті червці і павутинні кліщі.
  12. Захворювання. Рослина може захворіти лише в тому випадку, якщо за ним неправильно доглядати. Найбільш часто воно страждає від гнилі, яка з'являється від надмірно рясного поливу.
  13. Властивості. Частина видів алое відрізняються цілющими властивостями. Вони мають протизапальну, імуностимулюючу, ранозагоювальною, антимікробною, регенеруючу та іншими властивостями.

Догляд за алое в домашніх умовах

Освітленість

Алое є світлолюбною рослиною, тому краще всього в домашніх умовах його ростити на південному вікні, при цьому йому не страшні прямі промені сонця. Кущ, який тривалий час стояв у затіненні, до яскравих променів сонця привчають поступово. У зимовий час кущ іноді потребує додатковому освітленні, для цього можна використовувати лампи денного світла.

Температурний режим

У літній час алое розвивається і росте в межах норми при звичайній кімнатній температурі. У теплу пору року його можна перенести на свіже повітря, при цьому для нього вибирають місце, захищене від опадів. Якщо ж у літній час ви не переносите рослина на вулицю, тоді рекомендується систематично провітрювати приміщення, в якому воно знаходиться. Взимку у алое спостерігаються період спокою, у зв'язку з цим його рекомендується переставити в прохолодне місце (не тепліше 14 градусів). Якщо ж в кімнаті буде тепліше, то кущ може почати активно витягуватися, так як взимку сонце не може дати йому необхідну кількість світла.

Полив

Протягом вегетаційного періоду полив алое проводять відразу ж після того, як просохне поверхню ґрунтосуміші в горщику. У зимовий час полив повинен бути більш рідкісним, проте не можна допускати пересушування земляної грудки. Під час зволоження субстрату слідкуйте за тим, щоб рідина не потрапляла всередину листової розетки, тому що це може привести до загнивання стовбура, а це в свою чергу може погубити кущ.

Вологість повітря

Такий квітка нормально росте і розвивається при будь-якій вологості повітря.

Цвітіння

Щоб алое зацвіло, йому необхідний період спокою, який можливий тільки при тривалому світловому дні і прохолоді. Забезпечити рослині подібні умови при вирощуванні в квартирі досить складно, у зв'язку з цим її цвітіння можна побачити вкрай рідко.

Добриво

Підживлення проводять з другої половини весни до початку осені з періодичністю 1 раз у 4 тижні. Коли кущ знаходиться в стані спокою, вносити в ґрунт добрива не потрібно.

Пересадка алое

Придатний для вирощування алое субстрат повинен складатися з дернової та листяної грунту, а ще піску (2:1:1). Для того щоб грунтосуміш була більш пухкої, її змішують з невеликою кількістю деревного вугілля і дрібних шматочків цегли. Пересадку проводять тільки при необхідності, як правило, молоді кущі піддають даній процедурі 1 раз на пару років, а більш дорослі ― 1 раз в 4 роки.

Способи розмноження

Насіннєве розмноження

Алое виростити з насіння можна досить легко. Для початку на дні ємності роблять хороший дренажний шар, потім її заповнюють піщаною сумішшю і висівають насіння. Посів проводять в останні зимові або перші весняні тижні. Посівам забезпечують регулярний полив і провітрювання. Захищайте їх від прямих променів сонця, при цьому температура повітря повинна бути близько 20 градусів. Пікіровку з'явилися сіянців в індивідуальні ємності проводять тоді, коли їм виповниться 30 днів. Коли після пересадки пройде 3 місяці, рослинки потрібно буде знижуватись ще раз у більш великі ємності, після чого їм забезпечують такий же догляд, як і дорослим кущах.

Як розмножити пагонами

Для розмноження алое пагонами використовують таку ж грунтосуміш, що і для посіву насіння. Навесні або в перші літні тижні відокремте від батьківського куща молоденькі пагони, що ростуть від кореня, після чого їх садять в індивідуальну ємність. Після того як кущик дасть коріння і рушить в зростання, йому забезпечують такий же догляд, як і дорослій рослині.

Хвороби та шкідники алое

Якщо за алое неправильно доглядати, то з ним можуть виникнути проблеми:

  1. Листя блякла і млява. Це може статися із-за надмірно частих поливів, коли поверхня ґрунтосуміші не встигає просихати. Ще виною цьому може стати невідповідний субстрат.
  2. Пагони стають витягнутими. При мізерному освітлення кущ починає активно витягуватися, в результаті чого він втрачає свою декоративність. Щоб цього уникнути, рослина рекомендується виділяти лампами денного світла, таким чином збільшуючи тривалість світлового дня.
  3. З'явилася гниль на пагонах і коренях. На коренях гниль з'являється в результаті занадто частого або надмірно рясного поливу. А загнивання стебла найчастіше відбувається із-за того, що в листову розетку під час поливу потрапила рідина тим більше, якщо в кімнаті прохолодно. Виберіть для алое найбільш підходящий режим поливу, зріжте всі уражені частини куща і пересадити його в свіжий субстрат.
  4. Кінчики листових пластин стають коричневими. Ця рослина досить невибаглива до вологості повітря. Але якщо повітря буде надмірно сухим, тоді потрібно буде підвищити його вологість. З-за дуже мізерного поливу на кромці листових пластин можуть утворитися коричневі цятки.
  5. На листках з'явилися плями темного кольору. Кущ слід берегти від протягів, а ще йому може зашкодити сильний холод (нижче 8 градусів). Провітрювати кімнату слід регулярно, однак квітка має стояти в такому місці, яке захищене від протягів.
  6. Шкідливі комахи. На кущі можуть оселитися щитівки, борошнисті червці, попелиці та павутинні кліщі.

Види алое з фото і назвами

Алое белоцветковое (Aloe albiflora)

Біля куща даного виду стебла немає взагалі. Ширина вузьких листових пластин близько 5 сантиметрів, а їх довжина ― до 25 сантиметрів, по крайці розташовані дрібні зубці білого кольору. Забарвлення листя зеленувато-сірий, а на її поверхні знаходиться велика кількість білих точок. Під час цвітіння виростає квітконіс завдовжки близько 50 см, на ньому формуються кисті, що складаються з квіток білого забарвлення. Таке алое можна легко розмножити прикореневими розетками.

Алое віялове (Aloe plicatilis)

Це алое являє собою кустовидное рослина, стебло у якого з часом дерев'яніє. Висота сильноветвящегося куща може досягати близько 5 метрів. Стовбур поділяється на невеликі гілки, при цьому на кожній з них формується листкова розетка. Супротивнорасположенные листові пластини виростають по 14-16 штук, форма у них лінійна, а верхівка заокруглена. Довжина сірувато-зелених листових пластин не більше 30 сантиметрів, а їх ширина ― до 4 сантиметрів, як правило, кромка гладка. На верхівках довгих квітконосів формуються кисті, що складаються з 25-30 червоних квіток. Довжина квітконосу може доходити до півметра. Даний вид відрізняється від інших тим, що йому необхідний більш частий полив. Цю рослину ще називають алое парасолькове (Aloe tripetala), або алое мовне (Aloe lingua), або алое языковидное (Aloe linguaeformis).

Алое Вера (Aloe vera)

Пагони біля куща коротенькі. Зібрана в маленькі розетки зелене листя має ланцетної форми, частіше всього на її поверхні є цятки білого кольору, а на кромці розташовуються шипи блідо-рожевого відтінку. Довжина листових пластин може досягати близько півметра. На високому квітконосі формується кілька кистей, які складаються з блідо-жовтих квіток, в довжину досягають близько 30 мм. Є сорти, квітки у яких пофарбовані в червоний колір. Цей вид ще іменують алое Ланца (Floe lanzae), або алое барбадосское (Aloe barbadensis), або алое індійське (Aloe indica).

Алое Дескоингса (Aloe descoingsii)

У цього трав'янистої рослини дуже коротке стебло. Росте від кореня листя зібране в розетку, її довжина всього близько 40 мм, а форма ― видовжено-трикутна. На поверхні трохи рифлених блідо - або темно-зелених листових пластин знаходиться безліч точок білого відтінку. Довжина трубчастих помаранчевих квіточок близько 10 мм. Вони зібрані в кисть, яка формується у верхній частині тридцатисантиметрового квітконоса, зростає з квіткової розетки. Вид можна швидко розмножити прикореневими молоденькими розетками.

Алое Джексона (Aloe jacksonii)

У цього кустовидного багаторічної рослини досить короткий стебло (висота близько 30 сантиметрів). Довжина вузьких листових пластин до 10 сантиметрів, по крайці у них розташовані дрібні зубці, а у верхній частині виростає 1 більш довгий шип. На обох поверхнях зеленуватою листя є наліт воску і білуваті плями. Під час цвітіння формується квітконіс довжиною 20 сантиметрів, на якому виростає кисть, що складається з червонуватих трубчастих квіток.

Алое дихотомічне (Aloe dichotoma)

У природі цей вид являє собою деревоподібна вічнозелена багаторічна рослина, висота якого близько 8 метрів. На обох поверхнях блакитно-зелених листових пластин є восковий наліт, їх довжина близько 40 сантиметрів, а ширина ― до 6 сантиметрів, по крайці розташовані маленькі шипи. Формуються під час цвітіння кисті складаються з трубчастих квіток жовтого забарвлення. На одному квітконосі може зрости від 1 до 3 суцвіть.

Алое деревоподібна (Aloe arborescens)

Даний вид, широко культивується в кімнатних умовах, ще називають столітником». Висота дерева або куща може досягати трьох метрів. Поступово пагони знизу оголюються, а у верхній частині вони сильно гілкуються. Верхівкові розеткові щільні, м'ясисті листові пластини в довжину мають мечовидної формою, а в ширину ― вигнуте увігнутою. Їх забарвлення сірувато-зелений, довжина близько півметра, а ширина ― приблизно 60 мм. По крайці пластини розташовуються шипи, в довжину досягають 0,3 див. Цвіте вигляд у травні–червні, однак при вирощуванні в домашніх умовах квітки на кущі можна побачити нечасто. На високому квітконосі формуються кисті, що складаються з рожевих, червоних або жовтих квіток.

Алое кампери (Aloe camperi)

Вид являє собою низький багаторічна трав'яниста рослина. Вигнуті вузенькі глянцеві листові пластини мають зеленим забарвленням і ланцетної форми, їх ширина ― до 50 мм, а довжина ― близько 50 см, кромка дрібнозубчаста. Під час цвітіння формується високий квітконіс, на якому виростають кисті, що складаються з помаранчевих, червоних і жовтих трубчастих квіток, довжина яких не більше 50 мм.

Алое колпачковидное (Aloe mitriformis)

Стебло у цього трав'янистої багаторічної рослини коротенький. Зростаючі від коренів листові пластини зібрані в розетку і мають округлено-трикутною формою, їх довжина близько 20 сантиметрів, а ширина ― не більше 15 сантиметрів. Забарвлення листя може бути будь-яким-від голубувато-сірого до зеленого, на її виворітній поверхні, а також на кромці виростає безліч дрібних зубців. З листової розетки виростає високий квітконіс, у верхній частині якого утвориться гроновидне суцвіття, що складається з трубчастих квіток насичено-червоного або червоного забарвлення. В домашніх умовах цвіте дуже рідко.

Алое коротколистное (Aloe brevifolia)

У цього трав'янистої багаторічної рослини листя зібране в розетки. Їх форма може бути різною від трикутної до ланцетної, в довжину вони досягають близько 11 сантиметрів, а в ширину ― до 4 сантиметрів. На зовнішній поверхні пластини і на її кромці розташовані зубчики білого кольору. Забарвлення листя блакитно-зелений. Трубчасті червоні квітки зібрані в кисть, яка формується на верхівці високого квітконосу.

Алое гарненьке (Aloe bellatula)

Батьківщина такого бесстебельного трав'янистої рослини Мадагаскар. Росте від кореня розеткова листя в довжину досягає всього близько 15 сантиметрів, а в ширину ― приблизно 1 сантиметр. На поверхні темно-зеленої пластини розташовується безліч білих цяток і горбків, а на кромці ― маленькі шипи. Дзвоникоподібної форми квітки забарвлені в кораловий колір.

Алое Марлота (Aloe marlothii)

Висота цього чагарнику близько трьох метрів. М'ясисті ланцетні листові пластини зібрані в прикореневу розетку, на обох поверхнях є восковий наліт. Забарвлені вони в сірувато-зелений колір, їх довжина до півтора метрів, а ширина ― до 30 сантиметрів. Обидві поверхні пластини, а також її кромка покрита великою кількістю маленьких блідо-червоних шипів. Квітки трубчастої форми зібрані в кисті, найчастіше вони пофарбовані в оранжево-червоний відтінок.

Алое мильне (Aloe saponaria)

Або алое мылистое, або алое плямисте (Aloe maculata). Кущ має ветвящимся стеблом і, як правило, у нього формується кілька листових розеток. Довжина плоско-вигнутих зелених листових пластин близько 0,6 метрів, а їх ширина ― до 6 сантиметрів, на обох поверхнях є безліч цяток білого кольору, по крайці розташовуються пятимиллиметровые шипи. Маленькі кисті складаються з жовтих квіток, які іноді має червонуватим відтінком.

Алое остисті (Aloe aristata)

У такого кустовидного рослини коротенькі стебла. Трикутна зелене листя входить до складу розетки, її прикрашають білуваті горбики, а по крайці розташовані дрібні шипи. На верхівці трохи зігнутої пластини виростає довга нитка. На високому квітконосі формується кілька кистей, що складаються з 20-30 оранжево-червоних квіток, форма яких трубчаста.

Алое віддалене (Aloe distans)

У такого чагарнику сланкі стебла в довжину близько 3 метрів. Довжина загострено-яйцевидних сірувато-зелених листових пластин близько 10 сантиметрів, у підстави завширшки вони досягають до 6 сантиметрів. По крайці і в серединці листової пластини знаходяться маленькі білі шипи. Коли кущ квітує, його прикрашають кисті, що складаються з трубчастих квіток жовтого забарвлення.

Алое смугасте (Aloe striata), або алое сіре

Батьківщиною такого бесстебельного багаторічної рослини є ПАР. Зібрані в прикореневу розетку м'ясисті, щільні листові пластини, мають сірувато-зеленим забарвленням, їх ширина ― до 15 сантиметрів, а довжина ― близько півметра. Гладка кромка пластини пофарбована в червоний колір. Як правило, на високому квітконосі формується кілька кистей, що складаються з маленьких червонуватих квіточок. Цвіте вид в другій половині весни.

Алое тигровое (Aloe variegata)

Або алое строкате, або алое аусана (Aloe ausana), або алое точкове (Aloe punctata). Висота такого бесстебельного чагарнику приблизно 30 сантиметрів. Витягнута листя зібрані в прикореневі розетки, її ширина до 6 сантиметрів, а довжина ― близько 15 сантиметрів. Темно-зелені листові пластини прикрашає білий візерунок, що складається з крапок і смужок. На верхівках високих квітконосів виростають суцвіття кистевидной форми, які складаються з квіток червоного, рожевого або жовтого відтінку.

Алое жахливе (Aloe ferox)

У природних умовах висота куща, що володіє прямим стеблом, що досягає близько трьох метрів. У верхній частині алое формується листкова розетка, яка складається з листових пластин довжиною близько півметра і завширшки ― до 15 сантиметрів. Зеленувата листя в певних умовах набуває блідо-червоний відтінок. Зростаючі по крайці зубці іноді формуються і на поверхні листової пластини. З серединки листової розетки виростає суцвіття кистевидной форми, висота якого близько півметра, воно складається з квіток помаранчево-червоного відтінку.