Трав'яниста багаторічна рослина орхідеї дендробіум (Dendrobium) є представником сімейства Орхідні. З грецької «дендробіум» перекладається, як «живе на дереві», це пов'язано з тим, що ця рослина є эпифитом, але серед видів цього роду зустрічаються і литофиты, які живуть на каменях. Цей рід об'єднує понад 1200 видів, які в природних умовах можна зустріти на Філіппінах, в Австралії, Новій Зеландії, Японії, Китаї, Океанії та Новій Гвінеї. Всі ці види можуть сильно відрізнятися один від одного формою і забарвленням листя і квіток, так і манерою розташовувати квітки на стеблі, часом цвітіння та багатьом іншим.
Зміст
Короткий опис вирощування
- Цвітіння. Його тривалість від 2 до 3 місяців.
- Освітленість. Потребує великої кількості яскравого світла, який обов'язково повинен бути розсіяним, не допускайте попадання на кущ прямих променів сонця. Тривалість світлового дня повинна бути не менше 12 годин.
- Температурний режим. Під час активного росту в денні години ― від 20 до 25 градусів, а в нічні ― від 16 до 21 градуса. Види прохолодного змісту у весняно-літній період вдень потребують температурі від 15 до 18 градусів тепла, а вночі ― приблизно 12 градусів. Взимку температура повітря в денний час повинна бути приблизно 12 градусів, а вночі ― близько 8 градусів. Нічна температура повинна відрізнятися від денної на 5-7 градусів.
- Полив. У весняно-літній період зволожувати субстрат в горщику треба рясно, а протягом періоду спокою полив повинен бути бідним.
- Вологість повітря. Необхідна підвищена вологість повітря (від 50 до 80 відсотків). Тому кущ потрібно часто зволожувати з обприскувача теплуватою водою. У зимовий час ємність з квіткою краще всього поставити на піднос, наповнений вологою щебенем.
- Добриво. Протягом періоду вегетації (у квітні–вересні) квітка раз в 15 днів підгодовують розчином комплексного мінерального добрива для орхідей.
- Період спокою. Настає він після того, як кущ відцвіте, при цьому строки залежать від виду дендробіуми.
- Пересадка. Систематично раз на 3 або 4 роки. Осеннецветущие види пересаджують відразу після появи молодих пагонів, а весеннецветущие ― коли закінчиться цвітіння.
- Розмноження. Живцями або поділом куща.
- Шкідливі комахи. Павутинні кліщі, трипси, щитівки, борошнисті червці та білокрилки.
- Захворювання. Коренева гниль, плямистість листя, борошниста роса і коричнева гниль.
Догляд за орхідеєю дендробіум в домашніх умовах
Особливості вирощування
Так як існує дуже багато різноманітних видів орхідеї дендробіум, які розрізняються між собою агротехнікою, то з-за цього просто неможливо описати правила вирощування в кімнатних умовах для всіх видів такої рослини відразу. Справа в тому, що практично у кожного з видів є свої «примхи», які обов'язково потрібно враховувати при його вирощуванні. Проте існують у дендробіуми кілька загальних вимог:
- Вирощування будь-якого з видів в домашніх умовах ― це процес дуже складний.
- Ростити кожен з видів слід за тим агротехнічним правилами, які відносяться саме до нього, інакше рослина може загинути.
- Всі види віддають перевагу яскраве світло, який обов'язково повинен бути розсіяним. Квітка треба захищати від прямих променів сонця.
- Також усі види вкрай негативно реагують на протяг.
- Росте в природних умовах квітам не потрібен період спокою.
Температурний режим
Пам'ятайте, що у кожного з видів цієї рослини свої вимоги до температури повітря. Наприклад, їх поділяють на 6 груп за умов оптимальної температури вирощування. При цьому у кожній з цих груп особливі вимоги до температурного режиму. Проте в середньому для тих видів, які вважаються теплолюбними, протягом періоду вегетації в теплу пору року оптимальною є температура повітря вдень ― від 20 до 25 градусів, а вночі ― від 16 до 21 градуса. Узимку в денний час в кімнаті не повинно бути тепліше 20 градусів, а в нічний ― холодніше 18 градусів. Види прохолодного змісту в теплу пору року днем потребують не занадто високій температурі повітря (від 15 до 18 градусів), вночі вона повинна бути приблизно 12 градусів. А в зимові місяці в денний час приблизно 12 градусів, а вночі ― близько 8 градусів.
Освітленість
Більшість видів, а також сортів даної рослини потребують яскравому освітленні, однак квітка потрібно обов'язково захищати від прямих палючих променів сонця. Щоб воно росло і розвивалося в межах норми, тривалість світлового дня повинна бути близько 12 год.
Полив і вологість повітря
Поливають дендробіум практично так само, як і інші види орхідей. У весняно-літній період полив повинен бути рясним, але допускати застою рідини в субстраті не можна, так як з-за цього на кореневій системі може з'явитися гниль. Поливати слід відфільтрованої або добре відстояною водою кімнатної температури.
Така рослина потребує підвищеної вологості повітря, рівень якої повинен бути від 50 до 80 відсотків. Для того щоб забезпечити рослині необхідний рівень вологості в літній час, його рекомендується перенести на вулицю і зволожувати листя як можна частіше. У зимовий час ємність з квіткою ставлять на піддон, заповнений зволоженим гравієм.
Пересадка дендробіуми
Пересадки дендробіум переносить вкрай болісно, тому їх проводять як можна рідше, приблизно 1 раз в 3 або 4 роки. Квітучі у весняний час види піддають пересадки відразу ж, як вони відцвітуть, а осеннецветущие ― тільки тоді, коли почнеться зростання молодих пагонів. Горщик вибирають не дуже великий, при цьому виготовлений він може бути з будь-якого матеріалу. Досвідчені квітникарі, як правило, вибирають неглазуровані вазони з глини, а ті, хто вперше вирощують орхідею, зазвичай садять її в напівпрозорі горщики із пластику.
На дно ємності треба обов'язково покласти кілька важких невеликих каменів, щоб вона була більш стійкою. Поверх каменів роблять шар дренажу з пінопласту або керамзиту. Потім насипають шар кори і великої фракції акуратно перевалюють в новий горщик квітка, всі порожнечі заповнюють новим субстратом. Для посадки орхідей досвідчені квітникарі радять використовувати покупної субстрат для орхідей. Як правило, для посадки такої квітки беруть суміш, що складається з деревного вугілля, сфагнуму, кори сосни і кокосових чіпс. Однак його можна вирощувати і в субстраті, що складається з однієї лише кори.
Добриво
Підгодовують орхідею тільки під час інтенсивного зростання в квітні–вересні 1 раз у 15 днів. Для цього використовують рідке комплексне добриво для орхідей. Зверніть увагу на те, що концентрація використовуваної живильної суміші повинна бути повинна бути в половину слабкіше, рекомендованої виробником. Якщо ж використовувати живильну суміш більш високої концентрації, з-за цього може постраждати коренева система, що призведе до загибелі рослини. Крім цього загального правила для всіх дендробіумів, сорти й види теплого змісту потребують регулярної підгодівлі калійно-фосфорним добривом навіть у зимовий час, вносять таку поживну суміш в субстрат 1 раз у 4 тижні. При цьому види прохолодного змісту двічі або тричі в місяць підживлюють азотним добривом.
Особливості цвітіння
Правила догляду під час цвітіння
Кожен з видів орхідеї дендробіум цвіте в свій час, при цьому тривалість цвітіння може варіюватися від 2 до 3 місяців. Для того щоб рослина зацвіла своєчасно, рекомендований перепад температур в нічний і денний час в 5-7 градусів. Найпростіше цього досягти в літній час, а взимку справа ускладнюється цілодобовим отапливанием приміщення.
При вирощуванні в зимовий час дендробіуми нобіле для того, щоб змусити його цвісти, деякі квітникарі вдаються до незвичайного способу. Вони не поливають кущ до тих пір, поки не здасться новий ріст. Коли ж цей ріст у висоту досягне 20-30 мм, і у нього відросте власні корінці, поливи квітки відновлюють. Після того як зростання зрівняється зі старими бульбами, проводять поступове скорочення поливу аж до його повного припинення, при цьому температуру знижують до + 12 градусів. Полив відновлюють тільки тоді, коли сформувалися бутони почнуть розпускатися, у іншому випадку замість квіток розвинуться дітки.
Догляд після цвітіння
Після того як цвітіння закінчиться, починають поступово скорочувати полив до повного припинення, квітконіс зрізають, а сам кущ переносять в таке місце, де завжди прохолодно. В цьому випадку він зможе добре відпочити і набратися сил перед новим цвітінням. Зростаючий в природі дендробіум не припиняє зростати навіть взимку, проте в середніх широтах в холодну пору року із-за мізерного освітлення він впадає в сплячку, в цей час у нього припиняється ріст. Звичайно, від цього він не загине, але фахівці не рекомендують таке допускати. Взимку, коли світловий день дуже короткий, кущ обов'язково потрібно досвічувати, і найкраще для цього використовувати фитолампу. Справа в тому, що у зростаючої в природі орхідеї немає періоду спокою, вона постійно чимось зайнята, як правило, квітка нарощує або листя або коріння, або квітконоси. Якщо ж ваш квітка в осінній час впав у сплячку, то турбувати його не варто. У цьому випадку на час припиняють полив і переносять кущ у прохолодне місце.
Способи розмноження
Поділ куща
Вирощувану в кімнатних умовах орхідею дендробіум можна розмножувати поділом куща. Проводять поділ рослини під час пересаджування після того, як воно відцвіте. Дорослий великий кущ дістають з ємності і ділять його на частини після того, як звільнять кореневу систему від субстрату. При цьому для початку потрібно акуратно розплутати коріння, а потім ті, що заплутані дуже сильно, розрізають гострим продезинфицированным інструментом. Під час поділу треба врахувати, що на кожній діленці має бути по 2 або 3 зрілі бульби і така ж кількість молодих ростов. Місця зрізів обробляють садовим варом або присипають вугільним порошком.
Живцювання
Зріжте з батьківського куща псевдобульби і розріжте її на живці, довжина яких повинна бути близько 10 сантиметрів. Місця зрізів промащують садовим варом. Візьміть щільно застібається поліетиленовий пакет і наповніть його зволоженим сфагнумом. Кожен пакет помістіть по одному або два черешка, потім їх щільно застібають і прибирають в тепле (від 22 до 25 градусів) і добре освітлене місце, врахуйте, що світ повинен бути обов'язково розсіяним. Щодня провітрюйте живці і стежте за тим, щоб сфагнум був завжди влажноватым (не мокрим). Укорінятимуться живці через 15-20 днів, після чого їх можна буде висадити в окремі горщики. Виросли з них кущики в перший раз зацвітуть через 2 або 3 роки.
Види дендробіуми з фото і назвами
Існує дуже багато різних видів і сортів орхідеї дендробіум, тому виділити з них найкращі яких найбільш красиві дуже складно. Нижче будуть описані ті види і сорти, які користуються найбільшою популярністю у квіткарів.
Дендробіум благородний (Dendrobium nobile)
Цей вид належить до найбільш красивих, родом він з В'єтнаму і Гімалаїв. Довжина блискучих товстих псевдобульб близько півметра, на другий рік росту у них утворюються квітконоси, на яких формується за 1-3 великих (близько 10 сантиметрів в поперечнику) квітки насиченого забарвлення. У природного вигляду пелюстки забарвлені в білий колір і мають блідо-лілові кінчики, забарвлення губи кремовий з рожевим оздобленням, а горла ― темно-пурпуровий. Цвітіння у гібридних сортів може спостерігатися кілька разів за рік.
Дендробіум монилиформе (Dendrobium moniliforme)
Такий вид є японським ендеміком. Він являє собою зменшену копію дендробіуми благородного, висота кущика всього близько 15 сантиметрів. Цей вид порівняно з іншими менш вимогливий до відходу, тому на нього слід звернути увагу початківцям квітникарям.
Дендробіум густоцветный (Dendrobium densiflorum)
Цей епіфіт родом із Східних Гімалаїв. Його пониклі пишні суцвіття в довжину досягають близько 0,3 метрів, на них може сформуватися до 50 дуже запашних квіток, чашолистки і пелюстки у яких насичено-жовті, а губа ― оранжево-жовта волохата і бахромчата по крайці. У цього виду є різновид ― дендробіум кистецветный (Dendrobium thyrsiflorum): його пелюстки забарвлені в кремовий або білий колір.
Дендробіум Кінга (Dendrobium kingianum)
Батьківщиною такої рослини є Австралія. Практично циліндричні стебла потовщені в нижній частині, а у верхній ― у них формуються широкі листові пластини. На квітконосі виростає 5 або більше ароматних рожевих квіток з плямистої губою. Ріст куща триває протягом всього року, а цвітіння у нього спостерігається в лютому–березні.
Дендробіум Паришів (Dendrobium parishii)
У цього эпифита звисаючі пагони в довжину досягають близько 0,3 метрів (іноді більше). Довжина листових пластин від 7 до 12 сантиметрів, вони загострені і мають довгасто-ланцетну форму. Аметистово-пурпурні квітки одиночні мають сильноопушенную округлу губу з коричнево-фіолетовими цятками. Колонка пофарбована в білий колір, а пильник ― у фіолетовий. Цвітіння спостерігається в червні–липні.
Дендробіум фаленопсис (Dendrobium phalaenopsis)
В природі такий вид зустрічається в Австралії, його квіти дуже схожі на орхідею фаленопсис, що і вплинуло на вибір назви. Довжина псевдобульб з потужними шкірястими листовими пластинами близько 0,7 м. На високому квітконосі формується близько 10 (іноді більше) великих бордових квіток досягають в поперечнику до 80 мм. Кожен з квіток цвіте близько 8 тижнів, при цьому старі псевдобульби можуть цвісти по кілька разів. Цвіте кущ в листопаді–грудні.
Краще всього для квітникарів-новачків підходить такий вид, як дендробіум фаленопсис або дендробіум благородний.