Брахіхітон

Такий рід рослин, як брахіхітон (Brachychiton) має пряме відношення до родини стеркуліеві. Цей рід об'єднує близько 60 видів рослин. У природі вони зустрічаються в Океанії, Австралії та Південно-Східної Азії.

Цей рід представлений досить великими деревами, що мають потовщення в нижній частині стовбура. Саме там відбувається накопичення необхідних для нормального росту і розвитку рослини поживних речовин. Дерево починає їх витрачати після того, як погодні умови стають несприятливими. Саме зовнішня особливість стовбура брахіхітона послужила появи в народі другого назви «пляшкове дерево».

Дане деревце з кожним роком стає все популярнішим у квіткарів. А воно їм подобається за не зовсім звичайний зовнішній вигляд і відносну невибагливість.

Догляд за брахіхітоном в домашніх умовах

Освітленість

Для рослини краще всього підходить вікно західної або східної орієнтації. Так само його можна розмістити і біля південного вікна, однак у цьому випадку рослина треба буде притіняти від прямих полуденних променів сонця. Якщо ж його розташувати біля вікна північної орієнтації, то деревце не зможе правильно рости і розвиватися із-за нестачі світла. Тільки що куплене рослина треба привчати до яскравого освітлення поступово, це ж стосується і брахіхітона після зимівлі.

Температурний режим

У весняно-літній період брахіхітон потребує тепла (24-28 градусів). З настанням осіннього періоду температуру потроху знижують, а взимку містять деревце в прохолоді (від 12 до 16 градусів). У будь-який час року кімнату слід добре і регулярно провітрювати.

Як поливати

Для поливу використовують виключно м'яку воду, яка повинна перед цим відстоятися протягом не менше 24 годин. У теплу пору року полив повинен бути рясним, у жаркі дні поливають після того, як підсохне верхній шар субстрату. З настанням осіннього періоду полив зменшують, а в зимовий час поливати треба обережно, не допускаючи ні пересушування, ні переливу грунту. У цей час у рослини спостерігається період спокою, і вона потребує в прохолоді і помірному поливі.

Обприскування

Зволожувати рослина з розпилювача не потрібно. У зимовий час деревце слід прибрати подалі від опалювальних приладів.

Добриво

Брахіхітон потребує регулярної підгодівлі у весняно-літній період 1 раз у 3 тижні. Для цього використовують спеціальні мінеральні добрива. Восени, а також і взимку підгодовувати рослина не треба, так як в цей час внесені добрива можуть тільки нашкодити йому.

Обрізка

У весняний час деревце потребує прищіпки і обрізку. Таким чином, ви зможете сформувати красиву крону, позбувшись від витягнутих за зиму гілок.

Пересадка брахіхітона

Пересадку проводять тільки у разі необхідності, наприклад, коли достатньо розвинена коренева система перестане поміщатися в горщик. При пересадці стежте за тим, щоб коренева шийка не була заглиблена. Поки рослина молоде, його слід пересаджувати 1 раз на рік, більш дорослі екземпляри потребують в даній процедурі, як правило, 1 раз в 3 або 4 роки.

Землесуміш

Для посадки потрібна пухкий грунт. Так, відповідна землесуміш може складатися з листової землі, піску і торфу, взятих у пропорції 1:2:1. А можна змішати дернову, листову і перегнійну землю, а також торф і пісок, узяті в рівних частках.

Розмноження брахіхітона

Брахіхітон зазвичай розмножують насінням і верхівковими живцями. Найбільш поширене розмноження верхівковими живцями. Після зрізання їх слід піддати обробці засобами, що стимулюють ріст, а потім посадити. Для посадки використовують суміш, що складається з рівних частин піску і торфу. Ставлять в тепло (не менше 24 градусів), систематично обприскують, а ємність треба накрити целофаном.

Шкідники і хвороби

Може оселитися щитівка і білокрилка. Якщо в кімнаті низька вологість, то цілком можливо поява павутинного кліща.

Можливі проблеми

  1. Палити в кімнаті, де знаходиться рослина, не можна, тому що воно негативно реагує на тютюновий дим.
  2. На листках з'явилися сухі плями ― з-за впливу прямих променів сонця. При недоліку світла деревце так само може захворіти.
  3. З'явилася гниль ― занадто рясний полив.

Види брахіхітона з фото

Брахіхітон кленолистих (Brachychiton acerifolius)

Цей вид представлений гіллястими вічнозеленими деревами, які можуть досягати у висоту 35 метрів, а в ширину ― 12 метрів. Блискучі, шкірясті листочки пофарбовані в насичений зелений колір і довжину виростають до 20 сантиметрів. Вони мають від 3 до 5 часток. Червоні чашоподібні квіточки досить дрібні (до 2 см в діаметрі). Вони зібрані у великі суцвіття мають форму волоті. Цвіте рослина в літній час.

Брахіхітон наскельне (Brachychiton rupestris)

Його в народі іменують «пляшкове дерево», а все, тому що стовбур цієї рослини здалеку вельми схожий з пляшкою значних розмірів. У висоту він може досягати 15 метрів, а нижня частина стовбура буває в діаметрі до 2 метрів. У цій частині стовбура накопичується рідина, яка витрачається з настанням посухи. Якщо дерево росте в домашніх умовах, то має більш компактний вигляд.

Брахіхітон різнолистний (Brachychiton populneus)

Це вічнозелене сильногілляста дерево має досить об'ємний стовбур. Так, він у висоту може досягати 20 метрів, а в ширину ― близько 6 метрів. Овальні, темно-зелені листочки з глянцевою поверхнею мають довжину близько 12 сантиметрів. На одному і тому ж рослині можна побачити листя з 3-я, так і з 5-ю частками. Суцвіття у вигляді щитка за формою нагадують волоті і є пазушними. Невеликі квіточки (діаметр 1,5 см) мають зелений, кремовий або рожевий колір. На поверхні пелюсток є коричневі або червоні цятки. Цвітіння триває з червня по серпень.

Брахіхітон різнобарвний (Brachychiton discolor)

У цієї рослини може опадати листя. У висоту вона сягає 30 метрів, а в ширину ― 15 метрів. Товстий і прямий стовбур має блідо-зелену кору. Опушені зелені листочки мають від 3 до 7 часток і мають широкоовальною формою. Їх довжина становить близько 20 сантиметрів, а вони прикріплюються до гілок з допомогою досить довгих черешків. Пазушні, дуже густі суцвіття у вигляді щитка мають форму волоті. Дзвонові рожеві або червоні квіточки досягають завширшки 5 сантиметрів. Цвітіння триває весь літній період.