Циперус

Рослина циперус (Cyperus), ще іменоване сытью, є представником сімейства Осокові. Цей рід об'єднує близько 600 видів. У природі зустрічається від помірного до тропічного поясу, при цьому воно воліє рости в болотистих місцевостях і водоймах.

Особливості циперус

Циперус ― це багаторічник з трав'янистими стеблами, у них в верхній частині знаходяться вузли, які розташовуються досить близько один до одного. Листові пластини виростають із зближених вузлів, при цією формою вони трохи схожі з парасольками. В кімнатних умовах вирощують лише кілька видів. Таке вологолюбна рослина дуже добре росте в тіні. Циперус часто використовують для прикраси акваріумів, а ще їх ставлять в таких місцях, де для інших культур дуже темно. Найчастіше його вирощують в полукрытых приміщеннях не дуже великих штучних водоймах.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Циперус культивується як декоративно-листяні рослини.
  2. Освітленість. Затінене місце або велика кількість яскравого, але розсіяного світла.
  3. Температурний режим. Під час активного росту ― від 20 до 22 градусів, в зимовий час ― не холодніше 12 градусів.
  4. Полив. Під час вегетаційного періоду полив повинен бути частим і рясним. Слідкуйте за тим, щоб коренева система куща весь час перебувала у вологому субстраті. Як правило, горщик з такою квіткою ставлять в кашпо, наповнене водою. У зимовий час полив повинен бути помірним.
  5. Вологість повітря. Потребує підвищеної вологості повітря, такий квітка необхідно часто зволожувати з пульверизатора.
  6. Добриво. У весняно-літній період підгодовувати рослину потрібно регулярно 1 раз на 20 днів, для цього використовують комплексне мінеральне добриво.
  7. Період спокою. Він не виражений яскраво. Квітка росте круглий рік.
  8. Пересадка. Пересаджують рослину в міру необхідності в будь-який час року.
  9. Грунтосуміш. Для її приготування з'єднують перегнійну і торфоболотную грунт у співвідношенні 1:1, а в отриману суміш додають шосту частину болотного мулу. Коли квітка буде пересаджений, поверхню ґрунтосуміші треба засипати шаром піску. Така рослина підходить для вирощування на гідропоніці.
  10. Розмноження. Розетками, живцюванням, поділом куща і насіннєвим способом.
  11. Шкідливі комахи. Трипси, борошнисті червці, павутинні кліщі та білокрилки.
  12. Захворювання. При дуже низькій вологості повітря починають засихати кінчики листових пластин.
  13. Властивості. Циперус володіє лікувальними властивостями.

Освітленість

Найкраще кімнатний циперус зростає при яскравому освітленні, проте його також можна вирощувати і в затіненому місці. Рекомендується, щоб світло було розсіяним, однак прямі промені сонця квітці так само не шкодять. Однак від полуденних палючих променів сонця у спекотні дні кущ все ж слід притіняти. Також циперус можна ростити і під лампами денного світла, однак тривалість світлового дня при цьому повинна бути не менше 15 годин.

Температурний режим

Краще всього така культура в кімнатних умовах у літній і весняний час росте при температурі від 20 до 22 градусів, ще вона потребує свіжому повітрі. Слідкуйте за тим, щоб у зимовий час температура повітря в кімнаті, де знаходиться рослина, не була нижче 12 градусів.

Полив

Поливати циперус потрібно таким чином, щоб його коренева система весь час перебувала у вологому ґрунтосуміші. Досвідчені квітникарі рекомендують квітка разом з горщиком встановити в кашпо, в який наливають воду. Однак слід пам'ятати про те, що горщик повинен бути покритий водою лише зовсім небагато. У зимовий час рослина потрібно поставити в прохолодне місце, при цьому поливати його слід помірно, використовуючи для цього м'яку, добре відстояну воду.

Вологість повітря

Зволожувати листя такого рослини слід регулярно, часто і великою кількістю води. Рідина повинна бути відстояною, кімнатної температури. У холодну пору року циперус не можна ставити біля опалювальних приладів, а зволожувати його слід рідше, ніж зазвичай.

Добриво

Квітка потребу в добривах лише у весняно-літній період, при цьому їх проводять кожні три тижні. Для цього використовують комплексне мінеральне добриво. Для того щоб прискорити зростання квітки жовті старі листові пластини видаляють.

Обрізка

При вирощуванні ряболисті форм при появі зеленолистих пагонів, їх потрібно обов'язково обрізати, в іншому випадку через деякий час все листя стане зеленою. Протягом усього року в листових пазухах формуються коричневі квітки колоскообразной форми.

Пересадка циперус

Пересадку проводять тільки в міру необхідності, при цьому робити це можна в будь-який час року. Для пересадки використовують родючий ґрунт з рН 5-6, яка складається з рівних частин перегнійної і торфоболотної грунту. Щоб поліпшити структуру субстрату, в нього можна додати шосту частину болотного мулу. Для посадки використовують не дуже широкий, але високий горщик, на дні якого обов'язково роблять товстий дренажний шар, що займає не менше ¼ частині ємності. Якщо ви плануєте, горщик з кущем опустити у воду, тоді після пересадки поверхню субстрату засипають шаром піску. При бажанні таку квітку можна вирощувати на гідропоніці.

Захворювання і шкідники

Найчастіше на такому рослині поселяються білокрилки і трипси, а ще йому можуть нашкодити павутинні кліщі і борошнисті червці. Якщо ж в кімнаті буде дуже низька вологість повітря, тоді кінчики листових пластин у квітки стануть коричневими.

Способи розмноження

Для розмноження циперус нерідко використовують листові розетки. При цьому потрібно врахувати, що циперус папірус можна розмножити лише поділом куща або насіннєвим способом. Також розмножити таку рослину можна і живцями.

Вирощування з насіння

Для посіву насіння використовують миски, які заповнюють субстратом, що складається з листової і торф'яної землі, а також піску (2:2:1). Коли будуть посіяні насіння, миску зверху накривають плівкою (склом). Для їх поливу рекомендується використовувати теплувату воду, при цьому стежте за тим, щоб у кімнаті не було холодніше 18 градусів. З'явилися сходи потрібно пікірувати, для цього їх по три штуки пересаджують в горщик, в поперечнику досягає 70 мм, його потрібно заповнити почвосмесью, що складається з піску, листової і дернової грунту (1:2:2). Полив повинен бути рясним, при цьому молоді рослинки потрібно захищати від прямих сонячних променів. Через 8 тижнів підрослим сіянцям знадобиться пересадка в більш великі ємності, діаметр яких повинен бути на 20 мм більше старих горщиків. При цьому в кожну ємність знову висаджують по три рослинки, а грунтосуміш в цьому випадку використовують ту, яка складається з торф'яної і дернової грунту, а ще піску (1:2:1).

Розмноження розетками

Зріжте листову розетку з частиною стебла і посадіть її на укорінення в горщик, наповнений піском. Їм необхідний такий нижній підігрів грунтосумішей, щоб її температура була не менше 20 градусів, але не вище 24 градусів.

Якщо є така можливість, то не відрізайте розетку, а нагните і занурте її в ємність з водою. Через деякий час на ній повинні сформуватися корінці, після чого її відрізають і висаджують в індивідуальний горщик.

Живцювання

Заготівлю живців проводять у весняно час, для цього зрізують верхню частину стебла під нижнім вузлом мутовки. Перед висаджуванням на укорінення листові пластини, наявні на черешках, вкорочують на 2/3. Висаджують їх у горщики, в діаметрі досягають близько 70 мм.

Поділ куща

Під час пересадки куща, вік якого більше двох років, його можна поділити на кілька частин. Деленко дуже швидко рушать в зростання і незабаром стануть пишними кущами.

Лікувальні властивості циперус

Відомо, що циперус папірус сприяє поліпшенню кровообігу мозку, а також він позитивно впливає на зір. Ще він рекомендований розсіяним людям, мучающимся від безсоння, у яких часто болить голова. Циперус папірус (Cyperus papyrus) не рекомендується вирощувати в своїй квартирі тим людям, які є невпевненими, нерішучими або агресивними.

Види циперус з фото

Циперус зонтичний (Cyperus alternifolius)

В природі такий вид зустрічається на Мадагаскарі, при цьому він віддає перевагу рости уздовж річкових болотистих берегів. У висоту кущі можуть досягати близько півтора метрів, іноді трохи більше. Прямий стебло дуже часто буває круглим, на його верхівці формується листова зонтикообразная крона. Лінійні листові пластини довгі і вузенькі. Їх ширина близько 1 сантиметра, а довжина ― до 24 сантиметрів. Утворюються в листових пазухах суцвіття за формою схожі з маленькими метелочками. Існує різновид variegata: на поверхні зелених листових пластин є смужка білого кольору.

Циперус папірус (Cyperus papyrus)

У природі найбільш часто рослина зустрічається в тропічному поясі Африки. Це багаторічна рослина, що у висоту може досягати близько 300 див. У верхній частині стебло прямої має тригранної форми. На верхівці стебла знаходиться листова розетка, при цьому листя досить довга, що звисає. Суцвіття виростають з пазух листової розетки, вони складаються приблизно з 100 квіток, розташованих на тоненьких квітконіжках. Виховують таку квітку в теплі при підвищеній вологості повітря. Цікаво, що з його стебел виробляють папір.

Циперус розлогий (Cyperus diffusus)

У природних умовах вид можна зустріти в тропічному поясі. Стебел на кущі трохи, у висоту вони можуть досягати близько 0,9 м. Велика частина численних листя виростає в основному біля основи стебла, при цьому в ширину вони досягають близько 15 мм. У верхній частині стебла виростає 6-12 листових пластин, при цьому їх ширина близько 1 сантиметра, а довжина до 30 сантиметрів.