Циссус

Кімнатна ліана циссус користується великою популярністю у квіткарів. А вони цінують у ній ефектні листя, а ще те, що вона дуже швидко росте. Також перевагою такої культури вважається її невибагливість. Саме тому прикрасити свій будинок такий ліаною зможе як досвідчений квітникар, так і новачок.

Особливості циссуса

Циссус являє собою ліану, яка відноситься до сімейства Виноградні. В домашніх умовах його вирощують в якості ампельної рослини. У народі його ще називають «домашній виноград», або «берізка». Цей рід об'єднує близько 300 видів, які можна зустріти в природних умовах. Більша частина видів у природі виростає в областях з субтропічним і тропічним кліматом. У циссуса виростають вусики, якими він чіпляється за опору. Форма листя залежить від різновиду і буває цільної або розсіченою.

При вирощуванні в домашніх умовах на ліані квітки з'являються вкрай рідко. Помилкові суцвіття зонтиковидною форми до свого складу включають маленькі бляклі квіти, які не представляють декоративної цінності. Цінують ж ліану за її красиве листя. Вирощують її в підвісних горщиках. Циссусом можна прикрасити як офіси так і квартири, а ще засклені балкони.

Квітникарями було помічено, що якщо такий ліані створити сприятливі умови, то вона дуже порадує швидким ростом. Рослина стрімко обплітає опору, при цьому у нього виростає велика кількість пишно облистяний стебел. Найчастіше ліану вирощують в зимових садах.

Догляд за циссусом в домашніх умовах

Якщо ви вирішили вирощувати циссус будинку, тоді потрібно враховувати, що він не потребує якомусь особливому догляді. Однак щоб виростити максимально ефектну ліану, потрібно знати, в яких умовах їй комфортніше всього рости. А ще правильний догляд і сприятливі умови для зростання стануть прекрасною профілактикою різних захворювань і появи шкідників.

Температурний режим

Циссус відноситься до теплолюбних рослин, а тому для нормального росту і розвитку йому потрібно: в літній час ― від 18 до 25 градусів, а в осінньо-зимовий період ― близько 18 градусів. Слідкуйте за тим, щоб в кімнаті, де знаходиться ліана, не було холодніше 10 градусів, а її ще треба захищати від різких змін температури і протягів, інакше у неї може облетіти все листя.

Освітленість

Потребує яскравому сонячному світлі, але він повинен бути розсіяним. Як правило, у кожній з різновидів свої вимоги до освітленості. Наприклад, циссус антарктичний можна вирощувати в затінених місцях, у зв'язку з цим її можна вирощувати у ванній кімнаті або в холі, має погане освітлення. При цьому циссус ромболістний потребує великої кількості світла.

Полив

Так як це швидкоростуча рослина, що володіє безліччю пагонів і пишним листям, поливу слід приділити особливу увагу. Вони повинні бути рясними, але при цьому не допускайте застою рідини в кореневій системі. Слідкуйте за тим, щоб субстрат в горщику був весь час злегка влажноватым. Кущ поливають відразу після того, як підсохне верхній шар землесуміші. Приблизно з середини осені поливи потрібно скоротити.

Вологість

Потребує високої вологості повітря, тому кущ потрібно зволожувати з обприскувача досить часто. У зимовий час це роблять двічі на день, а в літній ― 1 раз на добу. Якщо кущ не дуже великий, то йому можна влаштувати теплий душ. У об'ємних ліан, що ростуть на опорі, потрібно час від часу протирати листя вологою ганчіркою.

Добриво

Ліана добре реагує на підживлення будь-яким повним комплексним мінеральним добривом. Його вносять у субстрат раз у 7 днів протягом усього вегетаційного періоду. У зимовий час рослина має потребу у великій кількості поживних речовин, тому підгодовувати його не обов'язково. Проте слід врахувати, що якщо в холодну пору року для циссуса не був організований період спокою, тоді його продовжують підгодовувати, але вже 1 раз у 15 днів і при цьому використовують поживну суміш меншій концентрації.

Пересадка

Молоді кущі щорічно пересаджують способом перевалки в нові горщики. З п'ятирічного віку пересадки проводять рідше, а саме, 1 раз у 2 або 3 роки. На дні горщика не забувайте робити хороший дренажний шар, а заповнюють його субстратом, що складається з піску, хорошого перегною, торфу, дернової і листової грунту, які беруть у рівних частках.

Обрізка

Обрізати ліану рекомендується у весняний час. Для цього проводять укорочення стали менш привабливими старих буків. Для поліпшення розгалуження проводять прищіпку молодих пагонів. Обрізку рослина добре переносить і після неї починає активно рости.

Способи розмноження

Так як циссус відрізняється швидким ростом, розмножити його дуже легко. Для цього можна скористатися кількома способами.

Живцювання

Заготівлю живців проводять хоч влітку, хоч взимку. В одну ємність на укорінення висаджують 3 або 4 черешка, при цьому її заповнюють легким родючим субстратом з високим вмістом торфу і піску. Систематично поливайте їх і тримайте в теплі (від 20 до 22 градусів). Якщо на черешку утворюється молода листва, це означає, що у нього відросло коріння.

Поділ куща

Якщо дорослий циссус сильно розрісся, то при пересадки його можна розділити. У деленок під час посадки рекомендується вкоротити пагони, в цьому випадку вони приживуться набагато швидше.

Вирощування з насіння

З насіння вирощують в основному циссус арктичний. Висів насіння проводять у весняний час. Для цього береться маленький ящик і наповнюється субстратом, що складається з торфу і піску. Зволожите його поверхню і розкладіть на ній насіння. Присипте їх тонким шаром грунтосумішей, зверху ємність накривають плівкою (склом). Посіви потребують регулярних проветриваниях. Пікіровку сіянців в індивідуальні горщики, в діаметрі досягають 70 мм, проводять після формування двох справжніх листових пластин. Надалі пересадки проводять по мірі зростання кущиків.

Можливі проблеми

Якщо циссус систематично оглядати і правильно за ним доглядати, тоді вийде уникнути безлічі проблем, які можуть виникнути при його вирощуванні в кімнатних умовах.

  1. Якщо листя у рослини згинаються і почали сохнути, значить в приміщенні дуже сухе повітря. Спочатку треба зволожити простір навколо ліани, а листя обприскувати водою.
  2. Листя сохнуть і облітають це відбувається з-за високої температури в приміщенні. Необхідно переставити квітка в прохолодне приміщення, а влітку можна виносити на повітря.
  3. Якщо листя бліднуть або на них з'являються світлі плями, це сигналізує про дуже яскравому освітленні, у листя сонячний опік. Рослина слід притінити.
  4. На Циссусе коричневі плями з-за сильного перезволоження ґрунту. Необхідно зупинити полив, щоб верхній шар землі просох на 2-3 див.
  5. Якщо Циссус активно скидає листя, його необхідно переставити з холодного приміщення і захистити його від протягів. А так само створити для Циссуса потрібний температурний режим.
  6. Листя в'януть і тьмяніють, рослина уповільнює зростання. Циссуса не вистачає поживних речовин. Поява чорних плям говорить про нестачу фосфору, коричневі – азоту. Необхідно підібрати добриво зі збалансованим складом і вчасно підгодовувати ліану.
  7. Циссус перестає рости, молоді гілки не з'являються. Рослина зайняло весь простір горщика, необхідна пересадка в більш просторий горщик.

Види циссуса з фото і назвами

Всього налічується приблизно 300 видів циссуса, проте в кімнатних умовах квітникарями культивується лише кілька з них. При цьому кожен з цих видів має по кілька сортів, що відрізняються один від одного. Вони володіють дуже високою невибагливістю і витривалістю.

Циссус ромболістний (cissus rhombifolia)

Даний вид був названий так із-за того, що його листя має ромбовидної форми. Він відноситься до швидкозростаючих рослин. Якщо за ним добре доглядати, то протягом одного вегетаційного періоду він може додати в довжину до 200 див. Така ліана відрізняється високою витривалістю, а ще вона добре росте в місцях з несприятливими умовами.

Циссус різнокольоровий (cissus discolor)

Цей вид цінний тим, що має рябої ефектною листям, при цьому основним кольором є блідо-червоний. На всій поверхні пластини є цятки сріблястого забарвлення, при цьому її виворітна поверхню ― пурпурова.

Циссус стриата (cissus striata), або смугастий

Листя має форму дуже схожою на дівочий виноград. В якості декоративної ліани вирощують сорти з блідо-червоним забарвленням. Відрізняється витривалістю, невибагливістю і швидким зростанням.

Циссус антарктичний (cissus antarctica)

Цей високодекоративний вид відрізняється більшою вимогливістю у догляді. При поганому освітленні спостерігається уповільнення росту куща, а ще він може постраждати із-за надмірно низької вологості повітря. Забарвлення листя зелене, однотонний.

Найбільш декоративним з усіх циссусов, що вирощуються в домашніх умовах, є циссус різнобарвний. Він виділяється серед інших видів своїм ефектним і не зовсім звичайним забарвленням. Однак потрібно бути готовим до того, що виростити його не так вже і просто. У природі таке рослина зустрічається в тропіках. Тому для того щоб ліана швидко росла і розвивалася, температура повітря в кімнаті повинна бути весь час не менше 25 градусів, а ще їй необхідна підвищена вологість. Місцеві жителі острова Ява перерізають пагони у ліани і п'ють її сік.