Трав'яниста однорічна або багаторічна квітуча рослина хризантема (Chrysanthemum) є представником сімейства Айстрові, або Складноцвіті. Цей рід об'єднує близько 30 видів, їх представники зустрічаються в зонах з помірним і прохолодним кліматом, при цьому велика частина видів росте в Азії. Садівниками хризантема культивується вже більше 1 тисячі років, при цьому на європейській території культура виявилася в 17 столітті. Більшість хризантем вирощують у відкритому грунті, проте існують і такі види, які добре ростуть і в кімнатних умовах, і в оранжереях.
Зміст
Короткий опис вирощування
- Цвітіння. Як правило, в осінній час або зимою.
- Освітленість. Потребує великої кількості яскравого світла, який обов'язково повинен бути розсіяним. Краще всього підходять вікна східної або західної орієнтації.
- Температурний режим. У літній час ― від 20 до 23 градусів, навесні і восени ― від 15 до 18 градусів, а взимку ― від 3 до 8 градусів.
- Полив. Коли у рослини спостерігається інтенсивне зростання, його поливають не менше двох раз у 7 днів, у цей час грунтосуміш в ємності повинна бути весь час злегка вологим.
- Вологість повітря. Для нормального росту і розвитку кущики рекомендується щодня зволожувати з обприскувача в ранковий і вечірній час.
- Добриво. Дорослий квітка під час інтенсивного зростання потребує регулярних підгодівлі, які проводять 1 раз у півтора тижні, для цього використовують мінеральні добрива. Якщо ж квітка підгодовують слабкими розчинами органіки, тоді добрива в субстрат вносять кожні чотири дні. Як тільки почнуть формуватися бутони, підживлення слід припинити.
- Період спокою. Після того, як кущ відцвіте, зріжте всі пагони і приберіть його в прохолодне (від 2 до 3 градусів) і темне місце, де він буде перебувати до настання весни. У весняний час у кущика почнуть активно рости молоді стебла.
- Пересадка. Молоді хризантеми пересаджують щороку на початку вегетаційного періоду. Дорослі екземпляри потребують більш рідкісних пересадках, які проводять 1 раз у 2 або 3 роки.
- Розмноження. Поділом куща і живцюванням, набагато рідше ― насіннєвим способом.
- Шкідливі комахи. Попелиця, хризантемные нематоди, трипси та слиняві пенницы.
- Захворювання. Може захворіти борошнистою росою, септоріозом та сірою гниллю.
Особливості домашньої хризантеми
Домашня хризантема являє собою компактний і не дуже високий кущик. Справа в тому, що під час її вирощування використовуються спеціальні препарати, штучно пригнічують зростання. Однак мали місце такі випадки, коли з купленого черешка домашньої хризантеми виростали кущі садових розмірів.
Як правило, в кімнатних умовах вирощують низькорослі сорти хризантеми китайської або шелковицелистной. Висота пишно квітучих кущів може варіюватися від 0,15 до 0,7 м. Квітки у них бувають як великими, що досягають в діаметрі близько 50 мм, так і маленькими (не більше 25 мм в поперечнику). А ще сорти можуть відрізнятися і формою квіток. Також в домашніх умовах квітникарями культивуються деякі сорти хризантеми індійської та корейською.
Цвітіння хризантеми, вирощуваної в кімнатних умовах, як правило, спостерігається в осінньо-зимовий період. Щоб цвів кущ максимально довго, за ним потрібно правильно доглядати, а ще йому знадобляться особливі умови для зростання.
Догляд за хризантемою в домашніх умовах
Щоб вирощування хризантеми в кімнатних умовах виявилося успішним, їй треба забезпечити правильний температурний режим, оптимальний рівень освітлення і своєчасний полив.
Температурний режим
Щоб домашня хризантема нормально росла і розвивалася, а також довго цвіла, їй необхідний певний температурний режим. Ця культура не відноситься до теплолюбних, в зв'язку з цим влітку вона себе прекрасно почувати при температурі від 20 до 23 градусів. Навесні і восени в кімнаті, де знаходиться рослина, має бути від 15 до 18 градусів тепла, а взимку його тримають у холодному місці (від 3 до 8 градусів). Якщо ви будете строго дотримуватися встановленого температурного режиму, тоді цвітіння куща буде максимально пишним і тривалим.
Освітленість
Для вирощування хризантеми відмінно підходять вікна східної або західної орієнтації, так як вона потребує великої кількості розсіяного сонячного світла. На північному підвіконні цвітіння куща буде мізерним, тому що там йому не вистачає світла, якщо ж його поставити на південне вікно, то він може зачахнути з-за надмірно яскравого освітлення. Найкращим місцем для вирощування такої культури вважається прохолодна лоджія, балкон або веранда, при цьому вона повинна бути обов'язково добре освітленою. У теплу пору року квітка по можливості переставляють в сад.
Протягом усього вегетаційного періоду хризантему знадобиться регулярна прищіпка і обрізка, завдяки цьому кущ буде пишним і компактним. Крім цього слід систематично обривати жовті листя і почали в'янути суцвіття.
Полив
Для того щоб хризантема росла здоровою і добре цвіла, її треба своєчасно і правильно поливати. Ця квітка належить до вологолюбні рослини, у зв'язку з цим субстрат в ємності повинен бути постійно трохи влажноватым. Протягом вегетаційного періоду кущ треба поливати не менше двох раз в 7 днів. Ні в якому разі не допускайте пересушування грудки землі. Але також стежте за тим, щоб в ґрунтосуміші, а ще в піддоні не було застою рідини.
У спекотні дні зовсім не зайвим буде зволоження кущів з пульверизатора. Проводять таку процедуру у вечірній або ранковий час. Рослина зможе обійтися і без зволожень, але в цьому випадку у спеку воно буде виглядати більш млявою та менш привабливим.
Пересадка хризантем
Молоді хризантеми, вирощувані в кімнатних умовах, рекомендується пересаджувати регулярно 1 раз на рік у весняний час, при цьому новий горщик беруть трохи більше старого. Дорослі кущі можна пересаджувати рідше, а саме, 1 раз у 2 або 3 роки.
Для пересадки готують ґрунт, до складу якої повинні входити: дерен, білий пісок, садова земля і перегній (4:1:4:1). Щоб культура пишніше цвіла, в готовий субстрат всипають невелику кількість пташиного посліду. Для її посадки ні в якому разі не можна використовувати кислий грунт, так як вона реагує на нього вкрай негативно.
На дні нової ємності роблять хороший дренажний шар, а ґрунт перед посадкою проливають окропом і чекають, поки вона просохне.
Добриво
Квітка необхідно регулярно підгодовувати. Для цього рекомендується використовувати комплексне мінеральне добриво справа в тому, що містяться в ньому, фосфор і калій сприяють стимуляції цвітіння. Щоб кущ зацвів набагато раніше покладеного терміну, в грунт вносять розчин монофосфату калію у співвідношенні 1:10 або використовують інше комплексне добриво, в якому пропорція фосфору, азоту і калію становить 3:1:2. Ще таку квітку можна підгодовувати рідкими органічними добривами.
Доросла рослина підгодовують мінералами 1 раз в 1,5 тижня, при цьому кожні чотири дні в ґрунт вносять розчин коров'яку (на 1 відро води 1 частина добрива). Як тільки почнеться формування бутонів, хризантему припиняють підгодовувати.
Догляд після цвітіння
Відразу після того, як закінчиться цвітіння, рослина треба ввести у стан спокою. Зріжте з куща всі стебла і перенесіть горщик в льох, де при температурі від 2 до мінус 3 градусів він пробуде до весни. Відразу ж після того, як почнуть з'являтися молоді пагони, кущик пересаджують в більший горщик і повертають в будинок на колишнє місце.
Способи розмноження
Розмноження живцями хризантеми
Домашня хризантема найпростіше розмножується неодревесневшими зеленими живцями. Під час підготовки живців з гілки обрізають бічні пагони, при цьому довжина відрізка повинна бути дорівнює 10 сантиметрам. З нижньої частини відрізків обривають всі листові пластини, а потім їх ставлять у ємність з водою на укорінення. Після того, як коріння в довжину досягнутий 40-50 мм, проводять їх висадку в горщики, при цьому в одну ємність садять відразу кілька штук. Не забудьте на дні горщика зробити хороший шар дренажу, грунтосуміш використовують слаболужну або нейтральну. Після висадки навколо живців утрамбовують субстрат і проводять полив. Також рекомендується провести прищіпку верхівок живців, це сприяє стимуляції росту бокових пагонів.
Живці на вкорінення можна висадити відразу в грунтосуміш. Їх зверху обов'язково накривають поліетиленовим ковпаком, який допоможе створити парниковий ефект, необхідний для успішного вкорінення. Кожен день живці провітрюють, для цього на час знімають ковпак, не забудьте з його поверхні прибрати скупчується конденсат. Після того, як відновиться тургор листя, укорінення буде завершено, і укриття можна буде прибрати.
Поділ куща
Розмножити культуру діленням куща можна під час пересадки. Вийміть рослину з ємності, акуратно видаліть з системи коренів залишки ґрунтосуміші і промийте її. Потім візьміть заздалегідь простерилизованный дуже гострий інструмент і розріжте їм кущ на кілька частин, при цьому на кожній діленці повинно бути по кілька стебел і добре розвинені коріння. Проведіть обробку місць зрізів вугільним порошком. Деленко потрібно висаджувати на горщик точно так само, як і дорослі кущі.
Вирощування з насіння
Найбільш часто розмножують насінням корейські гібриди і сорти. Висів насіння проводять в низькі ємності, на дні яких роблять хороший шар дренажу. Заповнюють їх почвосмесью, до складу якої входить перегній і торф (1:1), перед посівом її треба обов'язково прожарити при температурі від 110 до 130 градусів. Для посіву можна використовувати і магазинну готову грунтосуміш для квітів, яку теж потрібно продезінфікувати. Заглиблювати в ґрунт насіння багаторічників не треба, їх лише трохи вдавлюють в субстрат. Посіви зволожують з обприскувача і вкривають зверху плівкою (склом). Ємність з посівами переносять у тепле місце (від 23 до 25 градусів), вони потребують систематичного провітрювання, а також у своєчасному поливі. Також не забувайте з поверхні укриття вчасно прибирати конденсат. Перші сіянці повинні здатися через 10-15 днів, відразу ж після цього ємність переставляють в добре освітлене місце. Укриття з ємності прибирають не відразу, даючи можливість сіянцям звикнути до нових умов. Для цього кожен день з них прибирають скло, збільшуючи тривалість провітрювання поступово, а знімають зовсім його тільки тоді, коли рослинки повністю адаптуються. Пікіровку за індивідуальними ємкостей проводять на стадії формування 2-4 цієї листової пластини. На дно стаканчиків або горщечків насипають шар дренажу, а грунтосуміш для посадки використовують ту ж, що і для посіву. Під час пікіровки постарайтеся не травмувати коріння. Щоб укорінення пройшло успішніше і швидше, пересаджені сіянці обробляють розчином Епін-Екстра або Циркону. Розпікувати сіянці переносять у більш прохолодне місце (від 16 до 18 градусів) і далі за ними доглядають так само, як і за дорослими хризантемами.
Шкідники і хвороби хризантем
Хвороби
Якщо хризантема знаходиться в невідповідних для неї умовах і не отримує належного догляду, то її можуть вразити такі грибкові захворювання, як септоріоз, борошниста роса і сіра гниль.
Якщо рослина уражене борошнистою росою, то на його черешках, листі і стеблах утворюється наліт білого забарвлення. Згодом вона ущільнюється і стає бурим, з-за чого страждає декоративність хризантеми. Щоб вилікувати квітка, його слід обробити розчином фунгіцидної препарату, наприклад: Топсина, Швидка, Фундазолу або Топазу.
У хризантеми, ураженої септоріозом, на листі з'являються цятки іржавого або коричнево-сірого кольору з жовтою окантовкою. З часом дані плями збільшуються і, врешті-решт, займають всю поверхню листкової пластини. В серединці таких плям з'являються пікніди грибів, що представляють собою чорні точки. Уражені пагони і листя починають сохнути, стебла забарвлюється в бурий колір, зморщуються і перегинаються. Вражений кущ постарайтеся ізолювати від інших рослин. Обріжте у нього всі хворі стебла і листя, після чого обприскати його розчином Оксихома, Купроксата або мідного купоросу. Поставити кущ поряд з іншими кімнатними квітами можна тільки тоді, коли він повністю одужає.
Хризантему, уражену сірою гниллю, ще іменовану ботритісом, вилікувати порівняно складно. У цьому випадку на поверхні надземних частин рослини утворюється пухнастий наліт сірого забарвлення, тканини квітки під ним гинуть і з'являється гниль. Щоб вилікувати рослину, її слід обробити розчином бордоської суміші, при цьому обприскати кущ краще всього до того, як на ньому утворюються квітки.
Шкідливі комахи
На кущах можуть оселитися хризантемные нематоди, слиняві пенницы, попелиці або трипси. Пенницы, трипси та попелиці ― це сисні шкідливі комахи, які висмоктують з рослини його клітинний сік. Щоб від них позбутися, квітка обприскують розчином инсектоакарицидного кошти, наприклад: Деррисом, Биотлином, Актелліком, Конфидором або Актара.
Нематода являє собою дуже маленького черв'ячка ниткоподібною форми, якого неозброєним оком розгледіти неможливо. Про те, що такий шкідник оселився на рослині, можна зрозуміти з мозаїчним цятками білого кольору, які з'являються між прожилками нижніх листових пластин. З часом ці плями забарвлюються в коричневий колір. Через деякий час спостерігається згортання, засихання та облетание ураженої листя, при цьому мозаїчні цятки починають утворюватися і на верхніх листових пластинках. Як правило, нематодами кущі уражаються через субстрат, який не був продезінфікований. Вилікувати квітка вражений нематодою не можна, у зв'язку з цим його доведеться спалити разом з почвосмесью, що знаходиться в горщику.
Види і сорти домашніх хризантем з фото і назвами
Вище вже говорилося про те, що в домашніх умовах квітникарями культивуються карликові і низькорослі сорти, а також гібриди корейської, китайської та індійської хризантеми. Корейська хризантема відрізняється гібридним походженням, однак і хризантему шелковицелистную в природних умовах ніхто не зустрічав. Історія такого рослини дуже заплутана і складна, тому краще до неї не заглиблюватися. Нижче будуть описані ті сорти хризантеми, які користуються найбільшою популярністю серед квітникарів:
- Мальчиш-Кібальчиш. Кущик заввишки сягає близько 0,3 метрів, а в діаметрі ― до 0,6 метрів. Такий сорт відрізняється дуже пишним цвітінням. Суцвіття у нього немахрові схожі по будові з ромашкою, вони мають бузково-рожевим забарвленням, а в діаметрі досягають близько 70 мм.
- Вечірні вогні. Компактний кущик заввишки сягає близько 0,35 метрів. Діаметр простих суцвіть до 55 міліметрів, вони пофарбовані в червоний колір, при цьому навколо серединки розташовується жовте кільце.
- Перший сніг. Висота куща у такого пишно квітучого сорту не перевищує 0,35 метрів, при цьому в поперечнику він може досягати до півметра. Напівмахрові суцвіття білого забарвлення мають діаметр близько 50 міліметрів.
- Талісман. Кущик низький, всього близько 0,25 метрів. Темно-малинові маленькі суцвіття досягають в поперечнику приблизно 20 мм.
- Чебурашка. Компактні кущики полушаровидной форми у висоту досягають близько 0,4 метрів. Діаметр махрових суцвіть бузкового забарвлення до 40 міліметрів.
- Варвара. У такого рясно розквітлого сорти кущ у висоту досягає до 0,4 метрів. Махрових бузково-рожевих суцвіть з жовтою серединкою формується настільки багато, що через них інколи неможливо розглянути листя.
- Фламінго. Висота кущика приблизно 0,5 метрів. В поперечнику блідо-рожеві суцвіття досягають близько 75 міліметрів. Серединка у суцвіття більш насиченого забарвлення.
- Рожево-кремовий. У висоту кущі не перевищують півметра. Діаметр густомахрових суцвіть приблизно 80 міліметрів, вони пофарбовані в рожево-бузковий колір, який через деякий час стає рожево-кремовим.
- Листопад. Висота такого рослини-хамелеона приблизно 0,45 м. Рожево-червоні суцвіття досягають в поперечнику близько 70 мм. Вони можуть змінювати своє забарвлення на тілесно-жовтий.
- Малинова помпонная. Такий сорт є карликовою, висота його кущиків не перевищує 0,3 м. Діаметр суцвіть напівсферичної форми близько 60 мм, вони пофарбовані в малиново-рожевий колір.
- Окишор. Висота потужного кущика близько півметра, діаметр суцвіть приблизно 80 мм, їх забарвлення рожево-бузковий.
- Сяйво. Сорт, створений українськими селекціонерами, у висоту досягає близько 0,6 метрів. Діаметр великих суцвіть яєчно-жовтого відтінку близько 80 мм.
- Яблуневий цвіт. Стебла у півметровому кущиків потужні і товсті. Махрові суцвіття досягають в поперечнику близько 80 мм, вони мають біло-рожевим забарвленням.