Досить ефектне рослина спатіфіллум (Spathiphyllum) є представником сімейства Ароїдні. Цей рід об'єднує приблизно 45 видів. У природі таке рослина можна зустріти в тропічних лісах Бразилії, Колумбії та Венесуели, а ще на Філіппінському острові. Назва роду утворена від грецьких слів «спата» і «філум», що перекладається як «покривало» і «лист».
Зміст
- 1 Особливості спатифиллума
- 2 Короткий опис вирощування
- 3 Догляд за спатифиллумом в домашніх умовах
- 4 Способи розмноження
- 5 Можливі проблеми
- 6 Види спатифиллума з фото і назвами
- 6.1 Спатіфіллум каннолистный (Spathiphyllum cannifolium)
- 6.2 Спатіфіллум ложковидный (Spathiphyllum cochlearispathum)
- 6.3 Спатіфіллум рясноквітнучий (Spathiphyllum floribundum)
- 6.4 Спатіфіллум чарівний (Spathiphyllum blandum)
- 6.5 Спатіфіллум Уолліса (Spathiphyllum wallisii)
- 6.6 Спатіфіллум геликониелистный (Spathiphyllum heliconiifolium)
Особливості спатифиллума
Рід спатіфіллум включає в себе багаторічні рослини, які є безстовбуровими. Листові пластини у них ростуть від самого кореня і можуть бути овальними або ланцетними. У весняний час починається цвітіння, на кущі з'являється суцвіття, яке являє собою початок укритий ковдрою. Коли кущ відцвіте, обріжте квітконіс як можна нижче.
Така рослина користується великою популярністю у квіткарів, тому що під час культивування в кімнатних умовах воно відрізняються невимогливістю у догляді. Ще воно володіє декоративними листовими пластинами, що також вплинуло на його високу популярність. Хоч ця квітка вважається невибагливим, але щоб він нормально ріс і розвивався, його треба рясно поливати, а ще підтримувати високу вологість повітря в кімнаті.
Короткий опис вирощування
- Цвітіння. Воно спостерігається в квітні–липні.
- Освітленість. Потребує великої кількості яскравого сонячного світла.
- Температурний режим. У весняно-літній період ― приблизно 22 градуси (не нижче 18 градусів), в зимовий час ― 16-18 градусів (не нижче 10 градусів).
- Полив. Під час вегетаційного періоду полив проводять відразу після того, як верхній шар субстрату в ємності просохне на 10-15 мм. В зимовий час полив повинен бути більш скромними і менш частим, однак допускати пересушування грудки землі в горщику не можна.
- Вологість повітря. Вона повинна бути високою. Горщик з кущем рекомендується встановити на вологий керамзит, яку всипають в піддон, а ще спатіфілум треба систематично зволожувати з обприскувача. Коли на нього сформуються бутони, обприскування треба буде проводити вкрай обережно, щоб краплі води не потрапили на них.
- Добриво. Протягом періоду вегетації підживлення проводять 1 раз у 7 днів, використовуючи для цього комплексне мінеральне добриво (1/2 дозування зазначеної на упаковці) або розчин коров'яку. В зимовий час кількість підживлень скорочують до 1 разу на 30 днів.
- Період спокою. Починається в жовтні, а закінчується в січні.
- Пересадка. У весняний час, але тільки при необхідності, а точніше, коли коріння стане занадто тісно в горщику.
- Грунтосуміш. Перегній, торф, річковий пісок, а ще дернова і листова земля. Всі компоненти беруться в рівних частках.
- Розмноження. Поділом куща і живцями.
- Шкідливі комахи. Павутинні кліщі, борошнисті червці і попелиці.
- Захворювання. Якщо в субстраті застоюється вода, то на листі утворюються коричнево-жовті плями. А якщо в кімнаті буде надмірно сухе повітря, то листя втратить свою декоративність. Ще квітка негативно реагує на надлишок або нестачу поживних речовин.
Догляд за спатифиллумом в домашніх умовах
Освітленість
При вирощуванні спатифиллума в домашніх умовах, для нього рекомендується вибрати вікно південної орієнтації. Фахівці радять, захищати його від прямих променів сонця. Справа в тому, що якщо квітка буде зростати при розсіяному світлі, то цвісти він буде набагато довше, та й сам кущ буде крупніше. Якщо ж ростити його в затіненні, то його листя стане витягнутої і забарвиться в темно-зелений колір. Також це згубно позначається на цвітінні, яке може взагалі не настати.
Температурний режим
У весняно-літній період в кімнаті температура повітря не повинна бути нижче 18 градусів, але краще всього, якщо вона буде триматися близько 22 градусів. У холодну пору року стежте за тим, щоб у кімнаті не було холодніше 16 градусів, у іншому випадку сповільниться розвиток куща. При зниженні температури повітря до 10 градусів і нижче на квітці може з'явитися гниль, що призводить до його загибелі. Так само погубити рослина можуть і протяги.
Полив
Протягом усього року для поливу використовують тільки добре відстояну воду (повинна простояти не менше 24 год). У весняний та літній час, а ще на протязі всього періоду цвітіння полив повинен бути рясним, а проводять його через дві доби після просихання верхнього шару грунту. У зимовий час полив скорочують, однак субстрат в горщику не повинен пересихати. Із-за застою рідини в ґрунтосуміші рослина може загинути. Якщо квітка потребу у воді, то його листя никнуть, а коли надмірно рясний полив ― на їх поверхні з'являються плями темного забарвлення.
Зволоження
При вирощуванні в кімнатних умовах культура потребує систематичних обприскуваннях. Для підтримки високої вологості повітря в піддон рекомендується всипати мокру гальку або керамзит, а зверху встановити ємність з квіткою. У літній час йому можна влаштувати теплий душ. Врахуйте, що навіть якщо квітка систематично двічі на день зволожувати з розпилювача, то кінчики його листових пластин все одно можуть засохнути. Коли кущ цвіте, то під час його зволоження слідкуйте за тим, щоб волога не потрапляла на покривало і качан.
Якщо підтримувати оптимальну вологість повітря в кімнаті, то в період з другої половини осені і до середини зими на кущі з'являються квітки, незважаючи на період спокою.
Підживлення
З ранньої весни і до вересня рослині знадобляться регулярні підгодівлі мінеральними добривами. При цьому живильний розчин повинен бути слабкої концентрації (на літр води від 1 до 1,5 грама добрива). Спатіфіллум добре відгукується на чергування підгодівлі мінеральними добривами і розчином коров'яку (4-6%). До внесення добрива і після цього куща знадобиться рясний полив.
Взимку підживлення проводять тільки в тому випадку, якщо на кущі є квітки, при цьому вони повинні бути рідкими (1 раз в 4 тижні). Пам'ятайте, що якщо у субстраті буде занадто багато поживних речовин, то на листі можуть утворитися плями бурого забарвлення.
Пересадка спатифиллума
Пересадку проводять тільки тоді, коли кореневій системі рослини стає дуже тісно в ємності. Для цього ідеально підходить весняний час. Проводити таку процедуру треба дуже обережно, щоб не травмувати корінці. Підходить для пересадки грунтосуміш складається з листяної і дернової грунту, а ще перегною, торфу і річкового піску, які беруть у рівних частках. А ще для цієї мети підійде субстрат, що складається з перегною і невеликої кількості дрібних шматків цегли і деревного вугілля. Нова ємність повинна бути зовсім трохи крупніше старої, при цьому не забудьте перед посадкою на її дні зробити хороший дренажний шар. Щоб після пересадки рослину адаптувалося і прижилося набагато швидше, треба збільшити частоту зволожень з обприскувача, а також забезпечити йому тепло і помірний полив. Найкраще на це час накрити квітка плівкою, при цьому не забувати провітрювати його двічі на добу.
Способи розмноження
Розмноження живцями спатифиллума
Для вкорінення живців спатифиллума рекомендується використовувати зволожений пісок. Їм необхідно тепло (не нижче 22 градусів). Після того як у живців відросте коріння, їх висаджують в індивідуальні горщики, заповнені почвосмесью, що складається з листової, торф'яної і дернової грунту, а ще піску (2:2:1:1).
Розмноження діленням спатифиллума
Під час пересадки у весняний час при бажанні квітка розмножують діленням кореня. Молоді точки зростання утворюються у укороченого стебла, а з них з'являються нові листові пластини. При необхідності розділіть корінь на кілька частин, при цьому на кожній деленкі має бути по 2 або 3 листові пластини і по одній точці росту. Поділ проводять в теплі (приблизно 21 градус). Для висадки деленок використовують горщики, в діаметрі досягають 15 сантиметрів, а також грунтосуміш, що складається з торфу, піску, перегною і листової грунту (2:1:2:2), а ще в неї треба додати трохи шматочків цегли, деревного вугілля і кори. Також можна використовувати субстрат з хвойної і листової грунту, торфу, піску і перегною (2:2:2:1:2). А ще підійде землесуміш з листової, торф'яної, хвойної і перегнійної грунту, а також піску (2:4:1:1:1). У неї рекомендується всипати невелику кількість деревного вугілля.
Можливі проблеми
Спатіфіллум не цвіте
Тут причин декілька. Проблеми з цвітінням зазвичай пов'язані з низькою температурою змісту і недостатньою вологістю. Спатіфіллум не буде цвісти, якщо його не підгодовують мінеральними і органічними добрива. Крім того, старі спатіфілуми цвітуть вкрай рідко.
Чорніє листя
Чорнота на листках говорить про відмирання кореневої системи. Найчастіше ця проблема пов'язана з неправильним поливом. Листя можуть почорніти як і при недоливі, так і при переливі. Чорні листки також можуть з'явитися при нестачі фосфору і азоту. Запам'ятайте, що не можна обприскувати рослину в холодному приміщенні. Щоб врятувати життя квітці його слід витягти з горщика і видалити нові корені, а потім пересадити в ємність з новим земляним субстратом.
Пожовкло листя
Підсохлі пожовклі кінчики листя свідчать про недоливі. Щоб усунути цю проблему, рослині потрібно влаштовувати щотижневі купання. Ця процедура допоможе впоратися не тільки з жовтизною на листках, а й убезпечить квітка від шкідників. Якщо ви довго не поливали рослина, врятувати його можна. Але заливати водою квітка відразу не варто. Розмочивши сухий грунт, кількість води збільшують поступово. Спатіфіллум може в'янути і при недостатній вологості. У цьому випадку допоможуть обприскування і протирання листя. Рослину можна поставити на піддон з вологим керамзитом. Також жовтизна може з'явитися, якщо квітка атакували шкідники.
Шкідники
Головним шкідником для спатифиллума є павутинний кліщ і тля. Щоб позбавитися від них, рослину слід протирати мильним розчином з нікотин-сульфатом. Тільки при обробці від паразитів слід закрити земляний покрив плівкою, рідина не повинна потрапити в грунт. Якщо регулярно мити і протирати листя рослини вологою губкою, про шкідників можна забути назавжди.
Види спатифиллума з фото і назвами
Спатіфіллум каннолистный (Spathiphyllum cannifolium)
Батьківщина квітки Венесуела і Таїланд. Забарвлення яйцевидних листків насичено-зелений. Запашний жовто-зелений початок вкритий ліжником зеленувато-білого забарвлення.
Спатіфіллум ложковидный (Spathiphyllum cochlearispathum)
У природі вид зустрічається в Бразилії. Висота куща близько 100 див. Блискучі витягнуто-ланцетне листові пластини темно-зеленого забарвлення мають довжину до 0,4 м, а ширину ― до 0,2 м, кромка у них хвиляста. Черешок довгий близько 0,7 м. Суцвіття являє собою початок білого кольору, який вкритий довгим овальним покривалом.
Спатіфіллум рясноквітнучий (Spathiphyllum floribundum)
Родом вид з Колумбії. Висота куща близько півметра. Форма листя овально-ланцетна, її ширина близько 12 сантиметрів, а довжина ― до 25 сантиметрів. Початок вкриває покривало білого забарвлення.
Спатіфіллум чарівний (Spathiphyllum blandum)
У природі вид зустрічається в тропічних районах Америки. Темно-зелені листові пластини мають подовжено-ланцетної форми та відігнутим кінчиком. Початок вкриває біло-зеленувате покривало. Так як покривало квітки зовні схоже з прапором, то рослина ще називають флаголитом. У квітучого куща формується кілька суцвіть. Цвітіння спостерігається з другої половини квітня до початку червня.
Спатіфіллум Уолліса (Spathiphyllum wallisii)
Батьківщиною виду є тропічні ліси Колумбії. Висота куща близько 0,3 м. Форма темно-зеленого листя довгасто-ланцетні. Білий початок вкритий ліжником, яке довше його. Забарвлення покривала змінюється від білого до зеленого. Прекрасно підходить для вирощування в кімнатних умовах, відрізняється пишним і тривалим цвітінням.
Спатіфіллум геликониелистный (Spathiphyllum heliconiifolium)
В диких умовах зустрічається у вологих тропічних лісах Бразилії. Висота куща близько 100 див. Темно-зелені блискучі листові пластини мають ширину до 25 см, а довжину ― до 50 см, їх форма видовжено-еліптична трохи загострена на верхівці, кромка хвиляста. Довжина черешка трохи менше 100 див. Суцвіття досягає в довжину 10 сантиметрів, воно являє собою початой, забарвлення якого від білого переходить до практично чорного. Ширина овального покривала близько 10 сантиметрів, а довжина ― до 15 сантиметрів. Досить добре росте в кімнатних умовах.