Рослина якобиния, або юстиція, або джустика є представником сімейства Акантові. Цей рід об'єднує близько 40 видів, частина з яких залюбки культивують квітникарі середніх широт в кімнатних умовах. Родом такі рослини з Латинської Америки.
Зміст
Особливості якобинии
У висоту якобиния може досягати близько 150 див. Росте вгору стебло через деякий час злегка дерев'яніє. Форма зелених листових пластин еліптична, а на їх поверхні іноді є цятки і крапельки. Розрізняють 2 типи суцвіть у такого рослини, завдяки яким всі види поділяють на групи. Так, у першої групи формування квіток спостерігається на бічних пагонах, а у другої ― виростають верхівкові суцвіття.
Догляд за якобинией в домашніх умовах
Освітленість
Щоб якобиния росла і розвивалася в межах норми, їй необхідно дуже багато яскравого світла, який обов'язково повинен бути розсіяним. У літній полуденне час кущики потрібно притіняти від прямих променів сонця. Зате під час зимівлі вони йому необхідні. Такий квітка прекрасно росте під штучним освітленням.
Температурний режим
У весняно-літній період юстиція буде добре рости і розвиватися при температурі повітря трохи вище 20⁰С. Взимку таке рослина можна помістити в більш прохолодне місце (близько 17 градусів).
Цвітіння
Якщо культивується вид, у якого квітки формуються на бічних пагонах, то цвітіння у нього може початися і в зимовий час. Щоб цього домогтися, квітка повинен отримувати необхідну кількість світла протягом дня, а ще йому знадобиться прохолода (не більше 12 градусів).
Вологість повітря і полив
Постарайтеся підтримувати вологість повітря в кімнаті на рівні не менше 60%. Для цього кущика треба влаштовувати регулярне зволоження з пульверизатора, а ще в піддон можна всипати зволожений керамзит або сфагнум.
Поливають такий квітка виключно добре відстояною водою. Полив проводять тільки тоді, коли верхній шар субстрату просохне. При прохолодній зимівлі полив потрібно скоротити. Однак якщо в зимовий час рослина знаходиться в теплій кімнаті, то режим поливів залишають таким же, як і влітку.
Добриво
В період інтенсивного росту юстицію треба обов'язково підгодовувати. Такі процедури проводять 1 раз в 1,5 тижні а використовують для цього органіку або мінеральні добрива.
Субстрат
Землесуміш повинна бути слабокислою. Вона може мати наступний склад: пісок, перегній, дернова і листова земля, узяті в рівних частках.
Пересадка
Пересаджують якобінію тільки при необхідності, а проводять таку процедуру у весняний час, а точніше, в березні. Кущик акуратно витягують з старого і поміщають в новий горщик, має більший об'єм, при цьому постарайтеся не травмувати кореневу систему. Юстицію малоквіткову пересаджують після закінчення цвітіння, а це час припадає на зиму.
Розмноження якобинии в домашніх умовах
При вирощуванні в кімнатних умовах юстицію розмножуються насіннєвим способом і живцюванням. Якщо вона вирощується з насіння, то головне, пам'ятайте про те, що посіви повинні перебувати в теплому місці (близько 22⁰С).
Від типу суцвіть вашого рослини залежить час, коли його можна розмножити живцюванням. Якщо воно має верхівковими суцвіттями, тоді розмноження проводять в січні–квітні. Укорінюються живці в теплі (не менше 20⁰С). Коли у них відросте корінці, їх можна висадити в індивідуальні ємності, в діаметрі досягають 70 мм. В більший горщик діаметром 110 мм можна посадити відразу 3 черешка. Щоб збільшити декоративність рослини обов'язково проводять його прищіпку.
У видів, у яких квітки формуються на бічних пагонах, живцювання слід проводити в січні–лютому. Коли живці укорінятимуться, проводять їх висадку в горщик, в поперечнику досягає 100 мм. При цьому в одну ємність рекомендується висаджувати відразу кілька рослинок. Поки живці вкорінюються, їм потрібно буде тепло (приблизно 20 градусів), але після того як вони будуть висаджені в окремі ємності, їх потрібно переставити в прохолодне місце (не вище 16 градусів). Молодим кущиків необхідно велика кількість світла, а ще їм потрібно обов'язкова обрізка гілок.
Захворювання і шкідники
Якобиния відрізняється досить високою стійкістю до захворювань і різних шкідливих комах. Однак якщо в кімнаті буде надмірно низька вологість повітря, то на кущику може оселитися павутинний кліщ. У ураженої квітки листя спочатку стає жовтою, а потім засихає, а на їх нижній поверхні можна розгледіти найтоншу павутину.
Ще через брак вологи юстиції можуть облетіти листові пластини. Якщо під час зимівлі куща не буде вистачати світла, то його листя стане жовтою. Перенасичення ґрунту поживними речовинами, може стати причиною буйного росту зелені і повної відсутності квіток.
Види якобинии з фото і назвами
Якобиния м'ясо-червона
Маловетвящиеся прямі стебла мають висоту більше 100 сантиметрів. Довжина листових пластин близько 20 сантиметрів, на їх поверхні є невелике опушення. Суцвіття круглої форми складається з квіток рожевого забарвлення.
Якобиния жовта
Ця рослина володіє основними ознаками виду. Забарвлення його суцвіть насичено-жовтий.
Якобиния малоквіткова
Не дуже високий кущик, як правило, у висоту він сягає понад 0,5 м. Його розгалужені пагони, а форма листових пластин овальна. Цвіте така рослина дуже пишно і ефектно, завдяки двокольоровому забарвленню квіток: біля основи вони пофарбовані в червоний колір, а вище він змінюється на жовтий.
Якобиния Брандеге
Таке вічнозелена рослина прикрашають листові пластини довгастої форми, довжина яких близько 70 мм. У даного виду формуються ефектні червоні приквітки, а з них виростають довгасті білі квітки. При вирощуванні в домашніх умовах якщо за таким квіткою правильно доглядати, то його висота може сягнути 100 див.
Ще є сорти якобинии вариегатной, особливість їх у тому, що близько звичайної клітини виростають мутовані бесхлорофилльные, завдяки цьому кущі виглядають дуже незвично і декоративно. Однак дані сорти відрізняються і тим, що за ними досить складно доглядати, а ще можуть виникнути труднощі з їх розмноженням. Як правило, їх називають «ряболисті».