Фатсія

Рослина фатсія (Fatsia) є монотипным родом, який входить до складу сімейства Аралієвих. Цей рід представлений лише одним видом Fatsia japonica (фатсія японська). В 1910 році на світло з'явилася суміш між фатсією і плющем, яку назвали Fatshedera, вона стала дуже популярна у квіткарів. Кімнатну фатсії найчастіше застосовують для декорування стін, стовпів або вітрин. Цю рослину використовують і для оформлення інтер'єрів. Такий квітка, що вирощується в горщику, застосовують так само для декорування кошиків. Якщо кущ правильно підживлювати і забезпечити йому хороший догляд, то всього за 2 роки його висота може сягнути приблизно 100 див. Щоб сформувати ефектну крону, кущу не має нічого заважати рости.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Фатсія культивується як декоративно-листяні рослини.
  2. Освітленість. Види з зеленими листям можна поставити і в трохи затінене місце, однак ряболисті види потребують яскравому розсіяному світлі.
  3. Температурний режим. У весняно–осінній період температура повітря повинна бути від 17 до 21 градуса, а в зимовий час ― від 13 до 15 градусів. Якщо рослина ряболисті, то не можна допускати того, щоб в кімнаті, де воно знаходиться, було холодніше 16 градусів.
  4. Полив. Під час інтенсивного росту кущ поливають відразу після просихання верхнього шару субстрату. Якщо в зимовий час він знаходиться в прохолоді, то поливи треба скоротити до мінімуму, але при цьому потрібно стежити за тим, щоб земляний ком не зовсім пересохло.
  5. Вологість повітря. Вона повинна бути підвищеною. Фахівці радять листя систематично зволожувати з обприскувача, а також протирати її вологою м'якою ганчіркою.
  6. Добриво. Протягом вегетаційного періоду рослина підгодовують 1 раз в тиждень органікою або мінеральними добривами. Якщо в зимовий час квітка знаходиться в прохолоді, то підгодовувати його не потрібно. А коли він зимує в теплі, підживлення проводять не частіше ніж 1 раз у 4 тижні.
  7. Обрізка. Проводять у весняний час. Є такі різновиди фатсії, яким стебла необхідно вкорочувати регулярно.
  8. Пересадка. Пересаджують квітка 1 раз в 3 роки у весняний час або в перші літні тижні.
  9. Грунтосуміш. Листова, дернова і перегнійна земля, а також пісок і торф (1:1:1:1:1).
  10. Розмноження. Насіннєвим і вегетативним (відсадками, живцями) способом.
  11. Шкідливі комахи. Білокрилки, щитівки, павутинні кліщі і борошнисті червці.
  12. Захворювання. Якщо рослині не забезпечить належного догляду або вона буде перебувати в невідповідних для нього умовах, у нього можуть виникнути проблеми з листям.
  13. Властивості. У всіх частинах такого рослини міститься отрута.

Догляд за фатсією в домашніх умовах

Освітленість

Фатсія є світлолюбною рослиною, проте прямі сонячні промені їй можуть нашкодити. Види з зеленим листям цілком добре себе почувають в затіненому місці, тому для них можна вибрати вікно північної орієнтації. А ось ряболисті види потребують великої кількості світла. Найкраще фатсія себе почуває на підвіконні західної або східної орієнтації. Якщо ж такий квітка помістити на південне вікно, то його треба буде притіняти від прямих променів сонця. Він також досить добре росте під лампами денного світла. У літній час фатсії можна перенести на свіже повітря, але при цьому її треба обов'язково захистити від прямих променів сонця.

Температурний режим

У весняний і літній час така культура відчуває себе дуже добре при температурі повітря від 17 до 21 градуса. Зимувати вона може і при звичайній кімнатній температурі, однак фахівці радять помістити її в прохолодне (не більше 15 градусів) місце, яке повинно бути добре освітлено. Якщо в зимовий час фатсія міститься в теплі, то їй знадобиться велика кількість світла, при цьому для її підсвічування можна використовувати флуоресцентні лампи. При вирощуванні ряболисті видів слід враховувати, що температура в кімнаті не повинна бути менше 16 градусів у будь-який час року.

Як правильно поливати

У теплу пору року полив такої квітки проводять відразу ж, як тільки просохне верхній шар субстрату в горщику. З настанням осені полив скорочують. При холодній зимівлі він повинен бути дуже мізерним і рідкісним, проте треба стежити за тим, щоб земляний кому в горщику не пересох повністю. Якщо ж у зимовий час квітка знаходиться в теплі, то сильно скорочувати полив не потрібно, але в цьому випадку треба не забувати виливати накопичилася рідина з піддона через 2-3 години після кожного поливу. Необхідно враховувати, що така культура однаково погано переносить як пересихання грудки землі, так і застій води в кореневій системі. Так, якщо земляний ком повністю пересохне лише 1 раз, то листя біля куща опуститися і повернути її у попередній стан буде вкрай складно, і навіть якщо його рясно полити, то це нічим не допоможе. У цьому випадку листя рекомендується підв'язати мотузками, але і це не гарантує того, що кущик коли-небудь стане колишнім.

Обприскування

У фатсії листові досить великі, тому їх треба систематично зволожувати з обприскувача, використовуючи для цього добре відстояну воду. А ще їх треба регулярно протирати вологою губкою. У спекотні дні кущику можна влаштувати теплий душ. У зимовий час зволожувати листя треба рідше (частота такої процедури залежить від температури повітря в кімнаті).

Добриво

У весняний, літній і осінній час такий квітка треба підгодовувати 1 раз у 7 днів, при цьому для цього використовують органіку або мінеральні добрива. При холодній зимівлі підживлення квітці не потрібні. Якщо ж у зимовий час він буде перебувати в теплі, то його треба підгодовувати 1 раз у 4 тижні.

Обрізка

Кімнатна фатсія чудово переносить обрізку. Для того щоб кущик був густим і ефектним, поки квітка молодий у нього треба прищипувати верхні частини стебел. При вирощуванні Фатсхедеры Особі слід враховувати, що її треба буде регулярно підрізати.

Пересадка

Пересадку проводять 1 раз в 3 роки, роблять це у весняний час або на початку літнього періоду. Завдяки прикореневих нащадкам можна сформувати кілька нових стовбурів у кущика. Субстрат для посадки використовують нейтральний або слабокислий. Найбільш часто застосовують грунтосуміш, що складається з перегнійної, листової і дернової землі, а ще з торфу і піску, які беруть у рівних частках. Ще можна використовувати грунтосуміш, що складається з дернової і садової землі, листового перегною, піску і торфу (2:2:4:1:2). Перед посадкою не забудьте на дні горщика зробити хороший дренажний шар, який повинен займати ¼ або 1/5 її частина. Цю квітку можна вирощувати на гідропоніці.

Отруйність

Слід пам'ятати, що в будь-якій з частин такої рослини отрута. У зв'язку з цим після роботи з кущем потрібно обов'язково ретельно мити руки з милом.

Способи розмноження

Розмноження живцями фатсії

Для розмноження фатсії можна використовувати верхівкові живці. Розмножувати її таким способом рекомендується навесні. Висаджують такий держак в субстрат, що складається з зволоженого торфу і піску, і прибирають ємність в тепле місце (від 23 до 27 градусів). Якщо все зробити правильно, то укорінення пройде успішно і не займе багато часу. На зрізаних черешках повинно бути по кілька бруньок, після висадки в субстрат їх зверху накривають скляною банкою і чекають, поки у них не відросте корінці. Коли укорінення живців закінчиться, їх пересаджують в індивідуальні горщики. Такі кущики будуть порівняно низькими, але зате дуже пишними.

Вирощування з насіння

Для висіву насіння використовують горщики або ящики, заповнені субстратом, що складається з дернової і листової землі, а ще піску, які беруться в рівних частках. Заглиблювати в грунтосуміш їх потрібно всього на 10 мм. Посіви тримають в прохолодному місці (близько 18 градусів). Зміцнілу розсаду пікірують в індивідуальні горщики, в діаметрі досягають від 9 до 11 сантиметрів, при цьому використовують грунтосуміш, що складається з перегнійної і дернової землі та піску (1:2:1). В одну ємність висаджують всього одна рослинка, після цього її прибирають на добре освітлене місце.

Розмноження фатсії відведеннями

Якщо рослині забезпечити правильний догляд, то воно буде повністю вкрите листям. Але буває таке, що частина стовбура оголюється, і щоб це виправити, можна скористатися повітряним відводки фатсії. У весняний час на одному з стовбурів куща, треба зробити маленький надріз, який потім накривається мохом, попередньо змоченим у живильної суміші (на 1 літр води 1 грам комплексного добрива). Зверху місце надрізу замотують плівкою. Слідкуйте за тим, щоб мох не пересихав, у зв'язку з цим його необхідно систематично змочувати. На місці зрізу корінці повинні утворитися через кілька місяців. А ще через 8 тижнів відводок відокремлюють від материнської рослини, при цьому зріз роблять трохи нижче місця, де сформувалися корінці, потім його висаджують в нову ємність.

При необхідності можна обрізати стовбур старого куща під самий корінь, потім пеньок необхідно покрити шаром моху і не забувати регулярно поливати, через деякий час у нього може утворитися кілька пагонів. Існує й інший варіант, не обрізати стовбур під корінь, а замість цього прищепити до нього плющ, який входить в той же сімейство, що і фатсія. Плющ досить швидко приживеться на стовбурі. В результаті сформується ефектне деревце зі звисаючими гілками.

Можливі проблеми

Якщо неправильно доглядати за квіткою, то з його листям можуть виникнути різні проблеми.

  1. Плями на листках фатсії. При пересушуванні земляної грудки на поверхні листя утворюються плями коричневого кольору. В гіршому випадку вона гасне, і повернути її у попередній стан вкрай складно.
  2. Листя фатсії кривляться. Якщо в кімнаті занадто низька вологість повітря, то з-за цього листя стає крихкою. Якщо в той же час спостерігається дуже інтенсивне освітлення, то може статися зморщування листя.
  3. Листя фатсії в'януть. В'янення листя спостерігається із-за застою рідини в кореневій системі. У тому випадку, якщо це буде відбуватися постійно, то на корінцях може з'явитися гниль.

Шкідники

Найчастіше на кущику селяться борошнисті червці, павутинні кліщі, білокрилки і щитівки.

Види фатсії

Як вже говорилося вище, існує лише один вид фатсії, а саме фатсія японська (Fatsia japonica), або аралія японська (Aralia japonica).

Фатсія японська (Aralia japonica)

У природі він зустрічається на японському морському узбережжі. Висота таких нерозгалужених вічнозелених чагарників близько 200 див. блискучі Шкірясті довгочерешкові 5-9 лопатеві листові пластини мають серцевидно-округлу форму і досягають в поперечнику близько 30 сантиметрів. Забарвлення листя може бути строкато-білим, зеленим або строкато-жовтим. Парасольки складаються з білих квіток. Fatsia japonica aureimarginatis ― по крайці листових пластин проходить жовта облямівка. Fatsia japonica var. argenteimarginatis ― у листя є біле оздоблення. Fatsia japonica var. moseri ― являє собою присадкуватий щільний кущик.

Фатсхедера Особі (Fatshedera Lizei)

Висота такого вічнозеленого чагарнику близько 500 див. Він має пишним листям. Темно-зелені шкірясті листові пластини 3-5 лапчасті.