Крассула

Сукулентна рослина крассула (Crassula), ще іменоване толстянкой, є частиною сімейства Товстолисті. По інформації, взятої з різних джерел, цей рід об'єднує від 300 до 500 різних видів. Більше 200 видів зустрічається на території Південної Африки, ще велика кількість видів можна зустріти на Мадагаскарі і в тропічній Африці. Частина видів можна зустріти в південній частині Аравійського півострова, таке рослина широко поширене в основному в Південній півкулі. Його назва утворена від слова «crassus», яке перекладається як «товстий», це пов'язано з тим, що у більшості видів листя має м'ясистою структурою. У домашніх умовах найчастіше вирощують вид крассула портулакова, його ще називають «дерево щастя», або «грошове дерево». Однак у кімнатних умовах вирощують і безліч інших видів крассули.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. Красулу ростять як декоративно-листяні рослини.
  2. Освітленість. Добре росте при яскравому світлі сонце, а ще при яскравому, але розсіяному світлі, а також у затіненні. Для цього підійдуть вікна східної, південної і південно-західної орієнтації.
  3. Температурний режим. Влітку ― звичайна кімнатна температура, а взимку ― від 10 до 15 градусів.
  4. Полив. Відразу після того як поверхня ґрунтосуміші в горщику просохне на глибину від 20 до 30 мм.
  5. Вологість повітря. Підходить будь-яка.
  6. Добриво. Під час інтенсивного росту підживлення проводять 1 раз в 4 тижні, для цього використовують розчин добрива для сукулентів і кактусів. В осіннє-зимовий період рослину не підгодовують.
  7. Період спокою. Не є яскраво вираженим. Однак буде краще, якщо взимку такий сукулент відпочине.
  8. Пересадка. Приблизно 1 раз в пару років. Пересадку проводять у весняний час на початку інтенсивного росту куща.
  9. Розмноження. Насіннєвий (генеративні) спосіб і живцювання.
  10. Шкідливі комахи. Борошнисті і кореневі червці, щитівки, павутинні кліщі.
  11. Захворювання. Сіра гниль, коренева гниль, гниль основи стовбура, фітофтороз.
  12. Властивості. Цей сукулент здатний виділяти в повітря речовини, які відрізняються антивірусну, протигрибкову і антибактеріальним ефектом. У нетрадиційній медицині його сік застосовують зовнішньо у тих же випадках, що і сік алое, при цьому за ефективністю вони так само однакові. Але слід врахувати, що всередину цей сік приймати заборонено, так як в його склад входить миш'як.

Особливості крассули

В культурі, як і в природних умовах можна зустріти красулу представлену трав'янистими і водними рослинами, деревовидними чагарниками, є як дуже маленькі сукуленти, так і великі, однак у них є один загальний ознака: на втечу їх листові пластини розміщені один проти одного хрест-навхрест. Таке суккулентное рослина при вирощуванні в кімнатних умовах має меншу величину порівняно з тими примірниками, що ростуть у природі справа в тому, що така крассула обмежена обсягом грунтосумішей, простором та іншими умовами, які потрібні для активного зростання. Проте з часом такий квітка все одно стає деревцем, що володіє товстим стволиком. Листові пластини цілокраї і прості, у частини видів вони війчасті. Бічні кінцеві суцвіття можуть бути кистевидными або зонтиковидний-волотисті, в їх склад входять квітки жовтого, червоного, білого або блідо-блакитного забарвлення. Але слід врахувати, що в кімнатних умовах толстянка практично ніколи не цвіте. Ця культура є дуже популярною серед квітникарів завдяки тому, що вона невибаглива, витривала і за нею дуже просто доглядати.

Догляд за крассулой в домашніх умовах

Виростити толстянку в кімнатних умовах дуже просто, для цього її треба не дуже часто поливати, регулярно мити листові пластини і вчасно підгодовувати.

Освітленість

Здебільшого видів крассул нашкодити прямі промені сонця не можуть, тому ємність з квіткою можна розмістити на підвіконні південної орієнтації. Проте краще всього така культура буде рости на східному або південно-західному вікні. Якщо кущ буде відчувати нестачу світла, то це вкрай негативно позначиться на його декоративності, а саме: листя облетить, а пагони стануть витягнутими. Влітку толстянку рекомендується перенести на вулицю, де вона буде відчувати себе відмінно.

Температурний режим

Товстянка відрізняється теплолюбивостью, у зв'язку з цим літом в спекотні дні вона відчуває себе добре. А в зимовий час вона може цілком нормально рости поряд з обігрівальними приладами. Проте в зимовий час така культура цілком комфортно почувається і в прохолоді (від 10 до 15 градусів). Вологість повітря в приміщенні може бути високою або низькою, кущ буде рости однаково добре.

Як правильно поливати

Влітку полив крассули треба проводити відразу після просихання верхнього шару ґрунтосуміші. У зимовий час треба дочекатися, поки субстрат просохне на глибину від 20 до 30 мм. Такій рослині не так страшно пересихання субстрату, як застій у ньому води. У зв'язку з цим воно зможе спокійно простояти 20-30 днів, поки ви будете у від'їзді або в літній відпустці.

Підгодівля

Підгодовують кущ навесні і влітку 1 раз в 4 тижні, для цього використовують розчин добрива для кактусів або сукулентних рослин. В осінньо-зимовий період всі підгодівлі припиняють.

Формування толстянки

Починати формувати деревце треба тоді, коли кущ ще відносно молодий. Справа в тому, що якщо формувати вже дорослу рослину, то в тих місцях, де були усічені стебла або обрізані листові пластини, залишаться пеньки, що вкрай негативно позначиться на декоративності куща.

Для початку слід вибрати правильну ємність для посадки. Якщо горщик буде надто великою, то корінь куща буде прагнути вглиб, а сам він почне активно зростати вгору, з-за чого стовбур стане витягнутим тоненьким і ослабленим. У зв'язку з цим для посадки рекомендується використовувати досить маленький і низький горщик. Важливо підготувати і правильну грунтосуміш, яка повинна складатися з листової, перегнійної і дернової землі, а ще з цегляної крихти (дрібного гравію) та піску (1:1:3:1:1). Після того, як висота кущика буде дорівнює 15 сантиметрам, у нього треба відщипнути 2 найбільш дрібних листові пластини, розташованих на самому верху, в цьому місці він і почне гілкуватися, а саме, замість однієї пари листочків виросте дві. У зростаючого куща необхідно систематично обривати верхні листочки в тих місцях, де ви бажаєте, щоб стебла ветвились. Таким чином вам вдасться надати зростаючого деревця необхідну форму.

Пересадка крассули

Пересадку слід проводити по мірі необхідності, після того, як кореневої системи стане дуже тісно в горщику. Пересаджувати толстянку щороку не треба, однак, щоб вона зацвіла пересадку треба обов'язково проводити 1 раз на пару років. Дану процедуру рекомендується проводити у весняний час на початку інтенсивного росту.

Новий горщик повинен бути лише трохи більше старого, на його дні треба зробити досить товстий шар дренажу, для цього можна використовувати колоті черепки або керамзит. Потім квітка пересаджують у нову ємність шляхом перевалки, при цьому його беруть разом із земляною грудкою, потім всі порожнечі заповнюють свіжою почвосмесью. У тому випадку, якщо коренева система куща сильно розрослася в довжину, то її при пересадці потрібно вкоротити, для того щоб вона змогла вміститися в новій ємності. Якщо ви бажаєте, щоб кущик мав компактні розміри, треба постаратися його не пересаджувати зовсім, при цьому 1 раз на рік потрібно міняти верхній шар грунтосуміші.

Властивості крассули

Товстянка здатна зберегти здоров'я всіх, хто проживає в будинку, де вона росте. Такий квітка здатна виділяти в повітря речовини, які володіють потужним антивірусним, протибактеріальний і протигрибковим ефектом. Крім цього сік листя широко використовують в нетрадиційній медицині для примочок при лікуванні укусів ос і бджіл, ударів, герпесу, наривах і порізах. Ще його застосовують для полоскання при терапії запалення ясен і ангіни. Також при артриті сік використовується для розтирання на ніч. Але врахуйте, що такий сік не можна приймати усередину, так як в його склад входить миш'як у великій концентрації. Здавна вважається, що толстянка приносить добробут в оселю і удачу в бізнесі. А завдяки невибагливості у догляді вона часто зустрічається не тільки в квартирах, але і в торгових центрах а ще в офісах.

Способи розмноження

Розмноження насінням крассули

Висів насіння крассули необхідно проводити в широкі плошки, які заповнюють субстратом, що складається з піску і листової землі (1:2). Ємність зверху накривають склом, при цьому кожен день з нього треба прибирати конденсат, а ще не забувайте посіви регулярно провітрювати. Перші сіянці повинні здатися через 15 днів. Після того, як сіянці трохи підростуть, їх слід распикировать у велику ємність, дотримуючись між кущиками дистанцію в 10 мм, при цьому її треба заповнити субстратом, що складається з легкої дернової і листової землі і піску (1:2:1). Після пікіровки ємність з рослинками ставлять у добре освітлене місце, при цьому світло має бути яскравим і розсіяним. Після того як кущики підростуть і зміцніють, їх слід распикировать за індивідуальними горщиках, які в діаметрі досягають 50-70 мм, при цьому їх слід заповнити субстратом, до складу якого входить дернова і листова земля, а також пісок (1:1:1). До тих пір поки вони не приживуться, їх слід утримувати при температурі від 16 до 18 градусів, а потім їх ставлять на постійне місце.

Розмноження живцями крассули

Розмножувати красулу живцями набагато простіше і швидше, ніж насінням. В якості живців можна використовувати листові пластини, а також стеблові відрізки. Велику листову пластину або великий втеча треба обрізати дуже гострим ножем, при цьому місця зрізів слід присипати подрібненим деревним вугіллям. Їх треба подвяліть на протязі 2-3 діб, а потім висадити в субстрат, що складається з листової землі і піску, для вкорінення. Також на укорінення їх можна поставити у воду, змішану з деревним вугіллям. Після того як у живців зростуть корінці, їх слід посадити в індивідуальні горщики, в діаметрі досягають 50-70 мм Для їх заповнення використовують субстрат, що складається з дернової і листової землі, а ще піску (1:1:1). Потім кущики прибирають на постійне місце, при цьому догляд за ними потрібен такий же, як за дорослими рослинами.

Шкідники і хвороби крассули

Найбільшу небезпеку для крассули являє застій рідини в субстраті, так як з-за цього на кореневій системі та на підставі стовбура може з'явитися гниль. Справа в тому, що дана культура входить в число тих рослин, яким пересушування земляної грудки може нашкодити менше, ніж частий полив. Ще такого квітці сильно шкодять протяги, якщо він простудиться, то у нього почнеться засихання і облетание листя.

На такому рослині можуть оселитися борошнисті червці, для того щоб їх прибрати з листя, використовують ватку, яку зволожують в спирті. У деяких випадках на ньому поселяються щитівки, щоб від них позбутися, кущ треба обприскати актелліком. У тому випадку, якщо кущ не поливається тривалий час, то його можуть окупувати павутинні кліщі, дізнатися про це можна за тонесенькій павутинці, яка утворюється на листових пластинках. Для боротьби з ними можна використовувати фітоверм або актеллік.

Види крассули з фото і назвами

Як вже говорилося вище, існує дуже велика кількість видів крассул. Нижче буде дано опис тих видів, які користуються найбільшою популярністю у квітникарів. Представники деревовидних толстянок, іменовані «грошовими деревами»:

Крассула овальна (Crassula ovata), або яйцеподібна

Цей вид найбільш популярний у квіткарів. Його батьківщиною є південно-західна частина Африки. У природі висота куща може досягати 300 см, а при вирощуванні в домашніх умовах вона не буває вище 150 див. Овальні глянцеві листові пластини пофарбовані в зелений або сіро-сріблястий колір. Така рослина є швидкорослим і у нього виростає велика кількість пагонів. Верхівкові парасольки складаються з маленьких квіток рожевого або білого кольору. Такий вид відрізняється найбільшою тенелюбивостью від всіх інших, що дуже важливо при культивуванні в домашніх умовах. Селекціонери даний вид використовують як основний для виведення великої кількості різновидів, які дуже просто і легко виростити навіть початківцям квітникарям. Наприклад:

  • крассула Мінор ― це компактна форма крассули яйцевидної, особливо виділяється сорт «Кросбис компакт», його блідо-червоні листові пластини в довжину досягають до 15 мм, а в ширину ― до 10 мм, така різновид хороша для міні-садків;
  • крассула Хоббіт і крассула Голлум ― ці 2 американських гібрида крассули молочної і крассули яйцевидної дуже схожі один на одного, вони володіють незвичайною ніби вивернутою назовні формою листових пластин, які зрослися від заснування до серединки ― у Гобіта, і зі згорнутими в трубочки розширюються воронкообразно до кінчиків листочками у Голлума;
  • крассула Сансет ― цей триколірний культивар має листя, поверхня якої прикрашають смужки жовтого або білого кольору, а ще у неї є червона окантовка.

Крассула деревовидна (Crassula arborescens)

Такий вид схожий з крассулой яйцевидної. Стовбур і гілки у нього голі, форма плоских м'ясистих листових пластин кругло-оберненояйцеподібна, вони мають сіруватим забарвленням з блідо-блакитним відливом і червоною облямівкою по краю, їх довжина може варіюватися від 35 до 70 мм. Метелковидные суцвіття складаються з білих або рожевих квіток, проте при вирощуванні в кімнатних умовах цвітіння у рослини дуже рідкісне явище. Щоб такий вигляд добре ріс і розвивався, йому необхідний яскраве сонячне світло, при цьому тінь він не любить. Квітникарями культивуються такі різновиди:

  • крассула ундулатифолия ― плоска вузенька листя блакитно-сріблястого кольору має червоні кінчики, існує і ряболиста форма;
  • крассула кучерява ― з хвилястими великими листовими пластинами.

Крассула портулакова (Crassula portulacea), або срібляста

Зовні цей вид дуже схожий на красулу деревоподібну і овальну, проте він відрізняється більш компактною величиною.

Найбільшою популярністю у квіткарів користуються такі сланкі крассули, як:

Крассула плауноподібні (Crassula lycopodioides), або мшистая (Crassula muscosa)

Це чагарникова рослина відрізняється компактністю, у висоту вона сягає не більше 25 сантиметрів. Стебла м'ясисті, що стелються мають чотиригранну форму і загорнуті верхівки. Щодо розміщення та будовою листових пластин цей вид дуже схожий з плауном. Він відрізняється невимогливістю і добре росте притінення, а при яскравому сонячному світлі його листя стає злегка червонуватим.

Крассула ложноплауновидная (Crassula pseudolycopodioides)

Стебла у даного виду відрізняються більшою зігнутістю, і вони не дуже сильно притиснуті до втеч. Існують форми, листя яких має сріблястим, жовтим або строкатим забарвленням.

Крассула лактеа, або млечная (Crassula lactea)

У цього великого ампельної рослини довжина стебел близько 0,3 м. Округлі загострені до кінчиків листові пластини зеленувато-сірого кольору володіють довжиною 30-40 мм і шириною 20-30 мм.

Крассула точкова (Crassula picturata)

Такий вид відрізняється високою декоративністю. На полегающих розгалужених стеблах розташовуються листочки, що володіють незвичайним забарвленням: на зеленій поверхні є безліч точок червоного кольору на нижній стороні пластини вони виглядають ліловими. На кромці листя розташовуються прозорі вії.

Крім даних сланких видів квітникарі ще вирощують красулу Купера і чотиригранну.

У культурі найбільшою популярністю користуються такі колоновидні крассули, як:

Крассула перфората, або продірявлена (Crassula perforata)

Невеликий кущик прикрашає листя ромбовидної форми, яка охоплює втеча так, немов вона нанизана на нього. Забарвлення листя зеленуватий з нальотом сизого кольору, а по крайці розташовується хрящувате червона облямівка.

Крассула будда

Цей гібрид крассули перфолиата і крассули пірамідальної більш правильно називати крассула «Храм Будди» («Buddha's Temple»). Такий кущик зовні схожий з колонами, які складаються з нанизаних на втечу щільно притиснутих листових пластин трикутної форми, темно-зеленого забарвлення. Після того, як висота такий «колони» перевищить 15 сантиметрів, вона здатна завалитися під власною вагою на бік. Коротенькі верхівкові суцвіття складаються з квіток червоного кольору.

Ще в кімнатних умовах культивуються такі види, як: крассула крайова (або облямована), лопатчатая, наскельна, округла, отприсковая, розеткова, серповидна, згрупована, пронзеннолістная, шерстиста, Шмідта та ін В спеціалізованих магазинах в деяких випадках можна зустріти рослина, іменоване «крассула мікс». В цьому випадку треба враховувати, що це не найменування форми або сорту, а просто маркування партії крассул, яка означає, що вона складалася з різноманітних видів і сортів.