Рослина цикас (Cycas), ще іменоване сагової пальмою, або саговників, має відношення до єдиного роду голонасінних рослин сімейства Саговниковые. По інформації, взятої з різних джерел, цей рід об'єднує від 90 до 200 різних видів. У природі таку культуру можна зустріти на території Азії (від Японії до Індії), на тихоокеанських островах як Самоа, Фіджі, Маріанські, а ще на Мадагаскарі. У відкладах земної кори мезозойського періоду були знайдені залишки цикаса. Незважаючи на те, що більшу частину представників сімейства Саговниковые вже давно в природі зустріти неможливо, цикасы досить широко поширені тільки завдяки тому, що вони є невибагливими. На сьогоднішній день така пальма дуже затребувана у квіткарів, незважаючи на те, що вона досить дорого коштує.
Зміст
Короткий опис вирощування
- Цвітіння. Цикас культивують як декоративно-листяні рослини.
- Освітленість. Кущу потрібен яскраве розсіяне світло або півтінь.
- Температурний режим. Протягом вегетаційного періоду ― кімнатна температура, в зимовий час ― не менше 15 градусів.
- Полив. В зимовий час він повинен бути бідним, а в літній ― помірним.
- Вологість повітря. Висока ― від 70 до 80 відсотків. Фахівці радять досить часто зволожувати листя з обприскувача, а ще її поверхню треба протирати вологою м'якою ганчіркою, а також стовбур необхідно регулярно обмотувати зволоженим мохом-сфагнумом.
- Добриво. Такий папороть підгодовують під час інтенсивного росту 1 раз в 4 тижні, для цього використовують органіку, до складу якої не входить магній і калій, наприклад, добре підходить розчин кінського гною або коров'яку. Використовувати для підгодівлі мінеральні добрива не рекомендується.
- Період спокою. Він відносний, починається пізно восени, а закінчується в перші весняні тижні.
- Пересадка. Молоденькі кущі пересаджують 1 раз у 2 або 3 роки. Дорослі папороті пересаджувати не рекомендується, однак у них кожен рік в горщику треба замінювати верхній шар субстрату. Для цього прибирають верхній шар грунтосуміші товщиною близько 50 мм, а потім в горщик насипають свіжий субстрат.
- Розмноження. Для цього можна використовувати бічні нащадки (якщо вони є). Виростити цикас з насіння під силу лише фахівцям.
- Шкідливі комахи. Щитівки, попелиця, борошнисті червці, павутинні кліщі.
- Захворювання. Коренева гниль, гниль каудекса, хлороз.
Особливості цикаса
Зовні цикас має безліч подібностей з пальмою, так, він являє собою дерево, висота якого може варіюватися від 2 до 15 м, при цьому стовбур у нього досить товстий. Якщо рослина, що у висоту досягає близько 300 см, то товщина його стовбура в обхваті, як правило, дорівнює 100 див. Поверхня стовбура «закута в панцир», що складається із залишків листових пластин, які вже відмерли. Двічі периста або периста листя схожа з листовими пластинами папороті, які виростають з верхівки стовбура. Тривалість життя такого рослини найчастіше перевищує 100 років. Цикас в кімнатних умовах має висоту 0,5–0,8 м, при цьому протягом 1 року надбавка в зростанні у нього становить не більше 30 мм, а ще він випускає лише 1 ряд листових пластин. Молоденькі листові пластини насичено-зеленого забарвлення, м'які і з невеликим опушенням, через деякий час вони темніють, стають голими, жорсткими і блискучими. При вирощуванні в кімнатних умовах ця рослина дуже сильно схоже не на деревце, а на кущ. Цікаво, що більшість квітникарів вважає, що цикас ― це пальма, адже навіть його назва походить від давньогрецького слова «kykas» і переводить як «пальма», але насправді це рослина до пальмовою не має ніякого відношення. Проте воно є родичем папороті. Так як ця рослина є медленнорастущим, його часто вирощують як бонсай.
При вирощуванні в кімнатних умовах цвіте така культура вкрай рідко. На верхівці стовбура у жіночої рослини в шишках відбувається формування великих помаранчевих насіння, довжина яких варіюється від 30 до 50 мм. Але щоб насіння було всхожими, цикас слід вирощувати в оранжерейних умовах, а також знадобляться зусилля досвідченого фахівця.
Догляд за цикаса в домашніх умовах
Освітлення
Перш ніж приступити до вирощування цикаса в домашніх умовах, необхідно відшукати найбільш підходяще місце. Якщо ж ви вирішили купити вже дорослу рослину, то слід пам'ятати, що йому потрібно досить багато місця. Домашній цикас відрізняється своєю светолюбивостью, проте слід врахувати, що якщо на листя будуть потрапляти прямі сонячні промені, то спостерігається укорочення життя листових пластин, а ще вони стають менш привабливими. Вирощувати кущ можна і в півтіні, але в цьому випадку молоденькі листя будуть рости дуже і дуже повільно.
Температурний режим
Цикас добре росте при кімнатній температурі. Проте в зимовий час йому найбільше підходить прохолода, але при цьому треба стежити за тим, щоб температура в кімнаті не була менше 15 градусів.
Полив
Щоб рослина добре росла і правильно розвивався, йому треба забезпечити правильний режим поливу. У літній час поливати його слід помірно. А взимку знадобиться провести скорочення поливу, при цьому об'єм води, що виливається за раз під кущ, безпосередньо залежить від того, яка температура повітря в приміщенні. Так, чим в кімнаті тепліше, тим більша кількість води знадобиться для поливу й тим частіше його слід проводити. Поливають цикас м'якою відстояною водою кімнатної температури (або на 1-2 градуси тепліше). Слідкуйте за тим, щоб під час поливу рідина не потрапила в крону куща.
Вологість повітря
Такій рослині необхідна підвищена вологість повітря (від 70 до 80 відсотків). Щоб підвищити рівень вологості повітря листя рекомендується регулярно зволожувати з розпилювача добре відстояною водою, стовбур необхідно обгортати зволоженим мохом, а поверхня листових пластин треба досить часто протирати вологою м'якою ганчіркою.
Підгодівля
Цикас необхідно підгодовувати систематично 1 раз у 4 тижні під час його інтенсивного росту, для цього використовують органіку, до складу якої не входять солі калію і магнію. Краще всього така пальма відгукується на підгодівлю розчином кінського гною або коров'яку. Кущ не слід підгодовувати мінеральними добривами.
Пересадка
Молоденькі кущі потребують регулярних пересадках, які проводять 1 раз у 2 або 3 роки. Дорослі екземпляри пересаджують тільки в тому випадку, якщо їм дуже тісно в старому горщику. Відповідний горщик має в поперечнику на 20-30 мм бути більше діаметра стовбура куща, при цьому його глибина повинна бути в 2-2,5 рази більше діаметра стовбура. Наприклад, якщо для посадки підходить горщик, в поперечнику досягає 15 сантиметрів, то глибина у нього повинна бути від 30 до 35 сантиметрів.
Субстрат повинен бути слабокислим або нейтральним і добре пропускати воду. Так, рідина повинна дуже швидко проходити крізь ґрунт і випливати в піддон. Щоб субстрат дуже швидко пропускав воду, в його склад повинен входити великий перліт, пемза, грубий торф або дуже великий пісок. Приблизний склад субстрату, придатного для вирощування такої культури: по одній частині соснової кори і великої фракції, грубо подрібненого деревного вугілля, великого перліту, шлаку (або пемзи), гальки або щебеню) і грубого торфу, а ще додають 1/10 частину кісткового борошна. Субстрат гарненько перемішують, а потім піддають стерилізації. Навіть якщо для посадки використовувати відповідний субстрат, все одно на дні горщика треба зробити хороший дренажний шар.
Пересадку можна проводити в будь-який час року, коли це буде необхідно. Однак найкраще для такої процедури підходить весняний час, перед тим як розпочнеться інтенсивний ріст куща. Під час формування молоденьких листових пластин пересаджувати цикас не рекомендується, так як в цьому випадку можна легко травмувати листя. Перш ніж приступити до пересадки, потрібно зрізати 1/3 частину листя, при цьому починати треба з найбільш старих. Пересаджуючи кущ, постарайтеся не травмувати його кореневу систему, так як товсті корені будуть пошкоджені або деформовані, то збільшується ризик того, що на рослині з'явиться гниль.
Розмноження цикаса
Вирощування цикаса з насіння
У кімнатних умовах розмножити цикас насіннєвим методом дуже складно. Як правило, цим займаються досвідчені фахівці в розплідниках або оранжереях. Справа в тому, що в кімнатних умовах така пальма цвіте вкрай рідко і навіть якщо це станеться, то запилити квітки буде нікому. Якщо ж у вас в руках опинився хороший посівний матеріал, то його перед висівом на 24 год треба помістити у теплувату воду, після цього насіння рівномірно розподіляють по поверхні перліту і трошки вдавлюють в нього. Помістіть посіви в тепле місце (не нижче 25 градусів). Перші сіянці повинні будуть здатися через 2-3 місяці після посіву. Через 1-2 місяці після появи сходів у них повинна повністю сформуватися одна справжня листова пластина. Коли це станеться, рослинки пересаджують в індивідуальні ємності в грунтосуміш, призначену для дорослих кущів.
Як розмножити відділенням відростка
Якщо рослина міститься в невідповідних умовах для нього, то на його стовбурі з'являються нащадки. Візьміть дуже гострий ножик і зріжте нащадок, при цьому постарайтеся не травмувати стовбур. Зріжте з нащадка все листя, проведіть обробку зрізу розчином фунгіцидної препарату, а потім Корневином. Потім нащадки слід посадити в дуже крупний пісок або великий перліт, після цього їх поливають. Обов'язково проведіть обробку місця зрізу на материнській рослині, для цього використовують вугільний порошок. На час вкорінення нащадки ставлять у затінене тепле (приблизно 30 градусів) місце, при цьому треба стежити за тим, щоб ґрунт була постійно трохи вологим. Вкоренитися нащадок повинен через 6-12 місяців. Коли це станеться, його акуратно пересаджують в грунтосуміш, призначену для вирощування дорослої цикаса.
Шкідники і хвороби цикаса
Шкідники
Найбільшу небезпеку для цикаса представляють щитівки справа в тому, що вони володіють восковим нальотом, який надійно захищає їх від дії інсектицидних препаратів. Дорослих комах з куща видаляють вручну, а для знищення личинок надземну частину куща обробляють засобом системного або контактного впливу, наприклад: Карбарилом, Пирипроксифеном, Ацефатом, Пиретрином або іншими піретроїдами. Обробляють кущі в ранковий або вечірній час, при цьому температура повітря в кімнаті повинна бути не нижче 30 градусів. При необхідності кущики можна обприскати повторно через 5-10 діб.
Ще на такому рослині можуть оселитися борошнисті червці. Їх можна виявити на всіх частинах куща. Після того як шкідливі комахи будуть зібрані руками, кущ обприскують засобом, до складу якого входить циперметрин, при цьому обов'язково змочують таким препаратом субстрат в ємності. Якщо це потрібно, то пальму обробляють через 5 діб ще раз. Обприскувати кущ можна до 4 разів.
Якщо на рослині оселилася попелиця, то його треба двічі або тричі з інтервалом в 7 днів обробити засобом з фосфором.
Для того щоб позбутися від рослинних кліщів, які селяться в надземної частини куща, знадобиться 3 обприскування, які проводять з перервою у 7 днів, для цього використовують розчин акарицидної кошти.
Хвороби
Найбільш часто така рослина вражає гниль кореневої системи і каудекса (нижньої частини стовбура). Вражений кущ необхідно акуратно витягти з субстрату, після чого з кореневої системи треба обережно видалити залишки ґрунтосуміші. Використовуючи дуже гострий заздалегідь простерилизованный ніж, необхідно вирізати всі м'які, потемнілі і почорнілі ділянки. Потім рослину на 30 хв. занурюють у розчин фунгіцидної препарату, після цього місця зрізів треба обробити вугільним порошком, а потім кущ для просушування залишають на свіжому повітрі на кілька годин. Потім цикас висаджують в нову грунтосуміш, яку треба обов'язково продезінфікувати, не забудьте перед цим вмочити його кореневу систему у розчин засобу, що стимулює ріст коренів. Якщо під час вкорінення з рослини облетять всі листові пластини, то це цілком нормально, таким чином вона намагається вижити. Якщо ж гниллю вражена внутрішня частина стовбура, це призведе до неминучої загибелі рослини.
Цикас жовтіє
Дуже часто квітникарі стикаються з тим, що листя на кущі стає жовтою. Незважаючи на те, що дана проблема виникає дуже часто, в більшості випадків рослину можна врятувати. Але щоб йому допомогти, насамперед треба встановити причину, з-за чого листки стають жовтими, а їх може бути кілька:
- нестача мікроелементів;
- недостатня кількість азоту в субстраті;
- неправильне освітлення;
- травмування системи коренів.
Перша проблема найчастіше пов'язана з тим, що рослина вчасно не подкармливалось яких воно не може нормально засвоїти внесені добрива з-за дуже низької температури або з-за того, що змінився водневий показник субстрату, це трапляється тоді, коли кущ систематично поливається жорсткою водою. В результаті розвиток кореневої системи припиняється. Якщо ж цикас відчуває брак поживних речовин, то його потрібно підгодувати, при цьому нова листя, що з'явилася на кущі, буде нормального забарвлення. Якщо він жовтіє з-за неправильного догляду, то йому буде потрібна пересадка в свіжий субстрат, і треба буде почати доглядати за всіма правилами. Якщо ґрунтосуміші не вистачає азоту, то в неї треба буде внести азотовмісна добриво, однак старі листові пластини все одно залишаться жовтими. Якщо ж причина в неправильній освітленості, то в цьому випадку слід врахувати, що у кожного з видів є певні вимоги до освітлення, у зв'язку з цим пожовтіння листя може бути пов'язано як з надмірною кількістю світла, так і з його нестачею. У деяких випадках пожовтіння листових пластин починається після того, як кущ переносять на свіже повітря у весняний час, попередньо не закалив його. Пожовтіння листя у цикаса може спостерігатися з-за недостатнього або дуже частого поливу, а ще в тому разі, коли кореневій системі холодно або кущ був подкормлен надмірно концентрованої живильною сумішшю. У цих випадках система коренів сигналізує про наявність проблеми пожовтінням листових пластин, тому при появі такого сигналу треба постаратися докласти всі зусилля, щоб врятувати квітку.
Цикас сохне
Пожовтіння і засихання нижніх листових пластин вважається природним процесом. Якщо ж в кімнаті занадто низька вологість повітря, то з-за цього будуть засихати кінчики листя, також це трапляється тоді, коли пальму підгодовують, дотримуючись неправильне дозування добрив.
Види цикаса з фото і назвами
Нижче будуть описані ті види цикаса, які користуються найбільшою популярністю у квітникарів.
Цикас пониклий, або цикас загорнутий, або цикас революта (Cycas revoluta)
Цей вид родом з Південної Японії. Товстий колоновидна стовбур у висоту досягає близько 300 см, а в ширину ― до 100 см. Довжина непарноперистых листових пластин близько 200 см, вони складаються з великої кількості трохи відігнутих узколинейных густо розташованих шкірястих листків. На поверхні молоденьких листя є опушення, проте через деякий час вони стають голими більш темними і блискучими. На чоловічих кущах шишки узкоцилиндрической форми мають довжину близько 0,8 м, а діаметр ― до 15 сантиметрів. На жіночих кущах на поверхні нещільних шишок є пушок світло-рудого забарвлення. Помаранчеві насіння досить великі. Даний вид найбільш популярний у непрофесійних квітникарів, а в цій статті розказано. як доглядати саме за таким цикаса.
Цикас завитий, або цикас улитковидный (Cycas circinalis = Cycas neocaledonica)
Висота стовбура колоновидної форми досягає приблизно 300 см. Довжина листових пластин до 200 см, вони зібрані в пучки по кілька штук. Поки листя молода, вона спрямована вгору, а потім вона розміщується горизонтально. На перистих листових пластинках знаходиться від 50 до 60 штук густо розташованих листочків ланцетної форми з кожної зі сторін серединної жилки, їх довжина доходить до 25 сантиметрів, а ширина ― до 15 мм.
Цикас середній (Cycas media)
Це пальмовидное дерево у висоту може досягати близько 7 м. Довжина перистих листових пластин до 1,8 м. Листя входить до складу розетки, розташованої на верхній частині стовбура. Довжина невеликих чоловічих шишок близько 25 сантиметрів, при цьому жіночі ― зовні схожі з пучком колосків. У 19 столітті в Північній Австралії насіння цієї рослини використовували в їжу, проте їх спочатку піддавали спеціальній обробці, тому що вони є отруйними.
Цикас Румфа (Cycas rumphii)
Батьківщиною цієї рослини є Шрі-Ланка, воно входить у число найбільш сильнорослих видів, його стовбур має висоту 8-15 м. Ростуть пучками перисті листові пластини мають довжину близько 200 див. Форма листочків лінійно-ланцетна, їх довжина близько 30 сантиметрів, а ширина ― до 20 міліметрів.
Цикас сіамський (Cycas siamensis)
Батьківщиною такого виду є саванные лісу Індокитаю. Висота куща досягає 1,8 м, при цьому ствол від кореня до серединки потовщений, а потім він тоншає. Довжина перистих листових пластин трохи більше 100 сантиметрів. До їх складу входять загострені вузьколінійні білувато-голубі листочки, довжина яких близько 10 сантиметрів, а ширина ― 5 міліметрів.