Рід рослин колерія є представником сімейства Геснериевы, він включає в себе приблизно 65 видів. У природі ця рослина можна зустріти від Мексики до Центральної Америки, а ще в Колумбії і на острові Тринідад. Назву цій рослині було дано на честь Майкла Колера, який жив у 19 столітті в Цюріху і був відомим викладачем. Представники цього роду відрізняються невисокою вимогливістю до вологості повітря і температурі, у зв'язку з цим вирощувати їх набагато легше в порівнянні з іншими рослинами, що увійшли в сімейство Геснериевые.
Колерія представляє собою багаторічна трав'яниста рослина або напівчагарник. Корінь-бульба у такого рослини лускатий. Супротивнорасположенные черешкові листові пластини, витягнуті в довжину, мають яйцевидної форми. На поверхні листя є щільне покриття, що складається з ворсу, їх довжина приблизно 15 сантиметрів, а ширина ― близько 8 сантиметрів. У частини видів на поверхні темно-зеленого листя маються прожилки червоного кольору, а у інших видів пластина темно-оливковий, а центральна жилка світлого забарвлення. Листя може бути глянцевою і ребристою або пластини покриті ворсом червоного або білого кольору. У гібридів забарвлення листя буває сріблястим або бронзовим. При вирощуванні в кімнатних умовах ця рослина відрізняється пишним цвітінням. На пазушні квітконосі виростає по 1-3 квітки. Величина трубки віночка близько 50 мм, вона трохи розширена донизу, а до вічка ― звужена. Віночки мають колокольчатую форму. Широко розкритий зів володіє п'ятьма тупими частками, на їх поверхні є безліч плям, крапок і штрихів. У природних умовах розфарбування квіток буває самою різною: квітки рожеві на білому зіві знаходяться крапочки темно-рожевого забарвлення; оранжево-червоні квітки мають жовтим зівом, на поверхні якого знаходяться цятки темно-червоного кольору; квітки коричневі з крапочками білого забарвлення, а на білому зіві є рожевий візерунок.
Зміст
- 1 Короткий опис вирощування
- 2 Догляд за колерією в домашніх умовах
- 3 Способи розмноження
- 4 Хвороби і шкідники колерії
- 5 Види і сорти колер з фото і назвами
- 5.1 Колерія боготская (Kohleria bogotensis)
- 5.2 Колерія велична (Kohleria magnifica)
- 5.3 Колерія волосиста (Kohleria hirsuta)
- 5.4 Колерія колоскова (Kohleria spicata)
- 5.5 Колерія Ліндена (Kohleria lindeniana)
- 5.6 Колерія наперстянкоцветковая (Kohleria digitaliflora)
- 5.7 Колерія нерівна (Kohleria inaequalis)
- 5.8 Колерія приємна (Kohleria amabilis)
- 5.9 Колер пушістоцветковая (Kohleria eriantha)
- 5.10 Колерія трубкоцветковая (Kohleria tubiflora)
- 5.11 Колерія вовняна (Kohleria lanata)
Короткий опис вирощування
- Цвітіння. У липні–листопаді.
- Освітленість. Потребує яскравому сонячному світлі, який повинен бути розсіяним.
- Температурний режим. У літній і весняний час від 22 до 26 градусів, а в зимовий час ― від 16 до 18 градусів.
- Полив. У весняний і літній час поливати потрібно рясно і часто, в осінній період проводять поступове скорочення поливів. Взимку полив повинен бути бідним і рідкісним, при цьому не можна допускати повного пересихання грудки землі.
- Вологість повітря. Звичайна для кімнат в житловому приміщенні. У спекотні дні ємність з кущем необхідно поставити на піддон, заповнений зволоженим керамзитом.
- Добриво. Підгодовувати квітка треба в квітні–жовтні 1 раз у 7 днів, для цього використовують добриво для квітучих рослин.
- Період спокою. У листопаді–березні.
- Пересадка. При необхідності на початку інтенсивного росту.
- Відповідна грунтосуміш. До її складу має входити листова і дернова земля, пісок і перегній (4:2:1:1).
- Розмноження. Насіннєвим способом і живцями.
- Шкідливі комахи. Щитівки, павутинні кліщі, білокрилки, трипси та борошнисті червці.
- Захворювання. Якщо за кущем неправильно доглядати або помістити його в невідповідні умови, то у нього можуть з'явитися проблеми з листям або з цвітінням.
Догляд за колерією в домашніх умовах
Освітленість
Колерие при вирощуванні в кімнатних умовах дуже добре підходять підвіконня, розташовані в західній чи східній стороні кімнати. Якщо кущ стоїть на південному вікні, тоді йому буде потрібно притінення від прямих сонячних променів, для цього можна використовувати прозору тканину чи плівку. А ще в цьому випадку квітку можна поставити глибше в кімнату. При вирощуванні куща на підвіконні північної орієнтації велика ймовірність того, що цвітіння не настане через брак світла. В зимовий час він так само потребує великої кількості світла.
Температурний режим
У літній та весняний період колер потребує теплі (від 22 до 26 градусів), а в зимовий час в прохолоді (не вище 16 градусів).
Як поливати
У весняно-літній період полив куща проводять відразу після того, як просохне верхній шар субстрату. З настанням осені полив поступово скорочують, а взимку він повинен бути дуже мізерним, але при цьому стежте за тим, щоб грудка землі в горщику не пересох. Для поливу використовують добре відстояну воду. Найкраще для такої культури підходить нижній полив справа в тому, що попадання води на листя вкрай негативно позначається на її стані.
Обприскування
При вирощуванні в домашніх умовах кущ розвивається в межах норми і при невисокій вологості повітря. Проте слід врахувати, що чим вище вологість повітря в кімнаті, тим краще росте і розвивається колер. Обприскувати її водою не можна, тому що попадання рідини на поверхню листя вкрай небажано. Для того щоб підвищити вологість повітря, ємність з квіткою рекомендується поставити на піддон, в який попередньо всипають зволожену гальку, при цьому стежте за тим, щоб дно горщика не знаходилося в рідині.
Підгодівля колерії
Підгодівлю колер проводять у квітні–жовтні 1 раз в тиждень, для цього необхідно використовувати добриво для квітучих рослин. З листопада по березень підгодівлю не проводять.
Особливості цвітіння
Як правило, при вирощуванні в кімнатних умовах цвітіння колер спостерігається в липні–листопаді.
Період спокою
Найчастіше під час періоду спокою у кущів не спостерігається відмирання листя і стебел, у зв'язку з цим їх можна і не видаляти, однак обрізання довгих стебел має позитивний вплив на формування кореневої системи. У період спокою кущ потребує прохолоді (від 12 до 16 градусів). В цей час рослина поливають дуже мало і рідко, але при цьому треба стежити за тим, щоб субстрат в ємності не пересихав повністю.
Пересадка
Пересадку колер проводять при необхідності після того, як її коренева система перестане поміщатися в горщик. Рекомендується пересаджувати методом перевалки, при цьому новий горщик повинен бути такої ж висоти, що і старий, але ширше. Підходить для даної процедури грунтосуміш повинна складатися з листової і легкої дернової землі, а ще піску (4:2:1). Також для цієї мети підійде субстрат, що складається з листової, дернової і перегній землі, а також піску (2:3:1:1). Із-за того що рослина вкрай негативно реагує на застій рідини в коренях, в землесуміш і дренажний шар рекомендується всипати невелику кількість деревного вугілля. Якщо кущик ще молодий, то при складанні ґрунтосуміші з її складу треба виключити дернову землю.
Способи розмноження
Колерія з насіння
Висів насіння колер проводять у другій половині зими. Для посіву використовують миски, насіння рівномірно розподіляють по поверхні субстрату, але при цьому засипати їх зверху шаром землі не треба. Грунтосуміш підходяща для посіву повинна включати в себе 1 частина листової землі і 2 частини піску. Після того як висів колір буде завершено, грунтосуміш слід полити через ситечко, а зверху ємність накривають склом. Посівам треба забезпечити щоденне провітрювання, а ще їх необхідно помістити в тепле місце (від 20 до 24 градусів). Після того як здадуться сіянці, укриття прибирають, а рослинки пікірують в більш велику ємність, при цьому використовують ту ж грунтосуміш, що і для посіву (дивіться вище). При пікіровці між сходами дотримують дистанцію приблизно в 20 мм. Через 4-6 тижнів зміцнілі рослинки пікірують повторно, для цього їх перевалюють в нову ємність, дотримуючись дистанцію між сіянцями в 30 мм. В окремі горщики, в діаметрі досягають 70 мм, колерію розсаджують лише тоді, коли кущики добре розвинуться, при цьому використовують грунтосуміш, що складається з легкої дернової, торф'яної та листяної землі, а також піску (1:2:4:2).
Розмноження живцями колерії
Це рослина також можна розмножити живцями, для цього треба обрізати верхню частину пагона. Для вкорінення живці висаджують в суміш, що складається з піску і листової землі, взятих у рівних частинах, а ще для цього можна використовувати просто пісок. Субстрат зволожують, а потім ємність зверху накривають склом. Слід пам'ятати, що з-за дуже високої вологості на живцях може з'явитися гниль. Для прискорення процесу укорінення живці перед висадкою обробляють засобом, що стимулює ріст коренів, а ще знадобиться нижній підігрів ємності. Процес укорінення триває приблизно півмісяця. Вкорінені живці потребують пересадки в окремі горщики, при цьому використовують той самий субстрат, що і для посадки дорослих екземплярів (дивіться вище).
Хвороби та шкідники колерії
Коричневі плями на листі. В цілях профілактики появи на листових пластинках колер коричневих цяток для поливу кущика необхідно використовувати не холодну, а трохи теплувату воду.
Листя колер бліднуть. Якщо на листя потрапляють прямі сонячні промені або кущ надмірно перегодований, то поверхня листових пластин стає невиразною і на ній утворюються плями жовтого кольору.
На листі з'явився сірий наліт. Якщо на листових пластинах утворюється наліт сірого забарвлення, то це є ознакою того, що кущ вражений грибковою хворобою. Це може статися із-за надмірно високої вологості повітря і застою води в ґрунтосуміші.
Скручування листя. Листові пластини можуть скручуватися з-за того, що рослині не вистачає вологи. Для збільшення рівня вологості повітря, його слід обприскувати з розпилювача навколо кущика, для цього використовують теплувату воду. При цьому потрібно стежити за тим, щоб рідина не потрапила на поверхню листових пластин.
Колерія не цвіте. Іноді цвітіння може зовсім відсутніми або бути вкрай убогим, при цьому виділяють декілька причин:
- регулярний застій води в субстраті;
- під час періоду спокою температура повітря в кімнаті була або надто високою або надто низькою;
- кущу не вистачає світла;
- надмірно низька вологість повітря.
Листя колер в'януть. Якщо в зимовий час кущ відчуває брак світла, то його листя може трохи подвять.
Шкідники колерії
Найчастіше на такому квітці селяться трипси, щитівки, білокрилки, борошнисті червці і павутинні кліщі.
Види і сорти колер з фото і назвами
Колерія боготская (Kohleria bogotensis)
Такий трав'янистий багаторічник в природі зустрічається у колумбійських лісах, при цьому він воліє рости на кам'янистому грунті. Висота куща близько 0,6 м. На поверхні неветвящихся прямих пагонів є опушення, що складається з білих або червоних волосків. Форма загостреною листя овально-серцеподібна або яйцеподібна широка, в довжину вона сягає близько 75 мм, а в ширину ― до 35 мм, кромка зубчаста. Лицьова поверхня листкової пластини темно-зелена, на ній є опушення, розташоване вздовж жилок і складається з строкато-білих волосків. Довжина опушених квітконіжок близько 50 мм, на них виростає по 1-2 квітки, які є пазушними і знічено. Довжина трубки віночка близько 25 мм, ззовні вона опушена і блідо-червона, а донизу ― оранжево-червоного забарвлення. На внутрішній поверхні жовтого зіву є цятки і смуги червоного кольору. Пишне цвітіння, воно починається у другій половині літнього періоду та триває до перших осінніх тижнів.
Колерія велична (Kohleria magnifica)
На поверхні стебла є червоні волоски. Листові пластини виглядають немов стьобані, вони глянцеві, а на їх поверхні є опушення, що складається з волосків білого забарвлення. На великих квітках оранжево-червоного кольору є штришками темного забарвлення, що заходять прямо в зів.
Колерія волосиста (Kohleria hirsuta)
Забарвлення листя бронзовий. Зовнішня поверхня квіток трубчастої форми володіє червоним забарвленням, на поверхні жовтого зіву є насичено-червоні цятки.
Колерія колоскова (Kohleria spicata)
Батьківщиною такого виду є Мексика. Кущ дуже маленький, листові пластини, що прикрашають його, мають витягнуту форму. На верхівці довгих стебел знаходяться червоні квітки, зів у яких помаранчевий.
Колерія Ліндена (Kohleria lindeniana)
У природних умовах такий вид зустрічається в гірських областях Еквадору. Висота цього трав'янистої многолетника близько 0,3 м, на поверхні куща є опушення, що складається з білих волосків. Довжина яйцевидних листових пластин близько 70 мм, а ширина ― до 20 мм. Нижня частина зелених листя має блідо-рожевий відтінок, на темно-зеленій лицьовій поверхні пластини добре видно зеленуваті або сріблясто-білі жилки. По одному або по кілька пазушних квіток формується на квітконосах, довжина яких близько 60 мм. Віночок має дзвонової формою, довжина пелюсток квітки і трубки віночка не перевищує 10 мм. На поверхні трубки є опушення з білих волосків, внутрішня поверхня у неї жовта з крапчастими коричневого кольору у зіву, а на білій зовнішньої поверхні на отгибах присутні лілові смуги. Пишне цвітіння спостерігається в першій половині осіннього періоду.
Колерія наперстянкоцветковая (Kohleria digitaliflora)
У природі такої трав'янистий багаторічник найбільш часто зустрічається в лісах Колумбії. На поверхні є щільне опушення з білих волосків, стебла прямі. Форма листових пластин еліпсоподібний (ланцетна або яйцеподібна), їх довжина від 18 до 20 сантиметрів, а ширина ― від 10 до 12 сантиметрів. На поверхні короткочерешковых зелених листових пластин є опушення з волосків, при цьому на виворітній поверхні воно більш щільне, ніж на лицьовій. На пазушних суцвіттях виростає до п'яти квіток. Довжина трубки віночка близько 30 мм, вона біла, а у верхній частині з рожевим відтінком. На поверхні зеленого зіву віночка є крапочки пурпурного кольору. Найбільш пишно кущик цвіте в останні літні і в перші осінні тижні.
Колерія нерівна (Kohleria inaequalis)
Середньої величини кущ має не дуже велике опушення. Оранжево-червоні квітки, частки відгину у них червонуваті, а на їх поверхні є темні точки.
Колерія приємна (Kohleria amabilis)
Такі трав'янисті багаторічники у природі найбільш часто зустрічаються в горах Колумбії на висоті 800 м над рівнем моря. На поверхні зелених або червоних стебел є опушення з волосків білого кольору, їх довжина близько 0,6 м. Довжина черешків приблизно 25 мм. Супротивнорасположенные яйцевидні листові пластини мають довжину до 100 мм, а ширину ― близько 70 мм. Лицьова поверхня листя темно-зелена або зелена, а виворітна ― зеленувата, на пластині є сріблясто-білі лінії і коричнево-червоні прожилки. На зовнішній поверхні пазушних квіток є опушення, трубка віночка рожева ― з білого або білого з плямами пурпурного кольору у зіву. Цвітіння триває практично круглий рік.
Колер пушістоцветковая (Kohleria eriantha)
Бархатисті темного забарвлення листові пластини мають крайку червоного кольору. Забарвлення опушених великих квіток оранжево-червоний, на поверхні нижньої частки відгину є безліч жовтих крапин.
Колерія трубкоцветковая (Kohleria tubiflora)
У природі зустрічається на території Коста-Ріки і Колумбії. Висота куща близько 0,6 м. Нижня поверхня овальних довгих листових пластин червона, а верхня ― темно-зелена. Довжина червоних і помаранчевих квіток близько 25 мм.
Колерія вовняна (Kohleria lanata)
Батьківщина такого виду Мексика. Пагони потужні. Городчасті по крайці маленькі овальні листові пластини мають густе опушення з волосків палевого кольору. На поверхні оранжево-червоної трубки віночка є крапочки блідо-малинового кольору, вони покривають частки широко розкритого відгин. Кущик виглядає пухнастим з-за того, що на всій його поверхні виростають дрібні волоски.