Бегонія Элатиор

Кожне з рослин володіє своєю неповторною красою. Однак серед них виділяються ті культури, які користуються найбільшою популярністю у квіткарів і садівників. Саме до таких рослин ставиться бегонія элатиор.

Особливості бегонії элиатор

Бегонія являє собою декоративна рослина, що є многолетником. У природі вона зустрічається у високогір'ях жарких тропічних лісів. У цієї рослини є характерна особливість ― це виражена асиметрія листових пластин. Квітки у цієї рослини відрізняються пишністю і високою декоративністю. Культивують цю рослину і в кімнатних умовах, і в саду.

Рід отримав свою назву на честь його першовідкривача ― Бегона. У природних умовах ця рослина було знайдено на території Південної Америки, Індії та Африки. Бегонія була вперше виявлена й описана на території Антильських островів. На даний момент налічується всього 6 видів цієї рослини, проте завдяки старанням селекціонерів на світ з'явилося вже більше однієї тисячі різноманітних сортів. Але серед всього цього різноманіття не зустрічається високорослих і середньорослих сортів. Кущі досить низькі, і тому їх найчастіше використовують для прикраси приміщень. Ще нерідко це декоративну рослину використовують як в'ється культуру. Бегонія элиатор являє собою ефектний кущик з пишними квітками. Саме цим і пояснюється висока популярність цієї рослини.

Вченими було з'ясовано, що такий квітка здатний очищати повітря від хвороботворних мікробів. Він виділяє фітонциди, які найбільш ефективно борються зі стафілококом. Саме з-за цього все частіше можна зустріти бегонію в дитячих садочках і медичних установах.

Найбільш сильнорослі сорти цієї рослини у висоту досягають від 25 до 37 сантиметрів. До середньорослих відносять ті сорти, чия висота варіюється від 15 до 18 сантиметрів. Низенькі кущики мають висоту всього 8-15 сантиметрів. Селекціонерам вдалося вивести сорти:

  • з чагарниковим будовою;
  • з пряморастущими пагонами;
  • з лазячими стеблами.

Виведений навіть такий сорт, який здатний цвісти цілий рік, але в середніх широтах його неможливо вирощувати у відкритому грунті. Така рослина потребує тепла протягом всього року.

Бегонію поділяють на три основні категорії:

  • кущова ― не має вираженої специфіки;
  • листівно-декоративна ― листові пластини бувають середні або великі, а вони прикрашені широкими смужками;
  • бульбова ― у представники даної групи відрізняються між собою лише квітками і пагонами.

Цікаво, що ця рослина здатна утворювати різну систему коренів. А то яка коренева система буде біля куща, залежить від умов вирощування. Наприклад, при вирощуванні бегонії на вулиці, у неї формуються бульби. Біля куща, що росте в кімнатних умовах, утворюються мичкуваті або кореневищні коріння. У тих примірників, у яких утворюються бульби, відростають найбільш потужні і високі пагони. А квіти з мичкуватої або корневищной системою коренів ідеально підходять для посадки в декоративні кошики.

Догляд за бегонією элатиор в домашніх умовах

Освітленість

Щоб бегонія элатиор пишно цвіла і добре розвивалася, їй необхідно велика кількість яскравого сонячного світла, але при цьому він обов'язково повинен бути розсіяним. Найкраще для такої квітки підходять підвіконня західної або східної орієнтації. Справа в тому, що на південному вікні з-за надмірно яскравого освітлення на поверхні листя можуть утворитися опіки, а північний підвіконня не підходить тому, що там дуже мало світла. Пам'ятайте про те, що найкраще для такої культури підходить невелике затінення.

В холодну пору, коли сонце світить вже не так яскраво, бегонія зможе добре розвиватися тільки при використанні додаткової досвітки. Пам'ятайте про те, що до більш яскравого освітлення кущ слід привчати поступово, в іншому випадку на листі можуть утворитися опіки, що вкрай негативно відбивається на декоративності рослини. А якщо рослина ще молоде і незміцнілу, то стрімке нарощування освітленості може стати причиною його загибелі.

Температурний режим

Для такої бегонії ідеально підходить температура повітря 21-25 градусів. Зверніть увагу на те, що вона повинна весь час перебувати в теплі. Якщо ж кущ побуде навіть зовсім недовго на холоді, то він може дуже сильно постраждати. У зв'язку з цим оберігайте квітка від впливу низьких температур.

Сильно нашкодити рослині можуть і холодні протяги, причому різниця температур може бути зовсім невеликий (2-3 градуси).

Пересадка

Досвідчені квітникарі радять, пересаджувати бегонію лише в тому випадку, коли без цього вже не обійтися. Якщо ви тільки купили квітка в магазині, то поставтеся до його пересадки серйозно, при цьому врахуйте всі вимоги та рекомендації. В цьому випадку вам надалі вдасться уникнути пересадки дорослого куща. Зверніть увагу на те, що система коренів у бегонії є дуже чутливою, і навіть якщо під час пересадки вона отримає незначні ушкодження, це може призвести до загибелі квітки.

Куплений в магазині кущ слід пересадити з перевізної ємності в постійну тільки після того, як він повністю відцвіте. Але іноді трапляється таке, що доводиться пересаджувати бегонію раніше, ніж рекомендовано фахівцями. У цьому разі слід виявити ще більшу акуратність і обережність. Покрокове опис процедури пересадки:

  1. Коли до пересадки залишиться від 4 до 6 годин, обов'язково добре полийте субстрат в горщику з квіткою.
  2. Візьміть новий горщик і зробіть на його дні хороший шар дренажу. Для цього рекомендується використовувати мох-сфагнум, змішаний з керамзитом.
  3. Потім дренажний шар покривають невеликим шаром заздалегідь підготовленої ґрунтосуміші. Зверніть увагу на те, що навіть якщо ви субстрат купили в магазині, його все одно потрібно продезінфікувати, наприклад, прожарити в духовій шафі. Шар грунтосуміші повинен бути таким, щоб після пересадки кущик опинився в новій ємності на тому ж рівні, що і в старому горщику.
  4. Пересаджують бегонію методом перевалки. Для цього квітка дуже обережно витягають із старої ємності, намагаючись зберегти земляний ком максимально цілим.
  5. Поставте рослину в новий горщик і акуратно заповніть всі порожнечі свіжої землесумішшю.
  6. Ущільніть поверхню субстрату і полийте кущ. Надто рясно поливати рослину не потрібно.

Зверніть увагу на те, що навіть якщо ви пересадите кущ дуже акуратно, то він все одно буде вболівати тривалий час. Тому перед пересадкою потрібно ще раз гарненько подумати, може вдасться обійтися і без цієї процедури.

Добриво

Підгодовувати дану культуру починають лише тоді, коли на кущі формуються перші бутончики. Причому не потрібно чекати, поки весь кущ покриється квітками, вносити добриво рекомендується вже на початку періоду бутонізації. Краще всього використовувати для підгодівлі комплексне добриво в рідкій формі. Його змішують з водою для поливу 1 раз в 10 днів і обережно виливають під корінь квітки. Систематичні підживлення дозволяють добитися більш щедрого і ефектного цвітіння.

У зимовий час після того, як кущ повністю відцвіте, його категорично заборонено підгодовувати. З-за цього може бути порушений спокій рослини. А іноді підживлення в період спокою призводять до його загибелі.

Підживлювати рослину можна сумішшю калію і фосфору. А таку підгодівлю проводять 1 раз в 2 тижні, відразу ж після початку цвітіння. Фахівці стверджують, що завдяки даній підгодівлі збільшується декоративність рослини в період цвітіння, і воно виглядає більш здоровою.

Як поливати

Полив ― це важлива частина догляду за кімнатною бегонією. Щоб вона відчувала себе добре і розвивалася в межах норми, треба стежити за вологістю субстрату в горщику, яка повинна бути оптимальною. Також стежте за тим, щоб в ґрунтосуміші ні в якому разі не застоювалася рідину, так як це може вкрай негативно позначитися на стані квітки. При цьому слід врахувати, що застій рідини в горщику небезпечний для рослини в будь-який час року.

У літній час кущик більш рясно поливають. Якщо ж у цей час він буде відчувати нестачу води, то це негативно позначиться на його розвиток. Після поливу простежте за тим, щоб вся зайва рідина витекла в піддон, з якого її обов'язково виливають.

Квітникарі, навчені досвідом, впевнені в тому, що полив слід проводити обов'язково в певний час. Наприклад, якщо сьогодні ви польете кущик вдень, а наступного разу вранці, то він не зможе добре налаштуватися на майбутній полив. Тому поливати квітку потрібно строго в один і той же час (допускається похибка в чверть години).

У теплу пору року полив бегонії элатиор проводять не рідше одного разу на три доби. В особливо спекотні дні полив проводять відразу після того, як підсохне верхній шар грунтосуміші в горщику. Після того як настане осінній період, кількість поливань слід скоротити. З настанням холодної пори року у бегонії починається період спокою. В даний період поливати кущ потрібно ще рідше.

Період спокою цієї квітки не закінчується з настанням календарної весни або після збільшення тривалості світлового дня. Лише після того, як на вулиці встановиться тепла погода, кущик «будять» за допомогою поступового збільшення частоти та інтенсивності поливів.

Для поливу можна використовувати тільки ту воду, температура якої трохи вище кімнатної. При бажанні можна використовувати заздалегідь прокип'ячену воду. Лейте рідина в горщик дуже обережно, що дозволить уникнути розмивання ґрунтосуміші.

Обрізка

Як правило, квітникарі намагаються, щоб кущик бегонії був компактним і пишним. Щоб домогтися цього, в нього слід відщипнути верхівку. Завдяки цьому активізується ріст бічних пагонів і молодого листя. Проводити прищіпку верхівки необхідно у весняний час. А якщо на протязі вегетаційного періоду ви помітите, що стебла витягнулися дуже сильно, то їх верхівки теж прищипують.

Незважаючи на те, що бегонія є многолетником, вона дуже швидко старіє і втрачає декоративність. Не забувайте регулярно очищати кущик від в'янучих квітів і старих листових пластин. Якщо ж знехтувати цим правилом, то це не тільки негативно вплине на декоративність куща, але і послабить його, так як непотрібні квітки і листя будуть тягнути з нього воду і поживні речовини. Для того щоб поверхня субстрату краще провітрювалася, рекомендується видалити частину нижніх листків.

Досвідчені квітникарі радять, обов'язково продумати схему формування куща ще в той час, поки він зовсім молодий. Після того як стебло заввишки досягне 60-70 мм, у нього обов'язково прищипують верхню частину, в цьому випадку формування бічних пагонів значно покращиться. Після того як настане час, проводять поступове зниження частоти та інтенсивності поливів. До початку вегетації постарайтеся забезпечити квітці відповідні умови і хороший догляд.

Прищіпку верхівок бічних пагонів проводять відразу ж після того, як їх висота буде дорівнює 10 сантиметрам. Однак не проводите прищипку пагонів під дивиться назовні ниркою або на одному рівні з нею.

В цьому і полягає формування молоденьких кущів. При подальшому догляді вам лише залишиться при необхідності скорочувати надмірно довгі пагони і видаляти засохлі стебла.

Цвітіння

Зростаюча в теплі і отримує правильний догляд бегонія, цвіте пишно і дуже довго. Але це можливо тільки в тому випадку, якщо в самому початку бутонізації будуть видалені всі жіночі бутончики.

Витончені і дуже ефектні квітки цієї рослини зовні схожі з трояндою або гвоздикою. Щоб цвів кущ систематично, треба:

  • своєчасно його омолоджувати;
  • при необхідності пересадити його в новий горщик;
  • замінити субстрат на новий (це дозволяє позбутися від гниючих частинок кореневища, що залишилися в ґрунтосуміші).

Способи розмноження

Вирощування з насіння

Розмножити бегонію элатиор можна насіннєвим способом. Краще всього для висіву насіння підходить грудень, але так само при крайній необхідності його можна повести у другій половині осені. Насіннєвий матеріал даної рослини володіє високою сприйнятливістю до несприятливому факторів, тому в ґрунт для посіву не рекомендується додавати додаткові субстрати.

Насіннєвий матеріал, фахівці радять купувати в квітковому магазині і краще, якщо він буде гранульованим, так як з ним набагато простіше працювати. Витримайте насіння 30-45 хв. в рожевому розчині марганцівки, промийте чистою водою і висадіть в заздалегідь зволожені торф'яні таблетки. Таблетки ставлять в піддон, а зверху їх накривають плівкою або склом. Не забувайте регулярно вливати в піддон чисту воду. Пам'ятайте про те, що таблетки час повинні бути трохи влажноватыми. Також посіви обов'язково тримають в теплі (20-22 градуси).

Як правило, перші сіянці з'являються через 2-3 тижні після посіву. Рослинки розсаджують по окремим горщикам тоді, коли у них здасться третя справжня листова пластинка. Другий раз їх пікірують приблизно на восьмому тижні зростання. Зміцнілі рослини висаджують в окремі горщики і поступово привчають до сонячного світла. Для початку їх ставлять на добре освітлений підвіконня лише вранці.

Розмноження листом або живцюванням

Для заготівлі живців або листя необхідних для розмноження використовують абсолютно здоровий, міцний і дорослий кущ. У висоту він повинен сягати не менше 12 сантиметрів. Укорінюють стеблової або листової держак в торф'яному або піщаному субстраті. Не забувайте підтримувати субстрат в злегка вологому стані. Для прискорення появи коренів застосовують фітогормони.

Захворювання і шкідники

Хвороби

Бегонія элатиор може захворіти борошнистою росою. У цьому випадку на поверхні листя утворюються дуже маленькі цятки світлого забарвлення. Спостерігається поступове потемніння листя та їх засихання. Обробити кущ можна розчином дегтярного мила (на 1 літр води 20 грам) або мідного купоросу (на 1 літр води 2 грами). Також можна використовувати розчин фунгіцидної препарату.

Якщо на кущі з'явилися білясті плями з невеликим сіруватим нальотом, це означає, що він вражений сірою гниллю. Плями поступово темніють і стають коричневими і вологими. Обробіть хворий кущ розчином бордоської рідини (1%) або будь-якого фунгіцидної препарату.

Якщо ж рослина уражена бактеріальної або кільцевої плямистістю, то його потрібно обов'язково знищити, а горщик піддати ретельній дезинфекції.

Шкідники

Якщо на бегонії оселиться ложнощитовки, то вона почне слабшати і буде бідно цвісти. Листя при цьому стає невиразною і деформується. Позбутися від цього шкідника можна за допомогою обробки настоєм часнику (обприскують квітка 1 раз у 15 днів).

Щоб позбутися від попелиці квітка обприскують розчином настою махорки (двопроцентним). Причому витримати настій потрібно дві доби. Також можна використовувати двох–тривідсотковий розчин господарського мила. А ще можна обробити кущ інсектицидним засобом.

Види бегонії элатиор з фото

Бориас

Серед усіх сортів бегонії элатиор особливо виділяється сорт «Бориас». Він відноситься до числа високодекоративних рослин, і при цьому відрізняється невисокою вимогливістю до догляду і умов вирощування. Цвітіння куща спостерігається кожні півроку і це досить незвично для такого рослини. Другий раз кущ покривається квітами у холодну пору року, причому в цей час у більшості інших кімнатних рослин спостерігається період спокою. Однак для того щоб цвів кущ двічі на рік, йому слід забезпечити правильний догляд.

У висоту рослина даного сорту досягає не більше 40 сантиметрів. Товсті пагони прикрашають серцеподібні листові пластини асиметричної форми. Забарвлення лицьової поверхні листя яскраво-зеленою, а виворітного ― блідо-зелений і на ній чітко розрізнити жилки. Квітки можуть бути звичайні і махрові, як правило, вони пофарбовані в 2 різних колірних відтінків.

Харизма

Також виділяється і сортова група бегонії «Харизма». До її складу входять лише низькорослі сорти, що мають глянцеві листя зеленого забарвлення. Під час цвітіння утворюються дуже ефектні махрові суцвіття, які можуть бути пофарбовані в темно-лососевий, рожево оранжево-рожевий, темно-рожевий і червонувато-оранжевий відтінок.

Баладин

Висота куща у цієї рослини може досягати близько 30 сантиметрів. Відмінною рисою даного сорту є те, що він дуже пишно цвіте (на одному кущі може розкритися до сімдесяти квіток). А ще всі ці квіти можуть бути пофарбовані в різні відтінки, наприклад: червоний, кармінно-червоного та блідо-рожевий. Саме тому такий сорт ще нерідко іменують «Букет в горщику». Пам'ятайте про те, що торкатися до квіткам не можна, так як це може стати причиною фарбування шкіри рук.

Аннабель

У даного сорту кущі мають середню висоту. Жовті ефектні квітки є махровими. Ця квітка чудово підходить для культивування і в саду, і в домашніх умовах. Цвітіння тривале (з листопада по липень).

Азотус

Сам кущ має невеликий розмір, а вирощувати його можна лише в домашніх умовах. Однак під час цвітіння на ньому розкриваються ефектні і досить великі махрові квітки рожевого відтінку.

Беллона

У цієї рослини стебла у висоту досягають близько 40 сантиметрів. Під час цвітіння їх прикрашають квіти насичено-червоного відтінку. Даний сорт можна культивувати лише в кімнатних умовах.

Кіото

Такий сорт добре росте лише в кімнатних умовах, тому вирощувати в саду його не можна. В період цвітіння на кущі розкриваються великі квітки білого відтінку.

Ренесанс

Це рослина сильноросла у висоту може досягати близько 60 сантиметрів. Суцвіття махрові червоного відтінку.

Берсеба

Даний сорт, відрізняється високою декоративністю, виділяється серед інших своїм пишним цвітінням. Кущі дуже добре ростуть при кімнатній температурі. Однак вони дуже вимогливі до освітлення, яке обов'язково повинно бути яскравим.

Мікс

Даний сорт користується дуже великою популярністю серед квітникарів. Але перш ніж прикрасити їм свій будинок, потрібно врахувати, що така рослина відрізняється підвищеною вимогливістю до умов вирощування і догляду. Якщо ж вами будуть допущені незначні помилки у догляді за такий бегонією, то це може призвести до малоприємних наслідків.

Відгуки квітникарів

На відміну від інших видів бегонія элатиор досить невибаглива. Але все ж їй може сильно нашкодити низька вологість повітря в кімнаті і протяг. Квітникарями було помічено, що навіть на другий і наступні роки життя ріст куща не припиняється, що є безперечною перевагою цього виду. Але щоб кущ завжди виглядав охайно, потрібно вчасно вирізати стару листя і пагони. У зимовий час вкрай складно створити для квітки оптимальні умови, а ще у нього нерідко відзначається іржавіння листя. Однак така бегонія чудово підходить як для саду, так і для дому.