Мурайя (муррайя)

Вічнозелені дерева і чагарники мурайя, або муррайя (Murraya) є представниками сімейства Рутові. Їх батьківщина Індія, Індокитай, а також острови Ява і Суматра, при цьому дана культура воліє рости в тропічних лісах. Ця рослина було названо на честь шведського ботаніка Юхана Андреаса Муррея, який був учнем Карла Ліннея. Цей рід об'єднує 8 видів, але в домашніх умовах культивується лише один, а саме, мурайя екзотична, або волотиста.

Особливості мурайи

В диких умовах мурайя волотиста, ще іменована мурайей паникулата (Murraya paniculata),є вічнозеленим кущем чи деревом, у висоту досягає 7 метрів, при цьому ствол в поперечнику дорівнює приблизно 13 сантиметрам. У даного виду є і низькорослі форми, висота яких не перевищує 200 див. Глянцеві гладкі непарноперисті листові пластини є складними, вони складаються з 3-9 листочків. Листя має приємний запах. На поверхні молодого листя є опушення, при цьому у зрілих пластин вона гладка. Ароматні квітки, в діаметрі досягають 20 мм, можуть бути пофарбовані в кремовий або білий колір, в них налічується 5 пелюсток, які відігнуті назад. Плід представляє собою маленьку ягідку червоного кольору, яка повністю дозріє приблизно через чотири місяці після появи. В один і той же час на кущі можуть бути розпущені квітки, бутони, а ще ягоди. У природних умовах цей вид можна зустріти на території Південно-Східної та Південної Азії, островів Ява і Суматра, Північній Австралії, Тайваню, Індії, Малацці, Філіппін, Південного Китаю та південної частини США.

Вирощування мурайи з насіння

Мурайю в кімнатних умовах виростити з насіння дуже просто. При цьому слід знати, що посівний матеріал залишається всхожим протягом порівняно тривалого часу. Перед висівом насіння слід протягом 2 год витримати у теплуватій воді, потім їх треба рівномірно розподілити по поверхні зволоженим грунтосумішей, до складу якої входить пісок і торф (1:1). Також виростити сіянці можна в торф'яних таблетках або грунтосумішей, що складається з піску і листової землі. Заглиблювати насіння в субстрат не потрібно, їх слід зверху засипати тоненьким шаром (0,5–1 см) ґрунтосуміші. Ємності зверху потрібно накрити склом або плівкою, потім їх переносять в добре освітлене місце, де немає прямих променів сонця, при цьому температура повітря повинна бути від 22 до 28 градусів. Перші сіянці повинні здатися через 30-40 діб після висіву, а після того як у них сформується по 3 справжніх листової пластини, слід распикировать рослинки за індивідуальними горщиках. Мурайя, що вирощується в кімнатних умовах, відрізняється своєю невимогливістю.

Догляд за мурайей в домашніх умовах

Освітленість

Приміщення, в якому розташовується квітка, необхідно систематично провітрювати. Освітлення повинне бути розсіяним, але від 2 до 3 год на добу кущик може перебувати під прямими сонячними променями. Взимку необхідно слідкувати за тим, щоб мурайе вистачало світла. Фахівці радять поставити квітку біля вікна, розташованого в східній або західній частині приміщення.

Температура

У весняний, літній і осінній час ця рослина потребує в теплі (від 24 до 28 градусів), а взимку температуру в кімнаті слід знизити до 17-20 градусів, тому що у мурайи період спокою слабовиражений.

Обрізка

Обрізати або прищипувати кущик не потрібно, так як рослина здатна сформувати свою крону самостійно. Однак в окремих випадках може виникнути необхідність в укороченні надто довгого втечі. Щоб кущ мав гарну форму, його необхідно систематично повертати разом з ємністю навколо своєї осі.

Як поливати

У весняний і літній час мурайе потрібно буде забезпечити рясний, але не частий полив. При цьому поливати кущик потрібно тільки після того, як грудка землі просохне на 1/3 частину. Воду використовують без хлору і м'яку (її змішують з невеликою кількістю лимонної кислоти). В осінній і зимовий час полив потрібно скоротити, але правила при цьому залишаються незмінними, а саме, кущ потрібно поливати тільки після того, як земляний ком просохне на 1/3 частину.

Вологість повітря

Вологість повітря в міській квартирі цілком підходить для цієї квітки, тому його не потрібно щодня зволожувати з пульверизатора. Але обприскувати рослини час від часу все ж потрібно, тим більше в спекотні дні.

Добриво

У весняний і літній час мурайя потребує систематичних підгодівлі: 1 раз на 15-20 днів. У весняний час квітці необхідний калій і азот, що сприяє більш активному росту зеленої маси. Рекомендується для підгодівлі органіку і мінеральні добрива використовувати по черзі, при цьому постарайтеся не перегодувати квітка. В осінній і зимовий час вносити в ґрунт добрива не можна.

Пересадка мурайи

Молоденькі примірники піддають пересадки кожен рік. Дорослі рослини пересаджують 1 раз у 2 або 3 роки, проте щорічно у весняний час фахівці радять замінювати верхній шар грунтосуміші в горщиках. Горщик слід вибирати такий, щоб він не був занадто маленьким або занадто великим. Грунтосуміш необхідна пухка і насичена поживними речовинами. Приміром, для її створення можна з'єднати дернову і листову землю, перегній і пісок у співвідношенні 2:2:1:2. Також мурайю можна пересадити в готову грунтосуміш для цитрусових. Не забудьте, перед посадкою на дні емоксти зробити хороший товстий дренажний шар. Пересадку проводять, скориставшись методом перевалки, при цьому постарайтеся, щоб земляний ком не зруйнувався.

Цвітіння

Під час цвітіння на кущику розкривається велика кількість блідо-кремових або білих ароматних квіток, в діаметрі досягають 20 мм. Квітуча мурайя дуже ефектна і зможе стати головною прикрасою будь-якої кімнати, особливо якщо врахувати, що тривалість цвітіння становить приблизно 6 місяців (у деяких випадках воно триває довше).

Відсутність цвітіння

Деякі квітникарі скаржаться, що їх кущик мурайи не хоче цвісти. Це може бути пов'язано з різними причинами. Так, якщо вирощується голландська мурайя, то потрібно пам'ятати, що з моменту придбання і до першого цвітіння може пройти від 3 до 4 років. Також кущик може не цвісти тому, що він вирощується в надмірно тісному посуді, як правило, після пересадки в горщик більшого розміру, кущ незабаром починає цвісти.

Розмноження мурайи

Мурайю можна розмножувати насінням. Про те, як це зробити, дуже докладно розказано вище. Також ця рослина можна розмножити живцями, проте слід врахувати, що даний спосіб є ненадійним. Напівздерев'янілі живці нарізаються з однорічних пагонів. На вкорінення живці слід посадити в мокрий пісок, перліт, торф або їх можна опустити в склянку з водою. Живці потребують тепла (від 26 до 30 градусів), зверху їх необхідно накрити прозорим ковпаком з поліетилену або скляною банкою. Буде дуже добре, якщо живцями забезпечити нижній підігрів.

Розмножувати мурайю живцями можна в вересні–листопаді. Вкорінені живці потребують пересадки в індивідуальні горщики, заповнені родючим рихлим почвосмесью, при цьому на дні потрібно обов'язково зробити хороший дренажний шар.

Хвороби та шкідники мурайи

Якщо мурайе не буде вистачати світла, а також при надмірно низької вологості повітря або при неправильному поливі, з нею можуть початися проблеми. Приміром, на кущі може розвинутися грибкова хвороба або на ньому оселяться павутинні кліщі або щитівки, які харчуються тим, що висмоктують клітинний сік з різних частин рослини. Щоб знищити шкідників, мурайю треба двічі або тричі обробити розчином акарициду (Карбофосу або Актеллика), при цьому між сеансами потрібно витримувати інтервал у 7 днів. Якщо ж кущ вражений грибковою хворобою, то його необхідно обприскати розчином фунгіциду (Фитоспорином-М, Фундазолом, Оксихомом або іншим препаратом схожого дії). Однак щоб вилікувати рослину, дуже важливо почати правильно за ним доглядати, а також створити оптимальні умови для його росту і розвитку.

Види і сорти мурайи

Вище вже говорилося про те, що в кімнатних умовах квітникарі культивують лише сорти мурайи волотисте, наприклад:

  1. Min-a-min. Цей сорт є компактною формою садової різновиди Smart Choice. Висота такого кущистого рослини близько 100 см, воно відрізняється швидким зростанням. У регіонах з м'яким теплим кліматом даний сорт можна вирощувати і на садовій ділянці, створюючи чудові живі огорожі.
  2. Мініма. Висота такого мініатюрного рослини від 0,4 до 0,6 м, воно відрізняється повільним ростом, а цвітіння у нього починається вже в перший рік життя. Даний сорт чудово підходить для вирощування в кімнатних умовах.
  3. Dwarf Compact. Це карликовий сорт, висота кущика не перевищує 10-15 сантиметрів, довжина овальних листових пластин близько 0,5 см. Даний сорт вважається найбільш вимогливим до догляду і умов вирощування.

Можна іноді знайти рекламу, в якій пропонують придбати голландську мурайю. Але це всього лише мурайя волотиста, яка була завезена з Голландії на продаж.

Властивості мурайи: шкода і користь

Лікувальні властивості мурайи

Уже в Стародавньому Єгипті знали про те, що мурайя володіє лікарськими властивостями. Про даному рослині складено безліч міфів, а історія його виникнення оповита таємницею. Але чому ж корисно це рослина, що називається «деревом японських імператорів»? До складу листя входить гесперидин ― цей гіркий глікозид впливає на проникність капілярів. Ще ця рослина має протизапальну, закріплює і ранозагоювальну дію, тому його застосовують в нетрадиційній медицині при гастриті, діареї, дизентерії та інших хворобах органів шлунково-кишкового тракту, а ще при різноманітних ранах. Листя використовують також зовнішньо при хворобливих відчуттях і ломота в суглобах. А сік, отриманий з листя, ефективно усуває головний і зубний біль. В ягодах даної культури містяться біологічно активні речовини, а саме: антиоксиданти і вітаміни. Якщо в добу з'їдати 3 або 4 таких плоду, то це буде прекрасною профілактикою передчасної старості. Ще їх застосовують при ішемічній хворобі серця, гіпертонії та інших захворюваннях серцево-судинної системи. А ще вони показані при цукровому діабеті, тому що завдяки ним знижується вміст цукру у крові без застосування лікарських засобів.

Зробити настоянку мурайи дуже просто, для цього потрібно взяти ягоди і листя в однаковій ваговій пропорції. Для початку з ягід прибирають кісточки, потім їх і листя подрібнюють. Отриману масу зсипають у посудину зі скла, в який наливають горілку, при цьому на 2-3 ст. л. суміші береться 0,25 л горілки. Щільно укупоренный посудину прибирають у прохолодне і темне місце на 15 днів, при цьому потрібно систематично збовтувати рідина. Готову настоянку приймають по 20-30 крапель двічі або тричі на добу за 30 хв. до їжі. Вона допомагає при серцевій недостатності, при ішемічній хворобі серця, при частих мігреней і в профілактичних цілях від інфаркту міокарда.

Протипоказання

При використанні ягід, листя та коштів з мурайи небажаних побічних ефектів відмічено не було. Однак спиртова настоянка мурайи сприяє пониженню кров'яного тиску, у зв'язку з цим гіпотонікам її рекомендується використовувати з обережністю. Ще фахівці не радять зловживати ягодами даної рослини.