За даними, взятими з різних джерел, рослина агапантус (Agapanthus) є частиною сімейства лілійних або цибулевих. Цей рід включає в себе всього п'ять видів, які представлені трав'янистими багатолітниками. В диких умовах ця квітка зустрічається у морського узбережжя в Південній Африці на сухих схилах Капської провінції.
Зміст
Особливості агапантуса
Кореневище у агапантуса недовге і повзуче, при цьому м'ясисті корінці досить товсті. Зібрана в прикореневу розетку листя довга і вона має лінійну форму. В період цвітіння формується потужний і порівняно високий квітконіс, який виходить з листової розетки. Його верхівка прикрашена білими, насичено-блакитними або синьо-ліловими квітами. Суцвіття-парасольки до свого складу включають воронкоподібні квітки. Тривалість цвітіння може доходити до восьми тижнів, так як квітки розпускаються по черзі. На правильно розвивається дорослому кущі може сформуватися близько 150 квіток.
У кімнатних умовах найбільш часто культивують агапантус східний (Agapanthus umbellatus). Кущ прикрашений стрічкоподібної жолобчастої листям, а в період цвітіння на ньому з'являються блакитні квітки. Особливість агапантуса в тому, що його різні види можуть дуже легко схрещуватися між собою, формуючи різні гібриди. У зв'язку з цим, зрозуміти який перед вами вид агапантус, буває досить проблематично.
Короткий опис вирощування
- Цвітіння. Цвіте пишно в літній час. Тривалість цвітіння становить близько 8 тижнів.
- Освітленість. Необхідне яскраве світло.
- Температурний режим. У весняно-літній період ―звичайна кімнатна температура, а в зимовий час ― не тепліше 12 градусів.
- Як поливати. Навесні і влітку поливають рясно, а в осінньо-зимовий період ― помірно.
- Вологість повітря. Нормально росте при рівні вологості характерному для житлової кімнати.
- Добриво. Регулярно 1 раз в 10 днів на протязі всього вегетаційного періоду агапантус підгодовують органікою і мінеральним комплексом (чергуючи їх).
- Період спокою. Починається у вересні, а закінчується в лютому.
- Пересадка. Поки молодий кущ його піддають такій процедурі один раз в рік, а екземпляри дорослішаєш ― раз в три або чотири роки. Проводять цю процедуру у весняні місяці.
- Грунтосуміш. Перегнійна і глинисто-дернова земля, а ще пісок і листова земля (2:2:1:1).
- Розмноження. Діленням кореневища і насіннєвим способом.
- Шкідники. Павутинні кліщі і щитівки.
- Захворювання. Декоративність культури може постраждати в тому випадку, якщо її неправильно поливати.
Догляд за агапантусом в домашніх умовах
Освітленість
Для кімнатного агапантуса слід вибрати солнеченое місце. Якщо ж світла йому буде не вистачати, то квітконіс виросте дуже довгим і тонким, і йому буде потрібна додаткова опора. Найкраще квітка розвивається на підвіконні південно-західної, південно-східної та південної орієнтації.
Температура
Досвідчені квітникарі рекомендують, у весняно-літній період, коли на вулиці тепло, тримати агапантус в саду або на балконі. На зиму кущ переносять у добре освітлену і прохолодну (не тепліше 12 градусів) кімнату.
Як поливати
Навесні і влітку поливати таку рослину слід регулярно і рясно. З початком вересня проводять поступове скорочення поливу, а в зимовий час поливають рідко і невеликою кількістю води, не допускаючи при цьому пересушування земляної грудки. Також в будь-який час року стежте за тим, щоб рідина не застоювалася в коренях рослини.
Вологість повітря
Ця квітка не потребує додаткових обприскуваннях, тому що нормально росте і розвивається навіть при низькій вологості повітря.
Добриво
З другої половини весни і до середини осіннього періоду агапантус слід систематично підгодовувати 1 раз в 1,5 тижні. Для цього використовують комплексне мінеральне добриво і органіку, причому їх слід чергувати.
Пересадка агапантуса
Невеликі і молоді кущики піддають пересадки кожен рік у весняний час. А більш дорослі рослини досить пересаджувати 1 раз в 3 або 4 роки. При виборі ємності слід врахувати, що агапантус пишно цвіте тільки в тому випадку, якщо кореневій системі тісно в горщику.
Під час пересадки постарайтеся не травмувати кореневу систему кущика, інакше він буде довго хворіти. Для пересадки вибирають широкий горщик, на дні якого обов'язково роблять дренажний шар. Для приготування підходящої землесуміші слід з'єднати глинисто-дернову, листову і перегнійну грунт, а ще пісок (2:1:2:1).
Способи розмноження
Вирощування з насіння
Висів насіння проводять на початку весни. Візьміть невелику ємність і наповніть її субстратом, що складається з піску і листової грунту. Трохи заглубите в нього насіння і зволожите посіви з пульверизатора. Зверху миску накривають плівкою і стежать за тим, щоб ґрунт постійно була трохи вологим. Регулярно 2 рази на добу провітрюйте посіви, для цього прибирайте з ємності укриття на 30 хвилин. Після того як з'явилися сходів сформується 3 або 4 справжніх листової пластини їх потрібно буде распикировать по маленьких горщиках. При цьому в кожен горщик висаджують по три або чотири сіянця.
Розмноження поділом
Під час весняної пересадки квітка при необхідності можна розмножувати поділом. Для цього вынутое з горщика рослина поділяють на кілька частин, які висаджують в індивідуальні горщики, наповнені зволоженою почвосмесью.
Хвороби та шкідники агапантуса
До захворювань агапантус стійкий, однак якщо його несвоєчасно поливати, це може призвести до пожовтіння листя. Це відбудеться в тому випадку, якщо кущ буде відчувати гостру нестачу вологи. Постарайтеся поливати квітку своєчасно.
З шкідників найчастіше на даній культурі селиться павутинний кліщ і щитівка.
Види агапантуса з фото
Агапантус східний (Agapanthus orientalis)
Родом таке трав'яниста вічнозелена рослина з Південної Африки. Лінійні листові пластини досить широкі, вигнуті і товсті. У довжину квітконіс може досягати трохи більше півметра. Цвітіння спостерігається в другій половині літа, при цьому в одному суцвітті зонтиковидною форми може налічуватися близько 100 квіток блакитного відтінку.
Агапантус зонтичний (Agapanthus umbellatus)
Або абіссінська красуня, або африканська лілія (агапантус africanus). У природі ця рослина зустрічається в Південній Африці. Висота куща може доходити до 0,7 м. Темно-зелені гладенькі жолобчасті листові пластини ремневидной форми зібрані в прикореневу розетку. До верхівки пластини звужуються. Зонтиковидні суцвіття формуються на верхівці високого квітконосу. Вони складаються з безлічі блакитних квіточок воронкоподібної форми. У кожної квітки 6 пелюсток, що зрослися біля основи. Цвіте кущ в першій половині літа. А коли він відцвіте, через 40 діб повністю визрівають насіння.
Агапантус дзвонова (Agapanthus campanulatus)
Це трав'яниста рослина є листопадним. У природі його можна зустріти у вологих горах на території Південної Африки. Довжина лінійних прямостоячих листових пластин близько 15 сантиметрів. Цвітіння спостерігається у другій половині літнього періоду. На кущі утворюються дзвонові квітки блакитного кольору.