Після того як у людей в будинках почали з'являтися персональні комп'ютери, то біля них стало модно ставити кактуси. Багато вважають, що таке рослина володіє здатністю знижувати рівень шкідливого випромінювання або зовсім поглинати його. Але через якийсь час більшість з користувачів ПК стали помічати, що їх кактуси чомусь в'януть і гинуть. А вся справа в тому, що незважаючи на свою невибагливість і стійкість до посухи, ця рослина потребує певного догляду.
Слід розуміти, що доглядати за кактусами і листяними кімнатними рослинами потрібно по-різному. Якщо ви хочете, щоб кактус став справжньою окрасою вашої квартири, то перш ніж його заводити, потрібно поцікавитися, як за ним правильно доглядати і що може зашкодити цьому незвичайному квітці.
Зміст
Особливості кактусів
Батьківщиною кактусів є Америка. В диких умовах кактуси здатні виростати до значних розмірів. Пустельні кактуси чудово ростуть і розвиваються в суворих умовах напівпустель, що знаходяться в Аргентині, Чилі, Мексиці, Перу і Болівії. Лісові кактуси в природних умовах можна зустріти в тропічних джунглях. Пустельні, а також лісові види кактусів мають значні відмінності, і в зв'язку з цим те, як доглядати за кактусом, визначається його видом.
Різновиди
У домашніх умовах найчастіше вирощують кактуси, які є карликовими, вони з'явилися на світ за допомогою селекціонерів. Можна придбати величезну кількість мініатюрних різновидів, при цьому розмістити їх по кілька десятків на підвіконні, не складе особливої праці.
Найбільшою популярністю домашніх пустельних кактусів користуються такі, як: эхиноцереус Книппеля і гребінчастий, цереус перуанський, апорокактус плетевидный, нотокактус, опунція, ребюция карликова, ехінопсіс, ехінокактус Грусона, хамецереус Сильвестра, эспола шерстиста, астрофітум козероги, пародії кровавоцветковая і золотістоіглая.
Вирощуються в домашніх умовах різновиди лісових кактусів не мають зовнішніх подібностей зі звичними для всіх кактусами. В диких умовах вони воліють рости під деревами або на них. У домашніх умовах найчастіше вирощують эпифиллум, ріпсалідопсис, а також зигокактус (різдвяник або декабрист).
Особливості догляду в кімнатних умовах
У тому випадку, якщо ви придбали ця рослина не для того, щоб захистити себе від радіації, а для прикраси квартири, то постарайтеся вибрати для нього найбільш підходяще місце.
Різновидів пустельних кактусів потрібна велика кількість сонячного світла. У зв'язку з цим фахівці радять, їх розмістити на вікні південної чи східної орієнтації. А різновиди лісових кактусів, в тому числі і зігокактуси, рекомендується розмістити на вікнах північній чи західній орієнтації. Якщо помістити різдвяник на вікно південної орієнтації, то його листові пластини стануть бляклими, а між періодами цвітіння і спокою почнуться збої.
У літній час ці рослини краще винести на свіже повітря (балкон). Якщо в зимовий час в квартирі дуже тепло, то тоді для кактусів необхідно підтримувати підвищену вологість повітря. Однак при цьому варто врахувати, що взимку практично у всіх різновидів кактусів спостерігається період спокою. У зв'язку з цим їх рекомендується перенести в прохолодне приміщення (від 15 до 17 градусів) і розмістити в півтіні або тіні.
Рослина хоч і є посухостійких, але зовсім не поливати його не можна. Дозволяється пропустити один полив, але краще здійснювати дану процедуру по мірі необхідності і не забувати, що кактус, як і всі інші рослини, має потребу у воді. Для поливу треба використовувати воду кімнатної температури, яку потрібно відстояти протягом доби. Якщо є можливість, то поливати кактуси рекомендується дощовою або талою водою.
Приблизний план поливів:
- у весняний і літній час ― щодня або 1 раз на дві доби;
- осінній період ― 1 раз на 5-7 діб;
- зимовий період ― 1 раз в 1-1,5 тижня.
Основний принцип поливу полягає в тому, що тим рясніше і частіше буде полив, чим тепліше в приміщенні.
Також слід пам'ятати, що активно росте кактус в теплі місяці, при цьому він починає цвісти в холодну пору року. У тому випадку, якщо ви бажаєте, щоб ваш кактус зацвів, то йому просто необхідно влаштувати період спокою.
Пересадка кактусів
Пересаджувати кактус потрібно тільки в тому випадку, коли йому стає тісно в горщику. Дану процедуру проводять навесні, в той час коли починається період інтенсивного росту. За 2-3 доби до проведення пересадки кактус потрібно перестати поливати, так як грунт повинна безперешкодно обсипатися з корінців. Для того щоб не поранитися об кактус, його треба обернути кількома шарами паперу або тканини високої щільності.
Молоденьким екземплярів потрібна щорічна пересадка, а ті, яким виповнилося 3 або 4 роки, в даній процедурі потребують 1 раз у кілька років.
Ємність для посадки треба вибирати компактну, так, щоб коренева система вміщалася в неї, і при цьому не було пустого простору. На дно горщика потрібно викласти дренажний шар і всипати невелику кількість субстрату. Після цього треба рукою притримувати рослину і опустити в ємність його коріння. В цей же час іншою рукою треба неспішно всипати грунт в ємність, поки вона не наповнить горщик. При цьому поверхня грунту повинна бути на сантиметр нижче краю ємності. Не можна підстава стебла заглиблювати в субстрат. Для того щоб грунт насипати в горщик більш щільно, потрібно систематично постукувати по його стінках. Оптимальний склад ґрунтосуміші для даної рослини: промитий річковий пісок, торф, листова земля і деревне вугілля. Грунт потрібна слабокисла і пухка. При бажанні в спеціальному магазині можна придбати грунтосуміш для кактусів.
Розмноження кактусів
Розмножити кактуси можна насіннєвим способом, а також відростками. Другий спосіб дуже простий і ефективний, і тому користується більшою популярністю у квітникарів. Однак ті, хто вважає себе справжнім кактусоводом, обов'язково захоче виростити кактус з насіння своїми власними руками. Однак при цьому варто врахувати, що даний спосіб розмноження досить складний і малоефективний.
Для розмноження вегетативним способом використовуються відростки, які беруться у дорослих екземплярів. У таких живців, як правило, є невеликі коріння, і в зв'язку з цим укорінення відбувається досить швидко і легко.
Придбані в спеціальному магазині насіння даних рослин необхідно продезінфікувати, зануривши їх на деякий час в міцний розчин марганцевого калію. Після цього їх пророщують, помістивши у вологе середовище. У насіння деяких видів паростки можуть з'явитися через добу, а іншим для цього знадобиться кілька тижнів.
Психологами було встановлено, що найчастіше кактуси вирощують ті люди, які сухуваті і стримані в емоціях, однак насправді вони дуже вразливі і ранимі.