Як доглядати за домашньою орхідеєю

Таке тропічна рослина, як орхідея вже давно стало чудовим прикрасою будинків і квартир. Також його широко використовують в дизайні інтер'єрів офісів і торгових центрів. Є квітникарі, які успішно вирощують у своїй квартирі десятки примірників різноманітних орхідей (і навіть більше). Зрозуміти таких квітникарів дуже просто, адже квітуча орхідея виглядає дуже ефектно. У кожної з різновидів цієї квітки є щось неповторне, оригінальне. Кущики можуть розрізнятися як забарвленням і величиною, так і формою. І коли квітникар набуває нову орхідею, він переконаний, що вона прекрасніше всіх тих, що є в його колекції. Але це до тих пір, поки у нього не з'явиться інший екземпляр.

Основні проблеми у вирощуванні орхідей

Незважаючи на те, що ви є господарем поки всього лише одного кущика орхідеї, необхідно знати, як за ним доглядати, щоб він не загинув, а тривалий час радував вас своїм цвітінням. При цьому слід пам'ятати, що якщо забезпечити такого эпифиту правильний догляд, то проблем у процесі його вирощування буде значно менше.

При цьому також не варто забувати, що проблеми з такою рослиною найчастіше виникають лише від того, що квітникар не дотримується правил догляду за ним.

У рослин жовтіє листя

Найбільш часто квітникарі відзначають, що у такої квітки листочки починають жовтіти. Слід пам'ятати, що у кожного з рослин в певний час листя змінюють свій колір на жовтий і починають засихати, що є абсолютно природним процесом. Огляньте кущик. У тому випадку, коли жовтими стають старі листові пластини, розташовані, як правило, в самому низу, то переживати не варто. Таким чином орхідея оновлюється. Лише після того як листочок повністю висохне, його потрібно обережно видалити.

Проте в тому випадку, коли пожовтіння торкнулося молоденькі листочки, можна говорити про те, що рослина боляче. Як правило, захворює воно з-за неправильного поливу:

  1. Якщо грунт буде перезволожена, то на кореневій системі може досить швидко з'явитися гниль, що і призведе до пожовтіння листя.
  2. У тому випадку, якщо земляний кому буде пересушений, то у орхідеї почнуть в'янути листові пластини. При цьому такий самий результат буде, якщо в кімнаті занадто низька вологість повітря, а листя квітникар не обприскує регулярно з розпилювача.
  3. У зимовий час у кущика можуть почати жовтіти листочки з-за того, що на нього впливає протяг. Також у цей час не рекомендується тримати орхідею біля вікна або в кімнаті, де порівняно холодно. Жовтими листя стають з-за сильного охолодження або підмерзання.
  4. Якщо в літній час на листя будуть потрапляти прямі сонячні промені, то вони можуть обпалити їх. В результаті цього на поверхні листових пластин залишаються жовті або коричневі цятки.

Проблеми з корінням орхідеї

Якщо за орхідей доглядати не так, як треба, то цілком можуть початися проблеми з її системою коренів. Огляньте корінці. Якщо вони стали слизькими і отримали більш світле забарвлення або потемніли (стали темно-коричневими), то це означає, що даний екземпляр поливали неправильно.

У тому випадку якщо ви думаєте, що рослина має отримувати стільки вологи, скільки в диких умовах під час злив, то вам варто запам'ятати кілька важливих фактів. Справа в тому, що після того як пройде злива, вся вода вбирається в грунт або стікає з кори дерев, але не затримується в ній надовго. Тому коріння орхідеї вбирають в себе стільки води, скільки їм необхідно. Тобто корінці не перебувають постійно у воді. Якщо ж у кімнатних умовах такої епіфіт поливати «від душі», то вода буде застоюватися в субстраті, від чого почнуть гнити коріння. У тому випадку, якщо ви виявили явні ознаки того, що квітка постраждав від рясного поливу, то треба вжити термінових заходів. Ця квітка фахівці радять пересадити в новий субстрат, при цьому слід ретельно оглянути кореневу систему і обрізати всі підгнилі та хворі корінці.

Також не варто забувати про те, що це тропічна рослина потребує вологості. У зв'язку з цим намагайтеся не забувати регулярно, а точніше, щоранку обприскувати його листя з розпилювача. Для цього необхідно використовувати теплувату воду, яку потрібно відфільтрувати або відстояти.

Не цвіте орхідея

Ще не так уже й рідко квітникарі відзначають, що їх «красуня» чомусь не хоче цвісти. В більшості випадків складається така ситуація, коли цвітіння спостерігалося кілька разів, але коли закінчився черговий період спокою, орхідея з якихось причин не випускає квітконіс.

Найчастіше дана проблема спостерігається в тому випадку, коли квітки не вистачає світла. Як правило, саме в зимовий час освітленість є досить мізерною. В цей час у більшості видів орхідей спостерігається період спокою, чим і пояснюється відсутність цвітіння. Фаленопсисам рекомендується забезпечити доосвітлення, використовуючи штучне освітлення. У такому випадку вони будуть продовжувати цвісти далі.

Обережно зрізати квітконіс після закінчення цвітіння, можна буде тільки після того, як він повністю висохне. Однак у тому разі якщо він не засихає і при цьому має зелений або блідо-коричневий окрас, то швидше за все, на ньому через якийсь час утворюються молоденькі квіткові бруньки.

Як вчинити в тому випадку, коли даний епіфіт не бажає більше цвісти? Така рослина потребує стресі. Для того щоб відбулася закладка бруньок в кімнатних умовах орхідеям необхідна температура не вище 10-12 градусів, а також її в цей час треба поливати досить бідно. Проте різко знижувати температуру повітря і зменшувати полив ні в якому разі не можна. Робити це потрібно поступово. При цьому треба пам'ятати, що цій рослині в такий період необхідна різниця між нічними і денними температурами. Так, в денний час необхідно тепло, при цьому в нічний повинно бути прохолодніше на 10-12 градусів. Результатом такого змісту рослини повинна стати закладка квіткової бруньки.

Якщо ви будете доглядати таким чином за орхідеєю протягом 4-6 тижнів, то в більшості випадків ваші старання увінчаються успіхом. Як правило, за цей час вже повинна буде відбутися закладка бруньок. У тому випадку, коли нирки все ж не з'явилися, необхідно акуратно вивести квітка із стану спокою. Для цього знадобитися поступове збільшення температури. Поливати орхідею потрібно все частіше і більше.

У тому випадку якщо даний епіфіт не зацвів через 6-12 місяців, то занадто переживати з цього приводу не варто, тому що молодий квітконіс може сформуватися приблизно через 24 місяці.

Шкідники і хвороби орхідей

Такі квіти досить стійкі до захворювань і шкідників, але все одно проблеми трапляються. Найчастіше на рослині з'являється гниль. Вона утворюється через перезволоження грунту і самої рослини. Так, якщо порушити режим поливу і зробити його більш рясним або частим, а також значно збільшити кількість обприскувань, то це може призвести до гниття системи коренів, а також листових пластин (в особливості їх підстав) і бульб. Вилікувати в такому випадку рослина непросто. Уражене місце потрібно дуже акуратно вирізати гострим продезинфицированным ножем разом з частиною здорової тканини. Потім треба провести обробку зрізу спецрозчином, що володіє бактерицидними властивостями, який можна досить легко купити. Субстрат і ємність слід замінити, при цьому горщик при бажанні можна гарненько прокип'ятити.

З шкідливих комах найчастіше на орхідеї заводяться борошнисті червці і павутинні кліщі. Якщо їх мало, то можна постаратися позбутися за допомогою розчину мила, яким треба протерти листові пластини 2 рази з перервою в 7 днів. Якщо ж зараження дуже сильне, то тоді вам знадобитися обробка Актаром або Фитовермом.

Правильний догляд за орхідеями в домашніх умовах

Освітленість

Для такої рослини освітленість відіграє важливу роль. Світло потрібен розсіяний і його має бути багато. У зв'язку з цим квітка слід розташовувати на самому світлому вікні (крім південного). Однак треба пам'ятати, що його потрібно обов'язково захищати від прямих сонячних променів.

Як поливати

Незважаючи на те, що такі рослини є тропічними, занадто частий і рясний полив їм може сильно нашкодити. В диких умовах більшість видів таких рослин ростуть не на ґрунті, а на деревах, чіпляючись за їх кору своїми коренями. Такі епіфіти беруть вологу з деревної кори, яка після дощу стікає по ній, але не накопичується. У зв'язку з цим такі квіти поливати потрібно помірно. Між поливами субстрат повинен добре просихати, і треба стежити за тим, щоб корінці не були постійно у воді. Зволожувати листочки з розпилювача можна частіше, але стежте за тим, щоб рідина не опинилася на квіточках, так як в цьому випадку на них з'являться плями, і вони стануть темними. Більш рясному поливі потребують такі орхідеї, як Фаленопсис, Цимбідіум, Одонтоглоссум Пафиопедилум. З особливою обережністю потрібно поливати Дендробіум, Каттлею і Онцидиум. Перш ніж їх поливати, переконайтеся, що субстрат добре висох.

У літній час полив повинен бути рясніше, ніж у зимовий. З настанням весняного періоду, коли починається період інтенсивного росту, орхідею потрібно поступово починати поливати все рясніше.

Можна використовувати тільки полив через піддон або чергувати його з звичайним. Так, в ємність потрібно набрати води і поставити в неї горщик. Коли субстрат насититься вологою, то горщик потрібно витягнути і при цьому дочекатися, коли через отвори для дренажу витечуть надлишки води.

Також іноді можна повністю занурювати горщик під воду, в результаті цього субстрат і система коренів можуть гарненько промыться. Після того, як витягнете горщик з рідини, дочекайтеся поки стечуть всі її надлишки.

Обприскування орхідеї

Такі рослини обожнюють високу вологість повітря. Для зволоження листя, як і для поливу, знадобитися тепловатая, добре відстояна вода. Стежте, щоб вологість повітря не була нижче 60 відсотків. У разі якщо повітря набагато сухіше, то доведеться обзавестися зволожувачем. А при помірній вологості орхідеї буде достатньо систематичних обприскувань.

Дані квіти потребують свіжому повітрі. У зв'язку з цим потрібні систематичні провітрювання. Пам'ятайте, що при цьому треба обов'язково прибирати квітка подалі від кватирки, так як він не переносить протягів. Також прибирайте рослина подалі від повітряного потоку, що виходить з працюючого кондиціонера. Коли приміщення буде провітрено, не забудьте зволожити листя квітки з обприскувача.

Вирощувати орхідею нескладно. Головне, треба дотримуватися певних правил догляду та приділяти даному рослині побільше уваги.