На сьогоднішній день велика кількість сортів і різновидів фікусів настільки популярні, що їх вже вважають практично, як самостійні рослини. Майже у всіх спеціалізованих магазинах можна поплентатися досить ефектне рослина, іменоване фікус Панда. Ця рослина расхваливается продавцями, як якесь особливе, але насправді це сорт фікуса притупленного.
Така різновид є однією з найефектніших і її можна вирощувати не тільки як бонсай. Його дуже густа крона складається з маленьких листочків, що дуже приваблює квітникарів. Проте рослина відрізняється високою вартістю та досить примхливим характером. З кожним роком такий фікус стає все більш і більш популярним, і з простого рослини він перетворився на ексклюзивне. І це небезпідставно.
Зміст
Особливості фікуса Панди
Фікус «Панда» іменують за всіма правилами фікусом притупленим сорту «Панда» (Ficus retusa cv. Panda). Його досить просто впізнати по характерній особливості, а саме, з розсіяною-загостреною формою листових пластин. Так, якщо дивитися здалеку, то вони можуть здатися практично круглими на вершині, але візуально сприймаються, як овальні. Однак у даного сорту є безліч особливостей, які характерні саме для нього.
Таке вічнозелене деревне рослина представлено у вигляді чагарника або розвивається в багатоствольною формі. Сильногілляста рослина, стебла досить міцні, швидко здерев'янілим. У міру зростання вони деформуються і стають потовщеними, що полегшує процес формування кущика і створення бонсай. У фікуса є досить міцні і чітко видимі повітряні корені, які роблять його дуже ефектним. Пагони покриті бежево-сірою корою, яка має досить світлий відтінок, при цьому бліді штрихи видно лише на молодих гілках. Маленькі дуже акуратні шкірясті листочки виглядають ефектно. Молода листя має золотаве забарвлення, і вона наче світиться. Вони починають рости в кінці зими, і з'являються протягом усього періоду інтенсивного росту. Такі листочки і стали причиною того, що даний фікус ще називають «золотим фікусом».
Також ця рослина володіє характерною рисою, наявної у притуплених фікусів. Так, молоденькі листочки спочатку накриті прилистками світлого забарвлення, які поступово стають жовтими і відмирають. Широкі дорослі листові пластини мають овальну або еліптичну форму, прямі краю і притупленную вершинку. Листочки в довжину можуть досягати 6 сантиметрів, а в ширину ― 4 сантиметри. Листя мають яскраве забарвлення від темно - до середньо-зеленого, при цьому зворотна поверхня має більш приглушеним кольором. Листочки сильно блищать і на їх поверхні виразно видно тоненька прожилка світлого забарвлення. На поверхні листя немає ні точок, ні цяточок, однак самі листочки відрізняються насиченістю забарвлення, а також тоном, завдяки цьому у рослини є невелика акварельность. Листові черешки тоненькі і недовгі. Розташування листових пластин почергове зі зміщенням по спіралі. При цьому вони знаходяться дуже близько один до одного, від чого крона виглядає кучерявою і густий.
У такого сорту фікуса є одне дуже важливе достоїнство, а саме, незвичайні плоди кулястої форми і зеленого забарвлення, наче прикраси блискучі між листочками. Цвітіння майже непомітно.
Бонсай
Такий сорт фікуса найкращий вибір для бонсай. У цієї квітки і без сторонньої допомоги по мірі зростання відбувається потовщення стовбура, а також його викривлення. В результаті цього з'являються дуже ефектні лінії. Унікальні золотисті молоді листочки і плоди вигідно виділяють цю рослину серед інших фікусів, так само як і невеликі листові пластини. Такий квітка виглядає акварельно в будь-який час року, так як його листочки пофарбовані в різні відтінки зеленого.
Догляд за фікусом Панда в домашніх умовах
Правила догляду за таким рослиною дуже схожими з тими, що застосовуються для вирощування інших фікусів (тільки вони трохи складніша). Найбільш складним у догляді за даними фікусом є підтримання стабільного середовища, а саме, потрібно, щоб температура і освітленість різко не змінювалися, і постійно були на одному рівні. Також необхідна підвищена вологість повітря і потрібен захист від протягів. Чим краще доглядати за «Пандою», тим нарядно і ефектніше вона буде виглядати.
Освітленість
Дуже любить світло. При цьому варто пам'ятати, що даний фікус відрізняється від інших тим, що не може нормально рости і розвиватися навіть при невеликому затіненні. У літній час його рекомендується захищати від прямих променів сонця, але при цьому варто вибрати для розміщення найсвітліше місце. А можна просто помістити його на вікно південної орієнтації, але при цьому зробити світ розсіяним. При настанні холодного часу року і скорочення світлового дня квітка необхідно перенести в найбільш освітлене місце, також йому рекомендується влаштовувати доосвітлення спеціальними лампами.
Ті фікуси, які формують у вигляді бонсай, є тіньовитривалими, і для їх вирощування можна вибирати затінені місця (півтінь). Однак чи можна помістити рослину в затінене місце, потрібно дізнаватися під час придбання в магазині у продавця.
Температура
Такий фікус дуже любить тепло і йому потрібна стабільність. Рослина може загинути, якщо температура в кімнаті буде менше 8 градусів. А температура менше 15 градусів призведе до того, що у рослини значно погіршиться зовнішній вигляд. «Панда» прекрасно себе почуває при температурі від 17 до 22 градусів. Якщо в приміщенні температура трохи вище, то буде потрібно збільшення вологості повітря.
Влітку його рекомендується перенести на свіже повітря (балкон, тераса), де рослина себе досить непогано відчуває. Однак для його розміщення слід вибрати добре захищене місце, так як рослина вкрай негативно реагує на протяги і віддає перевагу більш стабільне середовище. У зв'язку з цим за браком місця на вулиці, яке б відповідало всім вимогам, квітка рекомендується залишити в будинку.
Пам'ятайте, що на такий фікус ні в якому разі не повинні впливати протяги. Холодний протяг, як і різке зниження температури повітря в приміщенні можуть завдати йому значної шкоди. Як правило, рослина в такому випадку скидає все листя. Не слід допускати охолодження як самої рослини, так і грунту в квітковому горщику. В осінньо-зимовий період під горщик рекомендується поставити підставку або можна прибрати його на якесь піднесення. Це допоможе уникнути контакту з холодним підвіконням.
Як поливати
Поливати рослину треба регулярно і помірно, але при цьому грунт в горщику повинна бути завжди злегка зволожена. У літній час поливати треба рясно. У будь-який час року полив слід проводити тільки після того, як верхній шар грунту просохне. Не допускайте перезволоження землі, а особливо застою в ній рідини навіть на порівняно недовгий період. Пам'ятайте, що надмірна вологість становить більшу небезпеку, ніж засуха (однак її теж по можливості краще уникати). Для поливу підійде лише м'яка вода. Уникайте поливу холодною водою. У зимовий час рекомендується поливати теплою водою, а навесні і восени вона повинна бути кімнатної температури.
Вологість повітря
Рослині необхідна підвищена вологість повітря. Щоб збільшити таке значення, можна проводити систематичні обприскування або встановити зволожувач повітря. Зволожувати листя можна лише м'якою водою. А краще взяти для цієї мети талу, дистильовану або прокип'ячену воду.
Добриво
Підгодовують рослина лише в період інтенсивного росту з початку весняного періоду і до жовтня 1 раз на 2 або 3 тижні. Для цього рекомендується використовувати спеціальні добрива для фікусів або комплексні добрива для декоративно-листяних рослин.
Обрізка
Такій рослині необхідно систематичне формування. Однак обрізка не рекомендована до початку періоду інтенсивного росту, в перші весняні дні, а також перед пересадкою, тому що дана процедура сильно послаблює фікус. І ні в якому разі не можна в процесі пересадки проводити обрізку. Процедуру формування рослини рекомендується проводити в перші літні тижні або при необхідності в травні. Потрібно обрізати лише кінчики гілок, а сильно укорочувати слід тільки гілки, які витягнулися або були пошкоджені. Завданням даної процедури є зробити крону більш пишною. Можна проводити систематичну обрізку такого фікуса, надаючи йому більш сувору або певну форму. Він переносить такі процедури досить добре, а відновлення відбувається досить швидко. У тих місцях, де були обрізані пагони, посилюється розгалуження і прискорюється ріст, а також змінюється напрямок гілочок, що призводить до змін у силуеті фікуса.
Обрізати гілки на 1/3 або на ½ частину можна тільки в тому випадку, коли квітка треба омолодити або він знаходиться у дуже пригніченому стані.
Як правило, така рослина необхідно підв'язувати, тільки якщо ви його не рости як бонсай. Тоненькі паростки не здатні постійно тримати нормальну форму, тим більше, коли формування проводиться не вчасно і гілки стають витягнутими.
Землесуміш
Для «Панди» рекомендується вибирати ґрунт для фікусів, яку продають у спеціалізованих магазинах. Краще всього використовувати покупну грунтосуміш, але можна приготувати її самостійно, для цього вам знадобиться з'єднати листову і дернову землю, пісок і торф, які необхідно взяти в рівних частках. Субстрат повинен добре пропускати воду, повітря, бути рихлим і не надто легким. У суміш можна всипати трохи разрыхляющих добавок, наприклад, вермикуліт. Кислотність ґрунту повинна бути нейтральною.
Особливості пересадки
Пересаджують таку квітку тільки при необхідності. У дорослих фікусів, а також зростаючих у формі бонсай рекомендується 1 раз на рік лише замінювати верхній шар субстрату. Така процедура проводиться на початку весни, для цього слід видалити старий верхній шар грунту і насипати свіжий субстрат. Пересадити таку рослину потрібно тільки в тому випадку, якщо корінці перестануть поміщатися в горщик.
Молоденькі примірники вимагають регулярної пересадки, проводиться 1 раз в рік. Пересадку проводять методом перевалки, земляний ком при цьому повинен залишатися цілим. Шийку заглиблювати не варто, її треба залишати на тому ж рівні. Не забудьте на дні зробити досить товстий дренажний шар. Так, для цього відмінно підійде подрібнений цегла, керамзит. Після пересадки, до того моменту поки фікус знову почне рости, його притіняють і підтримують більш високу вологість повітря, ніж зазвичай.
Таку рослину можна вирощувати на гідропоніці.
Шкідники і хвороби
Даний сорт не стійкий до шкідливих комах, які воліють низьку вологість повітря. Якщо не підтримувати вологість підвищеною, то на рослині цілком можуть оселитися павутинні кліщі, щитівки, а також борошнисті червці. Для того щоб від них позбутися, треба прибрати їх вручну і підтримувати вологість повітря підвищеною. Якщо зараження занадто сильний, то буде потрібно застосування інсектицидних засобів.
Можливі проблеми:
- опадання листків при різкій зміні температури повітря;
- скидання листя з-за холодного протягу;
- опадання частини листя через перезволоження грунту;
- зміна забарвлення листя на жовтий при надмірному поливі;
- зміна розміру листочків (мельчание) при недостатньому добриві і низької вологості повітря;
- зморщування або висихання листових пластин під впливом прямих променів сонця і при занадто сухому повітрі.
Способи розмноження
Можна розмножити живцюванням у весняно-літній період. Зрізані живці опускають у воду на кілька годин, а потім проводять обробку засобом, стимулюючим зростання. Для вкорінення живці ставлять у тепле місце (не нижче 25 градусів) з підвищеною вологістю повітря. Потрібно нижній підігрів, а зверху держак рекомендується накрити поліетиленовим пакетом або ковпаком.
Великі кущисті екземпляри можна розмножити повітряними відведеннями. Між двома сильними вузлами робиться подовжній надріз. Потім це місце потрібно обгорнути зволоженим мохом або субстратом. Коли втеча дасть коріння, його відокремлюють від материнського куща.