Аморфофаллус

Листопадна рослина аморфофаллус (Amorphophallus) відноситься до сімейства ароїдні (Araceae). Родом вона з Індокитаю. Назва цього роду складається з грецьких слів, так «Amorpho» означає «безформний» і «Phallus» — «нащадок, втеча». Рослина було так названо через зовнішнього вигляду суцвіття-качана.

Ця рослина є эфемероидом (короткоживущим). Так, у нього період спокою відрізняється своєю тривалістю, а він триває більше півроку. В грунті у нього виростає бульбу, який за величиною схожий з грейпфрутом, а важить він близько 5 кілограм. Зелений, досить товстий стебло зовні схожий з пальмовою стовбуром зростає саме з такого бульби. На стовбурі виростає всього одна складна півметрова листова пластина. Вона пофарбована в зеленувато-коричневий колір, а на її поверхні є білуваті точки. Листок трехраздельный і двічі перисторассеченный. Є пустотіла черешок.

Тривалість життя такий листової пластини всього кілька місяців. Так, вона виростає, як правило, в останні тижні березня, а в середині жовтня стає жовтою і відмирає. Кожен наступний рік листок виростає трохи вище і стає все більш розсічені.

Розвиток квітки відбувається після закінчення періоду спокою і до того, поки виросте новий листочок. Цвіте рослина приблизно півмісяця, але ще до того, як виростуть нові корінці, воно припиниться. В період цвітіння розміри бульби стають значно менше. А все тому, що на ріст і розвиток квітки витрачається велика кількість поживних речовин, які беруться саме з бульби. У зв'язку з цим, після того, як рослина відцвіте, у нього знову буде нетривалий період спокою (приблизно 3-4 тижні). Після того, як він закінчиться, почне рости листова пластина. Буває, що наступив після цвітіння період спокою, що триває майже рік (до наступної весни). У тому випадку, якщо квітка запилилася, то після того як цвітіння закінчиться, почне рости супліддя, що складається з м'ясистих ягід, в яких знаходяться насіння. При цьому у випадку розвиток плодів материнське рослина гине. Цю рослину ще називають «трупною квіткою». Це тому що він володіє унікальним ароматом, який дуже схожий з запахом розклався трупа миші або протухлої риби. Однак такий аромат від нього виходить не надто довго, всього 1 або 2 доби. Тим самим рослина сповіщає комах-запилювачів, що квітка розкрилася. Чоловічі квітки, як правило, розкриваються дещо пізніше жіночих, у зв'язку з цим самозапилюється рослина вкрай рідко. Для запилення потрібно, щоб хоча б 2 рослини почали цвісти в одне і теж час.

Догляд за аморфофаллусом в домашніх умовах

Освітленість

Потребує яскравому освітленні, але при цьому воно повинно бути розсіяним.

Температурний режим

У теплу пору року йому підходить звичайна кімнатна температура. Під час періоду спокою потрібна прохолода (від 10 до 13 градусів).

Вологість

Потребує високої вологості повітря. Потрібно систематично зволожувати рослина з обприскувача.

Як поливати

В період інтенсивного росту полив повинен бути рясним. При цьому не допускайте, щоб вода в процесі поливу виявлялася на бульбі. Коли листочки відімруть, полив потрібно скоротити.

Підгодівля

Коли почнуть рости свіжі сходи, потрібно підживлення проводити 2 разів на місяць, використовуючи для цього мінеральні, а також органічні добрива (по черзі). Також потрібно пам'ятати, що такій рослині просто необхідно велика кількість фосфору. Для того щоб бульбу в порівняно короткі терміни набрав масу, потрібні систематичні підживлення, при цьому добриво має складатися з фосфору, азоту і калію, які необхідно взяти у співвідношенні 3:1:2 або навіть 4:1:1. Якщо бульба досить великого розміру, то в покупну грунт для ароїдних рекомендується всипати перегній (1 частина). Перш ніж вносити в ґрунт добриво, фахівці радять її гарненько полити.

Період спокою

Такій рослині просто необхідний період спокою. У процесі підготовки до зимівлі у нього відмирають всі листочки. На даний період горщик з квіткою рекомендується переставити в затемнене і досить прохолодне місце. Потрібні систематичні зволоження. В останні березневі дні треба провести пересадку бульб, використовую для цього нові горщики більшого розміру, ніж попередні. Якщо на бульбі з'явилася гниль, то його слід дістати з грунту. Візьміть дуже гострий ніж і акуратно виріжте уражену частину. Потім потрібно провести обробку зрізу подрібненим деревним вугіллям і залишити бульбу на 1 день на відкритому повітрі для просушування. Потім аморфофаллус можна висадити в свіжу землесуміш. Велика кількість квітникарів радять не залишати бульби на зберігання в субстраті. Після того як листочки повністю відімруть, треба обережно вийняти бульби з ємності, видалити з них субстрат і ретельно оглянути. Потім потрібно відокремити дочірні бульби. Якщо є мертві корінці і підгнилі ділянки, то їх слід вирізати дуже гострим ножем. Місця зрізів обробляють міцним розчином марганцевого калію. Після цього бульби потрібно покласти на зберігання в затемнене, сухе і тепле місце.

Особливості пересадки

Пересадку проводять по закінченню періоду спокою. Для приготування землесуміші треба з'єднати перегнійну, торф'яну, дернову і листову землю, а також пісок, які необхідно взяти в однакових частках.

Способи розмноження

Розмножити можна насінням, дітками, а також поділити бульбу.

Найчастіше розмножують дітками. Період спокою починається після того, як листя даної рослини в'яне. Саме в цей час бульби необхідно витягнути з ємності, видалити з них весь субстрат і відокремити дочірні бульби. На зберігання їх поміщають в досить темне, обов'язково сухе і тепле (від 10 до 15 градусів) місце (на всю зиму). Висадку виробляють в березні або квітні.

Також цілком можливо розділити бульбу, але для такої процедури підходить тільки той, що має пророслі бруньки. При цьому слід пам'ятати, що на кожній діленці повинна бути мінімум 1 така нирка. Різати треба дуже обережно, намагаючись не зачепити нирки. Далі потрібно провести обробку зрізів, і для цього використовується подрібнений деревне вугілля. Залиште деленко на відкритому повітрі для підсушування на 24 години. Після цього здійсніть висадження в ґрунт. Полив перший час слід проводити вкрай обережно.

Дуже рідко використовується насіннєве розмноження. Такий аморфофаллус починає цвісти лише через кілька років.

Шкідники і хвороби

Як правило, ця рослина володіє стійкістю до шкідників, але на молоденькому листочку може оселитися попелиця або павутинний кліщ. Якщо ж поливати дуже рясно, то на бульбах може з'явитися гниль.

Якщо починає засихати лист, то це означає, що рослині не вистачає світла, або дуже мізерний полив. Якщо ж забарвлення листочка набуває велику контрастність, то це говорить про нестачу світла.

Відео огляд

Основні види

Аморфофаллюс коньяк (Amorphophallus konjac)

Форма бульби нагадує сплюснутий кулю, при цьому його діаметр дорівнює 20 сантиметрам. Листовий черешок в довжину досягає 80 сантиметрів, він забарвлений в темний оливковий колір, а на його поверхні розташовуються світлі, а темні цятки. Перисто-розсічені листочки пофарбовані в яскраво-зелений колір. Довжина квітконосу може варіюватися від 50 до 70 сантиметрів. У качана є покривало, яке в довжину може досягати від 25 до 30 сантиметрів. Довжина качана досягає півметра, а в процесі цвітіння він може нагріватися до 40 градусів. Має червонувато-фіолетовий або бордовий забарвлення. Володіє дуже різким неприємним запахом. Це рослина при вирощуванні в домашніх умовах, як правило, тільки цвіте, а плоди у нього не утворюються.

Аморфофаллюс цибуленосний (Amorphophallus bulbifer)

Бульба має полушаровидной форми, а в діаметрі сягає від 7 до 8 сантиметрів. Є черешкова 1 лист, який в довжину досягає 100 сантиметрів. Він має темно-оливковою забарвленням, а на його поверхні плями розташовуються більш світлого відтінку. Листова пластина поділена на сегменти, трироздільна, а в її основі є луковичка. Як правило, довжина квітконоса не перевищує 30 сантиметрів. А довжина у покривала качана дорівнює 10-12 сантиметрів. Має брудно-зеленою забарвленням, а на поверхні знаходяться рожеві цятки. Покривало декілька довше качана. При вирощуванні в кімнатних умовах, як правило, рослина не приносить плодів, а тільки цвіте.

Аморфофаллюс Рівера (Amorphophallus rivieri)

Діаметр бульби може варіюватися від 7 до 25 сантиметрів. Черешкова листова пластина в довжину досягає від 40 до 80 сантиметрів. На її поверхні є візерунок з плям бурого і білого забарвлення. В діаметрі такий тричі розсічений лист може досягати 100 сантиметрів. Сегменти, на які поділений лист, є перисторозсічене. Сегменти, що відносяться до другого порядку, мають еліптично-довгасту форму і загострення у верхній частині. Є опуклі жилки зеленого кольору. Висота квітконосу може досягати 100 сантиметрів. Довжина покривала дорівнює 30 сантиметрам. Покривало блискуче яйцевидне по краю, його лицьова поверхня пофарбована в світло-зелений колір. Покривало в 2 рази коротше качана. Як правило, в кімнатних умовах така рослина лише цвіте, а плоди не утворюються.