Альпія

Кустовидное рослина альпія (Alpinia) має пряме відношення до родини імбирні (Zingiberaceae). Воно родом з субтропічних і тропічних районів Південно-Східної Азії.

Цей рід був названий на честь італійця Проспера Альпіно, який є досить відомим мандрівником і медиком.

Така рослина є многолетником. У нього є буро-червоні кореневища клубневидной форми, які володіють різким і сильним запахом. Потужний, облиствений стебло виростає з кожного галуження кореневища. У зв'язку з цим, якщо альпія розвивається добре, то у неї налічується близько 40 стебел. Двуряднорасположенные листочки ланцетної форми досить щільно обхоплюють втечу.

Верхівкові суцвіття мають кистевидную, колосоподібні або метелковидную форму, і вони несуть квіти великого розміру. Забарвлення квітка буває білим, червоним або жовтим. Суцвіття можуть звисати вниз або бути спрямованими вертикально вгору (залежить від виду). Плід представлений у вигляді коробочки. Якщо листову пластину розтерти або розірвати, то можна відчути специфічний запах. Є види альпіни, кореневища у яких застосовуються в східній медицині. А ще таке кореневище використовують як прянощі.

Догляд за альпинией в домашніх умовах

Освітленість

Дуже любить світло. Слід вибрати місце з яскравим, але при цьому обов'язково розсіяним освітленням. У літній час потрібно притінення від прямих променів сонця. У зимовий час рослина необхідно досвічувати.

Температурний режим

Навесні і влітку альпія нормально росте при температурі від 23 до 25 градусів. Проте в зимовий час в кімнаті не повинно бути занадто прохолодно (не менше 15-17 градусів).

Вологість

Необхідна висока вологість повітря, тому листя потрібно систематично зволожувати з обприскувача.

Як поливати

У весняно-літній період субстрат в горщику повинен бути завжди злегка влажноватым (не мокрим). З настанням осіннього часу полив необхідно поступово скоротити. У зимовий період поливають тільки після того, як верхній шар субстрату просохне вглиб на 2-3 сантиметри.

Підгодівля

Підживлення проводять навесні і восени 1 раз в 2 тижні. Для цього використовують добрива для квітучих кімнатних рослин.

Особливості пересадки

Пересадку проводять у весняний час. Молоденькі рослини треба пересаджувати 1 раз на рік, а дорослі ― тоді, коли це буде необхідно (наприклад, якщо коріння перестануть поміщатися в горщик). Для приготування землесуміші треба з'єднати перегній, листову землю, пісок і торф, які потрібно взяти в пропорції 2:2:1:2.

Способи розмноження

Можна розмножити насіння і розділивши кореневище.

Поділ кореневища рекомендується проводити у весняний час спільно з пересадкою. При цьому слід врахувати, що на кожній діленці повинна бути 1 або 2 нирки. Місця порізів рекомендується присипати подрібненим деревним вугіллям. Висадку деленок виробляють широкі низькі ємності. Стебла, як правило, з'являються і зростають досить швидко.

Висів насіння проводять в січні. Оптимальна температура ― 22 градуси. Необхідний своєчасний полив, захист від протягів, а також систематичне провітрювання.

Захворювання і шкідники

Відрізняється високою стійкістю до шкідників. Хворіє при правильному догляді дуже рідко.

Відео огляд

Основні види

Альпія лікарська (Alpinia officinarum Hance)

Це досить велика рослина є многолетником. Його бурувато-червоне сильноразветвленное кореневище в товщину може досягати 2 сантиметрів. Від кореневища відходять кілька пагонів. Очереднорасположенные, листочки сидячі володіють лінійною формою і в довжину досягають 30 сантиметрів. Коротеньке верхівкове колосовидне суцвіття несе квітки. Забарвлення пелюсткової губи білий, а на її поверхні розташовуються червонуваті смуги. Плід представляє собою коробочку.

Альпія Сандера (Alpinia sanderae)

Дана компактна рослина є многолетником. Його висота, як правило, не перевищує 60 сантиметрів. Стебла сильно облистнені. Довжина сидячих зелених листочків може досягати 20 сантиметрів. Вони володіють лінійною формою, а на їх поверхні розташовуються білуваті косі смужки. Верхівкове метелковидное суцвіття складається з квіточок малинового забарвлення.

Альпія пониклая (Alpinia zerumbet)

Це досить велика рослина є многолетником. Його висота може досягати 300 сантиметрів. Лопатеві листові пластини біля основи вузенькі, а розширюються до кінця. Пониклі суцвіття, що досягають в довжину 30 сантиметрів складаються з білувато-жовтих квіточок.

Існує кілька сортів із строкатим листям:

  1. «Variegata Chinese Beauty» ― на поверхні листових пластин є мармуровий малюнок темно - і блідо-зеленого колірного відтінку.
  2. «Variegata» — листові пластини мають велику ширину, а на їх поверхні розташовуються різні за напрямком і ширині жовтуваті смужки.
  3. «Variegata Dwarf» — це невелика рослина, у висоту досягає приблизно 30 сантиметрів. Квіточки пофарбовані в білий колір, а листя ― в зеленувато-жовтий. Даний сорт досить компактний, і його найзручніше вирощувати в домашніх умовах.

Альпія пурпурова (Alpinia purpurata)

Висота цього многолетника досягає 200 сантиметрів. Приквітки червоного кольору, а квіточки ― білого.

Альпія галанга (Alpinia galanga)

Цей багаторічник має гладке кореневище практично циліндричної форми, діаметр якого дорівнює 2 сантиметрам. У висоту стебла можуть досягати 150 сантиметрів. Листочки цілокраї ланцетної форми в довжину досягають приблизно 30 сантиметрів. Щільне, конічної форми кистевидное суцвіття несе білі квітки.

Альпія виттата (Alpinia vittata)

Така рослина є многолетником. На поверхні витягнутих листових пластин знаходяться смуги кремового або білого кольору. Квіточки пофарбовані в блідо-зелений колір, а приквітки ― в рожевий.