Цибулинна рослина сцилла (Scilla) є многолетником і належить до сімейства лілійних (Liliaceae). У природі їх можна зустріти в помірних областях Азії, в Європі, в Південній і Центральній Африці. Ця рослина часто застосовують у декоративному садівництві. Ці рослини зимостійкі і їх, як правило, вирощують у відкритому грунті або ростять на вигонку. Але існують сорти, які бояться морозів, і їх вирощують лише в домашніх умовах.
Ця рослина відрізняється від більшості інших цибулинних тим, що його міжвузля злегка витягнуті, а стебло при цьому досить довговічний, і він по мірі зростання стає тоненьким кореневищем, на якому у великій кількості розташовуються цибулинки. Квіточки можуть бути пофарбовані в рожевий, блакитний, а іноді і в білий колір.
Основні види
Сцилла перуанська (Scilla peruviana)
Це цибулинна рослина є многолетником. Луковичка у нього досить великого розміру. Блискучі мелкореснитчатые по краю листочки входять до складу розеток і мають темно-зелене забарвлення. Звездовидной форми квіточки пофарбовані в темно-блакитний відтінок.
Найбільшою популярністю користуються сорти:
- «Albida» ― забарвлення квіточок світло-блакитний;
- «Alba» ― забарвлення квіточок білий.
Сцилла фіолетова (Scilla violacea)
Або ледебурия громадська (Ledebouria socialis) — висота цього вічнозеленого цибулинного рослини, що є многолетником, може бути дорівнює 15-20 сантиметрів. Глянсова луковичка, має пурпурний колір, як правило, виступає над поверхнею грунту. У цибулинок з'являється безліч бічних пагонів, в результаті чого за короткий час може сформуватися ціла група. Короткочерешкові листові пластини ланцетної форми мають ефектний забарвлення. В довжину вони можуть досягати від 3 до 5 сантиметрів, а в ширину ― від 1,5 до 2 сантиметрів. Нижня поверхня у них пофарбовані в інтенсивно-фіолетовий або зелений колір (залежить від сорту), а на верхній ― на сребристом фоні є темно-зелені поперечно розташовані цятки. Волотисті суцвіття несуть по 10-20 штук світло-зелених квіточок, які мають пильовики фіолетового забарвлення.
Догляд за сциллою в домашніх умовах
Освітленість
Необхідно досить яскраве освітлення. Однак влітку його потрібно буде захищати від палючих полуденних прямих променів сонця.
Температурний режим
Навесні і влітку рослина найбільше воліє температуру від 22 до 25 градусів. З початку осіннього періоду температуру повітря потрібно поступово знижувати. У зимовий час потребує прохолоді (від 10 до 12 градусів), якщо ж зимівля буде теплою, то пагони сцилли стануть сильно витягнутими.
Вологість
Цілком комфортно себе почуває при низькій вологості повітря і додатково зволожувати його не слід. У гігієнічних цілях листові пластини регулярно потрібно протирати вологою губкою.
Як поливати
Навесні і влітку полив повинен бути помірним, що допоможе не допустити утворення цибулинна і кореневої гнилизни. У зимовий час полив слід зменшити, тим більше при холодній зимівлі, проте стежте за тим, щоб не сталося опадання листя. Поливати потрібно добре відстояною, м'якою водою кімнатної температури.
Підгодівля
Підживлення проводять навесні і влітку 1 раз в 2 тижні і для цього використовують добриво для сукулентів. В осінній період підгодовують рідше, а взимку добрива в грунт вносити заборонено.
Особливості пересадки
Пересадку проводять тільки при необхідності, після того як цибулині стане тісно в горщику. Під час посадки цибулинку на третину потрібно заглиблювати у субстрат. Пухкий грунт повинна добре пропускати повітря. Для приготування землесуміші потрібно з'єднати 1 частина перегною і 2 частини листової землі. Для посадки підійде покупна грунт для сукулентних рослин. На дні ємності не забудьте зробити хороший дренажний шар.
Способи розмноження
Для розмноження, як правило, використовують дочірні цибулинки. Їх можна відокремити, коли це необхідно не залежно від пори року. При цьому варто пам'ятати, що у цибулинок, не мають кореневої системи, коріння все одно поступово з'являться. У тому випадку, коли луковичка припиняє рости і це триває від 4 до 8 тижнів, саме в цей час і відбувається ріст коренів. Для прискорення коренеутворення рекомендується помістити рослину в тепле (від 20 до 25 градусів) добре освітлене місце. Поливати потрібно помірно. Коли утворюються листочки треба починати поливати сильніше.
Шкідники і хвороби
На рослині можуть оселитися щитівки і попелиці. Воно може захворіти і навіть загинути із-за надто об'ємного квіткового горщика, надмірного поливу або торф'яної землі. Якщо правильно доглядати за рослиною, то воно відрізняється стійкістю до хвороб і шкідників.
Можливі труднощі
- Бляклі листочки стають витягнутими, як і міжвузля ― убоге висвітлення.
- Опадає листя ― недостатній полив.
- Коренева або цибулинна гниль ―надмірно рясний полив.