Портулакария

Такий рід рослин, як портулакария (Portulacaria) має пряме відношення до родини портулаковые. У природі таке рослина можна зустріти в жарких посушливих областях Південної Африки. За даними з різних джерел такий рід об'єднує приблизно 5 видів яких є монотипным, тобто представлений тільки 1 видом ― портулакария африканська (Portulacaria afra), яку ще іменують «слонячий чагарник».

Портулакария африканська являє собою сильноветвящийся одрев'яніле чагарник, який у висоту може досягати 3,5 метрів. У нього є кілька пагонів, що ростуть хаотично, і товсті м'ясисті стебла. Молоденькі стебла пофарбовані в лілово-червоний колір, але з часом вони покриваються зморшкуватою темно-коричневою корою. Коротенькі міжвузля, при цьому вузли добре помітні. Бесчерешковиє, супротивно розташовані, соковиті листочки мають відносно невеликий розмір, так, у довжину вони досягають від 2 до 3 сантиметрів, а в ширину ― від 1 до 2 сантиметрів. У широкоовальною форми листочків трохи загострений кінчик. Цвітіння рясне. Квіточки дрібні (діаметр 2-2,5 міліметра), п'ятипелюсткові, мають рожеве забарвлення. Вони зібрані в пазушні суцвіття, мають форму колоса і досягають у довжину 7,5 сантиметрів. Такі суцвіття розміщуються на верхівках пагонів.

Вихідний вид має блідо-зелене листя. Але існують форми з пурпурно-рожевою краями листочків. Також на поверхні листової пластини можуть перебувати широкі світлі цятки, не мають форми, які в деяких випадках практично повністю знебарвлюють його.

Догляд за портулакарией в домашніх умовах

Ця рослина відрізняється своєю невибагливістю, тому його цілком можуть вирощувати навіть недосвідчені квітникарі.

Освітленість

Для того щоб рослина нормально росло і розвивалося йому необхідно гарне яскраве освітлення, і при цьому обов'язково повинні бути присутніми прямі промені сонця. У зв'язку з цим вікно південної орієнтації ідеально підійде йому. Для формування красивої рівномірної крони можна вдатися до однієї хитрості. А саме, треба регулярно повертати горщик з портулакарией різними сторонами до джерела світла.

У зимовий час такого рослина знадобиться додаткова досвічення спеціальними фитолампами.

Температурний режим

Цілком комфортно себе відчуваєте при кліматі середніх широт в літній час. У весняно-літній період його рекомендується перенести на свіже повітря (в сад, на балкон). Слід пам'ятати, що такого квітці просто необхідний свіже повітря, тому при вирощуванні в кімнаті знадобляться систематичні провітрювання.

Портулакария потребує прохолодної зимівлі. При цьому треба стежити за тим, щоб температура в кімнаті, де знаходиться рослина, не була нижче 10 градусів. В іншому випадку м'ясисті листочки підмерзають і стають млявими.

Як поливати

Такий сукулент цілком звичний до посушливого клімату, де дощ ― це порівняльна рідкість. Тому при вирощуванні в кімнатних умовах слід забезпечити йому схожі умови. Так, полив рекомендується робити тільки після того, як грунт в горщику просохне на 1/3 частину. При прохолодній зимівлі полив повинен бути більш скромними і рідкісним, тому що коренева система і листя при надмірному поглинання води дуже швидко загнивають.

Якщо поливу не було достатньо тривалий час, то листя на рослині стає зморщеною. Однак після того як воно буде полито, листочки знову стануть гладкими.

Поливати слід водою кімнатної температури, в якій немає хлору. Якщо вода з під крана не хлорована, то можна використовувати її без попереднього відстоювання. При цьому жорсткість води особливої ролі не грає.

Вологість

Підвищувати штучно вологість повітря не потрібно. Але в гігієнічних цілях рекомендується влаштовувати рослині теплий душ, який допоможе видалити лід на листочках пил.

Добриво

Під час інтенсивного росту проводяться підживлення з періодичністю 1 раз в 2 тижні. Для цього використовуються добрива з низьким вмістом азоту. Так, відмінно підійде готове рідке добриво для сукулентів і кактусів. З середини осіннього і до середини весняного періоду всі підживлення припиняються.

Землесуміш

Відповідний субстрат повинен бути пухким, з низьким вмістом поживних речовин, а також добре пропускає воду і повітря. Для того щоб приготувати землесуміш, потрібно з'єднати покупну грунт для сукулентів і кактусів із грубозернистим піском (можна замінити вермікулітом) і цегляної крихтою (або дрібнозернистим гравієм), які слід взяти у співвідношенні 3:1:1.

Особливості пересадки

Ця рослина відрізняється порівняно повільним зростанням. У зв'язку з цим регулярні часті пересадки потрібні тільки дуже юним екземплярів. Доросла рослина потрібно пересаджувати лише при необхідності, оскільки, коли коренева система повністю заповнить ємність.

Способи розмноження

Як правило, при вирощуванні в кімнатних умовах розмножують живцями. При цьому для живців підходять досить товсті гілки, на яких має бути 4 міжвузля. Після обрізки їх залишають на відкритому повітрі на 1-2 доби для підсушування, після чого садять для вкорінення в суміш, що складається з піску і торфу. Перші корінці повинні з'явитися через 2-3 тижні. Через 2-3 місяці можна зробити пересадку вкоріненого живця в постійний горщик.

Можна розмножувати насінням, однак їх покупка може викликати певні труднощі.

Шкідники і хвороби

Досить стійке до шкідників. Однак на такому рослині можна виявити борошнистих червців, щитівок або павутинних кліщиків. Як тільки ці шкідники будуть виявлені, рослині треба влаштувати теплий душ. При сильному зараженні знадобиться ще й обробка інсектицидом відповідної дії.

Стійкий до захворювань. Але може захворіти через порушення правил догляду. Наприклад, при рясному поливі, тим більше в прохолодному приміщенні, може з'явитися різноманітна гниль.

Частковий скидання листя може статися із-за нестачі світла взимку або з інших причин. Але при приміщенні рослини в сприятливі умови листочки швидко відростають.