Листовик сколопендровий

Така рослина, як листовик сколопендровий або костенец сколопендровий (Phyllitis scolopendrium, Asplenium scolopendrium) має пряме відношення до роду костенец (Asplenium) сімейства костенцовые (Aspleniaceae) і є багаторічним папороттю. У народі його ще називають «оленячий мову». Родом він з гірських середземноморських районів Євразії. Такий папороть воліє рости на вапнякових осипах або в ущелинах скель.

На поверхні коротенького прямого кореневища є густий шар лускатої плівки. З верхньої частини кореневища виходить безліч черешкового шкірястих листочків (вай), які зібрані в пучок. У довжину листя досягають 60 сантиметрів і мають добре помітну товсту центральну жилку. Прості листочки ремневидной форми завширшки сягають від 3 до 7 сантиметрів і мають серцеподібною основою. На поверхні недовгого черешка є коротенькі коричнево-зелені волоски. Витягнуто-лінійної форми групи спір (соруси) розміщуються вздовж всієї листової пластини попарно практично перпендикулярно центральній жилці.

Основна видова форма, що має цілісну гладку крайку листової пластини, є не єдиною. Так, ще є численні культивари, що користується великим попитом у квіткарів:

  • «Crispa» ― відрізняється гофрованими краями листочків, з-за чого сам літ володіє «кучерявим» зовнішнім виглядом;
  • «Undulata» ― листки мають хвилясті краї, а сама листова пластина немов присобрана вздовж центральної жилки;
  • «Marginatum» ― вузенькі вайі мають хвилясту кромку, при цьому вони розділені на лопаті;
  • «Lacerata» ― листя дуже широкі до 7,5 сантиметрів, при цьому їх кромки нерівномірно гофровані;
  • «Cristatum» ― у листочків верхній край гребінчастий, а решта їх поверхня гладка і цілісна;
  • «Ramosum» ― цей культивар викликає найбільший інтерес, так як має вильчато-розгалуженими вайями;
  • «Ramo Cristatum» ― такий сорт володіє розгалуженими хвилястими вайями.

Догляд за листовиком сколопендровым в домашніх умовах

Листовик цілком придатний для вирощування в домашніх умовах, але для того щоб він нормально ріс і розвивався, йому знадобиться створити певні умови.

Освітленість

Такій рослині протипоказані прямі промені сонця. У приміщенні для нього рекомендується вибрати затемнене місце, або ж просто розмістити в глибині кімнати. Найкраще листовик росте на вікнах північної орієнтації.

Температурний режим

Такий папороть володіє чітко вираженим періодом спокою (потребує прохолоді), а також інтенсивного росту (необхідно тепло). Влітку рекомендується підтримувати температуру повітря на рівні від 20 до 25 градусів, а взимку ― від 12 до 15 градусів.

Як поливати

Таку рослину потрібно цілий рік поливати систематично і рясно. Землесуміш в горщику повинна весь час перебувати в злегка влажноватом стані. Однак це не означає, що вона повинна бути сирою. Застій води в грунті вкрай негативно відбивається на стані папороті.

Поливати слід водою, що не містить хлору. Так, набрану водопровідну воду потрібно відстоювати не менше 24 годин, щоб з неї вийшли всі домішки хлору. При цьому пом'якшувати воду не потрібно, тому що такий папороть росте в вапняному грунті і цілком нормально реагує на жорстку воду.

Вологість

Так як найчастіше в квартирах є дуже низька вологість повітря, листовику просто необхідні часті зволоження листя. Також йому рекомендується систематично влаштовувати теплий душ. Ще для того щоб підвищити вологість повітря безпосередньо поруч з рослиною на піддон можна всипати керамзит або гальку і влити невелику кількість води. Також поруч з горщиком можна розмістити відкриту ємність, наповнену водою, або помістити кімнатний фонтанчик.

Занадто сухе повітря особливо шкідливий молоденьких листочків, які тільки починають рости. З-за цього вони можуть почати сохнути і згодом відмерти.

Землесуміш

Для посадки підходить пухкий родючий вапняний субстрат. Таку землесуміш можна приготувати самостійно, для цього вам треба буде з'єднати подрібнену кору, листову землю і вермикуліт (грубозернистий пісок) у співвідношенні 1:2:1. Не забудьте зробити хороший дренажний шар на дні горщика.

Підгодівля

Підгодовувати такий папороть потрібно дуже акуратно. Підживлення проводять у весняно-літній період під час інтенсивного росту рослини 1 раз в місяць. Для цього використовують комплексне мінеральне добриво, при цьому треба брати ½ частину від тієї дози, що рекомендована на упаковці.

Особливості пересадки

Поки рослина молоде йому потрібні часті пересадки, які рекомендується проводити 1 раз в рік на початку весни. При цьому новий горщик повинен бути по діаметру обов'язково більше попереднього. Дорослі екземпляри пересаджують рідше 1 раз в 2 або 3 роки. Під час проведення пересадки слідкуйте за тим, щоб верхівкові бруньки залишалися над поверхнею субстрату і не були заглиблені в нього.

Способи розмноження

При вирощуванні в кімнатних умовах листовик простіше всього розмножувати діленням розрісся кущика. Також при бажанні можете зібрати дозрілі спори (в кінці осіннього періоду) і посіяти їх.

Захворювання і шкідники

Володіє стійкістю до захворювань і до більшості видів шкідників. Відрізняється від багатьох інших декоративно-листяних рослин тим, що його загибла зелена маса, через деякий час може повністю відновитися. У тому випадку, коли коренева система не загинула, то за короткий час із сплячих бруньок, що знаходяться в грунті, вона здатна наростити молоді листочки. У зв'язку з цим для папороті не представляє особливої небезпеки посуха, сильне зниження температури або сонячний опік. Також якщо рослина втратило свій ефектний зовнішній вигляд, його листочки можна повністю видалити, та через деякий час їх замінять інші, молоді. Але якщо загинуть коріння, наприклад, при появі гнилі через перезволоження грунту, то гине весь папороть.