Орхідея одонтоглоссум

Рід одонтоглоссум (Odontoglossum) має пряме відношення до досить великого сімейства орхідних (Orhidaceae). Це сімейство ще іменують ятрышниковые, і воно включає в себе ще 5 підродин. Представники даного сімейства були виявлені у всіх районах планети Земля за винятком Антарктиди. Цей рід об'єднує 65 видів різних рослин. В природі такі рослини, що зустрічаються в гірських областях Південної та Центральної Америки з тропічним і субтропічним кліматом. Як правило, вони зустрічаються на абсолютній висоті від 1700 до 3000 метрів. Але є види, що віддають перевагу рости ще на більш високих місцях, там де прохолодно і сиро.

Назва такого рослини походить від грецьких слів «odons» або «odontos» ― «зуб» і «glossa» ― «мова». Таке незвичайне назва пов'язана з зовнішнім виглядом квіток даної орхідеї. Так, на підставі губи (нижнього пелюстки) добре помітні мозолясті вирости дуже схожі на зуби. Першим даний рід описав німецький ботанік Карл Кунт, і сталося це на початку 19 століття.

Цей рід представлений литофитами (рослини які ростуть на гірських або скельних породах), а також эпифитами (ростуть на стовбурах або інших гілках чагарників або дерев). Одонтоглоссум може бути як великого, так і середнього розміру. У рідкісних випадках ця квітка росте, як наземна рослина. Досить короткі коріння, є сплющеної форми псевдобульби, з прикріпленими досить ніжними кореневими відростками. В середньому висота одонтоглоссума становить 20 сантиметрів, але при цьому зустрічаються сорти, витягуються до 90 сантиметрів.

Забарвлення тоненьких шкірястих листочків яскраво-смарагдовий, а їх форма сильно подовжена. При гарному догляді тривалість життя листя становить кілька років. Характер росту рослини симподиальный. Ефектний кущик складається з цілої системи пагонів. Горизонтально розташовані частини стебел формують кореневище. А на частинах, розташованих вертикально, утворюються псевдобульби (потовщення). Квітконоси виростають з основи псевдобульби, і на них розташовується відразу по кілька штук чарівних квіточок. Дана квіткова брунька знаходиться у початку росту попереднього листочка або стебла (це може бути розміщення недорозвиненою листової пазухи).

Одонтоглоссум практично неможливо зустріти в квіткових магазинах. Однак там представлено величезну кількість гібридів, створених шляхом схрещування одонтоглоссума з іншими видами сімейства орхідні. При цьому схрещується даний вид орхідеї дуже легко. Гібриди, як правило, дуже красиві і мають тривалим періодом цвітіння з середини осені і до кінця весни. При цьому слід пам'ятати, що різні сорти можуть зацвісти в будь-який час року. Коли ж цвітіння у них закінчується, починається період спокою (він спостерігається через кожні 8 місяців). Одонтоглоссум найбільше підходить для вирощування досвідченими орхидеистами, так як у новачків може виникнути ряд проблем з такою рослиною.

Догляд за орхідеєю одонтоглоссум в домашніх умовах

Освітленість

Ця орхідея досить світлолюбна і потребує хорошої освітленості. Однак її слід оберігати від дії прямих променів сонця. Для розміщення такої квітки відмінно підходять вікна південно-західній або південно-східної орієнтації. При розміщенні на південному вікні квітці знадобиться притінення від палючих полуденних променів сонця. Притінити рослину можна, скориставшись легкими фіранками або марлевими шторами. При бажанні на поверхню скла можна приклеїти папір або кальку, яка здатна значно розсіяти сонячне світло.

Температурний режим

Такого роду орхідеї пристосовані до прохолодного температурного режиму, у зв'язку з цим їх рекомендується вирощувати в неопалюваних оранжереях або холодних приміщеннях. Але гібриди, створені шляхом схрещування з теплолюбними видами, цілком пристосовані до звичайній кімнатній температурі. Влітку такі рослини рекомендується утримувати при температурі від 24 до 26 градусів, але краще всього, якщо в денний час буде 19 градусів, а вночі ― 16 градусів. Рекомендований в зимовий час температурний режим від 13 до 17 градусів.

Вологість

Одонтоглоссуму для нормального росту і розвитку потрібна підвищена вологість повітря. Так, вдень вона повинна триматися на позначці 60 відсотків, а вночі ― підвищуватися до 90 відсотків. Якщо вологість буде нижче норми, то це спричинить за собою погіршення зовнішнього вигляду квітки, а також його розвитку. Варто пам'ятати, що чим тепліше в кімнаті, тим вище повинен бути відсоток вологості і тим частіше проводяться провітрювання. Влітку в жаркі місяці горщик з рослиною рекомендується помістити в широкий і високий піддон, в який попередньо слід всипати керамзиту (гальки) і влити не дуже велика кількість води. При випаровуванні води буде природним чином підвищуватися вологість повітря. Однак слід простежити, щоб рідина не стикалася з горщиком, тому що це може стати причиною утворення гнилі на кореневій системі.

Як поливати

Частота поливу безпосередньо пов'язана з температурою навколишнього середовища одонтоглоссума. Так, чим холодніше в кімнаті, тим рідше потрібно проводити поливи і навпаки. При виборі горщика слід врахувати, що зайва рідина повинна вільно і досить швидко покидати його. У зв'язку з цим рекомендується використовувати подвійні горщики, так, у частині, розташованої зверху, розміщується сам квітка, а та, що знаходиться знизу, призначена для стікають надлишків води. Якщо ж у субстраті буде застоюватися рідина, то це призведе до появи гнилі на кореневій системі, а також і на пагоні.

Полив повинен бути частим і рясним, і його слід проводити, не чекаючи повної просушки субстрату. При цьому треба стежити за тим, щоб псевдобульби не сморщивались між поливами. Після закінчення цвітіння частоту поливів слід скоротити. А у період спокою полив проводиться з частотою 1 раз в 7 днів.

При наявності молоденьких паростків зволожувати рослину потрібно досить обережно, тому що вони досить чутливі до таких процедур. Фахівці радять, час від часу влаштовувати даної орхідеї теплий (приблизно 35 градусів) душ, який позитивно позначається на здоров'ї і загальному розвитку такої квітки. Чим частіше ви будете влаштовувати йому душ, тим більше з'явиться молоденьких листочків, а також це призведе до збільшення частоти цвітіння. Слід пам'ятати, що для душу не можна використовувати надто жорстку воду. Відмінно підходить для таких процедур тала або дощова вода. За її відсутності можна поєднати в рівних пропорціях дистильовану і водопровідну воду. А ще пом'якшити водопровідну воду можна за допомогою кип'ятіння, фільтрації, а також її можна гарненько відстояти. Слід пам'ятати, що вода для поливу повинна мати температуру від 20 до 23 градусів.

Добриво

Після закінчення періоду спокою потрібно почати вносити в субстрат спеціалізовані добрива для орхідей. Ще можна застосовувати рідке добриво з комплексом мінералів. Слід врахувати, що поживна суміш, використовувана для підгодівлі, повинна мати дуже слабку концентрацію. В період інтенсивного росту підгодовувати рослину потрібно 1 раз в тиждень, а під час цвітіння ― 1 раз у 3 тижні.

Після того як молоденькі паростки зростуть наполовину від свого нормального розміру, потрібно почати підгодовувати орхідею добривом з великим вмістом фосфорних сполук. Крім звичайних підгодівлі слід проводити ще і позакореневе. Проводити підживлення по аркушу необхідно тим же видом добрива. Фахівці рекомендують використовувати такі способи добрива по черзі.

Особливості пересадки і землесуміш

Для того щоб рослина нормально зростала і цвіла пересадку потрібно проводити 1 раз на рік, при цьому слід міняти не тільки субстрат, але і горщик. Пересаджувати його рекомендується до цвітіння або після нього (у весняний або осінній час). Найчастіше одонтоглоссум сам сигналізує про те, що пора робити пересадку, так, у нього утворюється молоденький пагін, який у довжину сягає від 5 до 8 сантиметрів. Також пересадка необхідна при наполовину розкладеному субстраті. Змінюючи ємність, фахівці рекомендують старі псевдобульби обережно відокремити.

Варто пам'ятати, що при сильній спеці проводити пересадку заборонено.

Відповідна грунт повинен бути легким, добре пропускати повітря і вбирати воду. Так, при пересадці можна використовувати готові землесуміші, що продаються в квітковому магазині, призначені для орхідей або для орхідей і бромелієвих. Існує 2 варіанти субстрату, який можна приготувати власними руками:

  • торф'яний грунт, різаний сфагнум і подрібнений деревне вугілля при цьому компоненти беруться в рівних частках;
  • змішати в рівній пропорції соснову кору, кокосові чіпси (волокно), порізані коріння папороті і подрібнений деревне вугілля.

Не забудьте на дні горщика зробити хороший дренажний шар. Після проведення пересадки на поверхню субстрату потрібно викласти не дуже товстий шар моху, який допоможе зберігати вологу в грунті. Перший полив пересадженого рослини треба провести через 7 днів після даної процедури.

Способи розмноження

Розмножити одонтоглоссум можна під час проведення його пересадки, для цього слід розділити розрісся кущик на частини. Під час поділу кореневища потрібно пам'ятати, що кожна деленка повинна мати не менше 2-3 зрілих псевдобульб і ще 1 (або більше) точку росту. Кореневище обережно розділяється дуже гострим ножем.

Пошкоджені місця на деленках слід обов'язково обробити і для цього відмінно підходить подрібнений активоване вугілля. Потім деленко слід акуратно викласти на заздалегідь подрібнений мох і почекати поки корінці знову не почнуть рости. Потім знову почали зростати деленко, слід розсадити по окремих квіткових горщиків. Для цього в горщик, з заздалегідь зробленим дренажним шаром, розміщується коренева система рослини. І тільки після цього акуратно всипається підготовлений субстрат.

Паразити і можливі проблеми

Часто на такому роді орхідей селяться трипси, попелиці, павутинні кліщі, а також щитівки. Боротися з такими шкідливими комахами фахівці рекомендують за допомогою спеціальних інсектицидів. Якщо в субстраті буде застоюватися рідина, то це може спровокувати появу різних бактеріальних, а також грибних гнилей. В даному випадку фахівці радять акуратно витягти кореневу систему субстрату і провести обробку фунгіцидами. Також потрібно продезінфікувати сам горщик, а посадити рослину в новий субстрат.

Як правило, всі виниклі при вирощуванні цієї рослини проблеми, пов'язані з порушеннями правил догляду. Так, це може бути пов'язано з неправильним рівнем освітлення, невірним температурним режимом або з порушеннями поливу. Так, найбільш часто зустрічаються наступні проблеми:

  1. Квітка зупиняється в рості, а його листя набуває жовтий відтінок і зморщується ― це пов'язано з дуже сухим повітрям в приміщенні.
  2. На поверхні листя з'являються білясті плями ― через застояного повітря, необхідно збільшити кількість провітрювань.
  3. Листя стала жовтою ― це може бути пов'язано з попаданням на них прямих променів сонця.

Відео огляд

Основні види

Ті види, які перераховані нижче, найбільш популярні при вирощуванні в кімнатних умовах, тому що вони порівняно невибагливі у догляді.

Одонтоглоссум біктонський (Odontoglossum bictoniense)

Цей вид виділяється серед інших своїми сплющеними псевдобульбами, які до того ж дуже щільно скручуються. У висоту ця рослина досягає 18 сантиметрів. Знизу кущик охоплений 4-6 дворядними низовими листочками. Зверху на псевдобульбах знаходяться 2 або 3 довгих листочка лінійної форми. Прямостояча суцвіття пухке має кистеобразную форму, і на ньому знаходиться велика кількість не дуже великих (діаметр від 4 до 5 сантиметрів) квіточок. У довжину таке суцвіття може сягати від 30 до 80 сантиметрів. Зеленувато-жовті квіточки складаються з вузеньких чашолистків і пелюсток, при цьому на їх поверхні розташовується візерунок у вигляді різних плям коричнево-каштанового кольору. Серцеподібна або почковидная губа має короткий і широкий нігтик. Губа має білим або фіолетовим забарвленням, мелковолнистым краєм і парою жовтих пухнастих кілів біля основи. Цвітіння триває з середини осені до початку зимового періоду. Розкриття квіток відбувається поступово, при цьому цвітіння першого суцвіття може тривати протягом 8-10 тижнів.

Одонтоглоссум гарненький (Odontoglossum pulchellum)

Цей вид був виділений в окремий рід, іменований Odontoglossum Schltr. Сплющеної форми псевдобульби розташовуються дуже близько по відношенню один до одного. На вершині кожної з них розташовується по парі довгих кілеваті лінійних листочка, які створюють щільні і досить великі формування. Тоненькі вигнуті квітконоси виростають із нижніх листових пазух. Вони несуть рихлі суцвіття у формі кисті, які складаються з 4-6 білих запашних квіточок. Губа схожа формою з гітарою спрямована вгору і на її основі знаходиться гребінь у вигляді мозолі, який володіє яскраво-жовтим забарвленням, а також на її поверхні розміщуються червоні цятки. Під губою знаходиться пара бічних практично зрощених чашолистків, яких майже не видно з-за неї. Цвіте у січні–лютому.

Одонтоглоссум криспум (Odontoglossum crispum)

Найбільш красивий вигляд даного роду. На квітконосі знаходиться безліч щільно сидять квіточок, візерунки у яких завжди розрізняються. Звисають суцвіття, мають форму кисті, складаються не більш ніж з 15 квіточок з бахромчатої кромкою. Пелюстки забарвлені в білий або білий колір, а на них розташовується візерунок коричневого або вишневого відтінку. На порізаною губі знаходиться безліч коричнево-жовтих плям.

Одонтоглоссум лимонний (Odontoglossum citrosmum)

Суцвіття складаються з бузкових або світло-рожевих квіточок, яких налічується від 9 до 20 штук. Губа блідо-рожева.

Одонтоглоссум серцевидный (Odontoglossum cordatum)

Є від 3 до 8 квіток великого розміру. Губа має форму серця.

Одонтоглоссум великий (Odontoglossum grande)

Або «тигрова орхідея» ― це одне з найкрасивіших рослин сімейства орхідні. Здебільшого зустрічається в гірських лісових областях середньої смуги Америки, а точніше, на високогірних плато Гватемалі і Коста-Ріки. Як правило, воліє рости на абсолютній висоті в 2000-2500 метрів. Віддає перевагу достатньо освітлені місця, які добре провітрюються, наприклад: поляни, лісові галявини, узбережжя струмків і річок. В даних місцях, як у повітрі, так і у ґрунті на протязі всього року є високий вміст вологи. Цьому сприяють ранкові роси, які утворюють тумани в нічний час, а також випаровування рідини з водойм. Дослідник і збирач рослин Урі Скіннер вперше описав цей вид, знайшовши його в гірській ущелині неподалік від столиці Гватемали на початку 19 століття.

Ця квітка є корневищным, однак кореневище надійно приховано під псевдобульбами, мають сплющену форму. Як правило, таких псевдобульб налічується 2 або 3 штуки. Вони розташовуються один щодо одного дуже близько і знаходяться над кореневищем. На них розташовуються листочки, що охоплюють їх знизу. З листової пазухи виростає 1 або 2 квітконоса. Пониклі суцвіття мають кистевидную форму і складаються з квіток великого розміру (діаметр від 12 до 15 сантиметрів), яких налічується від 3 до 7 штук (рідше 9). Забарвлення квіток яскраво-жовтий і на їх поверхні поперечно розташовані досить товсті смуги блідо-коричневого забарвлення. Пелюстки з хвилястими краями в нижній частині мають блідо-коричневий відтінок і жовта облямівка, верхня частина ― насичено-жовтого кольору. Невелика округла губа має жовтувато-білий або білуватий колір, а на її поверхні розташовується безліч рудуватих плям, штрихів. Цвітіння може настати з початку осені і до середини зимового періоду і воно триває 4 тижні. Нормально почуває себе при вирощуванні в кімнатних умовах, але такий орхідеї обов'язково потрібен прохолодний температурний режим.