Орхідея Макодес петола

Така рослина, як макодес петола (Macodes Petola) ― це дуже рідкісна дорогоцінна орхідея (Jevel сад орхідей). Вони в дуже невеликій кількості зустрічаються на території від Південної Америки до Азії. Такі рослини цінують за їх чарівні оксамитові листочки. Фахівці відносять до дорогоцінних орхідей рослини різноманітних пологів обширного сімейства орхідні з подтрибы гудиеровых (Goоdyerinae). Так, це макодес (Macodes), лудизия (Ludisia), доссиния (Dossinia), анектохилюс (Anoectochilus), гудайєра (Goоdyera), зеуксине (Zeuxcine) та інші.

Листя у таких орхідей володіє неймовірною красою. Так, на бархатистою поверхні можна побачити вигадливо розташовані жилки, які можуть бути пофарбовані у різні кольори. Вони немов зроблені з маленьких камінчиків, виблискуючих на сонці. Тим красивіше листок, чим тонше його візерунок, так як в цьому випадку він блищить дуже яскраво і помітно мерехтіння навіть при зовсім невеликому русі.

Розрізняються між собою такі орхідеї забарвленням жилок, візерунком, інтенсивністю їх розташування, а також кольором самої листової пластини (наприклад: блідо-зелена, майже чорна, срібляста, блідо-вишнева та інші). Часто малюнок на листочках залежить від тих умов, в яких знаходиться рослина, а також від його віку. Гроновидні суцвіття складаються з порівняно маленьких квіточок, які найчастіше мають білим забарвленням. Є види, квітки у яких дуже приємно пахнуть. У природних умовах дорогоцінні орхідеї досить легко схрещуються між собою, у зв'язку з цим з визначенням точного виду часом бувають певні труднощі.

Особливості рослини

Макодес петола представлена епіфітними, а також наземними рослинами, які мають пряме відношення до численного сімейства орхідні. Характер росту у них симподиальный. Така рослина відноситься до групи «дорогоцінні орхідеї» («Jevel сад орхідей») і його цінують за дуже ефектну листя. Назва макодес прийшло з грецької мови, так, macos «означає «протяг, довжина», що пов'язано з губою, що володіє подовженою формою.

Такий рід, як макодес об'єднує близько 7 видів, які можна зустріти в тропічних вологих лісах Океанії, а також Південно-Східної Азії. Найбільш популярним з видів є макодес петола. Така дорогоцінна орхідея володіє воістину прекрасними листочками. Може скластися враження, що візерунок на листочках вишитий золотими нитками, і вони блищать і переливаються при сонячному світлі. Завдяки таким рідкісним і дуже ефектним листочкам ця рослина вважається своєрідною коштовністю.

У природних умовах така дорогоцінна орхідея» росте на островах Ява, від Філіппін до Суматри, у Новій Гвінеї, Малайзії. Краще росте в тропічних лісах (у тінистих гірських лісах), де є висока вологість. Зростає макодес петола на повалених деревних стовбурах, а також на скелях, покритих гумусом і мохом.

Така мініатюрна орхідея має сланкими пагонами, які до того ж сильно гілкуються і у висоту досягають всього від 7 до 8 сантиметрів. Бархатисті листові пластини можуть бути пофарбовані в різні відтінки від зеленувато-сірого до смарагдового. На їх поверхні розташовуються золотисті, переливаються на світлі жилки. Квіточки у рослини непоказні і дуже маленькі. Після закінчення цвітіння відмирає розетка, і при цьому утворюються дітки (бічні відростки). Дані рослини вирощують в колекціях, а також у зимових садах.

Догляд за орхідеєю Макодес петола в домашніх умовах

Освітленість і вибір місця

Ця рослина в природних умовах воліє рости в затемнених місцях з високою вологістю. При вирощуванні її в умовах приміщення слід забезпечити умови схожі з природними. Так, макодес петоле потрібно не дуже яскраве освітлення, висока вологість повітря, яка повинна бути на рівні 80-90 відсотків, тепло і субстрат, весь час знаходиться в зволоженому стані. Для її вирощування рекомендується використовувати спеціальну тепличку або флораріум.

Як поливати

Вода не повинна застоюватися в субстраті, ні в піддоні, так як це може спричинити за собою утворення гнилі на кореневій системі, а також на нижній частині пагона. Поливати треба систематично. Полив проводять у міру підсихання грунту. Для цього підійде фільтрована або м'яка вода.

Температурний режим

У літній час рослина прекрасно росте і розвивається при температурі від 18 до 30 градусів, у зимовий ― треба стежити за тим, щоб вона не була менше 18 градусів. Рекомендований перепад добових температур, при цьому різниця між денною і нічною температурою повинна складати близько 4 градусів. У теплу пору року рекомендується цю орхідею перенести на вулицю (на балкон в сад). При цьому рослина треба захистити від прямих променів сонця, опадів та поривів вітру.

Землесуміш

Для приготування землесуміші власними руками треба з'єднати мелкофракционную кору дерев хвойних порід, перепревшую листову землю, грубозернистий пісок, пінопласт, сфагнум, деревне вугілля, керамзит, а також биті черепки. Не забудьте на дні ємності зробити не дуже товстий дренажний шар. Поверх землесуміші після посадки рослини потрібно викласти не дуже товстий шар з моху. Пересадку фахівці радять проводити в березні–квітні. Такий орхідеї потрібен тісний горщик, діаметр якого не перевищує 6 сантиметрів.

Добриво

Підгодівлю проводять обережно, так як ніжні корінці можуть згоріти. З весняного за осінній період підгодовують 1 раз в 3 тижні, а після цього ― 1 раз в 5 тижнів. Для приготування поживного розчину в 2 літри води вливається 3 або 4 краплі добрива. Висока концентрація розчину згубно впливає на кореневу систему. Для підживлення рекомендується обов'язково використовувати спеціалізоване добриво для орхідей, так як в добривах для інших кімнатних рослин містяться зовсім інші поживні речовини.

Спосіб розмноження

При вирощуванні в умовах приміщення цю рослину можна розмножувати живцями або діленням розрісся примірника. При поділі потрібно простежити, щоб на кожній діленці було не менше ніж 3 паростка. Ця рослина має зеленим, повзучим стеблом. У тому випадку, коли поряд з дорослими листочками з'являються коріння, можна буде провести процедуру живцювання. На держак обрізається частина пагона, при цьому на ньому обов'язково має бути 2 або 3 стеблового вузла і коріння. Місця зрізів слід обробити подрібненим деревним або активованим вугіллям. Потім держак підсушують і висаджують у підготовлену землесуміш. Також для вкорінення іноді використовується склянку з водою, у який слід додати подрібнений деревне вугілля. Також для розмноження використовуються безлисті стеблові живці. Їх слід покласти горизонтально на зволожений сфагнум, при цьому заглиблювати живець не слід.

Пересадка