Птеріс

Такий папороть, як птеріс (Pteris) має пряме відношення до родини птерисовых. Налічується приблизно 250 видів таких рослин. У природних умовах вони зустрічаються в субтропічних і тропічних районах Тасманії, США, Нової Зеландії, а також Японії.

У такої рослини є витончені листочки, які володіють різними розмірами і контурами. Є папороті з зеленим листям, а також строкатою. Для вирощування в домашніх умовах використовують кілька видів птеріса, і більшість з них досить невибагливі у догляді. Проте слід врахувати, що така рослина потребує підвищеної вологості повітря. Тому досвідчені квітникарі рекомендують, його розміщувати поблизу з іншими рослинами, які люблять вологу.

Якщо цей ефектний папороть правильно поливати, то його досить просто вирощувати в кімнатних умовах.

Догляд за птерисом в домашніх умовах

Освітленість

Рекомендується вибирати добре освітлене місце, але при цьому папороті потрібно затінення від прямих променів сонця. Можна його розмістити і в невеликій півтіні. Птеріс також може рости і в тіні, однак при цьому його листочки будуть не такими декоративними.

Температурний режим

У теплу пору року йому цілком підійде температура в межах від 20 до 22 градусів. У зимовий час може витримати зниження температури до 10-13 градусів. При цьому слід врахувати, що ряболисті форми потрібно захистити від зниження температури менше 16 градусів. Рослина не любить протяги.

Вологість

Любить підвищену вологість повітря, як і всі папороті (за винятком пеллеи). У зв'язку з цим птеріс потрібно регулярно обприскувати теплою і м'якою водою.

Як поливати

Для поливу потрібно використовувати виключно відстояну воду. У теплу пору року потрібно рясно поливати, а взимку ― помірно, але при цьому не слід забувати, що субстрат постійно повинен бути злегка зволожений. Слідкуйте, щоб не було застою води в грунті, так як це може призвести до утворення гнилі на коренях. Зайва рідина повинна швидко залишати горщик.

Підгодівля

Підгодовувати рослину потрібно з травня по серпень 2 рази в місяць. Для цього використовують рідке добриво для декоративно-листяних кімнатних рослин (беруть ½ частину від рекомендованої дози).

Пересадка

Пересаджувати потрібно у весняний час і лише за необхідності, наприклад, коли коріння перестануть поміщатися в горщик. Потрібно використовувати слабокислу або нейтральну землю.

Землесуміш

Для посадки підійде землесуміш, що складається з листової, дернової, перегнійної і торф'яної землі, а також піску, взятих в однакових частках.

Як розмножити

Спорами або діленням куща.

Шкідники і хвороби

Може оселитися щитівка, рідше ― тля і борошнистий червець. Не рекомендується торкатися до ніжних листочків птеріса, так як вони досить легко пошкоджуються.

Види птеріса

Птеріс критський (Pteris cretica)

Найбільш поширена різновид такого папороті іменується птеріс критський (Pteris cretica). Перисто-розсічені листочки у нього досягають півметра в довжину і мають від 2 до 6 пар сегментів. У природі він воліє рости в лісі, на скелях або річкових берегах. Є безліч садових форм.

Птеріс довголистої (Pteris longifolia)

Його перисті, темно-зелені листочки мають від 20 до 30 пар пір'я. Листова пластинка трохи довше черешка. В диких умовах зустрічається в лісах, а також на укосах або скелястих кручах.

Птеріс мечоподібний (Pteris ensiformis)

Він зовні дуже схожий з птерисом крітським, однак має більш темним забарвленням листя.

Птеріс тремтячий (Pteris tremula)

Володіє дуже довгими листям (довжина до 1 метра), які є кавалками і мають прямі черешки.

Птеріс многораздельный (Pteris multifida)

Рослина має безліч дуже вузьких темно-зелених листків. Довжина черешка становить близько 30 см. На його кінці розташовується п'ять вузьких ланцетних листків довжиною до 45 див. Сорти для кімнатного вирощування:

  • Variegata – у верхній частині кожного листочка розташовується здвоєна біла смуга;
  • Cristata – кожен листочок у верхній частині більш широкий і гребінчастий;
  • Tenuifolia – по центру листя проведена сіра смуга.

Птеріс стрічковий (Pteris vittata)

Рослина утворює високу і розкидисту поросль. Вайі завдовжки 70-100 см мають никнуть форму. Перисто-розсічені довгі листки розташовані по черзі і пофарбовані в темно-зелений колір.

Птеріс зубчастий (Pteris dentata)

Ніжне світло-зелена рослина складається з перистих, складчастих листя. Довжина аркуша становить 30-80 см, а ширина – 20-40 див. Лопаті перпендикулярні черешка. Папороть швидко зростає і відрізняється високою декоративністю.