Орхідея лудизия

Така орхідея, як лудизия дисколор (Ludisia discolor) має відношення до монотипному роду сімейства орхідні і при цьому є його єдиним представником. Ця рослина в природних умовах можна зустріти в тропічних вологих лісах континентальної частини Південно-Східній Азії, а також Суматри.

Лудизию ще іменують ґемарія. Ця наземна орхідея є трав'янистої. Її повзучі пагони, розгалужені і м'ясисті, розташовуються на поверхні грунту. Від них вгору відходять безліч молоденьких стебел, які у висоту досягають приблизно 15 сантиметрів. Листочки чергові є піхвовими або посадженими на широкий і плоский піхвовий черешок. Прості листочки мають широколанцетную форму і досягають у довжину 7 сантиметрів, а в ширину ― від 3 до 4 сантиметрів. «Блискуча», бархатиста лицьова сторона пофарбована в насичений відтінок, який може бути від зеленувато-бордового, до практично чорного або смарагдового. На листовій пластинці є чітко видимі жилки, які розташовані паралельно центральній, однак у вихідній видової форми їх складно розгледіти. Виворітна частина листочків гладка і забарвлена в бордово-коричневий колір. В цей же відтінок пофарбований стебло і черешок. Кожна листова пластина живе приблизно 7 років, а потім вона в'яне і відмирає, при цьому на стеблі залишається «карб» кільцеподібної форми, яка забарвлена в світліший колір.

Така рослина досвідчені орхидеисты відносять до групи, яка називається «дорогоцінні орхідеї». Його цінують не за квітки, а за ефектний зовнішній вигляд листя, яка володіє неповторною фактурою, а також незвичайної забарвленням. Цвіте ця рослина, як правило, в кінці осіннього початку зимового періоду. Досить високий (до 25 сантиметрів) квітконіс виростає з верхньої частини стебла і він несе багатоквіткову китицю з дуже маленькими (діаметр приблизно 2 сантиметри) квіточками. Самі квітки забарвлені в білий колір, а їх пильовики в жовтий. Якщо умови навколишнього середовища сприятливі, то тоді цвітіння триває більше 1 місяця.

Догляд за орхідеєю лудизия в домашніх умовах

На відміну від інших представників великого сімейства орхідні, лудизии не потрібні якісь особливі умови для вирощування. Однак більшістю квітникарів була помічена раптова загибель рослини зовсім не з'ясованих причин. У зв'язку з цим для того, щоб спробувати уникнути раптової загибелі даного роду орхідеї, потрібно намагатися максимально правильно доглядати за нею.

Температурний режим

Росте в природних умовах лудизия, здатна витримувати температури 10-37 градусів. Однак квітка, що росте в домашніх умовах, краще захистити від такого досить екстремального температурного режиму. Так, фахівці радять влітку вдень підтримувати температуру на рівні від 20 до 29 градусів, при цьому в нічний час вона повинна бути на 3-5 градусів менше. Даному рослині потрібний перепад добових температур, так як він є необхідною умовою для закладки квіткових нирок. У зимовий час квітка рекомендується містити в прохолоді (приблизно 18 градусів), тоді його цвітіння буде більш тривалим.

Освітленість

Даного роду орхідея є тенелюбивой, тому ставити її в місця з яскравим освітленням не можна. Для її розміщення рекомендується віддати перевагу західні або північні вікна. А ще лудизию можна розмістити в глибині приміщення, але в цьому випадку її потрібно буде підсвічувати спеціальними фитолампами. Світловий день досить довгий і він повинен бути від 12 до 14 годин. Також рослина потребує підсвічуванню і в зимовий час, коли світловий день стає значно коротше норми.

Як поливати

Ця квітка негативно реагує на сухість. У зв'язку з цим субстрат постійно повинен бути злегка влажноват. Однак рідина також не повинна застоюватися в горщику, так як в результаті цього відбудеться загнивання лудизии.

Для поливу потрібно використовувати добре відстояну м'яку воду, яка обов'язково повинна бути кімнатної температури. Поливати рекомендується способом повного занурення ємності у воду, яку слід дістати через кілька хвилин.

Вологість

Найкраще рослина себе почуває при високій вологості повітря (близько 70 відсотків). Однак підвищувати вологість за допомогою обприскування листя не можна. Справа в тому, що висохлі крапельки води залишають на оксамитових листочків некрасиві сліди, від яких практично неможливо позбутися. Для цієї мети рекомендується помістити в безпосередній близькості від квітки відкриту ємність, наповнену водою, а ще всипати в піддон вологого керамзиту. Варто пам'ятати, що така рослина не можна розміщувати поблизу опалювальних приладів. Справа в тому, що потоки гарячого сухого повітря можуть стати причиною підсихання кінчиків листочків, а це сильно зіпсує зовнішній вигляд лудизии.

Обрізка

Формуюча обрізка даного роду орхідеї абсолютно не потрібна, тому що її коротенькі стебла не розгалужуються.

Землесуміш

Відповідний грунт повинна бути пухкої, мати нейтральну кислотність, а також добре пропускати воду і повітря. Є кілька варіантів складів підходящої для посадки даної рослини землесмесей:

  1. Мелкофракционные шматки кори сосни, полуразложившаяся листя і верховий торф (1:1:2).
  2. Верхової торф, сфагнум, рубані корінці папороті-осмунды, грубозернистий річковий пісок, узяті в рівних частках.
  3. Сфагнум, голки сосни, верховий торф, листова земля, березове деревне вугілля, пінопласт (4:4:4:4:1:1).

Для посадки вибирають широкі, низькі ємності, при цьому не слід забувати робити хороший дренажний шар (підійде пінопласт або керамзит). По закінченню посадки поверх субстрату шар викладається з моху, який потрібно систематично зволожувати, щоб він не просихав.

Добриво

Підгодівлю проводять під час інтенсивного росту 1 раз в 2 тижні. Для цього використовують спеціальне добриво для орхідей. У решту часу (включаючи зиму) вносити в субстрат добриво треба 1 раз у 4 тижні.

Особливості пересадки

Пересадку проводять 1 раз у 2 або 3 роки у весняний час. Як правило, до цього часу лудизия розростається і їй стає тісно в старому горщику.

Способи розмноження

При вирощуванні в кімнатних умовах можна розмножити поділом. Слід пам'ятати, що відокремлена у дорослої рослини частину від вкоріненого надземного стебла, повинна мати не менше трьох пагонів.

Шкідники і хвороби

Як правило, хворіє така орхідея з-за неправильного догляду. Так, у результаті постійного застою води в субстраті на кореневій системі і повзучих пагонах утворюється гниль. З-за занадто інтенсивного освітлення на листочках утворюються опіки, та сама квітка починає в'янути.

На рослині найчастіше селитися павутинний кліщ. Сприятливими умовами для нього є: тепло і низька вологість повітря.

Відео огляд

Основні сорти

Завдяки селекціонерам на світло з'явилося не тільки видова рослина, але і кілька сортів лудизии. Вони відрізняються один від одного забарвленням листя. Найбільш популярними сортами є:

Альба (Alba)

Відмітною ознакою даного сорту є відсутність червоного пігменту у листі. В результаті цього листочки у нього пофарбовані в яскраво-зелений колір. На самій листової пластини є чітко видимі дрібненькі бічні прожилки і велика центральна жилка, так як вони пофарбовані в контрастний колір.

Одіна (Odina)

Лицьова сторона листя забарвлена в дуже темний майже зеленувато-чорний колір. На їх поверхні виразно помітні пофарбовані більш світлим колірним відтінком поздовжні, а також і маленькі бічні прожилки, які розходяться від центральної жилки.

Dawsoniana

Її зеленувато-чорні листочки з бордовим відливом володіють порівняно великим розміром. На поверхні листя добре помітні блідо-поздовжні червоні прожилки.

Otletae

У даного сорту зеленувато-чорна листова пластина має вузько-ланцетної форми, при цьому на її поверхні добре видно поздовжні прожилки блідо-червоного кольору.

Є ще пара сортів даної рослини, які володіють вельми незвичайним зовнішнім виглядом ― це Rubrovenia і більш великий Trilineata. Листочки еліптичні пофарбовані в бронзовий відтінок, при цьому прожилки у них мідні.