Орхідея аганизия

Зовсім невеликий рід аганизия (Aganisia), має пряме відношення до родини орхідні, ще іменують акакаллис (Acacallis). Цей рід об'єднує всього 4 види рослин, які в природних умовах можна зустріти тільки у вологих лісах Південної Америки.

Цей рід представлений не дуже високими епіфітні рослини, які мають довгий тоненький повзуче стебло (ризому). Характер росту у них симподиальный. Кожен молоденький втеча утворюється на відстані від 3 до 6 сантиметрів від попереднього, і при цьому він розміщується трохи вище нього. У зв'язку з цим розростання даного стебла відбувається драбинкою. Заужено-овальні однолистні псевдобульби темного зеленого кольору в довжину досягає від 3 до 5 сантиметрів, а в ширину ― до 1,5 сантиметрів. Ці псевдобульби вкриті практично цілком у плівкові, повністю висохлі, чохли, під якими захована і різома. Глянцеві, шкірясті, черешкові листочки мають еліптично-загостреною або довгасто-ланцетної форми, при цьому на поверхні чітко видно поздовжньо розташовані жилки. Черешок має довжину 4 сантиметри, тоді як сам лист більш довгий ― до 20 сантиметрів, а його ширина ― від 4 до 8 сантиметрів.

Цвіте така орхідея з кінця зимового до початку літнього періоду. Квітконоси утворюються біля основи псевдобульб. Вони мають дугоподібну форму, в довжину досягають 30 сантиметрів. Несуть такі квітконоси 2-10 зигоморфними квіточок. Віночок складається з 2 справжніх пелюсток (петалий), розташованих з боків, 3 чашолистків (сепалий) і губи (3-про видозміненого пелюстки), що знаходиться знизу. Дані квітки не мають аромату, і триматися на рослині вони порівняно недовго-від 10 до 12 діб.

Догляд за орхідеєю аганизия в домашніх умовах

Так як ця рослина є дуже вимогливий у догляді, воно не користується особливою популярністю у орхидеистов. Даного роду орхідею рекомендується вирощувати у спеціально облаштованій кімнаті, так як в звичайному приміщенні дуже нелегко створити умови максимально наближені до природних. Однак при бажанні можна спробувати виростити аганизию у себе на підвіконні.

Освітленість

Воліє яскраве освітлення, але при цьому воно обов'язково повинно бути розсіяним. Можна вирощувати і в легкій півтіні. Рослина потрібно захищати від прямих променів сонця. Так, його краще помістити на підвіконня вікна східної або західної орієнтації, але в певні години квітка необхідно притіняти від сонячних променів. Якщо ж світла буде мало (наприклад, при розміщенні на вікні північної орієнтації), то така орхідея цвісти не буде.

Температурний режим

Для даної рослини необхідно забезпечити перепад температур протягом доби. При цьому різниця між температурами повинна складати приблизно від 7 до 10 градусів. Так, вдень рекомендовано підтримувати температуру повітря на рівні 25-32 градуси, а вночі ― від 18 до 22 градусів. Слідкуйте за тим, щоб у кімнаті не було холодніше 18 градусів, так як в цьому випадку аганизия може загинути.

Слід пам'ятати, що переносити таку орхідею на свіже повітря ні в якому разі не можна. Справа в тому, що температурний режим повинен бути однаковий круглий рік.

Землесуміш

Для вирощування такої квітки можна використовувати блоки або ємності, наповнені спеціальним субстратом. Для приготування субстрату вам знадобиться крупно фракційна кора сосни або іншого дерево хвойних порід, перліт, деревне вугілля та сфагнум. Під час проведення посадки потрібно обов'язково врахувати те, що наростання молоденьких псевдобульб відбувається драбинкою. Внаслідок цього посадку потрібно проводити на «гірку». При цьому слід врахувати, що старі псевдобульби повинні перебувати на поверхні субстрату. Якщо ж їх закопати, то це призведе до утворення гнилі і загибелі орхідеї. Вся різома цілком повинна розташовуватися на поверхні субстрату, при цьому в нього слід закопати тільки кореневу систему.

Блок являє собою великий шматок кори сосни. На його поверхні потрібно надійно зафіксувати корінці квітки, але перед цим їх слід обернути кокосовим волокном або сфагнумом, при цьому шар повинен бути достатньо тонким.

Як поливати

Те, наскільки часто треба виробляти полив, безпосередньо залежить від того, яким способом вирощується аганизия. Так, при вирощуванні на блоках потрібно більш частий полив, ніж в горщику. Полив рекомендується проводити способом занурення. Для цього в таз, наповнений водою, треба занурити ємність з рослиною або блок і почекати третину години. За цей час веламен, що покриває корінці і має пористу структуру, повинен ввібрати достатню кількість вологи. Потім орхідею дістають з тазика, але перед тим як поставити її на місце, потрібно дочекатися, поки стечуть всі надлишки рідини. Поливати аганизию, фахівці радять, тільки після того, як кора висохне повністю.

Для поливу використовують м'яку воду кімнатної температури, яка перед цим повинна добре відстоятися. Якщо вода жорстка, то її можна профільтрувати або змішати з невеликою кількістю лимонної або оцтової кислоти (при цьому на смак рідина не повинна бути навіть злегка кислуватим). Використовувати кип'ячену воду для поливу не рекомендується.

Вологість

Для того щоб рослина нормально росло і розвивалося йому необхідно, щоб в кімнаті була висока вологість повітря, а також тепло. Особливо це стосується тих орхідей, які вирощуються на блоках, їм просто необхідна вологість не менше 70-80 відсотків. При вирощуванні в горщику рослині вистачить вологості повітря і 50-55 відсотків, але це тільки у випадку правильного і своєчасного поливу.

Якщо у вас немає орхидариума, то підвищувати вологість доведеться побутовими зволожувачами або парогенераторами. У тому разі, коли такої можливості немає, ємність рекомендується поставити в піддон, наповнений галькою або керамзитом і не дуже великою кількістю води. Поверх субстрату рекомендується покласти шар з моху, і його необхідно регулярно зволожувати.

Так як в застійному, теплом і сиром повітрі можуть розвиватися різні грибкові захворювання, то для того щоб уникнути цього, кімнату, де знаходиться орхідея, необхідно систематично провітрювати.

Особливості пересадки

Пересадку проводять тільки в разі необхідності, тому що коренева система на таку процедуру реагує дуже погано. Так, приводом для пересадки може стати сильно розрослася рослина, яке перестало вміщатися в горщику або на блоці.

Добриво

У аганизии досить ніжні корінці і вони вельми чутливі до різноманітних хімічних речовин і солей. У зв'язку з цим підгодовувати таку квітку потрібно дуже обережно. Так, підживлення треба проводити 1 раз у 4 тижні. Для цього використовують добриво, призначене спеціально для орхідей (беруть ¼ частину від рекомендованої на упаковці дози). Також рослина потребує і під позакореневої підгодівлі, які слід проводити між основними. Для цього використовують розчин того ж самого добрива, тільки він повинен бути ще більш слабким.

Способи розмноження

Даного роду орхідею, вирощувану в домашніх умовах, можна розмножити тільки розподілом. При цьому після того як ризома буде поділена, на кожній деленкі має бути не менше 3 зрілих псевдобульб.

Розмножують насінням і меристемно (клонуванням) тільки в промислових умовах.

Захворювання і шкідники

Найчастіше така рослина гине із-за того, що його утримують в умовах, які не мають нічого схожого з звичними природними. Так, дуже часто зустрічаються наступні порушення у догляді: у кімнаті надто жарко або холодно, інтенсивне або убоге висвітлення, дуже тривалі періоди посухи, відсутність добових перепадів температур, рідкісне провітрювання, протяги.

Основні види

В українських квіткарів найбільшою популярністю користуються лише два види аганизии.

Аганизия блакитна (Aganisia cyanea)

Ця рослина є одним з найбільш ефектних серед величезного числа представників родини орхідні. Його головною відмітною ознакою є красивий блакитний забарвлення квіток. Такі квіточки порівняно невеликі, їх діаметр, як правило, дорівнює 5-6 сантиметрів, проте вони неймовірно красиві і можуть позмагатися з каттлеей, яка є визнаною королевою (їх квіточки мають схожу форму). Чашолистки трохи хвилясті і розташовуються по відношенню один до одного під кутом рівним 120 градусів. Вони мають однакову довжину, проте той, що розташований вище має яйцевидну форму і є більш широким, ніж овальні бічні. Губа і пелюстки так само розташовуються по відношенню один до одного під кутом 120 градусів. Пелюстки округлі звужені біля основи, але при цьому вони дещо ширше і коротше чашолистків. Губа виступає вперед. У неї є нарости-крильця, розташовані з боків, а ще вона так само на підставі володіє звуженням і зовні схожа з увігнутою лопатою, краї якої бахромчаті або трохи порізані.

Аганизия красива (Aganisia pulchella)

Даний вид більш компактний, ніж аганизия блакитна. Довжина квітконосів не перевищує 15 сантиметрів, на них розташовуються 2-5 не дуже великих (діаметр до 4 сантиметрів) квіточок, пофарбованих у білувато-кремовий відтінок. Подовжено-овальні чашолистки і пелюстки схожі за формою, вони звужені в основі і мають загострення на кінчику. У довжину чашолистки досягають 2 см, а в ширину ― 1 сантиметра. Пелюстки ж більш вузькі і не такі довгі. Форма губи схожа з невеликою увігнутою лопатою, яка має загострення на кінчику. На підставі розташований не дуже великий наріст, пофарбований у бордовий колір, а серединка ― жовта.