Орхідея брассавола

Нечисленний рід брассавола (Brassavola) має пряме відношення до родини орхідні. Цей рід об'єднує близько 20 видів рослин, представлених литофитами і эпифитами. У природі їх можна зустріти в Центральній і Південній Америці.

Володіє симпоидальным характером росту. Так, нові пагони ростуть біля основи старих, при цьому наростання відбувається вздовж різоми (видозміненого повзучого втечі). При цьому старі псевдобульби поступово відмирають. Циліндричної форми псевдобульби мають довжину від 10 до 15 сантиметрів, а ширина ― від 0,5 до 1,5 сантиметрів. Вони мають явну схожість з голими, досить товстими пагонами, які пробиваються крізь шкірясту мембрану. Вона з часом висихає і перетворюється в чохол-обгортку. На вершині кожної псевдобульби є м'ясистий, досить жорсткий листочок (буває 2 або 3), забарвлений в темно-зелений колір та має загострений кінчик. У довжину такі листки досягають 5-30 сантиметрів і при цьому вони дещо ширше самих псевдобульб. Ремневидно-ланцетної форми листочки увігнуті або складені повдоль центральної жилки.

Малоквіткове суцвіття у вигляді кисті складається з 1-6 запашних квіточок досить великого розміру. Ці суцвіття несуть бічні або верхівкові квітконоси, які є тоненькими і досить довгими. Квіточки виражено зигоморфні. 3 чашолистка (сепалии) по відношенню один до одного розташовуються під кутом 120 градусів, пелюстки (петалии) є протилежно лежачими. Також є губа (3-й видозмінений пелюстка), яка володіє досить великим розміром. Вона на підставі згорнута у вузеньку, досить довгу трубочку, а потім розгортається широким опахалом, що мають форму серця або трикутника. Чашолистки і пелюстки дуже схожі формою і забарвленням. Вони мають узколанцетную форму і біло-зелений або біло-жовтого забарвлення. При цьому губа часто пофарбована в чисто білий колір і має на підставі плямочка зеленого або жовтого відтінку.

В залежності від виду квіточки можуть триматися від 5 до 30 діб.

Brassavola nodosa

В українських квіткарів даний вид орхідей ще поки не дуже популярний. Так, найбільш поширеним на сьогоднішній день видом є брассавола вузлувата (Brassavola nodosa). Цей вид відомий своїм сильним ароматом у нічний час, із-за цього такий квітку ще називають «Леді Ніч». Довжина псевдобульб може становити від 6 до 8 сантиметрів, з 3 або 4 міжвузлями, а також 1 зеленувато-сірим листочком. Довжина аркуша близько 30 сантиметрів, а його ширина ― 1,5 сантиметра. Діаметр колір очок приблизно 9 сантиметрів, але бувають екземпляри і з більш великими квітками (близько 15 сантиметрів). Вузькі (ширина 0,5 сантиметрів) пелюстки і чашолистки в довжину можуть досягати від 4 до 7 сантиметрів. Вони мають лінійно-ланцетну форму і пофарбовані в світло-зелений колір. Серцеподібної форми губа володіє однаковою шириною і довжиною рівною 4 сантиметрам. Цвітіння спостерігається взимку і навесні.

Догляд за орхідеєю брассавола в домашніх умовах

Така рослина, як брассавола вузлувата підходить для вирощування як досвідченими квітникарями, так і новачками. А все, тому що вона є порівняно некапризной та невимогливою у догляді.

Освітленість

Дуже любить світло і йому необхідні прямі промені вечірнього та ранкового сонця. Однак у літні спекотні дні рослині потрібно притінення від прямих полуденних палючих променів сонця. В іншому випадку на поверхні псевдобульб і листя можуть утворитися досить сильні опіки, які представлені буро-коричневими цятками. Якщо опіків буде надто багато, то це може стати причиною загибелі брассаволы.

Якщо рослина буде отримувати недостатня кількість світла, то його молоденькі прирости будуть недорозвиненими. В результаті цього квіткові бруньки утворитися не зможуть. У зв'язку з цим квіти, що знаходяться на вікнах північної орієнтації, потребують підсвічуванню спеціальними фитолампами (це ж відноситься і до тривалої похмурій погоді). Освітленість круглий рік повинна триматися на рівні від 20000 до 35000 лк, при цьому потрібно пам'ятати, що світловий день повинен бути не коротше 10 годин. Не варто забувати, що запорукою успішного цвітіння є достатнє освітлення.

Визначити, вистачає такої орхідеї світла або ні можна за зовнішнім виглядом листя. Якщо світла достатньо, то інтенсивність забарвлення буде нормальною. Якщо ж світла мало ― листочки набувають блідо-зелений відтінок.

Температурний режим

Такій рослині показаний помірно-теплий температурний режим. А для того, щоб воно нормально росло і розвивалося, йому необхідні перепади добових температур. Без таких перепадів квіткові бруньки формуватися не будуть.

Влітку для даної орхідеї рекомендовані денні температури від 25 до 35 градусів, а нічні ― від 16 до 20 градусів. Взимку вона буде добре себе почувати вдень при температурі від 18 до 20 градусів, вночі ― від 12 до 16 градусів. При цьому потрібно пам'ятати, що 12 градусів холодніше в кімнаті бути не повинно.

У літній час брассаволу фахівці радять перенести на вулицю (на балкон в сад). При цьому її необхідно захистити від поривів вітру, протягів і опадів. Свіже повітря сприяє тому, що зміцніле рослина цвіте рясніше. Плюс до всьому при вирощуванні на вулиці даної орхідеї буде забезпечений природний перепад добових температур.

Землесуміш

Для вирощування підходять горщики, наповнені субстратом, а також спеціальні блоки. Субстрат повинен складатися з кори сосни (або іншого хвойного дерева), кокосових чіпсів, сфагнуму і деревного вугілля. При цьому компоненти беруться в рівних частках. В якості блоків використовують досить великі шматки кори сосни (їх можна замінити плетеними кошиками). На поверхні блоку потрібно зафіксувати кореневу систему, а потім накрити її не дуже товстим шаром кокосового волокна або сфагнуму.

Як поливати

Режим поливів залежить від умов зовнішнього середовища. Так, в більш теплих приміщеннях субстрат просихає швидше, тому поливати його потрібно частіше. При вирощуванні на блоці орхідеї потрібно щоденний полив, при цьому проводять його способом занурення. Так, в таз, наповнений водою, потрібно опустити блок на третину години. Таким же чином треба поливати квіти, що ростуть у горщиках. Після того як ви дістанете орхідею з води, дочекайтеся поки не стечуть всі надлишки рідини, тільки потім ставте горщик на місце. У разі застою води в субстраті коренева система почне гнити, з-за чого квітка може загинути.

Полив рекомендується проводити після того, як субстрат добре просохне. Для цього використовують добре відстояну, м'яку воду, в якій не повинно бути хлору.

Також для стимуляції формування квіткових бруньок, а ще і в гігієнічних цілях рослині рекомендований регулярний гарячий (приблизно 40 градусів) душ.

Вологість повітря

Те, яка рослині потрібна вологість повітря, так само залежить від умов вирощування. Квітки, що росте в горщику, вистачає 55-60 відсотків, а на блоці ― потребує більш високої вологості повітря, а точніше, не менше 70-75 відсотків. Чим тепліше в кімнаті і яскравіше освітлення, тим більша вологість потрібно рослині. Однак при високій вологості потрібні систематичні і досить часті провітрювання. А все, тому що вологий, теплий, застійний повітря сприяє розвитку різноманітних грибкових захворювань і гнилей.

Для того щоб підвищити вологість, фахівці радять застосовувати побутові зволожувачі і парогенератори. Такий спосіб зволоження повітря незамінний для орхідей, вирощуваних на блоках. При вирощуванні в ємності в піддон рекомендується всипати керамзит і влити трохи води, а також для підтримки необхідної вологості рослина треба систематично зволожувати з обприскувача (в ранкові та вечірні години).

Обрізка

Недосвідчені квітникарі часто видаляють старі зморщені псевдобульби, але це неправильно. Справа в тому, що в будь-яких псевдобульбах будь вони молодими або старими знаходяться цінні поживні речовини, які дуже потрібні квітці для нормального розвитку. Прибрати можна тільки повністю висохлу псевдобульби.

Добриво

Оскільки коренева система досить сприйнятлива до різних хімічних засобів і засолення, вносити добрива в ґрунт занадто часто не потрібно. Це треба робити 1 раз в 3 або 4 тижні, використовуючи спеціальні добрива для орхідей. Розчиняють у воді для поливу. Доза добрива повинна бути менше тієї, що рекомендована на упаковці. Також орхідея потребує і під позакореневих підживлення, для обприскування використовується досить слабкий живильний розчин.

Особливості пересадки

Пересадку потрібно проводити тільки у разі крайньої необхідності. Так, дана процедура проводиться, якщо коренева система перестає поміщатися в ємність або коли молоденькі росты починають вилазити за межі горщика. Пересаджувати брассаволу потрібно дуже обережно. Особливо обережно треба ставитися до коренів, які є вросли в стінки ємності, в блок, а також приросшим до шматках кори. При пересадці відокремлювати від кору коренів не слід, їх просто поміщають в нову ємність і в неї додають субстрат. Не слід тягнути врослі коріння, намагаючись звільнити їх, так як вони можуть легко пошкодитися. По можливості відріжте шматочок кори або горщика, в який вріс корінь, скориставшись для цього дуже гострим ножем або лезом.

Способи розмноження

Така рослина, що вирощується в кімнатних умовах, можна розмножити лише способом поділу різоми. При цьому варто пам'ятати, що на кожній діленці повинно бути не менше трьох зрілих псевдобульб.

Шкідники і хвороби

Брассавола не схильна до захворювань і шкідників. Досить часта проблема, що виникає у квітникарів при вирощуванні такий орхідеї ― це відсутність цвітіння. Причиною цього може стати убоге висвітлення неправильний температурний режим.