Орхідея масдеваллия

Одним з найбільш великих родів в сімействі орхідні є масдеваллия (Masdevallia). Він об'єднує більше 500 видів рослин не дуже великого розміру, які представлені литофитами, эпифитами і наземними. Хоча в цьому роду дуже багато видів, поширення у нього досить обмежене. Так, у природі ці рослини можна зустріти в південній частині Бразилії, Мексиці, Андах, Болівії, Колумбії, Перу, а також на Еквадорі.

Представника цього роду відрізняються від всіх інших орхідей укороченим повзучим кореневищем, тоненькими, сильно редукованими псевдобульбами, що мають 1 жорсткий, м'ясистий черешкова листочок темного зеленого забарвлення, а також формою квіток. Розвиток квітконосів відбувається у підстави псевдобульб, при цьому на них розташовується або малоквіткове суцвіття у вигляді кисті або одиночний квітка. Віночок складається з 3 досить великих чашолистків і 1-про маленького пелюстки (губи). Чашолистки (часто плутають з пелюстками) у безлічі видів більшою або меншою мірою зростаються біля основи, найчастіше в результаті цього формується трубка. При цьому кінчики чашолистків тривають дуже довгими відростками, що мають нитевидную форму. Єдиним добре помітним пелюсткою є губа, яка може бути чітко видимою і мати форму язичка, а також бути порівняно невеликою і цілком прихованої у вузенькому зіві. Є також і 2 справжніх пелюстки, але з-за свого мізерного розміру вони практично непомітні. Є види, у яких квіточки виражено зигоморфні, при цьому в інших ― вони мають потрійну симетрію. Чашолистки можуть мати саму різну величину і забарвлення. Рослина може цвісти протягом 3-4 тижнів (іноді трохи довше).

Догляд за орхідеєю масдеваллия в домашніх умовах

Кожен вид володіє деякими особливостями догляду в кімнатних умовах, що тісно пов'язано з тими умовами, в яких росте ця рослина в природі. Наприклад, є світлолюбні або вологолюбні рослини, або ті, що воліють прохолодне зміст. Проте ті види, які вирощуються на даний момент більшістю квітникарів, володіють деякими схожими правилами догляду.

Освітленість

Досить світлолюбна. Освітлення повинне бути яскравим, але при цьому розсіяним. Не допускається попадання прямих променів сонця. Рекомендуються помістити квітка на західне або східне вікно. При цьому При розміщенні на вікні північної орієнтації знадобитися підсвічування, а на південній ― притінення від прямих променів сонця. Доосвітлення обов'язково треба використовувати восени і взимку, при цьому тривалість світлового дня протягом всього року від 10 до 12 годин.

Температурний режим

Більша частина видів потребує помірно-холодному температурному режимі. При цьому для рослини обов'язкові перепади добових температур. Так, в літній час краще всього, якщо вдень буде від 15 до 23 градусів, а вночі ― від 10 до 18 градусів. У зимовий час масдеваллия потребує прохолоді ― від 10 до 15 градусів.

Після того як в весняне час не буде загрози заморозків ночами, квітка можна перенести на свіже повітря (на балкон в сад), але його обов'язково треба притінювати від прямих променів сонця.

Землесуміш

Для вирощування підходять горщики, а також блоки. Горщик краще взяти з прозорого пластику, при цьому на стінках потрібно обов'язково зробити додаткову перфорацію, що робить значно краще аерацію кореневої системи. Підготовлену ємність треба наповнити шматками кори сосни, при цьому їх величина залежить від кореневої системи рослин. Так, наприклад, якщо корінці товсті, то шматки кори можуть бути порівняно великими, а тоненьким коріння ― підійде дрібна фракція. Кору рекомендується перемішати зі сфагнумом (не обов'язково), а також його потрібно розмістити на поверхні субстрату, щоб уникнути занадто швидкого випаровування вологи.

В якості блоків використовують шматки соснової кори великого розміру. Попередньо зробивши подушечку з моху, на поверхні блоку фіксуються корінці. Поверх коренів також слід помістити шар з сфагнуму.

Як поливати

Поливати треба часто і дуже рясно. Для цього беруть м'яку фільтровану теплувату (приблизно 40 градусів) воду. Полив фахівці радять проводити способом занурення. В таз, наповнений водою, потрібно опустити ємність або блок і залишити на третину години, поки корінці і кора не насититься вологою. Потім орхідею переносять на її звичне місце.

Також рослині буде дуже корисний «гарячий душ» (приблизно 45 градусів). У тому випадку, коли вода у водопроводі не надто жорстка, рекомендується систематично обмивати квітку прямо під кранном у ванній. А можна для цього взяти лійку, в яку слід влити м'яку відфільтровану воду.

Поливати рослину треба систематично, не чекаючи просушування кори, так як на поверхні корінців відсутня веламен, що сприяє збереженню вологи. Однак перелив досить шкідливий, оскільки він може спровокувати утворення гнилі.

Вологість

Вологість знаходиться в прямій залежності від температурного режиму. Якщо в кімнаті прохолодно, то підійде вологість близько 50 відсотків, у теплому приміщенні, а тим більше в літню спеку вологість повинна бути на рівні 80-90 відсотків. Підвищити вологість у кімнаті можна побутовими зволожувачами і парогенераторами, але найкраще для вирощування використовувати орхидариумы. Також збільшити вологість можна частим зволоженням листя з обприскувача. Для цього використовується тепловатая м'яка вода.

Для квіток мініатюрних видів найчастіше використовуються спеціалізовані підвісні ємності зі скла. У них порівняно просто підтримувати сприятливий для росту та розвитку рослини мікроклімат.

Особливості пересадки

Пересаджують тільки при необхідності. Так, якщо рослина виросла з горщика або йому став тісний блок, а також у разі засолення або розкладання субстрату. Пересаджують відразу ж по закінченню цвітіння.

Добриво

Удобрюють квітка 1 раз в 3 або 4 тижні. Для цього використовують спеціальне добриво для орхідей, беруть половину або третину від рекомендованої на упаковці дози. Добриво можна розчиняти у воді для обприскування або для поливу.

Способи розмноження

У кімнатних умовах можна розмножити такий квітка, поділивши розрісся кущик на кілька частин.

Шкідники і хвороби

Якщо дотримуватися правил по догляду за такий орхідеєю, то вона буде стійка до хвороб і до шкідників. Якщо буде неправильно підібраний температурний режим, а також при несвоєчасному поливі, при низькою або занадто високій вологості з'являються різноманітні грибкові хвороби, що провокують виникнення гнилей та плямистості листя. Прямі промені сонця можуть залишати на листі опіки.

Відео «Як правильно доглядати»

Основні види

Серед вітчизняних квітникарів масдеваллия ще поширена порівняно слабо, і вона їм достатньо мало відома. Але при цьому з величезної кількості видів можна вибрати що-небудь на свій смак.

Масдеваллия товарская (Masdevallia tovarensis)

Це в даний час найбільш популярний вид в культурі. Така рослина родом з вологих лісів Венесуели і Колумбії, при цьому воно воліє рости в тріщинках кори дерев або їх гілках. Ланцетно-еліптичні або овальні листочки трохи складені повдоль центральної жилки. Квітконоси мають довжину до 15 сантиметрів, і найчастіше вони вище самої рослини. Суцвіття у вигляді кисті складаються з 2-7 напівпрозорих білих квіточок, у яких чітко помітні щільні прожилки. Виражено зигоморфні квіточки мають практично повністю зрощені 2 великих чашолистка, що знаходяться внизу, у них вільними залишаються лише кінчики, які переходять у витягнуті тоненькі відростки. 3-й чашолисток знаходиться вгорі і він має дуже маленькими розмірами, проте у нього є довгий відросток ниткоподібний форми, який може бути відігнутим тому дивитися вертикально вгору, цілком перекриває нижню частину квіточки. Чашолисток разом зі своїм відростком в довжину, як правило, досягає 3 сантиметрів. Запах квіток у досить слабкий.

Масдеваллия вогненно-червона (Masdevallia ignea)

Даний вид один з найбільш ефектних. Родом такий квітка з лісових гірських схилів Східних Кордильєр, що знаходиться в Колумбії. Листочки мають різну форму від довгасто-ланцетних до еліптично-ланцетні, при цьому їх нижня частина вузько клиноподібна. Довгі (до 35 сантиметрів) квітконоси набагато вище самого рослини, і на них знаходяться поодинокі квіточки досить великого розміру (діаметр до 8 сантиметрів). Квітка є виражено зигоморфным. Пара чашолистків, які перебувають внизу, є зрощеними наполовину. Вони мають форму несиметричних широких овалів і мають не дуже великі загострення на кінчиках. Забарвлення квіток схожий з кольором полум'я. Так, на насичено-червоному тлі є 4 широкі смужки оранжевого кольору, які виходять з підстави. 3-й чашолистки, який знаходиться у верхній частині квітки, являє собою ниткоподібний вузенький хвіст, спрямований строго вниз. Він ніби лежить на поверхні квіточки і при цьому закриває собою його зів.

Масдеваллия залозиста (Masdevallia glandulosa)

Батьківщиною цього компактного і дуже красивої рослини є Еквадор і Перу. Назад-ланцетні листочки у підстави помітно витягнуті. Коротенькі квітконоси в довжину досягають всього 4 сантиметрів, при цьому листочки в 2 рази їх довше. Так як у даного виду сланкий характер росту, квітконоси підносяться над листковою розеткою і дають можливість помилуватися на поодинокі квіточки, мають колокольчатую форму. Має 3 осі симетрії чашечка складається з 3-х чашолистків, які практично повністю зрослися. Їх вільні, досить широко розкриті зубці трикутної форми закінчуються тоненькими ниткоподібними «хвостами», які дещо довші за чашолистки. Губу майже неможливо розгледіти, так як вона знаходиться глибоко в трубці, має колокольчатую форму. Зовнішня частина чашолистків має світло-рожеве забарвлення, а жовтим пофарбовані кінці хвостиків, а також поверхню в глибині трубки. Внутрішня поверхня чашолистків всипане великою кількістю дрібних, виступаючих кульок (залозок), пофарбованих у ліловий колір. Якщо на них дивитися здалеку, то вони схожі з дуже яскравими цятками. Назва цього виду, якраз пов'язано з такою особливістю рослини.

Такий квітка не тільки дуже ефектний, але і має сильний аромат (пахне гвоздичной пряністю). Цей вид-один з найбільш запашних в даному роду.

Масдеваллия трикутна (Masdevallia triangularis)

Ця рослина в природі можна зустріти в Еквадорі, Венесуелі, Колумбії, Перу. Звужені до основи листочки, мають обратнояйцевидную форму. Прямостоячі квітконоси не набагато довше листя і їх довжина 15 сантиметрів. Поодинокі квіточки є зигоморфными. Всі 3 чашолистка володіють однаковою формою трикутника, при цьому вони є зрощеними до половини. У 2 чашолистків, що перебувають знизу, вершинки немов провисли із-за тяжкості ниткоподібних, досить довгих «хвостиків». У чашолистка, що знаходиться зверху, такий «хвостик» дивиться строго вгору. Якщо враховувати дані «хвостики», діаметр квітки може становити 17 сантиметрів. Він пофарбований в яскраво-жовтий колір і має поздовжньо розташовані бордові смужки, що знаходяться в центральній частині чашолистка. Також на поверхні чашолистків є невеликі бордові точки. «Хвостики» теж пофарбовані в коричневий колір. Крихітну губу складно розгледіти навіть у повністю розкритому зіві.

Цей вид-один з тих, квітки якого дуже погано пахнуть. Вони володіють сильним запахом гнилі.

Масдеваллия Девіса (Masdevallia davisii)

Батьківщина рослини Перу, де її місцеве населення називає сонячної. Таким чином, ця орхідея була названа із-за своїх квіток яскраво-жовтого забарвлення. Вони складаються з 3-х чашолистків. 2 широколанцетного чашолистка, що знаходяться внизу, є на 2/3 зрощеними і мають на кінчиках маленькі ріжки-вирости. Окремий 3-й трикутний чашолисток, що знаходиться вгорі, досить невеликого розміру, він поступово звужується і на кінчику має нитевидную товщину. Поодинокі невеликі (діаметр до 5 сантиметрів) запашні квіточки ростуть на досить довгих квітконосах, які у висоту можуть досягати 25 сантиметрів.

Masdevallia andreettaeana

Це мініатюрне і дуже красиве рослина. Родом вона з північного сходу Перу і південно-сходу Еквадору. Розетка, що складається з листя, має компактний розмір від 3 до 5 сантиметрів. Форма листочків широкоовальна, а поруч з черешком є невелике загострення. Квітконіс заввишки досягає 3-3,5 сантиметрів. На ньому розташовується одиночний квіточку, що є порівняно великою (діаметр приблизно 3 сантиметри), і пофарбований у білий колір. 2 чашолистка, що перебувають знизу, повністю зрощені. Вони мають форму рівнобедреного трикутника, при цьому їх вершини вигнуті назовні, а на кінчиках знаходяться довгі «хвостики» ниткоподібний форми. Вільний, овальний чашолисток, розташований вгорі, володіє меншим розміром, ніж нижні. Цей чашолисток над чашкою ніби нависає, при цьому закриваючи собою її частина. Має досить довгий «хвіст», який сильно відігнуті назад і з зовнішньої сторони щільно притиснутий до квіточки. Багато залозок, розташованих на внутрішній поверхні чашолистків (зовні схоже на поверхню щільного шуби з хутра), надають квіточки особливий шик. Через це складається враження, що квіточка дуже пухнастий і м'який, а чашолистки при цьому схожі з хутряними подушечками невеликого розміру. Даний вид виділяється серед інших тим, що у нього добре помітні невеликі справжні пелюстки жовтого забарвлення, які виступають з розкритого зіву. Губа має схожий з пелюстками розмір і схожа на витягнутий язик.

Масдеваллия ежовая (Masdevallia erinacea)

Батьківщина цієї квітки дощові ліси Панами, Еквадору, Коста-Ріки і Колумбії. Ця мініатюрна рослина за розміром не перевищує коробок з під сірників. Вузенькі листочки мають ремневидну форму, при цьому квітконоси довше їх у 2-2,5 рази, і їх висота може досягати від 4 до 7 сантиметрів. Поодинокі квіточки мають віночок, діаметр якого дорівнює 15 міліметрів. Всі 3 чашолистка повністю зрослися між собою. Вони сформували не дуже глибоку круглу чашечку, має невеликий язичок-губу і 3 виросту ниткоподібний форми. Ці рівномірно-тонкі вирости від заснування і до серединки пофарбовані в зеленувато-білий колір, а потім вони стають эллипсоидами досить витягнутими і мають яскраво-жовте забарвлення. Зовнішня поверхня віночка пофарбована в яскраво-жовтий колір, а внутрішня ― покрита безліччю червонуватих плям. На поверхні всього квітки розташовуються ріденькі виступаючі залозки, чимось схожі з маленькими волосинками.