Така рослина, як гипоцирта має пряме відношення до родини геснериевые. Його відмітною особливістю є квіточки, які схожі з губами, складеними для поцілунку, при цьому пелюстки можуть бути пофарбовані у помаранчевий або жовтий колір. Гипоцирту вирощують і як ампельну рослину і просто в квітковому горщику на підвіконні. З кожним роком така рослина стає все більш популярним у квіткарів.
Рід гипоцирта (Hypocyrta) об'єднує більше 30 видів досить ніжних напівчагарників. Листочки від оберненояйцевидні до еліптичної форми мають загострення на кінці. Їх поверхня може бути як опушеною, так і гладкою. Виворітна сторона найчастіше має світло-лілового забарвлення. У літній час В листових пазухах з'являються трубчасті квіточки, нижня частина яких роздута. Полупрямостоячие види у висоту досягають 40-60 сантиметрів, а сланкі ― 10-15 сантиметрів. Квітникарі цінують цю рослину за ефектну листя і квітки.
На даний момент згідно з міжнародним кодексом ботанічної номенклатури рід гипоцирта більше не існує. Велика частина видів, що ставилася до нього, тепер включена в рід нематантус (Nematanthus). Це назва походити від грецьких слів νημα «нема» — нитка, волосся і άνθος «антос» — квітка. Це тому що у більшості видів даного роду квітки звисають на тонесеньких квітконосах.
Деякі з видів роду гипоцирта тепер належать до наступних пологів сімейства геснерієвих: неомортония, беслерия, дримония, кодонанта, колумнея, коритоплектус, і парадримония.
Догляд за гипоциртой в домашніх умовах
Температурний режим
У літній час необхідна помірна температура (20-25 градусів). У зимовий період гипоцирте голою потрібна температура від 12 до 14 градусів, гипоцирте монетної ― від 14 до 16 градусів. При цьому взимку в кімнаті не повинно бути холодніше 12 градусів.
Освітленість
Рослині необхідне яскраве освітлення, але при цьому світло повинне бути розсіяним. Потрібно притінення від прямих променів сонця. У зимовий час освітленість також повинна бути гарною.
Як поливати
У літній час полив повинен бути рясним. З настанням осені його слід скоротити. При прохолодній зимівлі полив потрібен убогий, але при цьому земляний кому не повинен пересихати повністю.
Підгодівля
Рослина підгодовують 1 раз в тиждень з квітня місяця по серпень. Для цього використовують розчин мінеральних добрив для квітучих кімнатних рослин.
Вологість
У літній час квітці потрібна підвищена вологість. Підвищувати її рекомендується частим зволоженням листя з обприскувача.
Особливості пересадки
Пересадку проводять 1 раз на рік у весняний час. Для цього беруть не дуже великий горщик. Відповідна земля повинна бути рихлою і легкою. Землесуміш складається з торф'яної і листової землі, а також річкового піску, взятих у пропорції 1:3:0,5. В землесуміш рекомендується всипати коріння папороті або рубану кору, а також деревне вугілля. Для посадки можна придбати готову грунт для сенполій.
Особливості вирощування
Гипоцирта не дуже вимоглива до догляду. У літній час її можна перенести на свіже повітря, вибравши для неї притінене місце. У зимовий період квітка треба перенести в добре освітлене і прохолодне місце (близько 12 градусів). У цей період треба поливати рослину мало й обережно. Рясність літнього цвітіння залежить від того, наскільки правильний період спокою був забезпечений рослині. Стимулювати рясне цвітіння допоможе часта обрізка стебел, при цьому рослина буде сильніше кущитися.
При нестачі світла стебла витягуються і тоншають, а цвітіння при цьому стає біднішим. Застій води в грунті може стати причиною розвитку кореневої гнилі, а також опадання листя. У зв'язку з цим недолив набагато краще, ніж перелив. У спекотні літні дні в будь-якому випадку необхідно рясно поливати рослину. У період з травня по вересень, коли спостерігається інтенсивне зростання, потрібно 1 раз в 1,5 тижні підгодовувати квітка повним добривом для кімнатних квітів. Навесні гипоцирте потрібна пересадка в легкий субстрат, збагачений живильними речовинами і добре пропускає воду.
Особливості пересадки і розмноження
Для пересадки такого рослини слід зупинити свій вибір на пухкому і досить легкому субстраті. Відповідна землесуміш складається з листової і перегній землі, а також піску і торфу, взятих у рівних частках. Можна використовувати готову землесуміш для сенполій, яка продається в магазині. При пересадці на дні ємності не забудьте зробити хороший дренажний шар, який не допустить застою рідини в грунті. Вибирати горщик слід невеликого розміру, тому що коріння у такого рослини досить малі. Так як це медленнорастущее рослина, то пересаджувати його рекомендується 1 раз на 2 або 3 роки і обов'язково в весняне час.
Рослину можна легко і швидко розмножити живцюванням. Таким чином розмножують в весняний і літній період. На живці зрізають не дуже великі стебла, які обов'язково повинні мати 4 або 5 вузлів. Вони швидко укорінюються в склянці з водою або в суміші, що складається з піску і торфу. Пару нижніх листочків слід обірвати, а сам держак треба заглибити в субстрат до першого листа. Після цього ємність потрібно накрити плівкою або склом, поки держак добре не вкорениться.
При вирощуванні ампельної рослини в горщик слід посадити кілька кущиків (3-4 штуки). А для кущової форми в горщик слід посадити 1 саджанець і регулярно прищипувати його верхівки.
Захворювання і шкідники
На даний рослина негативний вплив чинять протяги і різка зміна температури. Якщо в зимовий час воно перебуває в теплі, то найчастіше на ньому поселяється попелиця. У тому випадку, якщо ви не можете відшукати для зимівлі рослини прохолодне місце, його можна на час передати «пансіон». Вибране місце обов'язково повинно бути світлим і без протягів. Полив повинен бути дуже помірним.
Найчастіше захворювання пов'язані з порушеннями правил догляду:
- Рослина скидає бутони і листя ― при переливі або надто низькій температурі повітря.
- Листя стає невиразною і жовтіє ― надто низька вологість повітря, надлишок добрив у ґрунті або рослина тривалий час піддавалося впливу прямих променів сонця.
- Листя скручується і жовтіє ― занадто інтенсивне освітлення. Притените рослину від прямих променів сонця.
- Поява коричневих цяток на поверхні листя ― для поливу використовується надто холодна вода. Таким чином рослина може відреагувати на нерегулярні поливи, так, субстрат надто мокрий, а навпаки ― занадто сухе.
- На листочках і квітках є сіруватий наліт ― рослина заражене борошнистою росою (сірою гниллю). Може з'явитися в результаті неправильного догляду. Перестаньте зволожувати рослина з обприскувача, приберіть уражені листя і квітки. Проведіть обробку спеціальним фунгіцидом.
- Убоге цвітіння або рослина зовсім не цвіте ― бракує світла, мало поживних речовин в землі або для посадки використана глинистий грунт, низька вологість повітря або в кімнаті досить холодно. Причиною може також стати тепла зимівля в затемненому місці, а ще відсутність обрізання старих стебел у весняний час.
Основні види
Квітникарями особливо улюблені 2 види роду гипоцирта, але тепер вони відносяться до роду неомортония і нематантус (сімейства гиснериевые).
Гипоцирта монетолистная (Hypocyrta nummularia)
Ця рослина є ампельним і має слабкогалуженими стеблами. Блідо-зелені, м'ясисті листочки мають округлу форму. Вони по краю городчатие і в довжину досягають приблизно 2 сантиметри. На поверхні листя і пагонів знаходиться не дуже багато меленьких волосків. Квіти насичено-червоного кольору з жовтим відгином віночка. Як правило, після закінчення цвітіння у нього опадає листя. На даний момент це рослина іменуються неомортония монетолистная (Neomortonia nummularia) і воно відноситься до роду неомортония.
Гипоцирта гола (Hypocyrta glabra)
Така рослина є полуампельным і має слабоветвящиеся стебла. Глянцеві, м'ясисті, яскраво-зеленого кольору листочки мають еліптичною формою. Вони не мають опушення, а в довжину досягає від 2 до 4 сантиметрів. В листових пазухах утворюється від 1 до 3 штук квіточок. Віночок складається з зрощених воскоподібних пелюсток яскраво-оранжевого забарвлення, а знизу утворює здуття. По закінченню цвітіння опадання листя не спостерігається. На даний момент така рослина іменується нематантус щетинковый (Nematanthus strigillosus) і воно відноситься до роду нематантус.