Така рослина, як бутия (Butia) має пряме відношення до сімейства пальмові (Arecaceae). В даному роду налічується приблизно 20 видів перистих пальм. У природних умовах їх можна зустріти в Бразилії, Уругваї, Південній Америці, Парагваї, а також в Аргентині. У даних видів є одна схожа риса, а саме, їх листочки мають перистої структурою. Однак такі види можуть мати саму різну висоту. Так, можна зустріти і велетнів, які досягають у висоту 10 метрів, і карликів сорокасантиметровой висоти.
Найбільш розповсюджений у квіткарів вид пальма бутия головчаста (Butia capitata). Батьківщиною цієї рослини є Південна Америка. У природі висота її стовбура може досягати 6 метрів, а діаметр ― півметра. Виділяє даний вид серед інших головчасте потовщення біля її основи, що і послужило назвою рослини ― бутия головчаста.
У даного виду довгочерешкові, дугастими, досить жорсткі листя, які в довжину можуть досягати від 2 до 4 метрів. При цьому до складу кожного листочка входять від 70 до 100 пар мечоподібних вузеньких часток, що мають довжину близько 75 сантиметрів. І ці частки розташовані один від одного на такій відстані, яка перевищує їх власну ширину. Лицьова частина листя пофарбована в сізо-зелений колір, а виворітна ― точно в такий же відтінок, але він дещо блідіше. Черешки у молоденьких листочків покриває густий повсть, а у дорослих ― маленькі шипи.
По мірі росту нижні листочки відмирають і опадають, а на їх місці залишаються коротенькі пеньки від черешків. Тим самим формується незвичайний зовнішній вигляд стовбура. Через якийсь час пеньки так само опадають, а там де вони були прикріплені, залишаються сліди схожі зі шрамами. Так, поступово нижня частина стовбура очищається.
Цвісти пальма починає в кінці весняного початку літнього періоду. Волоть колосовидного пухкого суцвіття виростає з пазухи верхнього листа. У довжину це суцвіття може досягати 1,4 метра, а на ньому знаходиться велика кількість світло-червоних квіточок. Дозрівання запашних плодів овальної форми відбувається в останні тижні вересня, перші ― жовтня. Ці плоди їстівні. Їх вживають в їжу в сирому вигляді, так і використовують для приготування наливок і варення. Із-за того що з даних плодів виходить чудове желе, таку рослину ще називають «желейна пальма».
Зміст
Догляд за пальмою бутией в домашніх умовах
Ця рослина має досить значні розміри, тому для неї потрібно багато місця. Її слід помістити в просторе, добре освітлену кімнату, в якій їй буде вільно. Щоб пальма нормально росла і розвивалася, необхідно знати декілька правил догляду за нею.
Освітленість
Це рослина не вимоглива до освітленості. Так, вона добре росте і в півтіні і в сонячному місці. У добре освітленому місці у бутии формується досить щільна крона, що нагадує своєю формою велика куля, при цьому листочки будуть мати блакитний окрас. При вирощуванні в півтіні листочки будуть більш довгими і дугоподібними, а пофарбовані вони в такому випадку в зелений колір. Якщо світла буде занадто мало, то зростання може сповільнитися.
Температурний режим
У літній період рослина чудово себе почуває при помірних температурах. Однак якщо на даний період винести на вулицю бутию можливості немає, потрібно влаштувати регулярне провітрювання кімнати, щоб повітря не застоювався.
Час спокою у пальми спостерігається з кінця осіннього і кінець зимового періоду. На цей період рослина рекомендується переставити в досить прохолодне місце від 10 до 15 градусів.
Як поливати
У теплу пору року полив повинен бути регулярним і рясним, особливо якщо пальма знаходиться в сонячному місці. Слідкуйте за тим, щоб в горщику не застоювалася рідина. Пересушування грунту так само може завдати шкоди рослині, адже засохлі внаслідок цього кінчики листочків, з часом не відновлюються.
У зимовий час, коли спостерігається період спокою, поливати бутию треба набагато рідше, лише після того, як субстрат просохне на 1/3 частину.
Вологість повітря
Незважаючи на те, що пальма потребує помірної вологості, при вирощуванні в кімнатних умовах у неї можуть почати підсихати кінчики листочків. Для того щоб цього уникнути, необхідно регулярно зволожувати рослина з обприскувача теплою м'якою водою. Обприскувати його рекомендується вранці і ввечері, коли на листя точно не потраплять прямі промені сонця.
Землесуміш
Підходящий грунт повинен добре пропускати воду і повітря, бути слабокислим (рН 5,0–6,0), а також насиченою поживними речовинами. Для посадки підійде покупна грунт для пальм. Земляну суміш можна зробити самостійно, для цього з'єднавши листову і дернову землю, а також грубозернистий пісок в пропорції 3:3:1. Не забудьте на дні зробити хороший дренажний шар, який допоможе уникнути застою рідини в субстраті.
Добриво
Підгодівлю проводять у період інтенсивного росту 1 раз в 2 тижні. Для цього використовують спеціальне добриво для пальм або комплексне добриво для декоративно-листяних рослин.
Особливості пересадки
Пересаджують рослину рідко при крайній необхідності приблизно 1 раз в 4 роки, так як пальма негативно реагує на дану процедуру. Пересадку проводять у весняний час. 1 раз в рік треба замінювати верхній шар грунту. Старий шар грунту повинен зніматися на глибину 5 сантиметрів.
Обрізка
Обрізати рослину не слід.
Способи розмноження
Розмножити можна насінням, які мають невелику схожість. З моменту посіву до появи перших сіянців може пройти від 6 до 12 місяців.
Захворювання і шкідники
На рослині можуть оселитися щитівки, павутинні кліщі або трипси. При виявленні шкідників треба провести обробку хімічними засобами відповідного призначення.
Це досить примхлива рослина і захворіти воно може в результаті неправильного догляду. Так, вкрай негативно бутия реагує на низьку вологість повітря, на неправильний полив, на недостатню кількість світла і на відсутність періоду спокою з переміщенням у прохолодне місце. У зв'язку з цим, перед тим як приступити до вирощування пальми, потрібно гарненько подумати, чи впораєтеся ви з доглядом за нею.