Хатіора

Батьківщиною кактуса хатиоры (Hatiora) є Бразилія, а точніше, її тропічні ліси. За даними, взятими з різних джерел, цей рід об'єднує 5-10 видів, причому в домашніх умовах культивується лише частина з них. Частина систематиків вважає, що ця рослина є частиною роду Ріпсаліс. Спочатку цей рід був названий «хариотой» на честь відомого мандрівника і математика з Англії ― Томаса Харриота, що входить у число перших дослідників природи Америки. Проте через якийсь час фахівці зрозуміли, що хариотой вже було названо зовсім інша рослина, тоді назва цієї квітки їм довелося замінити на анаграму: хариота ― хатіора.

Короткий опис вирощування

  1. Цвітіння. В квітні або травні кущ прикрашають верхівкові жовті, червоні або рожеві квітки.
  2. Освітленість. Необхідне яскраве світло сонця. Чудово підходить вікно південної орієнтації, але в післяполуденні годинник кущ захищають від палючих променів сонця.
  3. Температурний режим. У зимовий час ― від 12 до 14 градусів, а у весняно-літній період ― від 18 до 25 градусів. Слідкуйте за тим, щоб перепади між нічною і денною температурою були в межах 5-6 градусів.
  4. Полив. Зволожувати субстрат в горщику потрібно помірно, але тільки після того, як його поверхня добре просохне. Протягом періоду спокою поливи повинні бути більш рідкісними, приблизно 1 раз на 20 днів. Коли після поливу пройде 30 хвилин, не забудьте звільнити піддон від зайвої рідини.
  5. Вологість повітря. Так як це суккулентное рослина, то рівень вологості повітря для нього важливим.
  6. Добриво. Рослина підгодовують у весняний і літній період 1 раз у 15 днів, використовуючи для цього комплексне мінеральне добриво з низькою кількістю азоту і без кальцію. В інший час добриво в субстрат не вносять.
  7. Період спокою. Не яскраво виражений.
  8. Обрізка. Для того щоб кущ залишався ефектним і охайним, ранньою весною у нього відщипують пальцями всі зайві сегменти.
  9. Пересадка. По закінченню цвітіння у весняний час. Молоді кущі пересаджують щороку, більш дорослі ― 1 раз в 2-3 року, а старі великі рослини ― 1 раз в 5 років.
  10. Розмноження. Щепленням та живцюванням.
  11. Шкідники. Борошнисті червці, щитівки і павутинні кліщі.
  12. Захворювання. Фітофтороз та стеблова гниль.

Особливості хатиоры

Кактус хатіора представляє собою чагарник, пагони у якого членисті. Форма члеників у різних видів може бути циліндричної, булавовидной або плоскою.

Чим відрізняється хатіора від ріпсаліс? У природі суккулентное рослина хатіора воліє рости на каменях і в ущелинах скель, у свою чергу епіфіт ріпсаліс можна зустріти на стовбурах дерев. Також ці рослини можна розрізнити за напрямком росту пагонів: у ріпсаліс стебла пониклі, а у хатиоры ростуть вгору. Крім цього верхівкові квітки хатиоры можуть бути пофарбовані в жовтий, рожевий або червоний колір, при цьому у ріпсаліс вони ростуть по всій довжині стеблового сегмента і бувають білувато-жовтого або білого забарвлення. В іншому такі квіти є дуже близькими родичами, причому умови для вирощування у них однакові.

Догляд за хатиорой в домашніх умовах

Освітленість

Доглядати за хатиорой в кімнатних умовах досить просто. Однак дуже важливо відшукати для неї найбільш підходяще місце в квартирі. Цей сукулент відмінно росте на південному підвіконні, однак його обов'язково потрібно захищати від прямих променів сонця.

Температурний режим

Для того щоб він ріс і розвивався в межах норми, що йому потрібно забезпечити перепади між нічними і денними температурами. Краще всього протягом періоду вегетації рослина почуває себе при температурі від 18 до 25 градусів. У теплу пору року квітка рекомендується перенести на терасу, балкон або в сад, де його ставлять в мереживній тіні дерев.

У зимовий час у хатиоры спостерігається закладка квіткових бруньок, але для цього йому потрібна прохолода (від 12 до 14 градусів). Зацвітає кущ в квітні або травні.

Вологість повітря

Хатіора негативно реагує на застійний повітря, тому кімнату, де вона росте, потрібно систематично провітрювати. У спекотні дні не забувайте зволожувати квітка з пульверизатора, в деяких випадках це потрібно робити двічі на добу. Якщо в кімнаті буде надмірно низька вологість повітря, то з-за цього пагони біля куща стають зморщеними і втрачають тургор.

Обрізка

Щоб рослина виглядала охайно і красиво його потрібно кожну весну обрізати. Для цього акуратно пальцями «відкручують» від пагонів всі непотрібні членики.

Полив

Полив проводять відразу після того, як просохне поверхню ґрунтосуміші в ємності з квіткою. Для цього використовують добре відстояну або пропущену через фільтр воду, температура якої близька до кімнатної. Протягом періоду спокою проводять більш рідкісний полив (приблизно 1 раз в 20 діб). Коли рослина буде полито, і пройде півгодини, звільніть піддон від надлишків води. Якщо в субстраті буде спостерігатися застій вологи або для поливу буде взята холодна вода, збільшується ймовірність розвитку кореневої гнилі.

Добриво

Підгодовують хатіору протягом періоду вегетації, а також під час цвітіння. Для цього підійде мінеральне добриво, в якому зовсім немає кальцію і трохи азоту. Мікроелементи в добриві повинні бути в такому співвідношенні: фосфор ― 18, азот ― 9, калій ― 24. Підгодовують квітка 1 раз в 2 тижні. Протягом періоду спокою підгодовувати рослину не потрібно.

Пересадка хатиоры

Молодий кущ слід пересаджувати систематично 1 раз на рік, більш дорослі екземпляри ― 1 раз в 2 роки, а великі кущі ― 1 раз в 5 років. Пересадку проводять у весняний час, коли закінчиться цвітіння. Для цієї процедури беруть грунтосуміш, до складу якої входить грубозернистий пісок, торф, листова і дернова грунт (1:1:2:1). У готовий субстрат додають невелику кількість деревного вугілля. Також слід врахувати, що грунтова суміш повинна бути слабокислою або нейтральною. Для пересадки такого сукулент використовують низький горщик, на дні якого обов'язково роблять шар дренажу. Засипте його тонким шаром ґрунтосуміші і перевалите в нього кущ з старої ємності. Всі порожнечі в горщику потрібно заповнити свіжої землесумішшю, потім трохи ущільніть її поверхня і полийте рослину.

Способи розмноження

Живцювання

Кімнатну хатіору дуже легко і швидко можна розмножити живцями. Будь обломившийся від стебла членик можна використовувати в якості живця, причому він може дати коріння тут же в горщику поруч з батьківським кущем. Для того щоб розмножити квітка таким чином, коли він відцвіте, від втечі акуратно відкручують 3 або 4 членика. У отриманого черешка треба обробити ранку подрібненим деревним вугіллям і дайте йому підсохнути на відкритому повітрі протягом 3-5 діб. Потім нижню частину відрізка присипають Корневином і висаджують на укорінення у зволожений ґрунт. Полив живців проводять тільки тоді, коли ґрунт повністю просохне, при цьому зволожують її через піддон (нижній полив). Якщо за молодим растеньицем правильно доглядати, то вже на наступний рік він зацвіте.

Щеплення

Для щеплення хатиоры використовують переказом шипувату. Проводять цю процедуру в літній час. Обріжте розгалужену частину підщепи, а потім розщепіть його стовбур. У живця хатиоры, використовуваного в якості прищепи, має бути 2 або 3 членика. Його нижню частину слід загострити клином, після чого його встановлюють у розщіп стовбура підщепи, зафіксуйте місце щеплення за допомогою пластиру. Прибрати пов'язку можна буде лише тоді, коли щепа почне зростати. Якщо там, де буде знаходитися кущ, температура повітря буде дорівнює 18-20 градусів, то прижитися щепа може через 15-20 днів. Ті стебла, які відростають нижче місця щеплення, слід обрізати. Такі кущі, розмножені щепленням, цвітуть дуже рясно.

Хвороби та шкідники хатиоры

Шкідники

На хатиоре можуть оселитися такі шкідники, як: щитівки, борошнисті червці і павутинні кліщі. Всі такі шкідники є сисними, тобто вони прокушують листя або пагони і висмоктують з них рослинний сік. Щоб позбутися від таких шкідників, кущ потрібно буде обприскати 3 рази розчином акарицидної препарату, наприклад, Акарина, Фитоверма або Агравертина. Однак перед обприскуванням в ємності з квіткою верхній шар грунтосуміші замінюють на свіжий.

Хвороби

Якщо в ємності буде регулярно застоюватися рідина, це може стати причиною утворення гнилі. В результаті стебло стає м'яким і забарвлюється в коричневий колір. Якщо ви помітили ознаки гнилі, то від куща доведеться позбутися, так як врятувати його неможливо. Однак при бажанні ви можете укоренити не уражену частину пагона.

Також це рослина схильна до ураження фітофторозом. У ураженої куща пагони знебарвлюються, стають сірими, в'януть і загнивають. Щоб врятувати кущ, його треба обприскати Оксихомом, але обробку слід провести вчасно.

Чому не цвіте хатіора

Іноді рослина або зовсім не зацвітає, або цвіте дуже бідно. Це може відбутися з різних причин, а точніше, їх дві: надмірно тісний горщик або протягом періоду спокою за кущем доглядали неправильно, і у нього не відбулася закладка квіткових бруньок. Пам'ятайте про те, що в зимовий час кущ повинен знаходитися при температурі від 10 до 16 градусів, причому його не можна удобрювати, а полив скорочують до мізерного.

Чому жовтіє хатіора

Пагони стають жовтими у тому випадку, якщо на рослині оселилися шкідники або його занадто рясно поливали. Після того, як буде знайдена причина цієї проблеми, спробуйте якомога швидше її вирішити, тоді у вас з'явитися шанс врятувати хатіору.

Види хатиоры з фото і назвами

У домашніх умовах з усіх видів хатиоры найбільш часто можна зустріти ті, що описані нижче.

Хатіора солеросовая (Hatiora salicornioides)

Або хатіора салікорнієвідная, або солеросовидная, або солянковидная. Це типовий вид роду. Таке сильногілляста рослина зовні виглядає як невелике деревце, висота якого близько 0,4 м. Відрізняється цей вид від інших тим, що пагони у нього тоненькі круглі в перерізі, а до їх складу входять сегменти кеглевидной форми (через це англійці таку хатіору ще іменують «мрія п'яниці»). У весняний час на кущі з'являються невеликі верхівкові квітки червоного, рожевого або жовтого кольору. Форма у них дзвіночок.

Хатіора рожева (Hatiora rosea)

На відміну від хатиоры солеросовой у даного виду плоскі червонувато-зелені пагони мають булавовидную або еліптичну форму. Рожеві великі квітки в діаметрі досягають від 30 до 40 мм.

Хатіора Герміна (Hatiora herminiae)

У цієї рослини дугоподібні пагони або прямі, в довжину вони досягають близько 0,3 м. До їх складу входять темно-зелені сегменти циліндричні в перерізі, довжина яких 20-50 мм, причому вони досягають в поперечнику 5 мм. Квіти малинові.

Хатіора Гартнера (Hatiora gaertneri)

Пагони складаються з сегментів, довжина яких близько 70 мм, що мають маленькі виїмки по краю. Шарлахово-червоні квітки воронкоподібної форми досягають в поперечнику близько 50 мм.

Хатіора Грезера (Hatiora graeseri)

Цей гібрид був створений шляхом схрещування хатиоры Гартнера та хатиоры рожевою. У квіток пелюстки забарвлені в бордово-червоні відтінки. Однак під час рекультивації почали проявлятися і інші відтінки.

Хатіора пятикрылая (Hatiora pentaptera)

Зовні рослина виглядає як невеликий чагарник. Пагони у нього п'ятигранні, а квітки маленькі білі.

Прикмети, пов'язані з хатиорой

Так як хатіора має не зовсім звичайним зовнішнім виглядом, в народі вона отримала велику кількість прізвиськ, наприклад: чоловічі сльози, танцюючі кістки, мрія п'яниці та ін Деякі квітникарі боятися вирощувати у своєму будинку такий ефектний квітка, так як про нього ходять чутки, що він здатний вигнати з дому будь-якого чоловіка. Вірити в це чи ні ― особиста справа кожної людини. Але принаймні науково це не було доведено.