Як виростити манго з кісточки

Таке тропічна рослина, як манго має дуже смачні і соковиті плоди, в яких міститься велика кількість корисних речовин і вітамінів. Але чи підходить манго для вирощування в кімнатних умовах, і як за ним правильно доглядати?

Це вічнозелене деревце рекомендується вирощувати з паростків, які цілком можливо придбати в спеціальному розпліднику. Посаджений росток приживається порівняно добре, і він не вимагає до себе пильної уваги під час росту. А ще з нього точно не виросте дика рослина. Але можна виростити манго і з звичайної кісточки, яку слід взяти від стиглого плоду. Проростити її цілком реально, просто потрібно буде дотримуватися певних правил.

Вирощування манго в кімнатних умовах

Кісточку слід садити практично відразу ж після того, як вона буде витягнута з плоду. Манго при цьому обов'язково треба вибирати стигле. Перевірити чи підходить плід за ступенем зрілості дуже легко. Так, у підходящого манго кісточку можна відокремити від м'якоті дуже легко. Спочатку ретельно помийте її, а потім видаліть м'якоть, скориставшись для цього гострим ножем. Після цього підготовлену кісточку акуратно розколюють, тим самим прискорюючи процес проростання:

  1. У тому випадку, якщо кісточка розколюється без проблем, в неї слід прибрати шкаралупу, діставши при цьому акуратно внутрішню частину, дуже схожу з квасолина. Після цього її слід піддати обробці фунгіцидами ― засобами, які можуть протистояти розвитку грибка і шкідливих спор. У тому випадку, якщо всередині буде не один, а кілька зародків, то необхідно вибрати з них лише один самий зелений і рівний, так як його шанси на проростання більше, ніж у інших.
  2. У тому випадку, якщо розколоти шкаралупу дуже важко, то не треба прикладати зусилля, а то можна пошкодити внутрішню частину. Кісточку манго слід покласти в ємність, яка обов'язково повинна бути прозорою і влити в неї воду кімнатної температури. Для кісточки слід вибрати найбільш освітлене місце на підвіконні. Так, вона повинна зберігатися протягом декількох тижнів. Але при цьому потрібно не забувати, кожні пару днів міняти воду, а то вона закисне.

Потім треба вибрати відповідний горщик. У зв'язку з тим, що дерево манго в природі може досягати у висоту 10-45 метрів, то ємність для посадки відразу слід брати досить велику. У цьому випадку пересаджувати рослину, а значить, і травмувати кореневу систему, ви будете менше. В обов'язковому порядку на дні ємності зробіть хороший дренаж, для цього скористайтеся спеціальними гранулами або меленьким щебенем. Дренажний шар здатний запобігти застою рідини в грунті, а значить і поява гнилі на коренях. Для посадки можна використовувати покупну універсальну грунт, але слід врахувати, що вона повинна бути нейтральної кислотності.

Для того щоб виміряти кислотність ґрунту, можна скористатися спеціально призначеним для цього пристроєм, який іменують вимірювач рН ґрунту або РН-метр. Його можна замінити і індикаторами одноразового використання, виготовленими з паперу. Вони змінюють свій колір після контакту з кислим грунтом (це відбувається протягом 1-15 хвилин, і час повністю залежить від виробника індикатора).

Посадити можна двома способами:

  • розташувавши боком ― у тому випадку, якщо ви точно не знаєте де нижня, а де верхня частина;
  • розташувавши горизонтально ― якщо вже є маленький паросток.

Присипати грунтом кісточку повністю не варто, її четверта частина повинна підніматися над поверхнею. Після посадки добряче пролийте грунт, і якщо вона досить сильно осяде, вам треба буде її трохи досипати до необхідного рівня.

Для створення максимально відповідних умов для проростання, необхідно ємність закрити зверху склом, прозорою плівкою або ½ частиною пляшки з пластику. Не забувайте провітрювати манго, для цього 1 раз у 2 або 3 доби трохи піднімайте краю укриття. Цим вам вдасться уникнути загнивання кісточки.

Для розміщення горщика відмінно підходить підвіконня вікна південної орієнтації, так як рослині потрібно максимально велику кількість світла. Через 2-3 тижні, як правило, з'являється росток, і манго починає рости. Після цього потрібно прибрати укриття з ємності.

Особливості догляду

У тому випадку, якщо манго ви посадили в не дуже великий горщик, то поспішати пересаджувати його не слід. Дану процедуру рекомендується проводити тільки після того, як рослина стане зміцнілим і трошки зросте. Пересадку в постійний горщик слід проводити для рослини досягла однорічного віку. Не потрібно пересаджувати рослину дуже часто, так як манго вкрай негативно реагує на дану процедуру, і в результаті вона може скинути все листя або й зовсім загинути.

Для того щоб рослина нормально росло і розвивалося, йому необхідні умови максимально наближені до природних. Воно негативно реагує на пересушування грунту, а також на низьку вологість повітря. У зв'язку з цим, йому потрібно забезпечити систематичний полив, а ще треба, щоб в кімнаті була постійно висока вологість повітря (близько 70-80 відсотків). Зволожувати листя з обприскувача дуже часто не варто, так як це може спровокувати появу цвілі і грибків. А вони, стрімко розвиваючись, можуть навіть знищити манго.

Добривом для манго, яке було вирощено з саджанця або з кісточки в кімнатних умовах, може стати біогумус та суміші, що містять азот, які використовуються при вирощуванні цитрусових, а також хурми. У тому випадку, якщо манго у вас росте у відкритому грунті, йому в пристовбурні кола пару раз на рік слід вносити органічні добрива в якості підгодівлі. Так, 4 або 5 літрів води можна настояти на прілого листя або гної.

Рослина потребує хорошому сонячному освітленні. У зв'язку з цим, для його розміщення вибирають самий світлий підвіконня. У зимовий період рекомендована досвічення, яку можна здійснити люмінесцентними лампами.

Це деревце цілком нормально переносить процедуру обрізання, тому сформувати крону можна так, як вам захочеться. У тому випадку, якщо манго буде рости постійно в кімнаті, і висаджувати у відкритий ґрунт ви його не збираєтеся, йому обов'язково знадобляться систематичні обрізки. Коли він доросте до метрової висоти, необхідно почати прищіпку верхніх пар листя, і видаляти їх слід разом з нирками.

Отримання плодів в кімнатних умовах

Якщо навіть в точності слідувати вищенаведеної інструкції по вирощуванню манго з кісточки, ця рослина буде лише прикрашати кімнату свій ефектною листям, зовні чимось нагадує пальму. Цвітіння і плодоношення доступно лише щепленим рослинам. Вже щеплені манго цілком можливо придбати в розпліднику або ботанічному саду, а також можна прищепити рослина методом окулірування власноруч, при цьому вам знадобиться нирка від плодоносного примірника.

Щеплення манго

Для цієї процедури вам знадобиться гострий стерильний ніж. Їм потрібно акуратно вирізати нирку з частиною деревини і кори. На дереві, призначеному для щеплення, необхідно зробити не дуже великий розріз, що нагадує букву Т. Потім обережно відігніть краю кори і вставте вирізану нирку. Місце розрізу слід акуратно обмотати м'якою ізолентою, і її можна буде прибрати після того, як нирка приросте.

Перше цвітіння після щеплення, як правило, настає через пару років. Через 100 днів (3 місяці) після появи квіточок можна буде насолодитися соковитими ароматними плодами. Деревця, яке було щеплено, потрібні систематичні підживлення (полив повинен здійснюватися лише підгодівлями і сумішами, що містять азот). Особливо манго потребує удобренні під час цвітіння і в період дозрівання плодів.

Таке красиве деревце може стати справжньою прикрасою будь-якої кімнати, але тільки в тому випадку, якщо за ним правильно доглядати і забезпечать необхідні умови утримання. А для отримання солодких плодів вам треба буде обов'язково прищепити рослину і систематично удобрювати його після цього.