Така рослина, як нандина домашня є вічнозеленим деревом і єдиним представником роду нандина. Належить вона до сімейства барбарисові (Berberidaceae). У природі зустрічається на гірських схилах Східного Китаю та Японії.
Ця рослина виділяється серед інших тим, що воно в залежності від сезону змінює забарвлення своєї листя. Так, восени і взимку вона стає насиченого зелено-червоного кольору, у весняний час набувають бурий відтінок. А потім поступово листя знову стає зеленого кольору.
В диких умовах дерево може досягати у висоту 5 метрів. У нього є множинна прикоренева поросль, що робить рослину схожим з чагарником, причому досить густим. Завдяки прямостоячим маловетвящимся стеблах крона має циліндричну форму.
Кора у нандины так само викликає інтерес. На молодих пагонах вона пофарбована в фіолетово-коричневий колір, з часом вона набуває більш світлий відтінок і, зрештою, стає коричнево-сірою з подовжньо розташованими борозенками. Супротивне досить довгі (до 40 сантиметрів) листочки мають довгі черешки, і знаходяться вони лише на верхівках пагонів. Вони є непарноперистим. Складаються з 3 щільних листя ланцетно-ромбічної форми, що мають загострену вершинку. Вони з'єднані між собою коротенькими черешками довжиною в 1 сантиметр.
Маленьких квіточок є у великій кількості. Їх діаметр приблизно півсантиметра. У безлепестковых квіток є білуваті чашолистки, які зібрані в рихлі суцвіття у формі кисті. Цвіте у перші літні тижні, а пізніше відбувається утворення маленьких круглих плодів, що володіють насиченим червоним забарвленням, вони-то і вважаються справжньою окрасою нандины.
На даний момент налічується приблизно 50 сортів даної рослини. Вони відрізняються між собою розмірами, забарвленням плодів і листя. Так, є сорти, у яких листя весь час забарвлена в рожевий або червоний колір, з маленькими або строкатими листочками, карликові сорти, з білими плодами і т. д.
Зміст
Догляд за нандиной в домашніх умовах
Це рослина не користується особливою популярністю у квітникарів, так як йому дуже складно створити відповідні для росту і розвитку умови.
Освітленість
Потрібен яскравий, але при цьому розсіяне світло, причому цілий рік. Рослину можна піддавати дії прямих променів сонця у ранкові і вечірні години. Взимку, коли світла не так вже й багато, потрібна досвічення. Особливо її потребують сорти з строкатими листочками.
У теплу пору року деревце можна перенести на вулицю (на балкон або в сад). Проте слід врахувати, що йому потрібно обов'язкове притінення від палючих полуденних сонячних променів.
Температурний режим
У весняно-літній період потребує прохолоді (до 20 градусів). Зимівля повинна бути досить холодною (від 10 до 15 градусів).
Підтримання такої температури особливо в літній час ― це основна складність, з якою доведеться зіткнутися квітникарям.
Як поливати
Поливати в весняно-літній період треба рясно. При цьому потрібно врахувати, що полив проводять тільки після того, як добре просохне верхній шар субстрату. При холодній зимівлі поливати треба значно менше.
Для поливу використовують відстояну м'яку воду. Для пом'якшення рекомендується скористатися лимонної або оцтової кислотою.
Вологість
Потребує підвищеної вологості. Рекомендується поставити деревце в безпосередній близькості до джерела води, а можна в піддон всипати трохи керамзиту і влити рідини. Зволожувати листя треба в ранкові та вечірні години, використовуючи воду, яка не має у своєму складі вапна і хлору.
Землесуміш
Для приготування землесуміші слід з'єднати листову і дернову землю з грубозернистим піском, узяті в рівних частках. Не забудьте про дуже хороший дренажний шар, який обов'язково повинен бути товстим, який допоможе уникнути застою вологи в грунті.
Добриво
З настанням весни слід починати підживлення нандины, які тривають до середини осіннього періоду. Підгодівлю проводять 2 рази в місяць, використовуючи для цього органічні, а також і мінеральні добрива. Також досвідчені квітникарі рекомендують підгодовувати деревце добривами для бонсай.
У зимовий час треба підгодовувати рослина 1 раз у 4 тижні.
Особливості пересадки
Молоденькі рослинки треба пересаджувати 1 раз в рік. Дорослі екземпляри піддають даній процедурі набагато рідше, а саме, 1 раз в 3 або 4 роки, при цьому щорічно потрібно замінювати верхній шар субстрату в горщиках.
Способи розмноження
Найчастіше для розмноження використовують прикореневу поросль. Її акуратно відокремлюють від материнської деревця і садять в окрему ємність. Для розмноження підходять і напівздерев'янілі живці, однак укорінюються вони дуже погано.
Обрізка
Обрізати рослину не слід, тому що воно майже не галузиться, навіть якщо прищипувати верхні частини пагонів. У зв'язку з цим доросла нандина не зможе мати деревоподібну форму, навіть якщо зрізати наявні прикореневі пагони.
Захворювання і шкідники
Можуть оселитися нематоди та попелиці. Якщо були помічені шкідливі комахи, то слід провести обробку рослини спеціальними хімічними засобами найближчим часом.
Найчастіше рослина хворіє, якщо за ним неправильно доглядати. Якщо вода буде застоюватися в грунті, то почнуть гнити коріння, а в тому випадку, коли рослина знаходиться в кімнаті з температурою повітря більше 20 градусів і з низькою вологістю, вона може скинути все листя.
До речі, цю рослину можна вирощувати як бонсай.