Фікус карликовий

Фікус карликовий (Ficus pumila) відноситься до роду фікус родини тутові. В природі зустрічається в лісах Тайваню, Японії, Китаю, а також В'єтнаму.

Це багаторічна трав'яниста рослина є почвопокровних або лазячий. Воно сильно галузиться і має тоненькими одревесневающим пагонами. Воно може стелиться по поверхні грунту, підніматися по стовбурах дерев, чіпляючись за кору повітряними досить товстими корінням, які розвиваються в міжвузля. Таким чином, 1 фікус здатний зайняти площу до 4 квадратних метрів, покривши її дуже щільним килимом.

У молоденького примірника очереднорасположенные листя в довжину досягають 2 або 3 сантиметрів і мають досить короткі черешки. Прості листочки цілокраї мають овальну форму і салбосердцевидное основу. Щільна шкіряста поверхню листя є зморшкувато-пухирчастої. По мірі росту самої рослини підростають і його листочки, з часом вони досягають у довжину від 5 до 7 сантиметрів. На стеблах відбувається формування блідо-зелених суцвіть-сиконий, які є ягодообразными і зовні за формою схожі з грушею. Їх розмір 5х3 сантиметри. Дозрілі сиконія змінює свій колір на помаранчевий. При вирощуванні в умовах квартири вікові пагони не формуються, а також не відбувається цвітіння.

У домашніх умовах найчастіше вирощують сорти, що мають яскраве забарвлення листя. Найбільш популярні:

  • Sunny ― є біло-кремова переривчаста і нерівна облямівка, яка проходить по краю листової пластини;
  • Dorte ― по поверхні зеленого листа розкидані біло-кремові цятки;
  • White Sunny ― відрізняється від сорту Sunny тим, що має безперервну облямівку по краю.

Догляд за фікусом карликовим в домашніх умовах

Різні сорти і різновиди цієї рослини використовують для вирощування в якості ампельної рослини в підвісних кошиках, а також формують з них густі вертикально розташовані колони, при цьому на допомогу приходять спеціальні опори. Сам догляд за фікусом карликовим досить простий, потрібно лише дотримуватися ряду нескладних вимог.

Освітленість

Цій рослині потрібний яскравий, але при цьому розсіяне світло. Однак і під прямими сонячними променями воно відчуває себе цілком комфортно. Різновиди з зеленим листям можна помістити в півтінь біля вікна північної орієнтації або в глибині приміщення. Недостатнє освітлення слугуватиме тому, що листочки подрібнюють, а стебла будуть витягнутими. Сорти із строкатим листям потребує хорошої освітленості. Так, якщо світла буде мало, то їх малюнок зблідне, а потім і зовсім зникне.

Температурний режим

Влітку рослина потребує помірних температурах від 18 до 25 градусів. У зимовий час фікус може витримати зниження температури до 8 градусів, якщо при цьому вологість повітря не буде високою. А поливати при таких умовах фікус потрібно помірно.

Як поливати

Дуже любить вологу, в зв'язку з чим поливати його треба рясно і регулярно. Треба, щоб субстрат в горщику був весь час злегка влажноватым (не мокрим). Якщо грунт пересихає, то фікус може загинути, бо має поверхневими слаборозвиненими корінням, які не можуть взяти залишилася в глибоких шарах ґрунту воду. Однак переливу теж допускати не слід, тому що може з'явитися гниль на коренях.

Для поливу треба використовувати виключно м'яку, відстояну воду, яка повинна бути кімнатної температури і не мати в своєму складі хлору.

Вологість

При високій вологості повітря у рослини активно утворюються повітряні корінці. Вони необхідні фікусу для того, щоб дертися вгору по опорі. У зв'язку з цим, якщо він вирощується в такій формі, то будуть просто необхідні регулярні обприскування і у літній період та при теплій зимівлі.

Якщо ж він вирощується, як ампельну рослину, то в регулярних обприскуваннях немає необхідності. Однак такій рослині фахівці радять 1 раз на тиждень влаштовувати теплий душ. Це і змиє накопичилася пил, і освіжить рослина.

Землесуміш

Відповідний грунт повинна бути нейтральною (рН 5,5–7,5) та насиченою поживними речовинами. Для посадки можна придбати готову універсальну землесуміш для кімнатних рослин. При бажанні її можна приготувати власними руками, для цього з'єднують дернову, листову і торф'яну землю, а також грубозернистий пісок, узяті в рівних частках.

Добрива

Підгодовують фікус карликовий лише під час інтенсивного росту 2 рази в місяць. Для цього використовують рідкі добрива для декоративно-листяних рослин. У зимовий час добрива в грунт не вносяться.

Особливості пересадки

Молоденькі примірники потребують щорічної пересадки. Вона проводиться у весняний час, при цьому горщики беруться більшого розміру. Дорослі рослини пересаджують рідше (1 раз в 3 або 4 роки). Відповідний горщик повинен бути широким і невисоким.

Способи розмноження

Розмножити рослину можна досить легко верхівковими живцями. Для їх укорінення може бути використана чиста вода, землесуміш або зволожений вермикуліт. Також розмножують і відводками. Для цього слід зафіксувати вузол стебла на поверхні грунту, підставивши поруч з рослиною невеликий горщик.

Шкідники і хвороби

На карликовій фікус шкідники ― це дуже рідкісні гості. Однак якщо рослина утримується при низькій вологості повітря і в спеку, на ньому може оселитися павутинний кліщ. При виявленні шкідників потрібно фікусу влаштувати душ, використовуючи для цього воду температурою 40-45 градусів. Якщо ж листочків дуже багато, то тоді вам необхідно провести наступну процедуру. У глибокий таз наберіть трохи гарячої води і гарненько в неї прополощіть всі стебла рослини. Полоскати фікус треба кілька разів, поки не зникнуть шкідники.

Найчастіше рослина хворіє з-за порушень правил догляду:

  • фікус скинув листя ― занадто холодно, протяг, перелив або мало світла;
  • листочки зморщилися і засихають ― з-за опіку прямими променями сонця або внаслідок пересушування грунту, а також при надто низькій вологості;
  • листочки жовтіють і відмирають ― потребує підгодівлі, розпочалося гниття коренів у результаті переливу або землесуміш дуже щільна, а може і закисшая.

Якщо рослина скинула все листя, то це означає, що умови навколишнього середовища несприятливі для його зростання або вони різко помінялися.