Фікус священний

Фікус священний або фікус релігійний (Ficus religiosa) є напівлистопадним або листопадних деревом, що належать до такого роду, як фікус родини тутові (Moraceae). У природі він зустрічається в південно-західній частині Китаю, Шрі-Ланці, Бірмі, Індії, Непалі, а також в районах Індокитаю.

Це дерево досить потужне і в диких умовах воно може досягати у висоту 30 метрів. У нього сильні гілки, крона широка і ефектні шкірясті листочки досить великого розміру. Прості листя в довжину можуть досягати 20 сантиметрів, їх краї прямі і трохи хвилясті. Основа у них широкосердцевидное, а вершинка дуже довга, витягнута в тоненький «хвостик». Зелені гладенькі листочки мають голуб відтінок і яскраво виражені бліді жилки. Очереднорасположенные листя мають черешки, довжина яких дорівнює довжині самої листової пластини.

Суцвіття є пазушними і мають форму маленьких, гладких, кулястих сиконий, які до того ж парні. Вони пофарбовані в зелений колір, який з часом змінюється на темно-пурпуровий. Вживати їх в їжу не можна.

Найчастіше фікус священний починає рости, як епіфіт. Він може оселитися на ущелині будівлі або на гілках дерев. Потім він пускає довгі повітряні корені, які спрямовуються до поверхні землі. Досягнувши її, вони вкорінюються і перетворюються в досить міцний стовбур, який служить опорою для рослини. Буває таке, що по мірі зростання стовбур набуває форму баньян.

Також даний вид виділяє його цікава особливість. Якщо вологість повітря дуже висока, то на кінцях листочків утворюються невеликі крапельки води. Таке явище отримало назву гуттация. Може скластися враження, що фікус «плаче».

Свою видову назву ця рослина одержала у зв'язку з тим, що буддисти вважають його священним. Є переказ, в якому йдеться про те, що сидячи саме під цією рослиною Сіддхартха Гаутама зміг досягти просвітлення і стати Буддою. Багато сотень років такий фікус обов'язково садиться близько буддійських храмів, а паломники досі пов'язують різнокольорові стрічки на його гілки.

Догляд за фікусом священним в домашніх умовах

Фікус священний досить легко вирощувати в кімнатних умовах, так як він не дуже примхливий і некапризен. Однак щоб рослина була міцним і здоровим, треба знати декілька простих правил догляду.

Освітленість

Добре росте при яскравому, але при цьому розсіяному освітленні, проте цілком комфортно себе почуває і злегка затіненому місці. Відповідний рівень освітленості 2600-3000 лк. Фікус рекомендується поставити біля вікна західної або східної орієнтації.

Якщо світла не буде вистачати рослині, то у нього можуть впасти листочки.

Температурний режим

Дуже любить тепло. Так, в теплу пору року його рекомендується вирощувати при температурі від 20 до 25 градусів. Взимку слідкуйте за тим, щоб у кімнаті не було холодніше 15 градусів. Період спокою необов'язковий для такої рослини, воно може в зимовий час нормально рости і розвиватися в теплому приміщенні. Але при цьому слід врахувати, що його треба прибрати подалі від обігрівальних приладів.

Не переносить різких перепадів температур, протяги. При різкій зміні умов утримання може облетіти листя.

Як поливати

Потрібен систематичний і досить рясний полив. Однак при цьому стежте за тим, щоб у ґрунті не застоювалася вода. Як правило, поливають рослину лише після того, як трохи підсохне верхній шар субстрату. Вода для поливу повинна бути обов'язково відстояною і кімнатної температури.

Вологість

Підвищена вологість повітря зовсім необов'язкова, але в даних умовах рослини відчуває себе найкраще. Для великих фікусів звичайні способи підвищення вологості не підходять. Якщо в приміщенні занадто сухе повітря, то можна скористатися «генератором штучного туману». А ще при наявності штучного водоймища можна помістити фікус біля нього.

Якщо ж вологість буде дуже низькою, то у рослини можуть впасти всі листочки.

Землесуміш

Відповідна земля повинна бути пухкої, збагаченої живильними речовинами з рН 6-6,5. Можна купити готову землесуміш для фікусів. А при бажанні її можна приготувати власними руками. Для цього треба з'єднати торф'яну, дернову і листову землю, а також грубозернистий пісок, узяті в рівних частках. Не забудьте про хороший дренажний шар, який допоможе уникнути закисання ґрунту.

Добриво

Підживлення проводять 2 рази в місяць. Для цього використовують мінеральні та органічні добрива, які слід чергувати. В добривах повинно бути багато калію і азоту.

Особливості пересадки

Це швидкоростуча рослина . Так, як правило, за 12 місяців маленький сіянець може стати двометровим деревцем. У зв'язку з цим молоденькі примірники мають потребу в частому пересаджування (1 або 2 рази в рік). При цьому пересадку, як правило, проводять після того, як коренева система перестає вміщуватися в горщик. Занадто великі фікуси не пересаджують, а лише замінюють їм верхній шар субстрату.

Обрізка

Потрібно регулярно обрізати молоденькі стебла, для того щоб стримати зростання рослини і сформувати акуратну крону. Обрізку проводять перед початком періоду інтенсивного росту, а пізніше можна буде прищипувати кінчики молодих гілок.

Особливості формування

Крім обрізки гілок існує і інший не менш ефективний спосіб формування ефектною крони. Пагони у фікуса священного відрізняються високою еластичністю. За допомогою спеціального каркаса із дроту можна задати молоденьким стеблах будь-який напрямок.

Вельми популярним способом формування молоденьких рослин є сплетіння їх стовбурів в косичку. Але для цього в одну ємність має бути висаджено відразу 3-4 фікуса.

Способи розмноження

Розмножити фікус священний можна досить швидко і просто за допомогою насіння. Цей спосіб найбільш популярний у квіткарів. Посів насіння треба робити точно по інструкції, зазначеної на упаковці. Як правило, поява сіянців відбувається через тиждень.

Ще цю рослину можна розмножувати живцюванням, однак дуже часто не вкорінюються живці.

Шкідники і хвороби

На дереві може оселитися попелиця, борошнистий червець, щитівка або трипси. Якщо ви помітите шкідників, то фікус в найкоротші строки треба буде обробити спеціальними хімічними засобами. Обробку треба проводити дуже акуратно, щоб не отруїтися самому.

Найчастіше рослина хворіє з-за того, що за ним неправильно доглядають. Так, з-за якого-небудь зміни в догляді може впасти вся листя.

Однак треба пам'ятати, що листочки у фікуса самі опадають, досягаючи двох - або трирічного віку. У зв'язку з цим опадання листя може бути і цілком природним процесом.