Плюмерія

Такий рід, як плюмерія (Plumeria) має пряме відношення до сімейства кутрових. Цей рід об'єднує приблизно 65 різних видів рослин. Французький ботанік Шарль Плюмер, що жив в 17 столітті, був дуже відомим, і саме на честь нього цей рід отримав свою назву. У природі таке рослину можна зустріти на півночі Південної Америки.

Цей рід представлений деревами, а також чагарниками. В домашніх умовах плюмерії вирощують через чарівних квіточок, які можуть бути пофарбовані в блідо-рожевий, білий або жовтий колір. Цвітіння триває дуже довго, практично весь літній період. Квітки мають досить великий розмір (діаметр до 10 сантиметрів).

У середніх широтах таку рослину вирощують вкрай рідко, тому його часто можна побачити в квіткових магазинах. При вмісті в квартирі дана рослина досягає 200 сантиметрів у висоту. Найкраще плюмерія зростає в оранжереї.

Догляд за плюмерией в домашніх умовах

Освітленість

Це дуже світлолюбна рослина. Для його розміщення відмінно підходять вікна південної орієнтації, бо не менше ніж 6 годин на добу воно повинно бути освітлено прямими променями сонця, в іншому випадку цвітіння не настане. Його так само можна вирощувати і на вікнах східної або західної орієнтації. Північне вікно не підходить для вирощування, так як із-за дуже невеликої кількості світла цвітіння там точно не настане. У теплу пору року рослина рекомендується перенести на свіже повітря. Однак виставляти його відразу на спеку не можна, а слід поступово привчати. При цьому плюмерії необхідно захистити від протягів, а також від дощу. Тільки що куплене рослина не слід піддавати дії прямих променів сонця, так як на листочках можуть утворитися опіки.

Температурний режим

Досить теплолюбна рослина. Так, з середини весни і до кінця літнього періоду температура повинна бути в межах від 25 до 30 градусів. В осінній час температуру потроху знижують, а в зимовий ― треба стежити за тим, щоб вона не опустилася менше 16 градусів.

Як поливати

У теплу пору року при вмісті в квартирі полив проводять відразу після того, як просохне верхній шар субстрату. Для цього використовують обов'язково відстояну і м'яку воду. У зимовий час поливати треба значно менше, але при цьому стежте, щоб не було пересушування грунту. Перелив для рослини так само дуже небезпечний. У зв'язку з цим, в похмурі літні дні і при прохолодній зимівлі полив потрібно проводити дуже обережно.

Вологість

Під час активно зростання плюмерії рекомендується обприскувати систематично. Для цього чудово підійде м'яка і добре відстояна (не менше 24 годин) вода. Також для того, щоб збільшити вологість повітря, в піддон можна всипати трохи гальки або керамзиту, а потім влити в нього воду. Однак при цьому потрібно стежити за тим, щоб денце квіткового горщика не стикалося з рідиною, що знаходиться в піддоні. При обприскуванні уникайте попадання води на квіточки.

Добриво

Після початку періоду інтенсивного росту у весняний час слід приступити до підкормкам плюмерії, які роблять 1 раз в 2 тижні. Для підгодівлі відмінно підходить комплексне добриво для квітучих рослин. У тому випадку, коли рослина в літній період переноситься на вулицю, його можна по черзі удобрювати кореневим і позакореневим способом. Обприскувати листя треба з обох сторін у вечірній час підготовленим розчином. Для цього кількість води, яким розлучається необхідна доза добрива, треба збільшити вдвічі. Обприскування проводять 1 раз в 1-1,5 тижня. В осінній час підживлювати рослину потрібно рідше, а в зимовий ― підгодовувати не можна.

Період спокою

Якщо рослина вирощується в умовах квартири, то в зимовий час у нього спостерігається період спокою. Він може тривати від 3 до 6 тижнів (тривалість залежить від виду). Під час періоду спокою у плюмерії опадають старі листочки. Після того, як цей період закінчується, починає активно рости молода листва, а також квіточки.

Особливості пересадки

Пересадку проводять на початку весняного періоду. Поки молоде деревце його піддають даній процедурі щорічно, дорослі екземпляри можна пересаджувати 1 раз в 2 роки. Квітковий горщик слід вибирати трохи (на 2 або 3 сантиметри) більше попереднього. За браком такої ємності можна просто підрізати кореневу систему приблизно на 5 сантиметрів. На дно горщика потрібно насипати свіжої землесуміші поверх дренажного шару. Для створення відповідної суміші треба з'єднати торф'яну, дернову і перегнійну землю, а також пісок в пропорції 1:2:1:1. Не забудьте зробити на дні горщика хороший дренажний шар. Для цього на п'яту частину його слід заповнити битою цеглою і керамзитом, також можна використовувати і шкаралупу від яєць.

Розмноження насінням

Для висіву насіння використовують маленькі горщики, діаметр яких дорівнює 6 сантиметрам. Після того як у сіянців з'явиться добре розвинена коренева система, їх слід обережно пересадити (а краще перевалити) у горщики діаметром 9 сантиметрів. Землесуміш підійде та, яку застосовують при пересадці. Як правило, плюмерії, яка виросла з насіння, має явні відмінності з батьківською рослиною. Така рослина починає цвісти в двох - або трирічному віці.

Розмноження живцями

Живцювання рекомендується проводити в останні зимові або в перші весняні тижні. Живці необхідно обрізати під косим кутом. Після цього зріз потрібно змочити у воді, а потім в засобі стимулює коренеутворення. Для посадки живця треба третину горщика заповнити землесумішшю, третина ― перлітом, а потім знову всипати земляну суміш. Садять живці так, щоб він був у вертикальному положенні, а його зріз обов'язково повинен бути занурений в перліт. Для успішного вкорінення знадобиться тепло від 25 до 28 градусів. Для підтримки такої високої температури рекомендований нижній підігрів. Знадобиться хороше освітлення, якщо це потрібно, то можна забезпечити підсвічування флуоресцентними лампами. Полив проводять акуратно. Свідченням успішного вкорінення стане поява молоденьких листочків. Як правило, це відбувається через 8-12 тижнів. Полив поступово повинен ставати все сильніше. Потім проводять перевалку в велику ємність і забезпечують догляд, як за дорослим рослиною. Цвітіння, як правило, відбувається через рік, але може початися і раніше.

Застереження

У цієї рослини в соку міститься отрута, який при попаданні на шкірні покриви або на слизову оболонку здатний викликати серйозне роздратування. При попаданні соку на слизову оболонку або шкіру слід терміново гарненько промити це місце великою кількістю води, яка обов'язково повинна бути проточною.

Відео огляд

Основні види

Плюмерія біла (Plumeria alba)

В диких умовах можна зустріти на Антильських островах. Дані дерева можуть досягати у висоту 10 метрів. Листочки мають лінійну форму. На їх виворітній стороні знаходяться густі білуваті волоски. У листової пластини краю трохи підняті. Довжина листя приблизно дорівнює 30 сантиметрів, а ширина ― 7 сантиметрам. Запашні маленькі квіточки (діаметр до 2,5 сантиметрів) пофарбовані в білий колір і мають жовтуватий вічко.

Плюмерія червона (Plumeria rubra)

В природних умовах можна зустріти в Мексиці або в Венесуелі. Листопадні дерева у висоту можуть досягати 5 метрів. Яйцевидної форми листочки в довжину досягають 50 сантиметрів, а в ширину ― 15 сантиметрів. Зустрічаються екземпляри, виворітна сторона листя яких може бути як гладкою, так і мати опушення. Як правило, вершина у листочків тупа, проте зустрічається і резкозаостренная. Квіточки зібрані в китиці на верхівці стебел, діаметр яких може досягати 5 сантиметрів. У різних сортів квітки можуть бути пофарбовані в різні кольори, наприклад, в білий, жовтий, рожевий, червоний, а також ліловий відтінок. Різні сорти так само розрізняються і за формою листків.