Серісса

Така рослина, як серісса (Serissa) являє собою компактний вічнозелений чагарник, який у висоту може досягати не більше 60 сантиметрів. Стовбур у нього сильно зігнутий, а маленькі листочки мають довгастої або елліпсовіднимі форму. Біло-сіра кора відшаровується досить тонкими смужками.

Квіточки у нього невеликого розміру забарвлені в рожевий або білий колір. Розташовуються вони в листових пазухах. Цвітіння дуже тривалий з кінця весни і до початку осіннього періоду. Серіссу ще називають «дерево тисячі зірок», а все, тому що під час цвітіння воно всипане маленькими квіточками, за формою нагадують зірочки. Але в зв'язку з чим ця рослина вважається деревом? Справа в тому, що його сірувата кора, а також порівняно потужний, виступаючий з грунту, стовбур зовні схожі з дорослим деревом тільки дуже невеликого розміру.

Батьківщиною цієї рослини є тропічна Азія. Молоденьке рослинка найчастіше купують дуже красивих квіточок. Але варто врахувати, що серісса дуже примхлива і вимоглива в догляді. Новачок навряд чи впорається з таким складним завданням, навіть квітникарю, що має великий досвід за плечима, іноді це буває не під силу. Цікавий той факт, що після того як ви доторкнетеся до корі цього дерева, кімната наповниться специфічним ароматом.

Догляд за сериссой в домашніх умовах

Освітленість

Необхідно вибрати добре освітлене місце з досить великою кількістю світла, але при цьому варто врахувати, що на листя ні в якому разі не повинні потрапляти прямі промені сонця. Найкраще підходить для розміщення вікно західної або східної орієнтації. Слід знати, що якщо освітлення буде дуже інтенсивним, то листочки пожовкнуть. Якщо ж світла буде мало, то серісса не зможе нормально рости і розвиватися.

Температурний режим

У теплу пору року це деревце буде себе чудово відчувати при температурі повітря від 18 до 30 градусів. У зимовий час йому потрібно відносна прохолода 14-15 градусів. Врахуйте, що нижче 12 градусів температура не повинна опускатися.

Як поливати

У літній час полив повинен бути рясним і виробляються з регулярністю 1 раз в 4 дні. При цьому слід врахувати, що між поливами верхній півтора сантиметровий шар субстрату обов'язково повинен просохнути. Для поливу застосовують виключно м'яку воду. У зимовий час полив скорочують до помірного (не більше 1 рази в тиждень). Для рослини дуже шкідливий як перелив, так і пересушування грунту (особливо в зимовий час). Якщо ви ростіть серіссу у вигляді бонсая, то у такому разі її рекомендується поливати через піддон. Після того як такого роду полив буде проведений, потрібно злити воду з піддону і почекати, поки через дренажні отвори стечуть надлишки рідини.

Вологість повітря

Досить вологолюбна рослина. Рекомендована вологість повітря повинна бути не нижче 50 відсотків. Обприскувати листя досвідчені квітникарі радять 2 рази в день, а краще всього в ранкові і вечірні години. Також для підвищення вологості в піддон можна всипати гальку і влити трохи води. Слідкуйте за тим, щоб дно горщика не стикалося з рідиною.

Добриво

Підживлювати рослину треба у весняно-літній період 1 раз на місяць. Для цього використовуються добрива виключно в рідкій формі. Краще всього вибрати для підгодівлі органічні, але можна використовувати і мінеральні добрива (1/2 частина від рекомендованої на упаковці дози). У зимовий час вносити в грунт добрива не можна.

Особливості пересадки

Пересадка проводиться 1 раз у 2 роки у весняний час. При необхідності під час проведення даної процедури можна трохи обрізати кореневу систему. Тільки що пересаджену рослину необхідно поставити в затінене місце, де воно повинно провести деякий час.

Способи розмноження

Як правило, розмножують живцями. Для цього зрізують полуодревесневший верхівковий держак, довжина якого повинна бути близько 10 сантиметрів. На ньому обов'язково має бути 3 сайту. Для вкорінення вам знадобиться міні-тепличка з нижнім підігрівом, заповнена сумішшю перліту з торфом. Але перш ніж посадити держак, зріз слід обробити гетероауксином. Коли з'являться корінці, рослину пересаджують в окрему ємність.

Шкідники і хвороби

Може оселитися червець, щитівка, павутинний кліщ або тля. При переливі в більшості випадків загниває коренева система, так само як і в тому випадку, якщо для вирощування використовується важка грунт.

Можливі проблеми та поради по догляду

  1. Цвітіння не настає ― мало світла.
  2. Листя пожовкло, гниють і відмирають ― з-за надлишку вологи в грунті.
  3. Приміщення, в якому знаходиться рослина, треба регулярно провітрювати.
  4. У весняний час рекомендується обрізати слабкі гілочки і провести прищіпку верхівок пагонів для кращого галуження. Висохлі бічні гілки зрізують ножицями.
  5. Якщо зрізати всі нижні гілки, то ви зможете сформувати серіссу у вигляді невеликого деревця.

Бонсай серісса японська — Відео