Лантану

Рід лантану (Lantana) об'єднує приблизно 150 видів вічнозелених чагарників і має пряме відношення до родини вербеновые. У природних умовах такі рослини можна зустріти в тропічних районах Америки. На сьогоднішній день його також можна зустріти в багатьох куточках земної кулі, адже це рослина досить швидко акліматизується в місцях зі схожими кліматичними умовами.

Якщо умови сприятливі для росту лантаны, то вона може досить швидко розмножитися, при цьому практично витіснивши всі інші види рослин. За цю особливість в Індії її стали іменувати «прокляттям плантаторів». Однак у районах з холодними зимами така рослина вимерзає, тому воно більш відоме там, як кімнатне.

У домашніх умовах найчастіше вирощують лантану камару (Lantana camara) або лантану шипувату, а також безліч її гібридів, створених при схрещуванні з іншими видами близькоспоріднених рослин. В диких умовах такої квітка має форму чагарнику і у висоту досягає 150 сантиметрів. При вирощуванні в кімнатних умовах лантану досить компактна, і у висоту може досягати всього лише 50 сантиметрів.

Lantana camara

Настільки популярне рослина стала з-за своїх яскравих і не зовсім звичайних квіток. Справа в тому, що від моменту розкриття до дозрівання квіточки кілька разів змінюють своє забарвлення. Так, після того, як квітки тільки розкриються ― вони жовті, потім стають рожевими, а після дозрівання ― бордовими або червоними.

Має прямостоячі пагони чотиригранні, поверхня яких покрита колючками невеликого розміру. Зовсім нещодавно стали вирощувати нову садовою форму Aloha, має пониклі, м'які стебла. Її найчастіше вирощують у підвісних кошиках або садових контейнерах.

Темні зелені листочки на стеблі розташовуються супротивно і мають зубчасті краї. Знизу листя вздовж прожилок опушена. Трохи потерши листочок, ви зможете відчути пряний і дуже приємний запах, який здатний наповнити всю кімнату.

Вирощування в кімнатних умовах такої квітки не доставить особливих проблем. Є можливість сформувати з лантаны не дуже велике деревце чи кущик. Ця рослина є зростаючим, тому його корисно регулярно обрізати, що також стимулює утворення суцвіть.

Цвіте лантану з весни і літо. Восени у неї починається період спокою, який триватиме до наступної весни. Рекомендується її в теплу пору року перенести на свіже повітря (наприклад, в сад або на балкон).

На відцвілих суцвіттях утворюються м'ясисті ягідки чорного кольору. Важливо пам'ятати, що вони отруйні, у зв'язку з цим даний квітка не підходить для дитячих. Для продовження цвітіння рекомендується видаляти відцвілі суцвіття, одночасно з цим ви уникнете зав'язування отруйних плодів.

Найчастіше ця квітка вирощують як однорічна садове рослини, і їм прикрашають клумби, розташовані в сонячних місцях. Справа в тому, що яскраве сонячне світло сприяє більш рясному цвітінню, а також кущик в такому місці буде більш компактним.

Догляд за лантаной в домашніх умовах

Освітленість

Так як в диких умовах даний квітка віддає перевагу сонячним місцям, то і в умовах квартири йому необхідна велика кількість світла. Так, в холодну пору року лантану рекомендується поставити на підвіконня вікна, розташованого в південній частині кімнати, а з настанням теплих весняних днів перемістити його на вулицю. У тому випадку, коли перенесення на свіже повітря неможливий, рослина на літо потрібно переставити на східне або західне вікно, при цьому кімнати треба обов'язково систематично провітрювати.

Температурний режим

В холодну пору року його потрібно помістити в досить прохолодну кімнату (від 7 до 10 градусів). У весняно-літній період рослині потрібне тепло (приблизно 20-25 градусів). Для зимівлі його можна помістити в зимовий сад або прохолодну оранжерею.

Вологість

Нормально себе почуває при низькій вологості повітря, але при цьому фахівці радять обприскувати лантану, як можна частіше.

Як поливати

У теплу пору року рясний полив, а в холодну ― помірний. Не можна як переливати рослина, так і допускати пересушування земляної грудки (провокує опадання листя). Квітки великого розміру з пишною листової масою потрібен рясний полив. Під час холодної зимівлі землю треба лише трохи зволожувати.

Землесуміш

Особливих вимог до грунту немає, але надто родючий субстрат спровокує зростання листя, зате цвітіння буде мізерним. Для посадки підходить землесуміш, що складається з садової грунту, піску і листового перегною.

Підгодівля

Підгодовують лантану під час вегетаційного періоду 2 рази в місяць. Використовують для цього слабенький розчин повного комплексного добрива для квітучих рослин. У зимовий час підживлення не проводиться.

Пересадка

Пересадку проводять 1 раз на рік у січні або лютому (практично в самому кінці періоду спокою). Не забувайте про хороший дренаж. Часто рослина не пересаджують, а зрізають з нього живці, які потім укорінюють.

Обрізка

Так як поява суцвіть відбувається лише на молодих пагонах, то в останні зимові тижні необхідно обрізати старі, а також пошкоджені гілочки. Решту пагонів слід вкоротити на 1/3 частину.

Способи розмноження

Для розмноження використовують живці або насіння.

У магазині можна придбати насіння різних сортів. Посів роблять у лютому, використовуючи пухку і легку грунт. Помістіть в тепло (не менше 20 градусів). З появою сходів потрібна прохолода, щоб уникнути витягування рослинок. З'явилися сіянці треба пікірувати в невеликі стаканчики.

Живці з материнського рослини зрізають напіводеревіли і краще «з п'яткою». Довжина їх повинна бути приблизно 10 сантиметрів. Для вкорінення саджають у суміш піску і торфу, взятих у пропорції 1:1 і ставлять в прохолодне місце (від 16 до 18 градусів). Перед посадкою кінчик хвостика рекомендується занурити в препарат, що стимулює ріст коренів. Після повного вкорінення молоденькі рослинки пересаджують в окремі горщики для квітів.

Шкідники

Може оселитися павутинний кліщ, білокрилка, а також щитівка.

У природі росте близько 150 видів лантаны, але тільки два з них використовуються для кімнатного вирощування.

Види і сорти лантаны з фото

Лантану Камара

Рослина має виткі стебла з невеликими шипами. На гілках розташовані жорсткі сіро-зелені листочки серцеподібної або овальної форми. Верхня сторона у них гладка і злегка шорстка, а знизу розташовуються короткі ворсинки. Яскраві суцвіття утворюються в пазухах листків у травні. Вони складаються з невеликих трубчастих квітів. Молоді бутони мають жовту або рожеве забарвлення, але з часом стають червоними або оранжевими. Цвітіння триває до кінця літа.

Популярні сорти:

  • Золоте хмара – квіти яскраво-жовтого кольору;
  • Коктейль – цвіте теракотовим і оранжевим кольором;
  • Наїда – білосніжні бутони, мають жовту серцевину;
  • Рожева королева – лососево-жовті квіти, поступово набувають яскраво-рожеве забарвлення.

Лантану монтевидейская

Цей вид зустрічається не так часто, але також користується попитом. Сланкі гілки покриті яскраво-зеленим яйцеподібним листям. За розміром вони менше, ніж у попередньої різновиди. Невеликі суцвіття щиток складаються з дрібних бузково-рожевих квітів. Цвітіння починається в червні і може продовжуватися до початку жовтня.