Неорегелія

Рід неорегелія (Neoregelia) включає в себе епіфітні і наземні рослини, що мають пряме відношення до сімейства кактусові. У природі вони воліють рости у вологих тропічних лісах Східної Колумбії, Східного Перу, Бразилії, а також Еквадору (в болотистих місцях).

Листочки такого трав'янистої, багаторічного, розеткового рослини ременеподібні, широколінійні, а їх краї сильно пилчасті або на них розташовується безліч невеликих шипів. Центр листової розетки дуже часто забарвлений в світло-білий або блідо-ліловий колір.

Внутрішня частина листової розетки або кінчики листочків набувають насичено-червоного забарвлення в той час, коли з'являється суцвіття. Воно виходить з листової пазухи і має кистевидную форму. Квіточок дуже багато і вони розміщуються в пазухах приквітків.

Догляд за неорегелієй в домашніх умовах

Освітленість

Потрібен яскраве розсіяне світло. У літній час від прямих променів сонця рослину слід притіняти. У зимовий період освітлення повинно бути теж хорошим, тому рекомендовано в цей час досвічувати квітка лампами денного світла. Кімнату треба систематично провітрювати, але при цьому не повинно бути протягів.

Температурний режим

Навесні і влітку неорегелія добре росте і розвивається при температурі від 20 до 25 градусів. Взимку рекомендовано розміщувати рослину в прохолодне місце (приблизно 16 градусів), в даних умовах воно може цвісти набагато довше, а точніше, близько півроку.

Вологість

Потрібна висока вологість повітря не менше 60 відсотків. Тому неорегелія рекомендується вирощувати в оранжереях або тераріумах. При вмісті в домашніх умовах в піддон треба насипати керамзит і влити трохи води (слідкуйте, щоб дно горщика не торкалася воді). Також її регулярно обприскують. У гігієнічних цілях листочки треба протирати вологою ганчірочкою.

Як поливати

У теплу пору року полив проводять регулярно вранці, при цьому воду треба лити безпосередньо в листову розетку. Взимку поливають помірно і ллють воду під корінь, а інакше рослина почне гнити. Вода повинна бути теплою і м'якою.

Підгодівля

Підгодовують у травні–вересні 1 раз в 3 або 4 тижні. Для цього використовують добриво для бромелієвих, яке потрібно розчинити у воді, а потім отриманою сумішшю полити рослину.

Особливості пересадки

Пересадку проводять тільки в разі необхідності, при цьому шийка не повинна бути заглибленою в пухкий грунт. Для наземних видів відповідна суміш складається з перегнійної, листової землі, а ще піску і торфу, взятих у пропорції 1:2:0,5:1. Эпифитным рослинам потрібна суміш, до складу якої входить мох сфагнум, кора сосни, перегнійна і листова земля, а також торф (пропорція 1:3:0,5:1:1). Дренажний шар повинен заповнювати квітковий горщик на третину.

Способи розмноження

Розмножити можна насінням і дочірніми розетками. Коли цвітіння закінчується, то утворюється велика кількість діток. Відсадити можна бічний відросток, який має 3 або 4 листочка. Для цього беруть окремий горщик, який потім поміщають в тепло (від 25 до 28 градусів). Його накривають пакетом або склом. Кожен день потрібно провітрювання грунту. За зміцнілими молоденькими рослинками доглядають, як за дорослими (але привчають до такого догляду їх поступово).

Насіння перед висадкою треба занурити в слабенький розчин марганцевого калію, а через деякий час просушити. Висів проводять подрібнений мох сфагнум, а зверху закривають склом. Ставлять в тепло (25 градусів), кожен день потрібно обприскувати і провітрювати. Зійдуть вони приблизно через 2 або 3 тижні. Сіянці у віці 2-3 місяців пересаджують в окремі горщики, використовуючи ґрунт для бромелієвих. Така неорегелія перший раз зацвіте у віці 3-4-х років.

Шкідники

Може оселитися борошнистий червець, попелиця, щитівка або павутинний кліщ.

При зараженні бромелиевой щитівкою шкідники виявляються з кожної зі сторін листків, які стають жовтими і обпадають.

Боротися можна спеціальним розчином, що складається з 1 л води і 15-20 крапель актеллика. Їм можна обприскувати рослину або змочувати в ньому губку і протирати листя.

При зараженні борошнистим червецем страждають листочки. Він залишає цукристі виділення, а на них потім утворюється грибок сажістий. Сповільнюється зростання квітки, листя стає жовтим і рослина поступово гине.

В якості боротьби з такими шкідниками можна використовувати чистий спирт або господарське мило. Нанесіть речовина на ганчірочку і протріть всю рослину. Якщо зараження дуже сильне, то можна скористатися інсектицидами такими, як: актеллік, фуфанон, карбофос.

Червоний павутинний кліщ може оселитися на обох сторонах листочка. Він огортає лист павутиною і той стає жовтим і опадає.

Для знищення шкідника протріть листочки мильним розчином. Можна використовувати препарат децісс. Рекомендовано систематичне обприскування.

Оселилася на зовнішній частині листя, попелиця смокче сік. Листочки стають жовтими і обпадають.

Для позбавлення від попелиці потрібна обробка розчином актеллика (на літр води 15-20 крапель).

Може захворіти фузаріозом, який сприяє руйнування нижньої частини квітки, що призводить до його загибелі. Виникає із-за надмірної вологості.

Опік сонячними променями залишає на листочках світло-коричневі цятки.

З-за занадто сухого повітря кінчики листочків висихають і стають коричневими.

Відео огляд

Основні види

Неорегелія Кароліни (Neoregelia carolinae)

Це эпифитное рослина є багаторічним. Листова розетка широка і вона має форму воронки з діаметром до 40-50 сантиметрів. Блискучі листочки насиченого зеленого кольору мають языковидную форму і загострену верхівку. По краях розташовано безліч шипів.

Перед тим як рослина починає цвісти, верхня частина листової розетки набуває насичено-червоний відтінок. Головчасте, просте, суцвіття багатоквіткове розташовується глибоко в листової розетки.

Довгасті біло-зелені приквітки мають верхівку загостреною або округлої форми. Вони можуть бути голими або на їх поверхні розташовується безліч лусочок. Чотирьохсантиметрові квіточки пофарбовані в світло-бузковий колір. Трохи зрощені зеленуваті чашолистки мають округлу форму з загостреним кінчиком.

Зустрічаються сорти, поздовжні смужки у яких мають рожевий, білий або зелене забарвлення.

Неорегелія мармурова (Neoregelia marmorata)

Це наземна рослина є багаторічним і має широку щільну листову розетку воронкоподібної форми. Ременеподібні листочки в довжину досягають 60 сантиметрів, вони мають загострений кінчик і широкопильчатые краю. На їх поверхні знаходиться безліч світлих лусочок, а самі вони мають зелене забарвлення з червонуватими цятками.

Головчасте, просте, суцвіття багатоквіткове розміщується глибоко в листової розетки. Лінійні приквітки на ½ частину менше в довжину, ніж чашолистки і злегка загострені. Чотирьохсантиметрові квіточки мають рожевий або білий окрас.

Неорегелія похмура (Neoregelia tristis)

Дане эпифитное рослина теж багаторічник. Вузенька листова розетка, яка складається з 10-12 листочків, має воронкоподібну форму. Зелені языковидные листочки в довжину досягають 60 сантиметрів, кінці у них округлі з коротеньким гострим кінчиком. Лицьова сторона гола, а виворітна ― має широкі темні смуги, покрита маленькими світлими щільними лусочками.

Суцвіття, глибоко занурене в листову розетку, є головчатым і многоцветковым. Подовжені, тонкопленчатиє приквітки пофарбовані в темний червоний колір і мають закруглені і злегка загострені закінчення. Краю у них цілісне, а в довжину вони більше на половину довжини чашолистків. Голі чашолистки мають асиметричну форму. Вони зрослися біля основи і в довжину досягають приблизно 2 сантиметри. Пелюстки квіточок у вузенькі, а кінчик у них загострене, на верхівці вони пофарбовані в блакитний колір. Пелюстки при цьому є зрощеними з тичинками.

Неорегелія красива або ошатна (Neoregelia spectabilis)

Це эпифитное рослина, що є многолетником, має досить широку розетку з листків. Языковидные листочки відігнуті дуже сильно, в довжину вони досягають 40 сантиметрів. Їх виворітна сторона пофарбована в червоно-зелений колір з сірими смугами лусочок, а лицьова ― в зелений, і є пляма на верхівці насичено червоного відтінку.

Головчасте суцвіття є глибоко зануреним в листову розетку. Еліптичні приквітки з загостреним кінчиком, довжиною практично однакові з чашолистками, а їхня верхівка є покритої коричневими лусочками, які сильно зігнуті.

Квіточки, розташовані на квітконіжках, в довжину досягають від 4 до 4,5 сантиметрів. Еліптичні чашолистки, мають асиметричну форму, трохи зростаються в основі, мають коричнево-червоним опушенням. Блакитні квіточки мають відігнуті пелюстки языковидной форми.

Неорегелія немногоцветковая (Neoregelia pauciflora)

Цей епіфіт є многолетником. У нього є вузенька листова розетка воронкоподібної форми. Языковидные листочки мають закруглену верхівку, кінчик якої загострений. Їх краю дрібнопилчасті покриті міліметровими шпильками темного відтінку. На поверхні листя є безліч маленьких лусочок, а на лицьовій стороні є звивисті білуваті смужки.

Суцвіття, размещающееся на коротенькому квітконосі, має веретенообразную форму і є немногоцветковым. Овальні тонкопленчатиє приквітки з загостреними краями в довжину менше, ніж квітконіжки. Вузьколанцетні чашолистки з загостреним кінчиком, асиметричної форми, біля основи трохи зростаються. У довжину вони досягають 2 сантиметрів. Довгі (приблизно 5 сантиметрів) пелюстки забарвлені в білий колір.

Неорегелія отприсковая (Neoregelia sarmentosa)

Це наземна рослина є багаторічним. У нього тоненька і щільна листова розетка воронкоподібної форми. А на довгих стеблах знаходяться нащадки (дочірні розетки). Языковидные листочки мають закруглену верхівку з остроконечием. Краї цих листків дрібнопилчасті, вони пофарбовані в зелений колір і на верхній частині у них є червоне плямочка. З виворітного боку листочки темно-зелені, а на їх поверхні щільним шаром розташовані маленькі світлі лусочки.

У цієї рослини суцвіття багатоквіткове. Цілокраї, тонкопленчатиє приквітки мають округло-видовженої форми. Вони пофарбовані в світлий відтінок, а їхня верхівка насиченого малинового кольору. На їх поверхні розташовується шар з лусочок.

Квіточки розташовуються на квітконіжках і в довжину досягають 2,2–2,9 сантиметрів. Голі, зелені чашолистки округлі і асиметричні на підставі трохи зростаються. Частково зрощені пелюстки блакитного або білого відтінку мають загострені кінчики.

Неорегелія пухирчаста (Neoregelia ampullacea)

Цей епіфіт є багаторічним. Його листова розетка дуже щільна. Відігнуті, лінійні листочки пофарбовані в зелений колір і мають вузенькі червоні смужки і маленькі коричневі лусочки. Кінчик у них загострений, а краї широкопильчатые.

Небагатоквіткових суцвіття глибоко посаджено в листову розетку. Цілокраї, тонкопленчатиє приквітки мають витягнуту форму, а кінчик у них загострене. За розміром вони перевищують чашолистки. Загострені вузьколанцетні чашолистки пофарбовані в зелений колір, а по краю ― в білий. Вони підставі трохи зрощені. Пелюстки так само злегка зрослися біля основи, краї у них блакитні, а верхівка загострена.

Неорегелія синя (Neoregelia cyanea)

Цей багаторічний епіфіт має вузеньку, щільну листову розетку, яка складається з великої кількості листочків. Шкірясті листочки загострені языковидной форми бувають широкопильчатыми або цілокрає. Вони пофарбовані в один колір, а з виворітного боку розташовується багато білуватих лусочок.

Суцвіття багатоквіткове знаходиться глибоко в листової розетки. Щільні лінійні приквітки є тупоконечными і вони однакового розміру з чашолистками. Голі, широкозаостренниє чашолистки, трохи зрощені в підставі, є асиметричними. Короткосросшиеся пелюстки ланцетоподібної форми мають блакитнуватий або червоного забарвлення.

Неорегелія тигрова (Neoregelia tigrina)

Даний епіфіт є многолетником і у нього кругла щільна листова розетка. Листочки мають языковидную форму і закруглені верхівки з гострими кінчиками, а по краях розташовуються короткі коричневі шипи. Листя пофарбовані в зелено-жовтий колір і мають коричневі смужки неправильної форми, а в підставі вони покриті маленькими лусочками.

Суцвіття багатоквіткове є простим. Тонкопленчатиє приквітки лопатчатой форми мають загострені кінчики і червоні верхівки, а також вони є асиметричними. Шкірясті, голі світло-зелені чашолистки мають овальну форму з загостреним кінчиком. В основі вони зрощені, а на їх верхівках є червоні цятки. Пелюстки у підстави зрослися в трубку, а вони пофарбовані в світло-фіолетовий колір.