Такий вельми невибагливий у догляді папороть, як циртомиум (Cyrtomium) має пряме відношення до родини щитовниковых. В природних умовах його можна зустріти в Океанії, Азії, Південній Америці. Цей рід об'єднує 10 видів рослин. Як кімнатна рослина вирощують Циртомиум серповидний (Cyrtomium falcatum).
Цей трав'янистий папороть є багаторічним. Він родом із субтропіків і тропіків Південної Африки та Азії. Однак при всьому при цьому дане рослина стійка до холоду, тому в південних районах його вирощують у відкритому грунті. Так само папороть цілком добре себе почуває при зниженій вологості в міських квартирах.
Цей папороть має перисті листочки, які в довжину можуть досягати 35-50 сантиметрів. Також ці шкірясті, загнуті догори листя мають саблевидную форму, а розташовані вони почергово. Жилки у них паралельні, а зовнішня сторона блискуча. Молоденькі циртомиумы ростуть дуже повільно. У дорослих розрослися рослин виростає в рік по кілька листочків.
У квітковому магазині часто зустрічається різновид даної рослини, іменована «Rochfordianum». Його листочки мають пилчасті краю.
Зміст
Догляд за циртомиумом в домашніх умовах
Освітленість
Це рослина тіньовитривала, але його рекомендується помістити в добре освітлене місце, захистивши при цьому від прямих променів сонця.
Температурний режим
У зимовий час папороть рекомендується поставити в прохолодне місце (12-16 градусів), проте його цілком можна цілий рік утримувати і при звичайній кімнатній температурі. Потрібно забезпечити перепад добових температур (у нічний час повинно бути трохи холодніше, ніж в денний).
Як поливати
Полив повинен бути помірним круглий рік. Для цього потрібно використовувати м'яку воду. Якщо в зимовий час циртомиум міститься в прохолоді, то полив потрібно здійснювати з особливою обережністю.
Вологість
Найкраще рослина себе почуває при високій вологості, але при цьому цілком нормально розвивається і в сухому повітрі. Рекомендується систематично обприскувати листочки.
Підгодівля
Удобрювати папороть потрібно лише під час інтенсивного росту. Для цього використовують слабенький розчин рідкого добрива для декоративно-листяних рослин.
Особливості пересадки
Пересаджувати треба при необхідності, якщо коріння перестають вміщуватися в горщик. Стежте, щоб шийка не була заглиблена в грунт. Так як корінці дуже ніжні пересадку проводять вкрай акуратно.
Землесуміш
Відповідна землесмсь складається з торфу і грубозернистого піску, а також листяної землі. Рекомендується всипати сфагнум, кору, листя або шматочки деревного вугілля.
Способи розмноження
Найпростіший спосіб ― це розділити кущик в процесі пересадки на початку весняного періоду. Також добре розмножується спорами. Для проростання спор необхідна температура 20-22 градуси, яку потрібно підтримувати постійно. А також потрібен розсіяне світло. Проростання відбувається через кілька тижнів. Через пару місяців з'являються перші листочки, після чого потрібно пікірувати сіянці по кілька штук.
Можливі проблеми
- Коричневі крапки або смужки на виворітній стороні листка ― цілком нормально. З'являються при спороношении.
- Практично не зростає, листочки дуже бліді ― потрібна підгодівля або пересадка.
- На листі є буруваті плями, а листочки, що перебувають знизу, стають жовтими, на поверхні ґрунту є мох ― перезволоження субстрату.
- Листочки стають жовтими, а їх кінчики коричнюватими ― надмірно низька вологість повітря.