В останні зимові тижні з'являються у продажу ефектні квітучі рослини, які іменують примули. Їх квітки можуть бути пофарбовані в різні кольори, а розташовані вони в серединки розетки зелених листків, що не може не порадувати своєю весняною свіжістю.
Така рослина, як примула (Primula), яке ще називають первоцвіт, має пряме відношення до родини первоцветные (Primulaceae). Така рослина є трав'янистим і в диких умовах його можна зустріти в районах з помірним кліматом, наприклад, в Європі, Північній Америці, Азії, а також Китаї. Цей рід об'єднує більше 500 видів рослин, серед яких зустрічаються як багаторічні, так і однорічні.
Листочки цієї рослини зібрані в прикореневу розетку. Вони бувають покриті невеликим ворсом або зморшкуваті, а також серцеподібні, а розташовані вони на довгих черешках, мають зубчасті краї.
Квіточки примули можуть бути пофарбовані в різні колірні відтінки. Квітки якої зібрані в зонтиковидні або гроновидні суцвіття, або є поодинокими. Цвіте ця рослина досить довго.
Примулу виховують, як садова рослина, а квіточки на ньому з'являються на самому початку весни, тому їх ще називають первоцвітами. Ця рослина є лікувальною і давно використовується для приготування різних цілющих засобів. Так, чай, приготований з квіточок, п'ють для того, щоб зміцнити нервову систему. Також роблять заспокійливі і потогінні відвари. А ще у весняний час з молодих листочків первоцвіту готують салати. А все, тому що всього 1 листочок цієї квітки здатний наситити організм добовою нормою вітаміну С.
Також слід знати, що є кімнатні види такого рослини, які здатні викликати алергію (найчастіше це obconica). Квітникарі при роботі з такими примулами помічають, що на їх руках з'являється роздратування або висипання. У зв'язку з цим дані квіточки рекомендується ставити в недоступне для дітей місце.
У домашніх умовах найчастіше вирощують багаторічну примулу obconica, а також велику кількість різних гібридів садового первоцвіту.
Таке трав'яниста рослина, як примула obconica є багаторічним і має листочки з опушеною поверхнею. Листя, довжина яких може досягати 10 сантиметрів, мають округлу форму і хвилястими краями, розташовуються вони на довгих черешках. Зібрані в зонтичні суцвіття квіточки пофарбовані в рожевий, синій, білий, червоний або пурпурний колір.
У кімнатних умовах садову примулу виховують, як вигонкова рослина, і найчастіше саме вони зустрічаються у продажу в самому кінці зимового періоду. Такі садові гібриди практично не викликають алергічної реакції. Коли рослина відцвіте, його можна висадити у відкритий грунт. Більшість з таких видів успішно зимують в домашніх умовах і цвітуть протягом декількох років.
Зміст
Догляд за примулою в домашніх умовах
Це досить невибаглива у догляді кімнатна рослина. Його рекомендується розміщувати в добре освітленому місці, а також не сильно заливати, щоб не утворилася гниль.
Температурний режим
Рекомендується тримати в прохолодному приміщенні. Так, коли рослина цвіте, йому необхідна температура приблизно 12-15 градусів. Примула obconica віддає перевагу більш високу температуру (16-20 градусів). Після того як вона відцвіте, її переміщують в прохолодну кімнату або пересаджують у відкритий грунт, вибираючи при цьому затінене місце. В останні літні тижні примулу obconica потрібно обов'язково перенести в кімнату.
Освітленість
Віддає перевагу розсіяне світло. Пекучі сонячні промені можуть нашкодити даного квітці.
Вологість
Особливих вимог до вологості повітря немає. Однак якщо вона занадто низька, то у деяких видів первоцвіту починають сохнути краю листочків. Рекомендується систематичне обприскування листя, а використовувати для цього потрібно м'яку воду.
Як поливати
Коли рослина цвіте, то його поливають досить часто, так як земля весь час повинна бути трохи зволожена. Але при цьому слід врахувати, що заливати його не потрібно, так як це може призвести до утворення гнилі на коренях. Коли цвітіння закінчується рослину поливають помірно. Для поливу застосовують м'яку воду.
Підгодівля
Починати підгодовувати примулу потрібно тільки після того, як утворюються бутони. Для цього використовують слабкий розчин комплексного добрива з мікроелементами. Рослина підгодовують до закінчення періоду цвітіння 2 рази в місяць. До поява бутонів удобрювати не рекомендується, так як буде інтенсивно рости лише листя.
Пересадка
Після того як садові первоцвіти відцвітуть, виробляють їх пересаджування у відкритий грунт. Ті рослини, що залишилися в будинку теж треба пересадити і при цьому треба розділити їх дочірні розетки.
Землесуміш
Для посадки підійде землесуміш, що складається з листової і торф'яної землі, а також піску, узятих в рівних пропорціях. Для примули obconica потрібно додати 1 частки дернової землі. Не забудьте про хороший дренажний шар.
Як розмножити
Примулу можна розмножувати насінням, а також діленням куща, яке проводять при пересадці рослини.
Насіння, як правило, отримують з застосуванням штучного запилення. Висів проводять в червні або липні і вибирають для цього широку невисоку ємність. Насіння потрібно присипати тонким шаром легкої зволоженої землі (товщина приблизно 2 міліметри). Потім їх прикривають склом або плівкою. Ємність з насінням потрібно тримати в затіненому місці, у якому температура буде в межах від 15 до 18 градусів. Через пару тижнів повинні з'явитися перші сходи.
Також можна розмножити первоцвіт і діленням. Для цього у весняний час потрібно відокремити бічні пагони і посадити їх у ящик, наповнений піском. Зверху їх слід накрити плівкою з поліетилену або скляною банкою. Коли вони укорінятимуться, потрібно провести пересадку по окремих горщиках. Доросле примулу рекомендується обкласти зволоженим мохом у весняний час, через деякий час повинні з'явитися відводки. Коли у них утворюються корені, ці відводки слід пересадити в окремі горщики.
Практично всі садові примули після того як їх висаджують у відкритий грунт, швидко розростаються, при цьому у них з'являється безліч розеток.
Захворювання і шкідники
Може оселитися попелиця і павутинний кліщ. Рекомендується провести обробку інсектицидами.
Вигонка первоцвіту
Для вигонки, як правило, беруть дворічний кущик або більш старе поділене рослина. Квітка потрібно перед самими морозами викопати, при цьому його треба взяти з великою грудкою грунту. Первоцвіт можна відразу посадити в квітковий горщик або покласти для зберігання в ящик. Для зберігання рослини поміщають в теплицю, закриту на зимовий період рамами і сухим листям, або в підвал. Температура там повинна бути приблизно 4-8 градусів. Якщо буде тепліше або світліше, то стане інтенсивно зростати лише листя. Розвиток бутонів при цьому буде повільним або зовсім відсутнім. Поливати рослини не потрібно.
В останні тижні січня, перші ― лютого вам потрібно поставити примулу у світлу кімнату, де температура буде не більше 18 градусів. При цьому полив потрібно відновлювати поступово. Є види, які починають цвісти в лютому, на інших квіточки з'являються в березні або квітні. Щоб продовжити цвітіння, треба помістити первоцвіт в кімнату з температурою не вище 10-15 градусів.
Після закінчення цвітіння ці рослини не викидають. Їх ставлять у світле прохолодне місце і забезпечують помірний полив. Навесні їх пересаджують в сад. Через 2 або 3 роки ці примули знову можна поділити і застосовувати для вигонки.