Пуансеттія

У великій кількості країн символом Різдва є рослина, зване пуансеттія (Poinsettia pulcherrima). Справа в тому, що це кімнатна рослина, як раз на зимові свята виглядає найбільш ефектно, адже його в цей час прикрашає червоний вогонь «зірок». Його ще називають «Віфлеємською зіркою», а також «Різдвяною зіркою».

Ця квітка короткого світлового дня. У зв'язку з цим його цвітіння спостерігається саме в короткі дні холодного часу року. Цвіте пуансеттія від 2 до 6 тижнів.

Така багаторічна чагарникова рослина, як пуансеттія (Молочай красивий, Euphorbia pulcherrima) має пряме відношення до роду молочай (Euphorbia) родини молочайних (Euphorbiaceae). Родом ця квітка з Центральної Америки, а також тропічної Мексики. Свою незвичайну назву він отримав на честь Джоела Поинсетта, який був американським послом у Мексиці. Саме він у 1825 р. першим привіз пуансеттію в штат Південної Кароліни і дав живці ботанікам.

Цей рід об'єднує лише кілька видів, а саме: пуансеттія куляста, пуансеттія блискуча або блискуча, пуансеттія Миля, пуансеттія найвродливіша, пуансеттія крупнорогая.

В домашніх умовах квітка ростять як однорічний або дворічний. Розгалужені пагони є прямостоячими. Найчастіше листя пофарбована в насичений зелений колір. Однак зустрічається і двоколірна листя ― у неї окантовка кремового відтінку, а живці пофарбовані в оранжево-червоний колір. Зібрані в суцвіття квіточки дуже маленькі і вони пофарбовані в зелено-жовтий колір.

Цвіте ця рослина в грудні–лютому або січні–березні. Його дрібненькі квіточки не є головним достоїнством рослини, а полягає воно в яскравих прицветниках. Яскраві верхівки, пофарбовані в рожевий, червоний або білий колір, ― це ніщо інше, як видозмінена листя, яка називається приквітки.

Протриматися приквітки на пуансеттії можуть досить тривалий час, а точніше від 2 до 6 місяців. Збираючись подарувати таку квітку, слід зупинити свій вибір на тому, у якого ще не розпустилися бутони. У цьому випадку ефектні приквітки довгий час будуть радувати своєю незвичайною красою.

У цієї квітки, після того як добігає кінця період цвітіння, облітає все листя. Це цілком нормально, так як у пуансеттії починається період спокою. Не потрібно поспішати викидати подарунок, так як ця рослина ще живе. Незважаючи на те, що стирчать голі пагони досить непривабливе видовище, якщо квітка зберегти до настання зими, то він цілком може знову зацвісти.

У різних сортів такого рослини приквітки мають різний окрас. Так, «Дороті» забарвлена в рожевий, «Джангл Беллз» ― двокольоровий, «Імператор» та «Анжеліка» ― червоний, а «Регіна» ― має кремовий або білий колір.

Догляд за пуансеттией в домашніх умовах

Важливо пам'ятати, що сік цієї квітки є отруйним. Не допускайте, щоб він потрапив на слизові очей або дихальних шляхів. Якщо ж все-таки це сталося, то уражене місце необхідно ретельно промити великою кількістю проточної води. Якщо ви працювали з пунсеттией, то обов'язково ретельно вимийте руки. Рекомендується прибрати її подалі від маленьких дітей і домашніх улюбленців.

Температурний режим

Не любить протяги і низьку температуру повітря. Не розташовуйте поблизу відкритих вікон, а якщо покупка здійснюється в мороз, то обов'язково потрібно подбати про те, щоб рослина спакували, як можна краще. Коли пуансеттія цвіте, то температура в кімнаті не повинна бути менше 16 градусів. Однак надмірне тепле і низька вологість повітря так само згубно впливають на нього. Не переносить різких коливань температури. Якщо його щось його не влаштовує, то починається в'янення і опадання листків.

Освітленість

Не допускайте попадання прямих променів сонця. У період цвітіння потрібно хороше освітлення. В цей час його рекомендується помістити на вікна, розташовані в південно-східній чи південній частині приміщення. У теплу пору квітку можна перенести на балкон, але для нього потрібне місце, яке захищене прямих променів сонця, вітру, а також протягу.

Як поливати

Поливати слід по мірі того, як просихає субстрат. У теплу пору року полив повинен бути багатшим. Для поливу можна використовувати надто холодну воду. Не допускайте перезволоження землі, так як це призведе до утворення гнилі на коренях. У тому разі, коли після переливу квітка почав марніти, необхідно терміново провести пересадку в свіжий субстрат. Не забудьте попередньо гарненько помити кореневу систему, застосувавши для цього розчин марганцівки. Якщо влітку жарко і сухо, то пуансеттію рекомендується зволожувати з розпилювача теплою водою.

Як пересаджувати

Пересадку проводять у травні. Для цього використовують ємність трохи більшого розміру. Не забудьте про хороший дренажний шар. Відповідна землесуміш складається з дернової, листової і перегнійної землі, а також піску, взятих у пропорції 3:2:3:1. Також підійде суміш з дернової і листової землі, піску і торфу. Рекомендується всипати трохи перегною. Коли пуансеттію пересадять, її починають поливати, а через деякий час ― вносити добриво в грунт.

Період спокою

В березні або квітні у рослини починається період спокою. Його тривалість 1,5 місяці, а закінчується він у травні. У цей час треба провести обрізку пагонів на висоту 10 сантиметрів від рівня землі в горщику. Поставте рослину в темне місце, а температура там повинна бути від 12 до 16 градусів. Полив повинен бути бідним.

Як домогтися, щоб пуансеттія зацвіла на Різдво?

Для того щоб цвітіння почалося саме до Різдва, потрібно готувати квітка вже в останні дні вересня. Справа в тому, що в домашніх умовах цвітіння настає в кінці періоду довгих ночей. Тому рекомендується штучно подовжити ночі на початку осіннього періоду до 14 або 15 годин на добу. Все що потрібно, так це в нічний час накривати пуансеттію темним пакетом або щільним матеріалом, і робити це потрібно 2 місяці поспіль. При цьому в темряві рослина має проводити 14 годин. Якщо є можливість, то просто забираєте квітка в дуже темне місце. Однак врахуйте, що доступ свіжого повітря до рослині не повинен бути перегороджений. У денний час йому необхідно хороше освітлення. Якщо знехтувати цими маніпуляціями, то квіточки з'являться лише в кінці зимового періоду.

Способи розмноження

В диких умовах такої рослини насіння визрівають, але при вирощуванні в квартирі цього не відбувається або відбувається, але вкрай рідко. Але навіть якщо це і станеться, то вирощене рослина не буде мати властивостей батьківського квітки. Справа в тому, що в домашніх умовах вирощуються сорти, виведені селекційним шляхом.

Для розмноження, як правило, використовують черешки. З великої кількості молодих пагонів треба відібрати найбільш сильні (5 або 6), а решта просто обрізати. З кожного обрізаного втечі може вирости нове рослина, якщо його посадити.

Живці повинні мати від 4 до 5 міжвузлів. Обрізати його слід безпосередньо під нижнім вузлом, а листочки, що перебувають знизу, потрібно видалити.

Сік, що виділився рослині потрібен для того, щоб запобігти розвитку гнилі. Після того як зрізи злегка підсохнути, їх слід обробити товченим деревним вугіллям. Руками чіпати місця зрізів не можна, і стежте, щоб цього не зробили діти або тварини, так як сік здатний викликати отруєння.

Для вкорінення, як правило, використовується зволожений грунт пухка або вода. Допускається укорінення в землесуміші, як для пересадки або можна змішати в рівних частках пісок з торфом. Щоб пуансеттія вкоренилася швидше, рекомендується використовувати стимулятор росту (наприклад, гетероауксин). Помістіть в тепло (24-28 градусів). Потрібно регулярно провітрювати і обприскувати. Коли з'являться корені (через 4 тижні), молоденькі квіточки треба розсадити по окремих не дуже великим ємкостей. Укорінений живець потрібно обрізати, для того щоб рослина була більш зеленим.

Шкідники і хвороби

Із-за низької вологості на квітці може оселитися павутинний кліщ. Він має вигляд маленького павучка червоного кольору. Селиться із зворотного боку листочків і обволікає їх тонюсенькой білою павутиною. Можна знищити досить просто, якщо обприскати і промити листя (особливо їх зворотну сторону). Також можна застосувати і системні інсектициди. У профілактичних цілях квітка потрібно систематично обприскувати теплою водою.

Також може оселитися щитівка або борошнистий червець. При своєчасному початку боротьби з шкідниками позбавитися від них не так вже й складно. Рекомендується протирання листя губкою, змоченою в мильному розчині. Потім рослину потрібно сполоснути під теплим душем, але не забудьте при цьому, прикрити грунт непромокальним матеріалом (плівкою). Обробка проводиться 1 раз в тиждень, поки шкідники не будуть повністю знищені. Якщо поразка сильне, то потрібно обробити пуансеттію спеціально призначеними для цього засобами, які продаються в квітковому магазині.

Оселилися трипси призводять до появи хвилястих довгастих цяток на поверхні листя, а також до її скручування.

На пуансеттії найпрекраснішої може з'явитися сіра гниль. На нижніх гілочках і листі утворюються сірі цятки. Видаліть ділянки уражені гнилизною і зробіть обробку протигрибковим засобом.

Відео огляд