Паслін кімнатний

Рід паслін або, як його ще називають, соланум (Solanum) має пряме відношення до родини пасльонові. В даному роду налічується приблизно 1000 видів, серед яких є як трав'янисті рослини, так і чагарники, а ще дерева. Ростуть вони в помірному і теплому кліматі по всій земній кулі. У природних умовах найчастіше паслін можна зустріти в Південній Америці батьківщині баклажан, помідор і картоплі.

В домашніх умовах вирощують всього кілька видів, до яких належить паслін ложноперечний (Solanum pseudocapsicum). Ця рослина родом відразу з декількох місць, а саме: з Еквадору, Перу, а також острови, Мадейру. В природних умовах в наші дні його можна зустріти у великій кількості країн світу, а в Австралії за кілька століть він перетворився на бур'ян, від якого не так вже й просто позбутися, що є підтвердженням невибагливості даного пасльону.

Таке вічнозелена рослина є компактним і являє собою не дуже високий чагарник. В диких умовах у висоту може досягати 100 сантиметрів, домашніх ― дещо менше. Його ланцетоподібні темно-зелені листочки мають злегка хвилясті краї, а також коротенькі черешки.

Його маленькі білі квіточки зібрані в гроновидні суцвіття великі або ж вони поодинокі. Цвітіння може початися в будь-якому місяці. Однак головною окрасою цієї рослини є його поди. Плід представляє собою ягідку округлої форми, діаметр якої може бути від 1 до 1,5 сантиметрів. Забарвлені вони в насичений червоний або помаранчевий колір. Плоди не обпадають тривалий час, тому кущик стоїть «прикрашений» практично всю зиму. Для того, щоб збільшити час перебування ягідок на кущику, паслін слід помістити в прохолодну кімнату.

Найбільшою популярністю користуються карликові форми даного домашнього рослини. У висоту вони досягають не більше 30 сантиметрів, а їх пишні кущики обліплені великою кількістю ягідок. Це рослина невибаглива у догляді і його можна придбати практично в кожному спеціальному магазині. Найчастіше їх продають в зимовий час, адже саме в цей період такий паслін є однією з небагатьох рослин, що виглядають дуже ефектно.

Чи становить небезпеку домашній паслін?

Кожна з частин пасльону є отруйною. Ні в якому разі не можна вживати в їжу ягідки. На смак вони неприємні, гіркуваті, але маленькі діти можуть їх з'їсти з цікавості. Незважаючи на те, що велика кількість цих плодів вони, швидше за все, не з'їдять, але розлад травлення у них напевно буде. А ще траплялося таке, що дитина ковтав плід цілком або засовував його в дихальні шляхи.

Кімнатний паслін є небезпечною рослиною, і його не радять вирощувати в тій квартирі, де є маленькі діти, краще почекати, поки вони підростуть.

Догляд за пасльоном в домашніх умовах

Освітленість

Це рослина дуже любить світло і краще всього, якщо він буде розсіяним. В затіненому місці у нього спостерігається дуже убоге цвітіння, а також його пагони витягуються, в результаті чого втрачається декоративність. В осінньо-зимовий період йому відмінно підійде вікно, розташоване в південній частині приміщення. З квітня місяця паслін потрібно притіняти від прямих променів сонця. У теплу пору року рекомендується перенести його на веранду або балкон.

Температурний режим

У літній час прекрасно себе почуває при звичайній кімнатній температурі. Не переносить дуже високої температури. А також йому буде дуже корисна різниця температур в денний і нічний час (вночі має бути прохолодніше). У зимовий час рекомендовано зниження температури до 12-15 градусів. Якщо в кімнаті прохолодно, то плоди довше протримаються на гілочках. У літній час паслін треба прибрати з південного вікна, так як йому там буде дуже жарко.

Як поливати

Під час інтенсивного росту і плодоношення потрібно систематичний рясний полив. У зимовий час полив повинен бути помірним, при цьому, чим холодніше в кімнаті, тим менше рослину поливають. Однак допускати пересихання земляної грудки не слід. Рекомендовано обприскування теплою водою.

Підгодівля

Щоб рослина рясно цвіло й плодоносило йому необхідна велика кількість поживних речовин. Рослина підгодовують у весняно-літній період 1 раз в 2 тижні. Використовують для цього комплексне добриво для квітучих рослин. У зимовий час у грунт можна не вносити добрива або підгодовувати 1 раз у 4 тижні (слід використовувати ½ частину від рекомендованої дози).

Обрізка

Обрізку переносить добре. А роблять її після того, як паслін перестає плодоносити, для того щоб він не втратив своєї декоративності. В останні зимові тижні у нього частенько можна спостерігати пожовтіння і опадання листя. Така процедура, як обрізка значно покращує стан рослини. Обов'язково слід вкоротити основний стебло, так як це спровокує зростання бічних гілочок. А також слід прищипнути і їх кінці.

Пересадка

Пересаджувати рекомендується в перші весняні тижні, до того як почнеться інтенсивне зростання. Грунт потрібно використовувати пухкий, легко пропускає повітря. Не забудьте про хороший дренажний шар, який може складатися з керамзиту. Він потрібен для того, щоб зайва рідина вільно могла покинути горщик. Спочатку рослину підрізують приблизно на 1/3, а після цього садять в новий грунт.

Це рослина живе не дуже довго. Так, воно досить скоро ізрастается і втрачає свою декоративність. Тому деякі квітникарі радять не робити пересадку пасльону, а посадити держак, взятий від нього.

Землесуміш

Відповідна землесуміш складається з торф'яної, дернової і перегній землі, а також піску, взятих у пропорції 1:1:2:1.

Плодоношення

Може статися таке, що цвітіння є, а зав'язей ягідок немає. У тому випадку, якщо рослина знаходиться під час цвітіння на вулиці, то невеликий вітер здатний обпилити його квіточки, переносячи пилок. У кімнатних умовах може знадобитися запилення, вироблене за допомогою м'якого пензлика.

Шкідники і хвороби

Оселитися на кущику може павутинний кліщ, але це тільки в тому випадку, якщо в кімнаті занадто сухо і тепло. Щоб від нього позбутися, рекомендується проводити систематичне обприскування пасльону, а уражені ділянки потрібно обробити акарицидну засобом.

Часто шкідливі комахи селяться на кущику, поки він перебуває на свіжому повітрі. Так, в літній час може оселитися попелиця. У профілактичних цілях паслін треба обробити інсектицидами.

Способи розмноження

Розмножити можна живцюванням або насінням.

Насіння можуть посіятись самостійно, після опадання зрілої ягідки, але при цьому квітковий горщик повинен бути досить широким. Молоденькі підросли рослинки можна пересадити в окремі горщики.

Висів зібраних насіння проводять у весняний час, і для цього використовують широку ємність. Заглиблювати в землю їх не слід, а просто розкидати по поверхні і трохи присипати піском. Для проростання поставте в тепло (20-22 градуси) і закрийте плівкою.

У весняно-літній період паслін цілком можна розмножити живцюванням. Для укорінення використовують суміш піску і торфу, взятих у рівних частинах. Ємність накривають плівкою. На черешку повинно бути від 2 до 4 листочків. Щоб сформувати гіллястий кущик, треба в літній час рослинка кілька разів обрізати.

Відео огляд