Літопс

Такі сукулентні рослини, як літопси ще іменують «живі камені». У природних умовах ці не зовсім звичайні рослини ростуть в кам'янистих пустелях, і їх можна досить легко сплутати з камінчиками, так як вони маленькі, округлої форми, а забарвленням повторюють колір грунту, на якому ростуть. А найцікавіше те, що ці рослини є квітучими. Але ростуть літопси в кімнатних умовах?

Рід літопс (Lithops) має пряме відношення до родини мезембриантемовые або аізовие (Aizoaceae). На сьогоднішній день відомо 37 видів даного роду (деякі з видів поділяються на підвиди). Визначити точно, до якого виду належить та чи інша рослина деколи дуже складно, тому що його забарвлення і деякі інші особливості досить мінливі, і безпосередньо залежать від місця проживання.

У природних умовах літопс можна зустріти в кам'янистих пустелях Південно-Західної та Південної Африки. Вони здатні рости навіть в таких місцях, де не виживають інші рослини. Рослина здатна легко переносити величезні перепади температур. Так, в місцях його проживання найчастіше в денний час температура піднімається до 50 градусів, а вночі ― там дуже холодно. Ці рослини воліють рости на кам'яних осипах, на гранітної крихти, на південних схилах, на глинистому дуже твердому грунті.

Забарвлення у літопси вельми різний і він здатний змінюватися в залежності від колірного відтінку грунту. Так, забарвлення листочків коливається від коричневого або навіть фіолетового до зеленого або сірого кольору. У рослини є пара м'ясистих листочків, які можуть бути як плоскими, так і опуклими. Часто на їх поверхні можна побачити різноманітні візерунки, а також цятки, і практично у кожного виду вони свої.

Розкрилися квіточки мають досить великий розмір (в діаметрі від 2 до 4 сантиметрів), який, як правило, перевищує величину самого литопса. Розпустилася квітка в'яне лише через 10 діб. Найчастіше у весняний час виростає 2 нових листочка на заміну старим.

Ці не зовсім звичайні «живі камені» ви спокійно можете виростити в домашніх умовах. Доглядати за ними потрібно практично так само, як і за кактусами. Проте досвідчені квітникарі не рекомендує розсаджувати літопси по окремим горщикам, а посадити їх краще не дуже великими групами.

Догляд за літопси в домашніх умовах

Головне, що потрібно запам'ятати:

  • земля повинна бути бідною, кам'янистій і водопроникної;
  • потрібно систематичне провітрювання;
  • вибирайте для литопса сонячне вікно;
  • недостатній полив.

Ті, хто займається вирощуванням екзотичних рослин, рекомендують в горщик до литопсам посадити і інші сукуленти, але вони ні в якому разі не повинні пригнічувати ріст «живих камінчиків». Ці рослини мають дуже повільно зростати і потребувати в поганому поливі. Так, для цих цілей підходять кактуси, молочаї (не всі), рослини, відносять до сімейства асфоделовые (гастерія, хавортії) або до сімейства аизовых (фаукарія, конофитумы, делоспермы).

Дана посадка різних рослин в один горщик дуже корисна для літопси, так як при переливі надлишки вологи можуть спокійно ввібрати молочаї або кактуси.

Вибір місця

Якщо врахувати що в пустелі, де ростуть літопси завжди дуже сонячно, то можна легко визначитися з вибором місця при вирощуванні в кімнатних умовах. Так, для них відмінно підходить підвіконня вікна, розташованого в південній частині приміщення. Не рекомендується розгортати квітковий горщик, так як не змінюється орієнтація на сонці важлива умова під час закладки бутона.

Температурний режим

Відносно легко переносить високі температури. У літній час найкраща температура для цієї рослини в межах від 22 до 25 градусів, а у період спокою ― від 12 до 15 градусів (не допускайте зниження температури менше 5-7 градусів). Трапляється таке, що в спекотні літні дні літопси перегріваються на південному вікні. Справа в тому, що в диких умовах такої рослини коренева система проникає глибоко в грунт, де досить прохолодно. А перебуваючи на сонці у невеликому горщику, його корені можуть перегрітися.

Як поливати

Полив проводять під час інтенсивного росту і роблять це 2 рази в місяць. Під час періоду спокою, який триває з січня по березень, його поливати не потрібно. У тому випадку, коли в кімнаті дуже тепло і сухо літопс можна полити (не частіше 1 разу в 4 тижні).

Після закладки бутонів поливати рослину не слід.

Це рослина легко переносить пересушування грунту, але вкрай негативно реагує на перелив. У тому випадку, якщо грунт довгий час волога, то «живий камінь» згниває. Але про це ви дізнаєтеся не відразу, так як спочатку він виглядає зовсім звичайно, а потім різко зморщується і засихає.

Для цього рослини дуже важливий правильний полив. Він повинен бути рідким і рясним. Після того як ви польете рослина, субстрат разом з корінням повинен повністю промокнути. Однак надлишки рідини повинні дуже швидко покинути горщик. Вологи, що залишилася в піску і на камінцях, цілком вистачає рослині.

Деякі квітникарі вважають, що під час поливу не варто допускати попадання рідини на листя литопса. Однак це не так. Вода, що потрапила на листочки, може нашкодити рослині, тільки якщо воно знаходиться на сонці (викликає опік). Справа в тому, що в природних умовах такі «камінчики» зустрічаються на скелях, розташованих поряд з морським узбережжям, а там зовсім нерідкі сильні тумани в нічний час.

Землесуміш

Потрібна водо і повітропроникна земля. Для створення відповідної землесуміші перемішують листяну землю з цегляної крихтою (червоного кольору), крупним піском, меленькою галькою і гранітною крихтою.

Землесуміш використовується бідна, бо в ній має бути досить велика кількість піску. Не забудьте зробити шар з маленьких камінців на дні горщика, так і на поверхні грунту. На дні такі камінці виконують роль дренажного шару, а на поверхні землі ― запобігають появі гнилі на кореневій шийці, так як забезпечують хорошу вентиляцію.

Вологість

Відмінно себе почувають при низькій вологості повітря. Літопси не слід обприскувати, але їм потрібно регулярне провітрювання, в іншому випадку може утворитися гниль.

Підгодівля

Протягом 12 місяців після того, як рослина було пересаджено, підгодовувати його не слід. Потім його підгодовують з червня по вересень 1 раз в 4 тижні, використовуючи для цього добриво для кактусів (1/2 частина від рекомендованої дози), але це якщо не було нових пересадок.

Особливості періоду спокою

Період спокою починається в кінці осені після закінчення цвітіння і триває він до весни. В поливі рослина в цей час не потребує. Літопси треба на цей період поставити в сухе і сонячне місце. Коли рослина починає знову зростати (закінчується період спокою), полив відновлюють, однак це має відбуватися поступово. Старі пожовклі листочки, що втратили тургор, сповзають вниз, а на їх місці з'являються молоденькі. Старі листочки самостійно видаляти не рекомендується навіть у разі, коли вони дуже сильно висохнуть.

Як пересаджувати

Пересадку проводять тільки в разі крайньої необхідності, наприклад, коли литопсам стає малий горщик. Корені відростають досить швидко, повністю заповнюючи собою горщик. Тоненькі корінці при пересадці можна пошкоджувати, так як вони відростають легко і швидко, однак товстий корінь чіпати не рекомендується.

Квітковий горщик слід вибирати досить глибокий (не менше 10 сантиметрів у висоту), так як коріння «живих камінчиків» в природних умовах ростуть у глибини. Низькі, але широкі ємності для посадки використовувати не варто.

Способи розмноження

Можна розмножувати насінням. Насіння з'являються після цвітіння і виглядають, як невеликі плоди. Після посіву їх ставлять в тепло (від 22 до 25 градусів). Можете спробувати купити зміна через інтернет у квітникарів, які вирощують екзотичні рослини. Розмножити можна також молоденькими пагонами, відокремленими від старої рослини.

Утворилися поди слід залишити на литопсе, поки не виростуть молоденькі листочки. Потім їх збирають і поміщають в затемнене, сухе місце на 4-6 місяців. Потім їх можна буде посіяти. Перед самим посівом насіння потрібно занурити у воду на 3-6 годин. А після посіву горщик прикривають склом. Необхідно регулярне обприскування і провітрювання посівів. Слідкуйте, щоб температура не була нижчою 25-28 градусів. Пікіровку проводять через 1 рік після появи сходів, і роблять це на початку весни.

Шкідники

У зимовий час може завестися червець. У зв'язку з цим з початком активного зростання літопс слід обробити захисним засобом

Відео огляд