Ктенанта

Така багаторічна трав'яниста рослина, як ктенанта (Ctenanthe) або ктенанте має пряме відношення до сімейства марантових. В природних умовах його можна зустріти в тропічних вологих лісах Південної Америці. Рід ктентанте об'єднує 15 видів рослин, які є вічнозеленими.

Це рослина легко можна переплутати з калатеей, так само відноситься до сімейства марантових. Дані квітки досить схожі між собою, і навіть ботаніки не можуть прийти до єдиної думки щодо їх класифікації. Розрізняються ці рослини будовою квіточок, однак при вмісті в кімнатних умовах цвітіння у них досить рідкісне явище. Купуючи ктенанту в квітковому магазині, ви цілком можете придбати калатею, так як їх практично неможливо розрізнити. Цікаво, що догляд за усіма представниками марантових дуже схожий.

Цю рослину цінують за ефектні листочки. Темно-зелені, цілісні, досить довгі листки мають на поверхні безліч смужок, що розходяться несиметрично від центральної жилки до країв. Дані смужки можуть бути пофарбовані в жовтий, блідо-зелений або чорний колір.

Примітно, що у такого листочки рослини досить рухливі. Слідуючи за променями сонця, вони можуть підніматися і опускатися.

Квітки не представляють ніякої декоративної цінності. Суцвіття схожі з колоском або гребінцем.

Основні види

Ктенанта Оппенгейма (Ctenanthe oppenheimiana)

Найбільш популярний вид в домашньому квітникарстві. Ця рослина в природних умовах може досягати у висоту 90 метрів. Різнокольорові листочки розташовуються на досить довгих черешках і мають списоподібну форму. Бархатисті листя, мають довгасту форму, в довжину досягають 40 сантиметрів. Смужки у них кремово-сріблясті або блідо-зелені. Пофарбовані листочки несиметрично, а їх виворітна сторона пурпурного кольору.

Ктенанта Любберса (Ctenanthe lubbersiana)

Дуже ефектний забарвлення листя ― жовті цятки перьевидной форми. Виворітна сторона листочка пофарбована в зелений колір. У висоту досягає 80 сантиметрів, є і більш компактні форми (до 30 сантиметрів).

Ктенанта опушена (Ctenanthe setosa)

Темно зелені довгасті листки мають яйцевидної форми. Полоски, розташовані на них, пофарбовані в сизий або ясно-зелений колір. Вони розходяться від середньої жилки у вигляді мазків, ніби зроблених пензлем. У висоту рослина досягає 80 сантиметрів.

Догляд за ктенантой в домашніх умовах

За ктенантой в кімнатних умовах зовсім непросто доглядати, так як вона досить примхлива. У природних умовах вона зростає на нижньому ярусі тропічного вологого лісу. Рослині, що знаходиться в квартирі, потрібно забезпечити схожі умови, а саме: підвищена вологість повітря, постійна температура і повна відсутність протягів. У такому мікрокліматі ця рослина виглядає найбільш ефектно, як і інші марантовие.

Освітленість і місце розташування

Може рости і в добре освітленому місці і в півтіні. Так, його рекомендується помістити на вікні, розташованому в західній частині кімнати. Але можна помістити і близько північного віконного отвору. А також ктенанта може рости на підставному столі, розташованому неподалік від південного вікна, при цьому потрібно притінення від прямих променів сонця.

Слід запам'ятати, що ні в якому разі не можна поміщати цю квітку біля вікна, що відкривається для провітрювання приміщення, так як він вкрай негативно ставиться до протягів.

Температурний режим

Ктенанта потребує тепла. Цілий рік треба підтримувати температуру 20-25 градусів, при цьому перепаду нічної та денної температури бути не повинно (або досить невеликий). Ця квітка не можна виносити на балкон або на вулицю навіть у саму теплу погоду.

Вологість

Дуже вологолюбна рослина, якому рекомендовані часті обприскування. Якщо повітря буде надмірно сухим, то листя почне скручуватися. Фахівці радять систематично влаштовувати теплий душ квітці, однак при цьому варто врахувати, що на листочках не повинно залишатися крапель.

Як поливати

Потрібен регулярний помірний полив. Для цього використовують м'яку відстояну воду. Слідкуйте за тим, щоб вода в ґрунті не застоювалася, а також не відбувалося пересихання земляної грудки. Поливати треба холодної водою.

У тому випадку якщо в зимовий період в кімнаті трохи прохолодніше, ніж у літній, то слід трохи скоротити полив.

Підгодівля

Слідкуйте за тим, щоб у ґрунті не було надлишку добрив. Підгодовувати ктенанту потрібно з квітня по серпень 2 рази в місяць. Для цього використовують рідке комплексне добриво для домашніх декоративно-листяних рослин (використовувати ½ частину від рекомендованої дози). У зимовий час підгодівлю проводять 1 раз у 4 тижні.

Як пересаджувати

Пересадка проводиться щороку у весняний час. Для цього використовують широкі квіткові горщики. Не слід забувати про хороший дренаж. Фахівці радять покривати кореневище зволоженим мохом.

Землесуміш

Земля повинна бути слабокислою і рихлою. Підходить для ктенанты землесуміш складається торф'яної, хвойної, листової і перегній землі, а також невелика кількість піску взятих у пропорції 1:1:2-3:1. Також можна використовувати землесуміш, що складається з дернової, листової, перегній землі і піску, узятих в рівних частках.

У ґрунт потрібно додати невеликі шматки деревного вугілля. Можна купити готову землесуміш для марантових.

Способи розмноження

Розмножують ця рослина дуже просто. У весняний час при пересадці можна поділити його кореневище. До повного вкорінення деленко слід накрити пакетом з поліетилену і прибрати їх у тепло, полив при цьому повинен бути бідним. А все, тому що поки у ктенанты не з'являться корені, вона бере дуже мало води з субстрату. Під час укорінення може впасти вся листя, але після нього листочки починають дуже швидко рости.

Також укорінюють і верхівкові розетки в мініатюрних тепличках. На черешку повинно бути 2 або 3 листочка і його треба обрізати трохи нижче місця, де лист кріпиться до втечі. Також добре вкорінюється у воді.

Захворювання і шкідники

Можуть оселитися щитівки. В даному випадку на пагонах і листках з'являються коричневі горбки. Листочки бліднуть, засихають і опадають.

Ще може оселитися червоний павутинний кліщ, але тільки якщо надмірно низька вологість у кімнаті. Для знищення цього шкідливої комахи рекомендується скористатися інсектицидом.

Можливі проблеми

  1. Коричнюваті підсохлі кінчики у листя ― низька вологість повітря.
  2. Опадання листя ― низька вологість повітря чи надмірно рясний полив, з-за якого загнила коренева система і пагони.
  3. Листочки стають блідими ― дуже яскраве освітлення (потрібно перемістити в тінь) або надто темно.
  4. На листі утворюються плями, і вона згортається в трубочки ― низька вологість і недостатній полив. Рекомендується накрити рослину пакетом з поліетилену, поки листочки не розпрямляться. У деяких випадках доводиться прибирати практично всі листочки (розетки не чіпати), проте через деякий час вони знову відростають.
  5. Молоді листочки досить дрібні ― брак світла. Рекомендується поставити ктенанту в більш освітлене місце.

Відео огляд