Калла (Зантедеския)

Зантедескию (Zantedeschia) дуже часто ще називають белокрыльником або каллой, і вона відноситься до сімейства ароїдних. Даний рід рослин нараховує мало видів, так, в літературі можна відшукати не більше 6 описів. Існують види, що відносяться до окремого роду Calla. Сорти, що зустрічаються в квітникарстві, походять від різних природних видів, і тому суворо кваліфікувати їх не можна.

Бульбові кали є багаторічниками. Така рослина просто обожнює вологу. В диких умовах воно зустрічається в Південній Африці і найчастіше росте біля водойм або у болотистих місцях. Найчастіше корінь і деяка частина пагонів знаходиться у воді.

Кали Листочки серцеподібної форми розташовуються на дуже довгих черешках і мають досить великий розмір. Їх забарвлення або зелений, або строкатий, при цьому цятки мають кремовий або білий відтінок. Пагони у зантедескии прямостоячі. Також є розгалужений і досить потужний корінь. Сорти, що відбулися від зантедескии ефіопської (Zantedeschia aethiopica), мають розгалужене кореневище. А ті, що походять від зантедескии Еліотта (Zantedeschia elliottiana), мають бульби.

Суцвіття володіє формою качана, покривало якого в довжину становить приблизно 15 сантиметрів. Воно буває жовтого, рожевого, білого, кремового, пурпурного кольору, і це повністю залежить від сорту. Є такі сорти, покривала яких пофарбовані відразу в 2 різних кольорів, а також з плавним переходом відтінків одного кольору. Як правило, зовні покривало пофарбовано більш інтенсивно, ніж усередині. Цвіте дуже довго ― з осені і до весняних місяців.

Тим сортам, які сталися від зантедескии еліота, повинен бути в обов'язковому порядку забезпечено повноцінний період спокою, так як від цього залежить успішність цвітіння. Тривалість цього періоду приблизно 2 місяці і. як правило, для нього краще вибрати літні місяці (як у дикоростучих квітів), але можна і будь-які інші.

Догляд за каллой в домашніх умовах

Освітленість

Це досить світлолюбна рослина, і велика кількість світла йому потрібно як у теплу так і в холодну пору року. Однак воно може звикнути до будь-якої освітленості і цілком нормально рости і розвиватися. При виростанні на південному океані в літній час квітка може піддатися пересушування, що негативно позначається на його стані.

Температурний режим

Калла дуже любить тепло і для її нормального росту і розвитку потрібно, щоб у приміщенні температура повітря була не нижче 18 градусів, а краще всього, якщо вона буде ― від 22 до 25 градусів. Оберігайте рослину від різких коливань температур, а також протягів.

Вологість

Рослина чудово себе почуває при підвищеній вологості повітря, тому його потрібно обприскувати, як можна частіше, а також обмивати листочки. Але незважаючи на те, що вона вологолюбна, калла цілком може пристосуватися і до нормальної кімнатної вологості. Однак найбільш красиві і міцні квіти виростають саме в умовах підвищеної вологості.

Як поливати

Так як ця рослина в диких умовах воліє рости на болотистій місцевості, йому просто необхідний рясний полив у теплу пору року. Після того, як настає період спокою, його потрібно поливати помірно. Поливати квітку рекомендується м'якою, теплою водою (або кімнатної температури).

Підгодівля

Підгодовують зантедескию з лютого місяця і за червень. Коли вона починає активно рости і цвісти, для підгодівлі використовують спеціальне добриво для квітучих кімнатних рослин. Якщо в добриві буде багато азоту, то це спровокує активний ріст листя.

Основні правила пересадки

Пересаджувати каллу потрібно досить просторий квітковий горщик. Його потрібно наповнити живильним субстратом. Не забудьте про хороший дренажний шар. Проводити процедуру пересадки потрібно кожен рік, тому що ця рослина сильно виснажує землю. Заглиблювати бульбу треба на 5-10 сантиметрів (залежить від розміру самого бульби). Часто купуючи бульби дуже складно зрозуміти, де у нього верхня частина, а де нижня. У такому разі рекомендується, обробити препаратом, стимулюючим зростання, і помістити в тепле затемнене місце. Через кілька діб достатньо буде перевірити, звідки йде ріст пагонів.

Землесуміш

Землесуміш можна використовувати покупну призначену для ароїдних. можна зробити її самостійно. Для цього змішайте перегнійну (або компост), дернову і листову землю, а також пісок і торф у пропорції 1:2:1:1:1.

Цвітіння

Перше цвітіння у рослини настає у віці 2 років. При цьому перші квіточки, що з'явилися на калле, мають досить блідий забарвлення іноді навіть зеленуватий. З часом кольори стають більш яскравими. Цвіте ця рослина дуже довго на протязі багатьох місяців. Щоб рослина добре цвіла, йому потрібен період спокою. Якщо йому достатньо світла, то цвітіння починається в кінці осіннього періоду і продовжується всю зиму. Через 2 або 3 років зантедескию потрібно омолоджувати, так як вона ізрастается. Омолоджують її за допомогою поділу кореневища і розсадження.

Період спокою

Період спокою починається після закінчення цвітіння. Як правило, цвіте калла взимку, але якщо світла і тепла мало, то вона зацвітає у весняний період. Коли цвітіння закінчиться, надземна частина квітки підсохне, при цьому потрібно скоротити полив (практично його припинивши). У липні у рослини видаляють листя, підсушують на повітрі, а після проводять пересадку, використовуючи свіжу землесуміш. Відновлення поливу відбувається поступово. Нові листочки починають рости в осінній час. Приблизна тривалість періоду спокою ― 6 тижнів.

В диких умовах у кали період спокою настає влітку (коли сухо і жарко). При домашньому вирощуванні цей період припадає на зиму, бо з-за малої кількості світла припиняється розвиток рослини. Зате навесні і в не дуже спекотні літні місяці цей квітка відчуває себе відмінно. В даний час зантедескию почали вирощувати як садовий квітка, а для зимівлі її викопують і поміщають в льох.

Як розмножити

Розмножують за допомогою поділу кореневища. Під час пересадки (після періоду спокою) бічні пагони від'єднують від материнського, садять в окремі горщики, які повинні бути широкими і низькими.

Захворювання

Може оселитися павутинний кліщ, тому рослина треба систематично зволожувати.

Відео огляд