Клівія

Така рослина, як Клівія (Clivia) має пряме відношення до родини амариллісові (Amaryllidaceae). В диких умовах його можна зустріти в південно-африканських вологих субтропічних лісах. Дане трав'яниста рослина є багаторічним і має дуже довгі листки, які зібрані в розетку.

Зібрані в суцвіття красиві квітки цієї рослини, як правило, пофарбовані в жовтий, оранжевий або червоний колір. Цих дзвоникоподібних квіток на одному суцвітті перебуває приблизно 10-20 штук. Їх розпускання відбувається поступово, а самі квітки триматися досить довго. При цьому в однієї клівії налічується кілька квіткових стрілок.

Якщо даний квітка росте в кімнатних умовах, то його цвітіння, як правило, починається в лютому або березні. Якщо клівія досить велика і за нею забезпечений хороший догляд, то вона може цвісти 2 рази за 1 рік.

Також ця рослина має довгі, блискучі листя, які забарвлені в темний зелений колір. Підстави листя потовщені, і вони дуже щільно стикаються один з одним (завдяки цьому вони схожі на цибулину). А розташовані вони на кореневище. Цікаво, що у цієї рослини відсутня цибулина, що є значною відмінністю від інших амарилісових. Також клівія має м'ясистою і дуже соковитою кореневою системою. В ній здатні накопичитися запаси поживних речовин та рідини.

Ця рослина досить невибаглива. У нього немає якихось особливих вимог до освітленості або вологості повітря. Найкраще воно себе почуває на підвіконнях вікон, розташованих у західній, східній або північній частині приміщення.

В якості домашнього рослини квітникарі найчастіше вибирають такий різновид, як клівія киноварная (Clívia miniata), ще її називають валлота киноварная (Vallota miniata), а також клівію прекрасну або благородну (Clívia nobilis).

Такий різновид, як клівія киноварная знайшла популярність в якості лікарської рослини. Для виготовлення лікувальних засобів може застосовуватися вся рослина цілком, а точніше, і листя, і коріння. Так, місцеве населення Зулусів за допомогою кореневища клівії лікує лихоманку, а також виготовляє засіб, здатне значно знизити больові відчуття від укусу отруйної змії.

Однак при лікуванні кореневищем клівії киноварной треба дотримуватися особливої обережності. Справа в тому, що в його склад входять деякі алкалоїди, що робить його дуже токсичним. Тому без особливих знань самолікуванням краще не займатися.

Догляд за кливией в домашніх умовах

Доглядати за кливией досить просто, головне запам'ятати, що тривожити її треба лише в крайньому випадку. Так, її не рекомендується переставляти, рихлити, пересаджувати, полірувати, а також обрізати.

Освітленість

Ця рослина вкрай негативно реагує на прямі промені сонця, тому його потрібно притіняти від них. Вона чудово себе почуває на підвіконнях вікон, розташованих у східній або західній частині приміщення. Його також можна розмістити і на північному підвіконні, але варто врахувати, що там зростання клівії сповільниться і, швидше за все, цвітіння не наступить зовсім. У теплу пору року квітка рекомендується перемістити на вулицю і вибрати для його розміщення півтінь.

Температурний режим

Даний квітка дуже добре себе почуває при звичайній кімнатній температурі. Під час вегетації найкраще забезпечити рослині температуру в межах 20-25 градусів. В період спокою, який починається з жовтня місяця, температура повітря в приміщенні повинна бути знижена до 12-14 градусів. Після того як у клівії квітконіс з'являється, її поміщають в кімнату з температурою повітря дорівнює 18-20 градусів.

Вологість

Даний квітка не пред'являє особливих вимог до вологості повітря.

Як поливати

Поливати цю рослину треба помірно, при цьому слід спостерігати за тим, щоб в піддоні не накопичувалася вода. У період спокою квітка не поливають зовсім або ж роблять це вкрай рідко. Після того як почнуть утворюватися бутони на квітконосі, кливию починають поливати рясно і використовують для цього виключно теплу воду.

Підгодівля

Підгодовувати рослину треба лише під час його цвітіння, а також активного росту. Так, під час цвітіння вносити добрива в ґрунт треба 2 рази на місяць. При цьому добрива вибираються такі, в яких міститься невелика кількість азоту. Це пов'язано з тим, що азот може стати причиною відсутності другого цвітіння, зате листя буде рости дуже добре.

Особливості періоду спокою

Клівії обов'язково потрібно забезпечити період спокою, адже це запорука регулярного і дуже гарного цвітіння. Як правило, його початок припадає на жовтень місяць або листопад. Тривалість даного періоду 2-3 місяці. Для того щоб рослина перейшло в період спокою, його потрібно в осінній час не тільки помістити в прохолодну кімнату, але і значно скоротити полив.

Вносити в землю добрива в цей час не можна. Рекомендована температура в приміщенні, в якому міститься клівія, 10-12 градусів. Однак якщо немає такої можливості, то і при звичайній кімнатній температурі період спокою протікає досить добре. У тому випадку, якщо рослина починає скидати листя, його потрібно терміново полити (зовсім трохи).

Особливості цвітіння

Поки рослина молоде у нього цвітіння настає лише 1 раз в рік. Після того як квітка стане дорослим, цвісти він буде двічі на рік (але це якщо він буде абсолютно здоровий). В кінці періоду спокою у клівії утворюється квіткова стрілка і після того, як вона досягне у висоту 10-15 сантиметрів, квітка переміщують в приміщення з звичайній кімнатній температурою і забезпечують йому рясний полив. Це рослина не рекомендується торкатися до того моменту, поки квіткова стрілка не виростить повністю, його в цей час дозволяється тільки поливати (нечасто і небагато). При цьому варто враховувати, що різка зміна температур може спровокувати зупинку розвитку бутонів. У тому випадку, коли квітка в період спокою перебував при кімнатній температурі, йому потрібно просто збільшити полив. При цьому поливати рослину потрібно теплою водою, щоб активізувати зростання квітконосу. Рухати квітковий горщик в період бутонізації і цвітіння заборонено.

Коли цвітіння закінчиться, не переставайте поливати й удобрювати квітка. В останні літні місяці може знову наступити цвітіння. У тому випадку, коли квітконіс з'являється, рослині можна забезпечити штучний період спокою. Для цього його переставляють в затемнене і прохолодне місце, не підгодовують, а полив проводять вкрай рідко. По закінченню декількох тижнів ви зможете побачити, що у клівії утворився квітконіс.

Варто знати, що цвітіння може настати і без періоду спокою, а все, тому що ця рослина дуже невибагливо. Воно здатне підлаштується практично до будь-яких умов, і хоча б 1 раз в рік клівія буде цвісти. Примітно, що цвітіння настає щоразу в різний час.

З рослини можна отримати насіння, але при цьому використовується штучне запилення. Зелені плоди набувають червоно-оранжевий відтінок лише через рік. При цьому потрібно знати, що під час плодоношення рослина треба регулярно підгодовувати. Насіння можна зібрати лише після того, як плоди стануть м'якими.

Землесуміш

Для даної рослини підійде землесуміш, що складається з листової і дернової землі, а також піску, взятих у пропорції 2:2:1. Також можна змішати перегнійну, дернову і торф'яну грунт, взяту в пропорції 1:2:1, і всипати трохи піску. Не забудьте про хороший дренаж.

Як пересадити

Пересадку проводять тільки при крайній необхідності, наприклад, коли коріння перестають поміщатися в горщик. Краще обмежиться перевалкою, щоб уберегти коріння від пошкоджень, які можуть привести до загнивання кореневої системи, тим більше, якщо грунт буде занадто сирий. Горщик треба брати трохи більше попереднього.

Як розмножити

Розмножують бічними дітками і насінням. Бічні дітки від'єднують від дорослого квітки при пересадці, при цьому вони повинні мати не менше чотирьох листочків. Для висадки використовують маленькі горщики, наповнені сумішшю піску і листової грунту. Поливають помірно. Цвітіння настане через 2 або 3 роки.

Висів насіння проводять незабаром після того, як вони дозріють. Для посіву використовують суміш піску й дернової грунту. Сіянці з'являться через 1-1,5 місяця. Пересадку проводять після появи 1 листочка. Зростання дуже повільний, а зацвіте така клівія лише через 3 або 4 роки.

Шкідники

Може оселитися борошнистий червець або щитівка. Для їх знищення протирайте рослина змоченою в мильній воді губкою і обробляйте розчином актеллика.

Можливі проблеми

  1. Короткий квітконіс ― низька вологість повітря або занадто холодно.
  2. Листочки дуже бліді ― нестача поживних речовин. Підгодуйте квітка.
  3. Зростання квітконосу припинився ― швидше за все, затягнутий період спокою. Поливайте рослину частіше теплою водою (температура не вище 40 градусів).
  4. Поява рудуватих або білих цяток на листі ― опіки, залишені сонячними променями. Перемістіть в більш затишне місце.
  5. Цвітіння не настає ― недолік світла або висока температура повітря. Забезпечте рослині повноцінний період спокою.

Відео огляд